17.8 C
New York kenti
Salı, Nisan 20, 2021

Buy now

Tırnaklarda Beyazlık Neden Olur?

Tırnaklarda Beyazlık Neden Olur? 

Tırnaklarda nokta veya çizgi görünümde ki beyaz lekeler tırnaklarda beyazlık neden olur sorusunu beraberinde getiriyor. Tırnakta meydana gelen beyazlıklar vücutta bazı şeylerin yolunda olmadığını gösterir. Bu bazen ufak bir sorun bazen ise ciddi hastalık belirtileri olabilir.  

Kansızlık sorunu yaşayan kişilerin tırnaklarında beyazlıklar meydana gelebilir. Aynı zamanda kalsiyum gibi vitaminler vücutta eksikse vücut tepki gösterir. Bu tepki bazen tırnakta beyazlama olarak kendini gösterir. Tırnakta geçmeyen beyazlıklar varsa kısa zamanda doktora başvurularak bu sorunun nedeni araştırılmalıdır. 

Tırnakta Beyazlık Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir? 

Çarpma, darbe gibi unsurlardan kaynaklı olarak tırnakta beyazlık meydana gelebilir. Bazen ise çevresel etkenlerden kaynaklı olmayan ve hastalık habercisi olan beyazlıklar görmek mümkündür. Tırnak yapısında beyaz noktalar ve çizgiler hangi hastalıkların habercisi olabilir? 

Şu hastalıkların habercisi olabilir: 

  • Kansızlık ve vitamin eksikliği   
  • Kalsiyum ve demir eksikliği 
  • Yoğun stres   
  • Tırnak mantarı ve çeşitli tırnak hastalıkları 
  • Keratin hormonunun vücut içinde yetersizliği 
  • Böbrek yetmezliği ve çeşitli böbrek hastalıkları 

Hastalık habercisi olan tırnaktaki beyazlık küçümsenmemesi ve araştırılması gereken bir sorundur. Çoğu vitamin eksikliği bu noktaların oluşumuna neden olabilir. Ayrıca stres, depresyon gibi sorunlar tırnaklarda beyaz lekeler çıkmasını tetikleyebilen faktörlerdendir. 

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Nasıl Yok Edilir? 

Çoğu insanda görülebilen tırnaklarda beyazlık sorunu için dikkat edilmesi ve uygulanması gereken bazı yöntem basamakları vardır. Tırnakta yer alan lekeler için ilk olarak el ve tırnak bakımına dikkat etmek gerekir. Eller her daim temiz olmalı ve nemlendirici kremler ile nemlendirilmelidir.  

Tırnaklara oje gibi kimyasal ürünler sürmek de beyaz lekelere veya bu lekelerin artmasına neden olabilir. Bu yüzden kimyasal içeren ürünler tırnağa temas ettirilmemelidir. Ellerin zarar görmesini engellemek için temizlik işlemlerinde eldiven kullanmak doğru olacaktır. Ayrıca bu lekelerin en önemli nedenlerinden biri vitamin eksiklikleridir. Bu yüzden bol meyve ve vitamin takviyesi ile beyaz lekelerden kurtulmak mümkündür. 

Tırnaklarda Beyazlık Durumunda Hangi Doktora Gidilir? 

Tırnak ve deri hastalıkları için bir dermatolog uzmana danışmak gerekir. Uzman bir dermatolog tırnaklardaki beyazlık nedenini araştırmak ve çözüm bulmak için sizlere yardımcı olacaktır. Laboratuvar sonuçlarına uygun bir tedavi belirlenerek tedaviye başlamak mümkündür. 

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Mantar Habercisi Olabilir Mi? 

Beyaz lekeler özellikle de tırnak diplerindeki beyazlık mantar belirtisi olabiliyor. Kişisel hijyene dikkat edilmediği taktirde tırnakta beyazlık görülebilir. Tırnak mantarı sorunu yaşayan kişilerde tırnakta lekelenme ve beyazlama görülme olasılığı yüksektir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. 

Tırnakta Yatay Şekilde Beyaz Çizgiler Neden Olur? 

Tırnak dokusunda dikey ve yatay beyazlıklar görülür. Dikey çizgiler önemsiz olarak görülebilir. Fakat yatay çizgiler bazı sorunların habercisi olabiliyor. Yatay ve beyaz çizgiler çinko eksikliğini belirtir. Ayrıca diyabet sorununu da beraberinde getirebilir. Belirti olarak görülebilen bu yatay çizgiler en kısa zamanda tedavi edilmelidir.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,836BeğenenlerBeğen
2,735TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles