17.8 C
New York kenti
Salı, Nisan 20, 2021

Buy now

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet Sancısı Neden Olur? 

Birçok kadının yaşadığı adet ağrısı, kramp şeklinde ve kasıklara vuran şiddetli ağrılardır, peki adet sancısı neden olur? Adet sancısı tipleri nelerdir? Adet sancısına ne iyi gelir? İşte çokça merak edilen bu soruların yanıtı yazıda yer almaktadır. 

Adet Sancısı Nedir?   

Ağrılı adet görmeyi belirten ve adet sancısını tanımlamak için kullanılan terim Dismenore’dir. Adet ağrısı neden olur? Diye sorulduğunda Bazen pek çok nedene bağlı olarak ağrı meydana geldiği görülmektedir. Bu ağrı kanamayla birlikte karnın alt bölgesinde kramp şeklinde bir sancı olarak ortaya çıkmaktadır. Bazıları için çok çok rahat geçen bu dönem, bazı kişilerin günlük yaşantısını aksatacak boyutlarda olabilmektedir.

Adet sancısı Tipleri Nelerdir?   

Sancının nedenleri birincil ve ikincil olarak iki alt başlıkta ele alınır. Adet sancısı kaç gün sürer sorusunun cevabı sancının süresi, tipine göre değişiklik gösterdiği için net değildir. Rahimde oluşan kasılmalara bağlı adet sancısı birincil kategoride yer alırken, jinekolojik hastalıklarla ilerleyen adet sancısı ikincil kategoride yer almaktadır. 

Adet Sancısı Nedenleri 

Pek çok kadın için acı verisi ve sancılı şekilde ilerleyen bu süreçte her kadının aklında regl sancısı neden olur sorusu belirmektedir. Birincil tipte temelde jinekolojik rahatsızlık yoktur fakat ikincil tipte rahim kas dokusunda salgının salgılanması kasılmayı, kasılma da kan akışının kesilmesini ve bu kesinti de adet sancısına neden olmaktadır.

Adet Sancısı Nedenleri
Adet Sancısı Nedenleri
  • Endometriozis 
  • Adenomyozis 
  • Uterin Fibroid (Myoma Uteri) 
  • Pelvik İnflamatuvar Hastalık 

Gibi jinekolojik rahatsızlıklar nedeniyle adet sancısı ortaya çıkmaktadır. 

Adet Sancısına Neler İyi Gelir? 

Normalden farklı şekilde ilerleyen ağrı durumlarında doktora başvurarak onun yönlendirmesiyle ağrı kesici kullanılabilir. Adet sancısı nedenleri pek çok çeşitte olduğu gibi iyi gelecek yöntemlerde oldukça çeşitlidir. 

  • Sıcak su torbası kullanımı; Ayaklara, sırta ve alt karın bölgesine uygulanmasıyla ağrının hafiflemesinde etkili olacaktır. Sıcak su torbası bulunmuyorsa aynı işlem sıcak bir havluyla da gerçekleştirilebilir. 
  • Egzersiz yapılması; Yoga ya da ürüyüş gibi hafif egzersizler yaparak ağrının hafifletilmesi mümkündür. 
  • Masaj uygulaması; Alt karın bölgesine yaklaşık 15-20 dakika masaj yapılması rahatlamayı ve ağrının hafiflemesini sağlamaktadır. 
  • Bazı gıdaları tüketmemek; Bu dönemde şişkinlik yaratacak besinlerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Gazlı içecekler, yağlı yiyecekler, kafein içeren ürünler ve tuzlu gıdalardan uzak durulması sancının hafif olmasına katkı sağlayacaktır. 

Gibi noktalar dikkate alındığında şiddetli adet sancısı neden olur nasıl önlenir sorularının yanıtına ulaşılmış olmaktadır. 

Adet Sancısı Mı Karın Ağrısı Mı? 

Adet sancısı süreci dışında bazı durumlarda da karın ağrıları meydana gelebilmektedir. Adet sancısı gibi karın ağrısı neden olur, bu ağrılarda ne yapmak gerekir?

Adet Sancısı gibi Karın Ağrısı
Adet Sancısı gibi Karın Ağrısı

Karın bölgesinde meydana gelen ağrılar, apandisit sorunlarında, bağırsak tıkanması kabızlık gibi durumlarda, rahim dışı gebeliklerde, yumurtalıklarda kist oluştuğu durumlarda adet sancısı gibi ağrılar meydana gelebilmektedir. 

Adet Sancısı Süresi 

Kadınlarda meydana gelen sancılı regl dönemi genelde 1-3 gün arasında değişiklik göstermektedir. Bazı kadınlar bu dönemi çok rahat geçirirken bazıları hafif ağrı yaşayarak, bazıları da daha şiddetli ağrı yaşayarak bu süreci tamamlar. 

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,836BeğenenlerBeğen
2,735TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles