17.8 C
New York kenti
Salı, Nisan 20, 2021

Buy now

Vajina Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Vajina Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? 

Cinsel ilişki ile içeri giren bakterilerle sürekli savaşan bölgeye kadın genital sistemi denmektedir. Genital organların kalın bağırsak ile birbirine yakın durumda olması sebebiyle bakterilerin vajina yoluyla kalın bağırsağa ulaşması epey kolay durumdadır. Ayrıca aynı sistemin idrarla beraber bölgedeki üretra yani idrar borusu yüzünden mesaneye de direkt olarak etki edebilmektedir. 

Dönemsel olarak her ay gerçekleşen regli kanaması içerdiği proteinlerle beraber bakteri çoğalması için uygun ortamı oluşturur. Bu sebepten ötürü kadınlar için enfeksiyon riskleri en çok bu dönemlerde ortaya çıkar. 

Peki ya vajina nasıl temizlenir dediğinizi duyar gibiyim. Bu bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken kuralları sıralamadan önce bu kuralları uygulamanızın çok ama çok önemli olduğunu sizlere belirtmek isteriz.

Laktobasiller 

Bu ismi alan bakteriler zararlı olan bakterilerle karşı karşıya gelerek genital bölge içerisinde müthiş bir savunma mekanizması oluştururlar. Laktobasil adı verilen ve bulunduğu ortamda asit olması sebebiyle üremesini kolayca gerçekleştirebilen bu bakteri türü enfeksiyon oluşturabilecek bütün bakterilerin çoğalmasına engel olmaktadır. 

Laktobasillerin çoğalması ve sürekliliğini devam ettirebilmesi için vajina duvarında olan hücreler içerisinde östrojen hormonuyla birlikte depolanan glikojen önce şeker sonra laktik asit olarak evrimsel bir şekilde karşımıza çıkmakta. 

Birçok nedenle beraber bu asit ortamı azalabilip enfeksiyonun kolaylaşmasını sağlamaktadır. Kimyasal maddelerin kolayca etki edebilmesi sebebiyle oluşan enfeksiyonların hızla yayılmasına ve kalıcı hasarlar bırakabilmesine sebep olmaktadır. Aslında siz genital bölgenizi temiz tutarak laktobasillerin oluşumunu sağlıyor ve sağlığınızı yerinde tutuyorsunuz.

Vajina Nasıl Temizlenir? 
Vajina Nasıl Temizlenir?

Vajina Nasıl Temizlenir? 

  1.  Doktor kontrolünde olmadığı sürece vajina içini temizlemeye yönelik ürünler kullanılmamalı. Kendi kendini yenileme özelliğine sahip olan bu organ içine birtakım maddelerin sokularak temizlenmeye çalışılması anlamsızdır ve yukarıda bahsettiğimiz Laktobasil ortamının zarar görmesine sebeptir. Yalnız bu ürünlerle dış genital bölgenizi temizleyebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken tek şey bunun aşırıya kaçmamasıdır. Aşırıya kaçması durumunda yine aynı sorunlar ile karşılaşılması olasıdır. 
  1. Tuvalet ihtiyacının giderilmesinden sonra yapılan temizlik işleminin vajinadan anüse doğru yapılması en doğru yöntemdir. Temizliğin tam tersi şekilde yapılmasından ötürü dışkıdaki kalınbağırsak bakterileri vajinaya ve ardından da idrar borusuyla mesaneye taşınıp büyük sorunlara yol açabilir. 
  1. Genital Bölge kuruluğu çok önemlidir. Yaş kalmasının ardından oluşan nem ve sıcak hava ortamı mantar ve diğer bakterilerin kolayca üremesine sebep olmaktadır. Bu sebeple iç çamaşırının günlük değişimine ve pamuklu iç çamaşırı kullanımına dikkat edilmelidir. 
  1. Cinsel ilişki ardından veya diğer tüm idrar yapma ihtiyacının olduğu anlarda en kısa sürede bu ihtiyaç giderilmelidir. Süre uzadıkça oluşan bakteriler size zarar verecektir. 
  1. Cinsel ilişki esnasında vajinanızda yeterli kayganlık oluşmadan bölge içine temas olmamasına dikkat edilmelidir. Bu önlem tahrişi engelleme açısından önemlidir. Vajina kayganlaşmasının olmaması halinde doktorunuza başvurabilir ve bu kayganlaştırmayı sağlayacak ilaçları onun kontrolünde kullanabilirsiniz. 
  1. Regli döneminde olan kadınların iş yaşamlarında ve sosyal aktivitelerinde rahat hareket edebilmeleri açısından üretilen vajinal tamponların kullanımı oldukça önemlidir. Kullanılan tamponun düzenli olarak değiştirilmesi oluşan bakterilerin çoğalmaması adına aşırı önemlidir. 
  1. CBYH yani Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar açısından risk grubunda olan biriyle girilecek cinsel ilişki esnasında partnerinizden prezervatif kullanmasını istemelisiniz. Bunun kullanımına karşı taraftan bir onay gelmediği durumda kadınlar için üretilen koruyucu prezervatiflerden faydalanabilirsiniz. İlk olarak erkekten istenmesinin sebebi bu hastalıkların erkekten kadına geçmesinin daha kolay olmasından kaynaklıdır. 

Vajina Tüy Temizliği Nasıl Yapılmalı? 

Vajina tüy temizliği nasıl yapılmalı sorusunun pek çok doğru cevabı vardır: 

  1. Ağda kullanımı veya jilet genital kılların vücuttan atılmasında en etkili ürünlerdir. Fakat bu iki yöntemde kıl köklerinde oluşabilecek enfeksiyonları kolaylaştırmakta ve genital bölgede tahrişe sebep olmaktadır. Bu bölge için geliştirilen aletlerin kullanımı daha iyi bir seçenek olabilir. 
  1. Kamuya açık tuvalet alanlarında klozet bulunması durumunda klozet üstüne serilen tek kullanımlık kağıtların kullanımına dikkat edilmelidir. Sonuçta hiçbirimiz tanıdığımız veya tanımadığımız biri tarafından bir hastalığa sahip olmak istemeyiz öyle değil mi? 
  1. Düzenli olarak Jinekolojik muayene olunmalıdır. Hiçbir sorun olmasa bile buna önem verilmelidir. Çünkü oluşabilecek bir hastalığın tanısı ve tedavisi için kolaylık sağlamış olursunuz. 

Hamilelikte Vajina Temizliği Nasıl Yapılmalı? 

Hamilelik esnasında vajina temizliği normal zamanlara göre çok daha önem taşımaktadır. Bu bölgede oluşabilecek bir enfeksiyon direkt olarak bebeğinizin sağlığını da etkilemektedir. 

Peki ya, fazlasıyla hassas olunan Hamilelikte Vajina Temizliği Nasıl Yapılmalı? Aşağıda yer alan bilgilerde bu sorunun cevaplarına erişebileceksiniz, gelin beraber inceleyelim.

Hamilelikte Vajina Temizliği Nasıl Yapılmalı
Hamilelikte Vajina Temizliği Nasıl Yapılmalı

Hamileyken Ağda Yapmak / Yaptırmak 

Gerekli koşullar sağlandıktan sonra, yani hijyen olduktan sonra ağda yapılması kadar olağan bir durum yoktur. Sadece dikkat edilmesi gereken tek şey son aylara gelindikçe bu işlemin erken doğuma sebep olabileceği için bırakılmasıdır. Hiç şüphesiz bu işlem, canınızın daha fazla yanmasına sebep olacaktır. 

Tüy Dökücü Spreyler veya Kremler Kullanmak 

İçerisinde bulunan kimyasal maddeler vücudunuza ve bebeğinize zarar verebileceği için kesinlikle önerilmemektedir. 

Lazer Epilasyon Yaptırmak 

Bu işlem için kullanılan ışık enerjisi aslında hiç radyasyon bulundurmaz. Halk arasında bilinen yanlış bilgilerden biridir sadece. Bu sebeple hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Fakat bu konuda yapılmış olan bilimsel çalışmalarda yeterli değil denecek kadar azdır. 

Jilet Kullanımı 

Bu süreç içerisinde en sık tercih edilen temizlik yöntemidir. Hem pratik hem de ucuz olan bu yöntem birçok kadın tarafından tercih edilmektedir. Bu işlemi yapmakta ısrarcıysanız gerekli hijyen koşullarını sağlamanız gerekmektedir. Her temizlikte farklı jilet kullanımına dikkat edilmeli, oluşabilecek mikrop ve bakteriler engellenmelidir. Bu kullanımlar dışında tuvalet ihtiyaçları giderildikten sonra normal süreçte nasıl dikkat edilmesi gerekiyorsa o şekilde dikkat edilmelidir. 

Umarız yazımız içerisinde bulunan Vajina Nasıl Temizlenir, Vajina Tüy Temizliği Nasıl Yapılmalı ve Hamilelikte Vajina Temizliği Nasıl Yapılmalı adlı soruların cevaplarını sizlere açık bir şekilde sunabilmişizdir. 

Verilen bilgilerin doğru kullanımı halinde herhangi bir sorunla karşılaşılması durumunda en kısa sürede doktorunuza başvurup gerekli işlemleri yaptırmanızı öneririz. Sağlıkla, sevdiklerinizle ve mutlulukla kalın.

Related Articles

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,836BeğenenlerBeğen
2,735TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles