17.8 C
New York kenti
Salı, Nisan 20, 2021

Buy now

Sivilce Neden Olur? Sivilce Neden Çıkar?

Sivilce Neden Olur? Sivilce Neden Çıkar? 

Sivilceler gündelik hayatımızda karşılaştığımız sorunlardan birisidir. Bu durum da bize sivilce neden olur? sivilce neden çıkar? Sorularını kendimize sormaktayız. 

Sivilce Nedir? 

Sivilcenin anlamına gelecek olursak sivilce yani akne vulgaris en yaygın cilt hastalıklarından biridir. Genellikle ergenlik çağında başlar ve tedavi edilmezse kalıcı izler bırakabilir. Cildin yağ içeriği yüksek olan bölgelerde görülür ve ciltte kırmızı, kist ve koyu lekeler şeklinde görülür. Çoğunlukla ergenlik döneminde ortaya çıksa da 12-18 yaşları arasında hastalık her yaştan erkek ve kadında görülebilmektedir.

Sivilce Nasıl Geçer?

Toplumdaki görülme sıklığı %90’ı aşıyor. Ergenlik döneminde deri altındaki yağlar artar ve yağ bezleri bozulur. Sonuç olarak ciltte iltihaplanma ve kızarıklık meydana gelir. Yüz, göğüs, sırt, boyun ve omuzlarda görülebilir. Özellikle tedavi edilmezse yüz sivilceleri yara izi şeklinde var olur veya ömür boyu sürebilir. Bu, beden imajının bozulmasına neden olur ve insanların psikolojisini etkiler. 

Sivilce Nasıl Oluşur? 

Yağ bezlerinin çoğu saç köklerinin içindedir. Bu bezlerin cilde erişimi vardır. Bu geçişler engellenirse sivilceler ortaya çıkacaktır. Yağ bezleri sebum adı verilen bir madde salgılar. Sebum cildi koruyan yağlı bir maddedir. Sebum saç köklerinden kaçamadığında birikerek sivilce oluşumuna neden olur.  

Burada biriken bu madde ölü hücrelerin atılmasını engeller ve tıkanıklığa neden olur. Bu nedenle bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam oluşturulur. Bu bakteriler çoğaldıkça kızarıklık, şişlik ve ağrı ortaya çıkar. İltihap oluşur. Uzun bir süre bu durumun sonucu, içeriği dışarı akan bir sivilce salgınıdır. 

Sivilceye Neden Olan Faktörler 

Sivilce nedenleri birçok başlık altında toplanabilmektedir. Bazı insanların sırt,alın, yüzün diğer bölümleri veyahut diğer bölgelerde sivilceler çıkabilmektedir. Sivilce neden çıkarSırtta sivilce neden çıkarAlında sivilce neden çıkar? Gibi sorular insanların aklına gelmektedir. Sivilceleri etkili bir şekilde oluşturan tek bir faktör vardır. Birkaç faktör aynı anda ortaya çıktığında akne oluşur.  

Cildimizde bizimle yaşayan sivilce denilen bakteriler çoğalmaya başlarsa sivilceler artmaya başlayacaktır. Ebeveynlerdeki sivilce çocuklarda sivilce olasılığını artırır. Ayrıca hormonların sivilce oluşumuna etkisi vardır. Bunlardan en önemlisi adrenal bezler tarafından salgılanan androjenik hormonlardır. 

Alında Sivilce Neden Çıkar?

Androjenler artacak veya cilt bu hormonlara duyarlı hale gelecektir. Güneş ışığı sivilcenin iyileşmesini kolaylaştırır. Ancak güneşe uzun süre maruz kalmak ciltte oluşabilecek lekeleri artıracaktır. Ayrıca terleme sivilcelerde artışa neden olabilir. Akneyi kapatmak için çeşitli kozmetiklerin kullanılması hastalığı kötüleştirebilir ve akneyi artırabilir. Cildin gözenekleri kozmetiklerle tıkandığı için cilt bozulmuştur. Eğer listelemek istersek şu şekilde sıralanabilir: 

  • Cildin Yağlanması 
  • Vücut yüzeyinin temiz tutulmaması 
  • Güneş Işınları 
  • Hormonal Bozukluklar 
  • Terlemek 
  • Düzensiz Kozmetik Kullanımı 

Bu sebeplerden dolayı vücudumuzda sivilcelerin çıkması veyahut artmasına neden olmaktadır. 

Stres Sivilceye Neden Olur Mu? 

Çim aknesi, artan stresle artan bir hastalıktır. Çünkü stres altında vücudumuz bazı hormonlar salgılar. Bu hormonlar genellikle yağ kanallarında yağ üretimini arttırır. Yağ üretimi arttığında akne artacaktır. Sivilce sıkılmamalıdır. Çünkü sıkarken akne dibe doğru itilerek aknenin yırtılmasına ve iltihabın çevre dokulara yayılmasına neden olabilir. Bu nedenle uzun vadede olabilir. Dermatolog sivilceleri giderebilir. 

Yüzdeki Sivilceler Neden Oluşur? 

Yüzdeki sivilceler çoğunluğu alındaki sivilceler ile olmak üzere yüzdeki sivilcelerin en büyük nedenlerinden biri kirli havlu ve yastık kullanımıdır. Bu durum alında sivilce neden çıkar? Sorusunu da akıllara getirir. Gece boyunca yüzünüzdeki kir ve bakteriler uyku yastığınıza yayılır ve diğer günlerde uykunuzu sürdürdüğünüzde yüzünüz sürekli olarak bu faktörlere maruz kalır. Bu nedenle cildinizin temizliğine önem verseniz bile geceleri yastığınızdan sivilceyi davet edin. 

Sivilcelere Karşı Neler Yapmalıyız? 

Yüzünüzü günde iki kez hafif bir temizleyici ile yıkamak çok önemlidir. Cildin yenilenmesinde önemli rol oynayan temizleyiciler yardımı ile yüz sivilcelerden korunabilir. Gün içinde yüzünüze istemli veya istemsiz dokunarak sivilce gelişebilir. Yüzünüze dokunurken daima ellerinizin temiz olduğundan emin olun.  

Kirli ellerle yüzünüze dokunduğunuzda gözeneklerinizin tıkanma süreci hızlanacaktır. Kepekli tahıllar, lifli yiyecekler, sebzeler ve meyveler yemek yüzünüzde sivilce oluşumunu önleyebilir. Bu bakımdan yemek çok önemlidir. Kafeinli, şekerli ve tuzlu gıdalardan uzak durmak çok faydalıdır. 

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,836BeğenenlerBeğen
2,735TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles