17.8 C
New York kenti
Salı, Nisan 20, 2021

Buy now

Ayakta Mantar Neden Olur? Tırnak Mantarının Nedenleri

Ayakta Mantar Neden Olur? 

Ayak sağlığına dair önemli bir konu olan ayak mantarı neden olur hususu hakkında bilinmesi gereken pek çok nokta var. Ayak ve tırnak mantarı belirtilerinde hastanın mutlaka uzman bir hekime başvurması gerekir. 

Ayak Mantarı Nedir? 

Kaşıntı ve parlak kırmızı deri döküntülerine neden olan mantar enfeksiyonudur. Kızarıklık, kaşıntı, soyulma gibi pek çok belirti gösterir. Bulaşıcı bir deri hastalığı olmakla birlikte en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Ayak mantarı tedavi edilmezse ne olur sorusu da sıklıkla sorulur. Ayak mantarı bir enfeksiyon rahatsızlığıdır. Dolayısıyla hastalığın ilerlememesi için mutlaka önlem alınmalıdır. 

Ayak Mantarı Nedenleri 

Ayak mantarını tetikleyen pek çok faktör sayılabilir. Ayakta mantar neden olur sorusunun cevabı şöyledir; 

 • Sıcak ve nemli ortamlar 
 • Uzun süreli kapalı ve sıkı ayakkabı giyilmesi 
 • Halka açık olan soyunma odalarında ya da havuzlarda ayakkabı giyilmemesi 
 • Duş sonrasında ayakların yeteri kadar kurulanmaması 
 • Kuaför salonlarında ortak olarak kullanılan pedikür seti benzeri araçlar 
 • Diyabetli kişiler 
 • Bağışıklığın düşük olması

Ayak Mantarı Nedenleri
Ayak Mantarı Nedenleri

Bu gibi nedenler ayaklarda mantar enfeksiyonuna neden olur. Ayak mantarı nasıl olur sorusunun yanıtı dikkate alınmalıdır. Bu hususlara özen gösterilirse bu gibi deri rahatsızlıklarının önüne geçilebilir. 

Ayak Mantarı Nasıl Bulaşır?   

Belirtildiği gibi ayak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Kullanılan ortak eşyalar rahatsızlığın bulaşmasını sağlar. Terlik, çorap, ayakkabı ve havlu gibi eşyalar tehlike arz eder. Bu gibi eşyaların kişiye özel olması gerekir. Böylece bu tür deri hastalıkların buluşma riski önlenmiş olur. 

Tırnak Mantarı Nedir? 

Tırnak mantarları tırnak uçlarında sarı ya da beyaz noktalar olarak kendini gösteren bir enfeksiyon rahatsızlığıdır. Enfeksiyon derinleştikçe tırnağın rengi değişmeye başlar. Tırnak olması gerekenden daha kalın bir hale gelir.

Ayakta Mantar Tedavisi
Ayakta Mantar Tedavisi

Tırnak Mantarının Nedenleri 

Sıklıkla görülen bu rahatsızlığa dair tırnak mantarı neden olur sorusunun cevabı bilinmelidir. Bu rahatsızlık pek çok nedenden kaynaklanabilir. 

 • Ayak tırnaklarının sürekli sıcak ve nemli ortamlarda kalması 
 • Ayakların terlemesine neden olan ayakkabı ve çorap seçimleri 
 • Ayakların ıslak bırakılması 
 • Tırnakların her hangi bir sebepten dolayı zarar görmüş olması 
 • Bağışıklık sistemin zayıf düşmesi 
 • Tüm bu faktörler göz önüne alınmalı ve bu hususlara dikkat edilmelidir. 

Tırnak Mantarı Tedavisi 

Tırnak mantarı nasıl olur konusu kadar tedavisi konusu da önemli. Zira bu sağlık sorununun da tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde tırnak kayıpları yaşanabilir. İlk olarak tırnak mantarı belirtileri görüldüğü anda vakit kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Tırnak mantarı teşhisi konulduktan sonra gereken tedavi uygulanır. 

Tırnak mantarı nasıl tedavi edilir konusunda basit bir tedavi planı uygulanır. Doktor tırnak mantarı için bir krem ve özel bir törpü seti reçete edilir. Bunlarla birlikte özel bir cila verilir. Tüm bu ilaçlarla tedaviye başlanır. Bu ilaçların düzenli olarak kullanımı sonrası tırnak mantarı tedavi edilir.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,836BeğenenlerBeğen
2,735TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles