17.8 C
New York kenti
Salı, Nisan 20, 2021

Buy now

Kasık Ağrısı Neden Olur? Kasık Ağrısı Nedenleri

Kasık Ağrısı Neden Olur? 

Kasık ağrısı neden olur? Sorusu birçok insanın aklına takılan sorulardandır. Kısa süreli kasık ağrısı önem arz etmezken, geçmeyen kasık ağrısı sürecinde muhakkak doktor tedavisi gereklidir. 

Kasık Ağrısı Nedir? 

Kasık ağrısı tıpta pelvik olarak da adlandırılır. Kasık ağrısı, karın ve pelvis bölgelerinin alt kısmında oluşan ağrılara verilen addır. Erkeklerde ve kadınlarda farklı sağlık problemlerini işaret eder. Ağrı sürekli sabit olabilirken, aralıklı ve şiddetli bir şekilde de kendini gösterebilir. 

Erkeklerde Kasık Ağrısının Nedenleri?   

Kasık ağrısı nedenleri birçok sebepten kaynaklanmaktadır. Erkeklerde oluşan kasık ağrıları kasık kaslarını zorlamış olması ile ortaya çıkabilir. Ya da enfeksiyon kaynaklı ağrılar görülebilir. Erkeklerde lenf bezlerinin şişmesi, testislerde şişme, fıtık, böbrek taşı gibi birçok nedenden dolayı kasık ağrısı görülebilir. 

Kadınlarda Kasık Ağrısının Nedenleri? 

Kadınlarda üreme organlarından dolayı bu bölgede ağrı hissedilir. Bu hastalıkların nedenlerinin başında adet döngüsü bulunmaktadır. Bu nedenlerle kasık ağrısı kadınlarda daha sık görülmektedir.

Kadınlarda Kasık Ağrısının Nedenleri?
Kadınlarda Kasık Ağrısının Nedenleri?

Kadınlarda yumurtlama ağrısı adet sancısı gibi hastalık durumlarında kasık ağrısı normal olarak değerlendirilir. Fakat rahim ve yumurtalık enfeksiyonları, kistler kadınlarda görülen kasık ağrılarının diğer nedenleridir. Bu tür ağrılarda kadınların tedavi görmesi gerekmektedir. Bunlar dışında kasıkta ağrı oluşumuna yol açabilecek birçok neden vardır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

  • Kistler 
  • Enfeksiyonlar 
  • Dış gebelik, düşük 
  • Bel fıtığı 
  • Stres ve depresyon 
  • Apandisit patlaması 
  • İdrar yolu enfeksiyonu, sistit ve üretrit hastalıkları 
  • Doğum ve sezaryen ameliyatları sonrası 
  • Kadınların spiral kullanımı   

Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı kasık ağrısı oluşmaktadır. 

Sol Kasık Ağrısı Nedenleri 

Sol kasık ağrısı neden olur kadınlardaKadınlarda sol kasık ağrısı; üreme organlarındaki enfeksiyonlardan, idrar yolu iltihaplanmalarından, apandisit, dış gebelik, rahim ve yumurtalık sorunları, hamilelik ve iskelet sistemleri hastalıklarından dolayı olabilmektedir. 

Sağ Kasık Ağrısı Nedenleri 

Sağ kasık ağrısı neden olur? Sorusunun cevabını kısa bir şekilde açıklamak gerekirse; kalça çıkığı, femoral fıtık, kalça kırığı, böbrek taşı, büyümüş lenf düğümlerinden dolayı olmaktadır. 

Sol Yumurtalık Ağrısı 

Sol yumurtalık ağrısı kadınlarda ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Yumurtalık ağrısı kadınlarda görülürken erkeklerde de sol yumurtalık ağrısı görülmektedir. Erkeklerdeki sol yumurtalık ağrısının sebebi fıtıktan kaynaklanmaktadır. Yine böbrek taşı ve lenf bezlerinin şişmesi erkeklerde görülen sol yumurtalık ağrısının diğer bir nedenleri arasındadır. 

Kasık Ağrısına İyi Gelen Yöntemler 

Kasıklarda ağrı neden olur? Bu konu hakkında tedavi yöntemlerine geçmekte fayda vardır. Kasık ağrılarına uygulanabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri vücudu dinlendirmektir. Vücudun rahatlaması acının dinlemesine neden olacaktır.  

Lavanta ve rezene çayı gibi bitki çayları kasık ağrısının şiddetini azaltacaktır. Sıcak su tuluğu ağrıyan bölgeye koymak yine acının hafifletilmesinde yardımcı olacaktır. Ilık bir nane çayı içmeyen rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Sürekli geçmeyen bir kasık ağrısı yaşıyorsanız eğer doktora görünmekte fayda vardır.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,836BeğenenlerBeğen
2,735TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles