Adet Düzensizliği Neden Olur?

Kadınların çoğu yıl boyunca 11-13 kez adet döneminden geçer. Bu rakama yakın değerler (1-2 az veya fazla) normal olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, adet düzensizliği konusuna ancak sizin için normal olan değerlere bakılarak bir değerlendirme yapılabilir.

Adet dönemi, adet görmeye başladıktan sonraki ilk birkaç yıl boyunca sık sık düzensizlik gösterebilir. Adetin normal zaman döngüsüne girebilmesi için, adet görmeyi sağlayan hormonların dengelenmesi gerekmektedir. Aynı durum, adetin sona ermeye yakınlaştığı “perimenopoz” ve “menopoz” dönemleri öncesinde de geçerlidir. Son adet döneminin üzerinden 12 ay geçtikten sonra menopoz dönemi başlar.

Adet Düzensizliği Nedenleri

Aşağıdaki listede adet düzensizliğine neden olan bazı durumlar ve sağlık koşulları yer alıyor. Ancak bu listede bulunmayan bazı diğer rahatsızlıklar adet düzensizliğine yol açabilir. Bu nedenle, sık sık adet düzensizliği yaşıyorsanız altında yatan nedenin kesin olarak belirlenebilmesi ve uygun tedavinin gerçekleştirilebilmesi için bir doktora görünmelisiniz.

Adet düzensizliğine veya anormalliğine yol açan aşağıdaki durumlar ve hastalıklar dışında, adet görmenin tamamen durduğu “amenore” durumu bulunmaktadır. Hamile olmayan, emzirmeyen ve menopoza girmemiş kadınlarda, 90 günden uzun yaşanan “amenore” (adet görmeme) anormal olarak kabul edilmektedir. Göğüsleri gelişmeye başladıktan sonra 3 yıl içinde veya 15-16 yaşında adet görmeye başlamamış olanlar “adet görmeme” ile karşı karşıya olabilir.


Adet düzensizliğinin bazı nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Stres: Aşırı kilo alma veya zayıflama, yetersiz beslenme ve düşük kalorili diyet programları, egzersiz rutininde yapılan değişiklikler, gerginlik, hastalıklar, seyahat ve günlük hayatı etkileyen değişiklikler adet düzensizliğine yol açabilir.

Doğum Kontrol Hapları: Doğum kontrol haplarının çoğu östrojen ve progestin hormonlarının (bazıları sadece progestin içermektedir) bir kombinasyonunu içerir. Bu haplar yumurtalıkların yumurta bırakmasına engel olarak hamileliği önler. Doğum kontrol hapı kullanmak veya bırakmak adet düzensizliğine neden olabilir. Adet düzeninin sağlanması, hap bırakıldıktan sonra 6 ayı bulabilir. Sadece progestin içeren doğum kontrol hapı kullananlar adet aralarında kanama yaşayabilirler.

Uterin Polipleri veya Miyomları: Rahim polipleri, rahmin iç tabakasında görülen küçük (kanserli olmayan) oluşumlardır. Miyomlar ise rahim duvarına yapışık halde bulunan tümörlerdir. Boyutları 0.5 mm’den 10-15 santime kadar olabilir. Miyomlar genellikle iyi huyludur ancak ağır kanamalara ve ağrıya neden olabilirler. Miyom büyüklüğüne bağlı olarak mesane ve makata baskı yapabilir.

Endometriozis: Rahmi kaplayan ve her ay adet akıntısı ile birlikte atılan endometriyal doku, rahim dışında büyümeye başladığında “endometriozis” görülür. Doku yumurtalık, altı sindirim sistemi, rektum ve rahim arasındaki bölge, bağırsak, fallop tüpleri ve bölgedeki diğer organlar üzerinde büyüyebilir. Endometriozis belirtileri arasında adet düzensizliği dışında; kramplar, cinsel ilişki sırasında ağrı, anormal kanama, adet öncesi ve sonrası ağrılar bulunmaktadır.

İltihaplı Pelvik Hastalığı: Kadın üreme sistemini etkileyen “iltihaplı pelvik” bakteriyel bir enfeksiyondur. Cinsel temas yoluyla vajinaya giren bakteriler, rahim ve üst genital sisteme yayılabilir. Bu bakteriler ayrıca düşük, doğum ve kürtaj operasyonu sırasında üreme organlarına bulaşabilir. Belirtileri arasında adet düzensizlikleri, vajina bölgesinde hoş olmayan koku, leğen kemiğinde ve alt karın bölgesinde ağrı, ateş, bulantı, kusma, ishal ve ağır vajinal akıntı bulunmaktadır.

Polikistik Yumurtalık: Polikistik over sendromunda yumurtalıklar normalden fazla androjen (erkeklik hormonu) üretir. Bunun sonucu olarak sıvı dolu keseler (kistler) oluşabilir. Yüksek miktarda androjen yumurtaların olgunlaşmasını önler ve ovülasyon (yumurtanın atılması) gerçekleşmez. Bu durum genellikle obezite, kısırlık, hirtuism (aşırı kıllanma) ile ilişkilidir.

Prematüre Yumurtalık Yetmezliği: Bu durum genellikle 40 yaş altındaki, yumurtalığın fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmediği kadınlarda görülmektedir. Adet kanamaları düzensiz olabilir veya hiç olmayabilir. Genetik olarak görülebileceği gibi kemoterapi ve radyasyon terapisi nedeniyle oluşabilir.

Adet Düzensizliğinin Diğer Nedenleri

 • Aşırı kilo alma veya kilo kaybı
 • Aşırı egzersiz
 • Endometrial hiperplazi (rahim astarının kalınlaşması)
 • Rahim kanseri
 • Tiroid sorunları
 • Diyabet
 • Karaciğer sirozu
 • Sistemik lupus
 • Gebelik komplikasyonları (düşük veya dış gebelik)
 • Östrojen takviyeleri
 • Kan inceltici ilaçların kullanımı
 • Doğum kontrolü için rahim içi araçlarının kullanımı
 • Steroidler
 • Antidepresan kullanımı
 • Östrojen ve/veya progesteron dengesizliği

Ameliyat ve Narkoz Adet Gecikmesine Yol Açar mı?

Ameliyat sırasında kullanılan kanama durdurucu vb ilaçlar birkaç günlük adet gecikmesine neden olabilir. Ancak ne narkozun ne de bu tip ilaçların daha uzun bir gecikmeye ya da düzensizliğe neden olması beklenmez. Bununla birlikte bir diğer faktör, ameliyat stresi, hormonları etkileyerek ameliyat sonrası beklenen adetin  1-2 ay gecikmesine yol açabilir. Sonuç olarak ameliyat sonrası adet düzensizliği 2 ayı geçmişse, adet düzensizliği için başka bir neden olup olmadığının araştırılması gerekir.

Adet Düzensizliği Ne Demektir?

Adet dönemi çoğu kadında 4-7 gün arası sürer ve genellikle her 28 günde bir yaşanır. Ancak, 21 günden 35 güne kadar (bazı kaynaklarda 24-34 olarak belirtilmiş) olan adet döngüsü normal olarak kabul edilmektedir.

 • Anormal veya düzensiz adet dönemi olarak kabul edilen bazı durumlar ise şu şekildedir:
 • 21 günden kısa veya 35 günden uzun aralıklarla yaşanan adet
 • Arka arkaya 3 veya daha fazla adet görememe
 • Adet kanamasının normalden çok hafif ya da fazla olması
 • 7 günden uzun süren adet dönemi, ağrı, kramp, kusmayla birlikte görülen adet
 • Adet aralarında fazla kanama olması
 • İlişki sonrası kanama olması ve menopoz sonrası meydana gelen kanamalar.

Rektum’da meydana gelen kanamalar (ishal, kolit, hemoroid ve diğer nedenlerle olabilir) adet kanamasıyla karıştırılabilir. Kanamanın nereden geldiğinden emin olmak için bir kaç gün tampon kullanabilirsiniz.

Adet düzensizliğini belirlemek için;

 • Adet döngüsünü, ne zaman başladığını ve bittiğini not alın
 • Kullandığınız ped veya tampon sayısını not ederek adet sırasında ne kadar akıntı olduğunu belirleyebilirsiniz
 • Adet dönemleri arasında veya cinsel ilişki sonrası kanama olup olmadığına dikkat edin
 • Adetle ilgili normal dışı durumları not edin

Tampon, enfeksiyona neden olmaması için günde en az iki kez değiştirilmelidir. Aspirin gibi bazı ilaçlar kanamayı arttırabileceğinden adet dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmez. Adet dönemleriniz çok ağrılı geçiyorsa uygun ağrı kesiciler için doktorunuza danışabilirsiniz.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , , , , , , ,

Adet Düzensizliği Neden Olur? İçin 190 Yorum Yapılmış

 1. ebru 15/07/2013 #

  Bende 2 yıl önce dış gebelik oldu. Adet dönemim düzensiz, ondan beri hiç düzelmedi. Gebe de kalmıyorum, şimdi tedaviye başladım. Umarım iyi olurum.

  • duygu 11/11/2015 #

   Canım gördüğün tedaviler neler?

 2. asas 18/09/2013 #

  Belirtilerim oldu ama kanamam olmadı, neden acaba?

 3. duygu 28/10/2013 #

  Ben her ayın 26. adet olurum ama 3 gün sürüyor, ilk günler çok geliyor, 3 gün kesiliyor, niye acaba?

 4. merve 21/11/2013 #

  Adetlerim bitmesine rağmen beyaz akıntı sürekli kahverengi geliyor, doktora gittim doğum kontrol hapı verdi, kullanmama rağmen geçmedi ne yapmalıyım ?

  • admin 22/11/2013 #

   Merve Hanım acaba bir enfeksiyon mu söz konusu? Doktorunuza ilacın çözüm olmadığını bildirdiniz mi? Doktorunuzu bilgilendirirseniz size gerekli açıklamayı yapacaktır. Geçmiş olsun.

   • seher 20/10/2016 #

    Admin hanim ben sezeryanli dogum yaptim kirkim cikasiya kadar adet gordum ama kirkim ciktinda 3ay oldu daha adet olmadim bunun nedeni nedir

 5. seyma 26/11/2013 #

  Ben hiç adet görmüyorum doktorum bebek yeri yetmezliği dedi, tedavisi var mı, neden kaynaklanıyor?

  • admin 30/11/2013 #

   Şeyma Hanım, doktorunuz üreme organlarındaki bir bozukluktan mı söz ediyor acaba, lütfen detaylı bilgiyi kendisine danışınız.

  • candan 29/06/2015 #

   Bence doktoruna danışmalısın geç kalma.

 6. nuran 07/12/2013 #

  Ben on beş yaşındayım adetim düzenli değil [her ay bir kez oluyorum].

  • admin 08/12/2013 #

   Sayın Nuran, eğer yazım hatası yapmadıysanız ve yazdığınız gibi her ay adet oluyorsanız, düzenli demektir.

   • derya 31/10/2015 #

    Ayda 1 gün demek istemiş muhtemelen.

 7. nuran 08/12/2013 #

  Ama arkadaşlarım belirli aralıklarla oluyor ama benim ki bazen 32 günü geçiyor. Arkadaşlarımın yorumları beni korkutuyor. Aynı zaman aralıklarında adet olamıyorum, sorun var mıdır?

 8. fatma 08/12/2013 #

  Ben yaşadığım bir yakınımın kaybı ile bir ay boyunca bir hafta arayla adet gördüm sonra 2 ay boyunca olamadım ve aşırı terleme ve vücutta morluklar oluşmaya başladı, ne yapmalıyım? Yardım eder misiniz?

  • admin 12/12/2013 #

   Fatma Hanım, uzaktan muayenesiz herhangi bir teşhis ya da tedavi imkanımız maalesef bulunmamakta, lütfen bir kadın doğum uzmanına danışınız. Geçmiş olsun.

 9. nuran 09/12/2013 #

  Ya lütfen şu kafamda oluşan sorunlara bir çözüm.

  • admin 12/12/2013 #

   Nuran Hanım bir kadın doğum uzmanına giderek, adet döngüsü ile ilgili detaylı bilgiler alabilir ve bu şekilde kafanızdaki sorunlardan kurtulabilirsiniz. Arkadaşlarınız yerine bir uzmanla konuşmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 10. ebru 09/12/2013 #

  Ben adet olacakmış gibi bel ağrısı çekiyorum, 2 aydır adet olmuyorum ve üzülüyorum, düzensiz adet.

 11. kezban 12/12/2013 #

  Benim adetim çok düzensiz, bazen iki ayda bir oluyorum ve son günlerde sadece lekeler var. Doktora gidiyorum bir şey yok diyor, ne yapmalıyım?

 12. yasemin 15/12/2013 #

  Selam ben 19 yaşındayım, bu zamana kadar adet günlerim düzensizdi, son 3 ay düzenli oldum, tekrar düzensiz olmaya başladım, kafam çok karıştı.

 13. karmakarisik 18/12/2013 #

  Merhaba acil cvp lutfen. En son ekimin 20’sinde adet gördüm. Kasımın 29’unda kan testi yaptım sonuç negatif çıktı. Ancak kasıklarımda ve göğsümde sancı var. Neden olabilir acaba?

  • admin 18/12/2013 #

   Hormonal düzensizlik ile ilgili olabilir. Muayene olarak en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

 14. yagmur 19/12/2013 #

  16 yaşındayım fakat 6 aydır adet olmuyorum, nedeni nedir acaba?

  • nisa 31/01/2016 #

   Ben de 2 -3 aydır olmuyorum aynı yaştayız.

  • Rümeysa 27/08/2017 #

   Ben bir senedir olmuyorum ve kilo aldım

 15. admin 20/12/2013 #

  SİTEMİZE İLGİ GÖSTERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. NE YAZIK Kİ UZAKTAN TEŞHİS, ÖNERİ VEYA MUAYENE İMKANIMIZ BULUNMAMAKTADIR. YORUMLAR BÖLÜMÜMÜZ DİĞER OKUYUCULARLA PAYLAŞIMDA BULUNMANIZ İÇİNDİR.

 16. yasemin 24/12/2013 #

  Ya benim duyduğuma göre genç kızken adetin düzensizse evlendiğin zaman da çoçuğun geç olurmuş. Bu bilgi hakkında sizden yorum istiyorum.

  • admin 26/12/2013 #

   Yasemin Hanım, ergenlikte düzensiz adet kanamaları sık görülür. Düzensizlik ne kadar sürüyor, neden kaynaklanıyor bunlar bilinmeden herkes için bir genelleme yapmak doğru değildir. Ayrıca adet düzensizliğinin yine nedenine göre önerilecek tedavileri de vardır. Önemli olan gecikmeleri ihmal etmeden bir kadın doğum uzmanına başvurmak.

  • minusse 06/02/2017 #

   batıl inanç olabilir

  • Sâre 16/07/2017 #

   15 yasindayim en son mayisin 3 unde oldum . 2 aydir olmuyorum ne yapmaliyim . Sende lutfen buraya boyle seyler yazmassan iyi olur boyle yorumlari bilgileri kaldiramayan insanlar olabilir . Mesela ben simdi endiselendim . Senden ricam bu konu uzerinden kotu bi bildign varsa icinde kalsin . Iyi gunler .

 17. yasemin 26/12/2013 #

  Ergenlik zamanlarımda 2 ayda bir oluyordum. 18 yaşıma girdiğimde düzene girdi fakat yine o düzensiz günlerim başladı, çok sıkıntılardayım.

 18. ahu 30/12/2013 #

  Ben 32 yaşındayım 2 yıldır spiral ile korunuyorum. Adetim de düzenli gidiyordu ama bu Aralık ayında hem 6’sında adetim oldu hem de 27’sinde oldu. Bu konuda yardımcı olmanızı bekliyorum.

 19. seda 04/01/2014 #

  Ben 15 yaşındayım ve ilk zamanlar düzenli hasta oluyordum, daha sonra düzensiz olmaya başladım. 7 ay olmadım sonra oldum. 2-3 ay düzenli oldum şu anda 4 aydır olmuyorum. Ben 70 kiloyum, fazla kiloluyum ve çikolata, bisküvit, abur cubur çok yiyorum. Sizce bu normal mi? Adet göreli 2 sene oldu.

  • admin 07/01/2014 #

   Merhaba Seda, ilk iki yıl adetler düzensiz olabilir, normal karşılanır. Kilo ve beslenme düzeni de gecikmeleri etkiler. Ancak bir süre daha bekleyip bu düzensizlik uzadığı takdirde bir doktorla konuşmak en iyisi olur.

 20. gamze 05/01/2014 #

  İlk ilişkiye girdiğim günden beri adetim düzensiz geliyor, 2 ay geçiyor neredeyse.

 21. elif 06/01/2014 #

  Adet düzensizliği var, 35 gündür adet olmuyorum ve 17 yaşındayım, ne yapmalıyım?

 22. emine 13/01/2014 #

  Merhaba ben 4 aylık evliyim. Evlenmeden önce adetim her 30 gün sonrasında 5 gün sürüyordu. Evlendikten sonraki ay da öyleydi fakat sonra düzensiz olmaya başladı. Önce 5 gün erken oldum sonra 5 gün geç oldum şimdi tekrar 5 gün erken oldum sizce neden yani bir sorun falan var mıdır, doktora gitmeli miyim?

 23. seda 13/01/2014 #

  teşekkür ederimmm 🙂

 24. ceylin 13/01/2014 #

  Selm benim adetim sadece iki gün sürüyor doktor doğum kontrol hapı verdi, gene de faydası yok. İleride hamile olmama engel olur mu çok korkuyorum.

 25. derya 17/01/2014 #

  Merhaba kendimi bildim bileli düzenli adet olmuyorum 13 yaşımda ilk kanamam oldu fakat sonrasından bu güne hiç düzenli olmadı. (Şu anki yaşım 22) doktora gittim ilaç verdi ve adetin 3. günü hormon testi yaptırmamı söyledi. Fakat ne yazık ki maddi imkansızlıklardan dolayı yaptıramadım. Devlet hastanelerinde de sıra bulamadığım için adetimin 3. gününe denk getirebileceğim herhangi bir doktor söz konusu olamadı. İleride çocuk sahibi olamamaktan endişeleniyorum. Doktorum ultrasonla (alttan) muayene etti herhangi kistik bir durum olsaydı bunu görebilir miydi? Daha sonra da hormon tahlili istedi ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

  • admin 19/01/2014 #

   Derya Hanım sizin kendi kendinize yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Test yaptırmalı ve sonuçlara göre önerilecek tedaviyi uygulamalısınız. Kistler genellikle ultrasonda görülür ama istisna türler de vardır.

 26. sevda 20/01/2014 #

  Merhaba 24 yaşında evli olan biri ve 3 sene adet görmeyen kadın hamile kalabilir mi? Çok rica ediyorum cevaplandırın şimdiden teşekkürler.

  • admin 21/01/2014 #

   Sevda Hanım, adet görmemek yumurtlamada sorun olduğu anlamına gelir ve yumurtlama olmazsa hamilelik de gerçekleşemez. Ancak adet görememe sorunu çoğu hastada ilaçla tedavi edilebilir. İlk önce bir muayene olmalı, neden adet göremediğiniz tespit edilmeli ve buna göre bir tedavi yöntemi belirlenmelidir.

 27. naciye 29/01/2014 #

  Selam ben yirmi bir yaşındayım üç aydır sivilce ve akne tedavisi görüyorum. Antibiyotik ilaçlar kullanıyorum, her gün sabah akşam birer hap alıyorum ve adetim iki aydir gelmiyor. Acaba kullandığım ilaçlardan dolayı mı böyle oluyor?

  • admin 29/01/2014 #

   İstisnalar dışında antibiyotik ilaçların adet döngüsü üzerinde etkisi yoktur ve antibiyotiklerin adeti geciktirmemesi gerekir.

  • irem 20/12/2015 #

   Naciye hanım aynı sorun bende de var antibiyotik kullanıyorum krem falan kullanıyorum şu sıralar sınav haftama denk geldi çok stres yaptım bir de yaşadığım yere mevsim değişikliği oldu ben de 2 aydır adet görmüyorum acaba doktora gitmeli miyiz?

 28. nazli 30/01/2014 #

  Mrb ben 25 yaşındayım normalde adetim 3 gün sürüyordu bu ay 1 gün sürdü sizce neden olabilir? Doktora gitmem gerekli mi ?

  • admin 01/02/2014 #

   Nazlı Hanım yılda bir defa bu tür bir düzensizlik olabilir ancak tekrarlarsa doktor görünmelisiniz, hormonal bir sorun olabilir, adet en az 2 gün sürmelidir.

 29. ebru 30/01/2014 #

  Slm ben yirmi yaşındayım, benim adetim normalde düzenlidir fakat her yıl iki üç ay hep gecikir, bazen iki bazen üç ayda gelir kan. Diğer zamanlarda her ay olurum ama bazen öyle oluyor, gecikiyor ve şu anda da öyle, iki ayı geçti ve hala adet olamıyorum. Çok normal bir akıntım da var ama kanama yok acaba bu normal midir yani yılda bir kez falan iki üç ay kadar gecikme olabilir mi, normal mi?

  • admin 01/02/2014 #

   Ebru Hanım adet gecikmelerine ancak birkaç günü geçtiğinde normal denir fakat 2-3 ay gibi süreler, normal denilemeyecek uzun gecikme süreleridir ve muayene olmanız daha iyi olur.

 30. Derin 30/01/2014 #

  Ben 24 yaşında bi genç kızım adet düzensizliğim var ve göğüs ağrıları çok fazla 2 aydır adet olamıyorum, doktora gittim ilaç verdi ama hala bişi yok ortada karnımda şişkinlik oldu iyice sancılar var sadece. İnsanın aklına bin bir türlü şey geliyor ve aşırı stresliyim yardımcı olun bana, kafayı yiyeceğim bu gidişle.

 31. Kübra 06/02/2014 #

  13 yaşındayım 2 seneden beri adet görüyorum. Kanamalarım hep sıklıkla oluyor. bazen 2 bazen 3 haftada bir. Üstelik ped yetiştiremediğim için pedimin üstüne peçete koymak zorunda kalıyorum. ve hala da pedimden dışarı çıktığını görüyorum. 2 yıldır görmeme rağmen hala düzene girmedi. üstelik adet gördüğüm bütün günler karın ağrısı çekiyorum. Her şeye strese giren bir kızım. Bunun alakası var biliyorum ama bir de demir eksikliğim de var. Korkuyorum artık. Doktora gittim ilaç verildi. Ancak bir şey olmuyor. Bunu nasıl önleyebilirim?

  • admin 06/02/2014 #

   Sevgili Kübra, bu durum için kendi kendine yapabileceğin bir şey yok, doktorun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmelisin. Şikayetlerin geçmiyorsa, sonuç alamadığını düşünüyorsan bunları da doktorunla paylaşabilirsin.

 32. sema 07/02/2014 #

  Mrb. 19 yaşındayım ve adet gördüğümden beri düzensiz. Bazen 4 ayda bazen 6 ayda bir oluyorum. Hastaneye gittim ultrasondan baktılar, bütün testler yapıldı fakat hiç bir şey çıkmadı. Her şey normal ve temiz çıktı ama hep doğum kontrol hapı verip gönderdiler. Eczaneye almaya gittiğimde kullanma diyorlar. Ne yapacağımı bilmiyorum artık. Bir yol gösterin sonunda bir şey olmayacağını bilsem bırakıcam bu işin peşini.

  • admin 11/02/2014 #

   Sevgili Sema, yani sen doktora gittin, testlerini yaptırdın, sana ilaç verildi ama eczacı bu fikri beğenmedi diye sen tedaviyi uygulamadın. Peki, senin sorunun nasıl çözülecek o zaman, eczaneden keşke bunu da söyleseler. Lütfen güvendiğin bir doktorla birlikte hareket et ve her kafadan çıkan sesi dinleme. Tedavi seni rahatsız eder ya da sonuç vermezse yine doktorunla konuşur, başka bir tedaviyi tartışırsın; ama bu şekilde olmaz.

   • bşr 12/02/2014 #

    Sema’nın dediği gibi bende de aynı durum var. Ben hap da kullandım fakat hapı bıraktıktan sonra yine aynısı oluyor, ne yapmalıyım?

 33. Ece 07/02/2014 #

  Çok yakın zamanda 12 kilo civarında bir kilo kaybım oldu. O zamandan beri adet düzensizliği var. 3 aydır görmüyorum sizce bunun kilo kaybıyla bir alakası var mıdır?

  • admin 11/02/2014 #

   Kilo kaybı adet düzenini etkiler ama 3 ay uzun bir süre, kontrole gitmelisiniz.

 34. habibe 13/02/2014 #

  Niçin adetim 1 ay oldu kesilmedi?

 35. tuba 13/02/2014 #

  Ben 2.5 aydır evliyim. İlk 2 ay düzenli olarak adet gördüm yeni adetlerden çıktım 12 gün sonra tekrar adet gördüm. Nedeni ne olabilir, lütfen bana yardımcı olabilir misiniz?

  • admin 18/02/2014 #

   Tuba Hanım nedenleri yukarıda genel düzensizlik nedenlerini sıralamaya çalıştık ancak kendi durumunuzla ilgili ancak bir jinekolog muayenesinden sonra bilgi alabilirsiniz.

 36. esil 13/02/2014 #

  Mrb ben 21 yaşındayim adet düzensizliğim var. En son 9 Haziran’da oldum doktora gittim, ‘bir şey yok normal gözüküyor’ dedi. 8 aydır adet görmüyorum, daha önce de 1 yıl olmamıştım, sizce nedeni ne olabilir? :/

  • admin 18/02/2014 #

   Sayın Esil nedenleri makalemizde sıralamaya çalıştık. Bu arada siz de, 8 ay ya da 1 yıl gibi adet görmeme sürelerini normal karşılayan doktorunuz yerine, başka bir jinekoloğa muayene olmalısınız.

 37. dilan duman 23/02/2014 #

  Merhaba benim de adet duzensizliğim var, doktorlara gidiyorum sürekli ilaç veriyorlar. Bir faydasini görmedim, en son 23 Aralık’ta adet oldum.

 38. seray 03/03/2014 #

  Merhaba her ay düzenli adet olduğum halde sadece bu ay 1 hafta önceden regl oldum tam biteli 11 gun oldu biraz karin ağrısıyla birlikte akıntı ve hafif pembelikte kan geliyor aslında genellikle akıntım olur ama hiç daha önce pembe kan gelmedi acaba neden üşütmüş olabilir miyim bilgilendirirseniz sevinirim.

  • admin 04/03/2014 #

   Seray hanım üşütüp üşütmediğinizi muayene yapılmadan, internet üzerinden bilmemiz mümkün değil. Eğer bu durum devam ediyorsa en doğru bilgiyi ancak bir doktordan alabilirsiniz.

 39. ayse 16/03/2014 #

  Ben de 6 aydır 7 aydır adet görmüyorum, inanılmaz da kilo aldım.

 40. gizem 17/03/2014 #

  Merhaba 20 yaşındayım. 6-7 ayda bir adet oluyorum. Doktora gittim yumurtalıkların kalın çatlama yapamıyor dedi doğum kontrol hapı verdi kullandım 2 ay arayla oldum, ilaç bitti ve yine olmuyorum. Vücudumda tüylenme yapıyor o ilaç. İnsanlar çocuğun olmaz gibi şeyler söylüyor ne yapmam gerek?

  • admin 20/03/2014 #

   Gizem Hanım ilaçla ilgili şikayetlerinizi doktorunuzla paylaşın, belki başka bir ilaç tavsiye edebilir. Hamilelik ve düzenli yumurtlama elbette birbiriyle ilişkili ancak uzaktan bir muayene ya da tedavi önerimizin olması ne yazık ki mümkün değil. Doktorunuzla işbirliği yapmaya devam etmelisiniz.

 41. sedaraz 19/03/2014 #

  Merhaba, ben Eylül 2012’den beri evliyim ve bir bebeğim olmadı. 30-32 günde bir adet görüyordum fakat bu ay görmedim ve hamile değilim. Ve doktorum da çok sağlıklı olduğumu söylüyor. Çok üzgünüm ve acayip stresliyim.

 42. özlem 18/04/2014 #

  Ben 2 ay önce adet oldum bebeğimi emzirdiğim için düzensiz adet görüyordum fakat bu kadar uzun sürmüyordu. 2 hafta önce bebeğim 2 yaşına girdiği için sütten kestim, acaba bu da adetimin gecikmesine sebep mi?

 43. melisa 26/04/2014 #

  Mrb iyi günler, ben 19 yaşındayım 3 aydır adet olamıyorum. Çok stres oldum adet düzensizliğinden dolayı suratımda sivilceler çıkmaya başladı. İyice stres oluyorum. Maydanoz suyu, soğan suyu her şeyi denedim. Doğum kontrol hapı da kullanmayın çok zararlı diyorlar. Kullanan var mı aranızda?

 44. peruze 16/05/2014 #

  Mrb ben adet olmadan iki hafta önce şişkinliğim başlıyor, hem göğsüm hem karnım aşırı şişkinlik oluyor ve adetlerim de çok düzensiz doktor bana guatr hormonumun düşük olduğunu söylemişti, o sebep olabilir mi yoksa erken menopoz mudur?

 45. semiha 21/05/2014 #

  Merhaba. 21 yaşındayım ve geçen hafta hastaneye gittiğimde polikistik over teşhisi konuldu.Yalnız pko’nun hiçbir belirtisi yok ne kıllanma ne düzensiz adet görme vs. Size sormak istediğim Ağustos’ta düğünüm olacak, sizce polikistik over hamileliğe etki eder mi?

  • admin 23/05/2014 #

   Semiha Hanım polikistik over sendromunda adet düzensizliği varsa bu durum hamileliği geciktirebilir. Her zaman böyle olur diye bir kural yoktur, çok çabuk hamile kalan pko hastaları da vardır; ama eğer pko nedeniyle hamile kalmakta güçlük çekilirse bunun için de uygulanan tedaviler olduğunu bilin. Doktorunuzdan size özel daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 46. duygu 22/05/2014 #

  Merhabalar benim sorunum 17 aylık kızım var, doğum yaptıktan 3 ay sonra spiral taktırdım bir sorunum yoktu rahattım, adet olmuyorum bazen ara ara oluyorum, doktora gittim hiçbir sorun yok dedi, neden düzensiz olurum bilgi verirseniz çok sevinirim iyi günler.

  • admin 23/05/2014 #

   Duygu Hanım, adet düzensizliğinin genel nedenlerini yukarıda sıralamaya çalıştık ancak kişiye özel nedenleri ancak o kişiyi muayene eden doktor söyleyebilir. Doktorunuz sorun yok demiş ama kendisinden daha ayrıntılı bilgi isteyebilirsiniz.

 47. damla 24/05/2014 #

  Adet günüm neden 15 gün sürüyor? Normal mi, 19 yıllık evliyim 4 doğum yaptım ve kordonlarımı bağlattım, sebebini öğrenirsem memnun olurum teşekkürler.

  • admin 25/05/2014 #

   Damla Hanım hormonal düzensizlikler ya da rahimle ilgili nedenlerden dolayı adetiniz uzun sürüyor olabilir, muayene olmanız gerekir.

 48. Merve 03/06/2014 #

  Ben 1 buçuk yıldır adet görüyorum ama şu 3 aydır görmüyorum adet bir kaç defa hastalandım hastaneye gittim verilen ilaçların etkisi olabilir mi? Ve olmadığım süreç için bayağı kilo aldım nedeni ne olabilir acaba?

  • admin 04/06/2014 #

   Merve Hanım jinekologunuza başvurmalısınız. Uzaktan bir teşhis ya da tedavi önerisi için imkanımız bulunmamakta.

 49. aleyna 04/06/2014 #

  Merhaba ben 16 yaşındayım 5 sene önce adet görmeye başladım. İlk zamanlar düzensizdi ve çok kanamam oluyordu, 5 yıl geçmesine rağmen hala 2-3 ayda bir oluyorum ve kötü kokulu, iz bırakan akıntım var kalp hastasıyım, sizce neden oluyordur? Doktora gitmeli miyim?

  • admin 04/06/2014 #

   Sayın Aleyna şikayetinizle ilgili olarak doktora gitmeniz en doğrusudur. Şimdi ihmal etmeyin ki ileride sizi daha çok uğraştıracak şikayetler olmasın.

 50. burcu 07/06/2014 #

  Ben bundan 1 buçuk sene önce doğum kontrol hapı kullanıyordum ve bıraktım hamile kalmak için ve ondan sonra hiç adet olmadım. Birçok doktora gittim adet sökücü verdiler ama hiçbir işe yaramadı ve hala olmuyorum. Çok aşırı kilo aldım tam 17 kilo ve çok kötüyüm, nefes bile alamıyorum. Ne yapcağımı da bilmiyorum lütfen yardım edin. 26 yaşındayım.

  • admin 07/06/2014 #

   Burcu Hanım diğer yorumlarda da dikkat ettiyseniz ne yazık ki test ya da muayene imkanımız olmadığı için, sorulara da kesin cevaplar veremiyoruz. Adet görememe hormonal nedenlerden, yumurtalık sorunlardan, kistlerden vb pek çok nedenden olabilir .Önce bunun tespiti gerekir. Tekrar muayene olmalısınız.

 51. çakır yıldız 08/06/2014 #

  Ben 20 yaşındayım 2 aydır adet olmuyorum çok stres yaptım bekar olduğum için canım hala sıkılıyor lütfen cevap bekliyorum.

  • admin 08/06/2014 #

   Sayın Çakır, böyle genel bir şikayet için muayenesiz cevap beklemeniz sadece vakit kaybı olur. Jinekologunuzla görüşmelisiniz.

 52. merve 29/06/2014 #

  Merhaba ben 14 yaşındayım bir ara adetim 3 ayda bir geliyordu git gide azaldı gün sayısı. Ben ayda bir olmayı beklerken şimdi hiç olmuyorum bu arada akıntım da var sanki olacakmışım gibi gözüküyor ama olmuyorum, bana öneride bulunur musunuz?

  • admin 29/06/2014 #

   Sevgili Merve, adetlerin neden düzensiz olduğunu bilmenin tek yolu bir jinekologla konuşmak olacaktır.

 53. zeynep 05/07/2014 #

  Merhaba ben üç ay önce hastaneye gittim yumurtalıklarım yavaş çalışıyormuş ve sol ovelde kist varmış. Doğum kontrol hapı verdiler, üç aydır kullanıyorum ama hala ağrılarım ve kanamam devam ediyor, ne yapmalıyım sizce?

  • admin 06/07/2014 #

   Zeynep Hanım tedavinin etkili olması için süreci, şikayetleri ya da düşüncelerinizi sizi muayene eden ve ilaç veren doktorla paylaşmalısınız.

 54. Burcu 08/07/2014 #

  Merhaba, ben demir eksikliği nedeniyle ferro sanol duedonal kan ilacı kullanıyorum. Regl dönemim geçen ay 2 sinde olmama rağmen bu ay gecikti bu ilaçla alakalı olabilir mi acaba merak ediyorum çünkü daha önce kullanmış olduğum kan ilaçları da gecikme yapmıştı ancak bu ilacı ilk kez kullanıyorum, regl geciktiği için yaklaşık 8 gün önce bıraktım ama hala regl olamadım.

 55. nisa 13/07/2014 #

  Merhaba, ben 15 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıl önce adet görmeye başladım. 1-2 ay düzenli oldum daha sonra 3 ay olmadım. Sonra ayda bir çok az kanamam oluyordu 1 gün bile sürmüyordu. En son geçen hafta 1 hafta boyunca kanamam oldu. Adetim düzensiz, vücudumda aşırı tüylenme var, sivilcelerim çoğalmaya başladı. Çok endişeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 18/07/2014 #

   Sevgili Nisa ergenliğin ilk yıllarında düzensizlik görülebilir ancak tüylenme ve sivilce gibi sorunlar da eşil ediyorsa içinin rahat etmesi için bir hekimle görüşmen çok daha iyi olur.

 56. Sanem 15/07/2014 #

  Merhaba, 15 yaşındayım 16 yaşıma girmek üzereyim ve senede 1 kez adet görüyorum. Bu bir düzensizlik midir tedavisi var mıdır, yoksa kendiliğinden düzelir mi? Bilgi verirseniz, sevinirim. İyi Günler.

  • admin 18/07/2014 #

   Sanem Hanım genel bilgiler yukarıda yazıldığı gibidir ancak kişiye özel bir teşhis veya tedavi önerisi için bir jinekologla görüşmelisiniz.

 57. nazlican 16/07/2014 #

  Slm ben 1 senelik evliyim adetim bir düzenli bi düzensiz oluyor dr gittim her şey normal dedi fakat hamile kalamıyorum tsk ederim.

 58. Ayşe 21/07/2014 #

  Merhaba ben bir yıl doğum kontrol hapı kullandım dört ay önce bıraktım adet düzensizliği yaşıyorum bir ay erken oldu bir ay uzun sürdü bu normal mi?

 59. rabia 21/07/2014 #

  Ben hep bir aydan bir aya adet görüyordum bu ay 17 gün sonra oldum sizce neden? Anormal bir durum mu bu? Biri bunu bana acilen açıklasın.

 60. Beyza 01/08/2014 #

  Ya ben her adet oluyorum ama şöyle bir şey oldu haziran ayında adet olmadım temmuza girdikten sonra adet oldum ama şimdi yine adet oldum temmuzun sonlarında yani bir ayda 2 kez adet oldum neyden kaynaklanıyor? Normal bir şey mi acaba yaşım 14.

 61. saadet 02/08/2014 #

  Merhabalar normalde her ay düzenli adet görürdüm 2 kez normal doğum yaptım araları az 17 ay birincide de sorun olmadı ama ikinci kızımdan sonra düzensizlik başladı 4 ay olmadım sonra oldum gecikti erken geldi en son 20 haziranda başladı 3 temmuz da bitti aralıklı geldi simdi bekliyorum halen yok Esim bilgi artık test almaktan bebeğim 11 aylık ve emiyor ayni durumu yaşayanlar var mı acaba çok merak ediyorum ve endişeliyim yârdim edin lütfen şimdiden çok teşekkürler.

 62. nursema 11/08/2014 #

  Selam acil bir yardımınız gerekli 38 gündür adet olamıyorum ve yumurtalıklarımda kist olduğunu söyledi doktor, adet düzensizliğim kistlerden kaynaklanıyor olabilir mi ya da kistlerimi gidermem için her hangi bir tedavi müdahale var mı şimdiden cvp için teşekkür ederim.

  • admin 13/08/2014 #

   Sayın Nursema yukarıdaki makalede de okuyacağınız gibi kistler adet düzensizliği nedenidir. Doktorunuzun tedavi ile ilgili de bilgi vermesi gerekirdi, lütfen aksatmadan tedavinizi de danışın. Geçmiş olsun.

 63. eylül 15/08/2014 #

  Merhabalar, benim kardeşim 16 yaşında ve ilk adet olduğu günden bu yana düzensiz adet oluyor. Bir ay adet oluyor bir ay olmuyor. İlk adet zamanı 11-12 yaş aralığında polikistik over hastalığı olabilir mi yoksa zamanla bu düzensizlik geçer mi? Aynı durumu yaşayanlar varsa paylaşabilir mi?

 64. gonca 24/09/2014 #

  Safra kesesi ameliyatımdan sonra adet düzensizliği başladı. Defalarca doktora gittim hormon testi normal kist yok ama gelmeyen kanama doktor tedavisinden sonra kesilmez oldu küretaj yaptılar parça aldılar o da temiz çıktı. Troidlerine baktır dediler üç ayrı doktora gittim bir şey yok dediler. Narkoz böyle bir düzensizliğe sebep olur mu?

  • admin 25/09/2014 #

   Gonca Hanım anestezi ve ameliyat sürecinde kullanılan ilaçlar ancak birkaç günlük bir gecikmeye neden olabilir. Ameliyat stresi aynı ay bir düzensizliğe neden olabilir. Ancak 2 aydan uzun gecikmeler veya düzensizlikler için başka nedenler aranmalıdır.

 65. Beyza 25/10/2014 #

  Merhaba. 18 yaşındayım. İlk adet gördüğümden beri (14 yaşımda) adet düzensizliğim var. İlk seneler düzensiz olabilir dedikleri için aldırış etmemiştim. Fakat şu sıralar doğru düzgün hiç adet görmedim. Hep 1-1 bucuk ay gecikmeyle oldum. Son iki seferimde akıntıyla birlikte koyu kahverengi ve çok az geldi. Ağrım hiç olmadı ama karnımda şişlik hissediyorum. Başka benim gözlemleyebildiğim bir rahatsızlığım yok fakat ilaç kullanmak istemiyorum. İnternette soğanın işe yaradığını okudum. Sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler.

  • admin 26/10/2014 #

   Beyza Hanım her şeyden önce bir jinekolog muayenesi gerekir. Başka bir rahatsızlık belirtiniz olmasa da adetin düzensiz olması veya olmaması bir sorundur. Muayene sonrası doktorunuzla ilaç vermişse ilaç kullanmak istemediğinizi ne yapabileceğinizi konuşabilirsiniz.

 66. pınar 28/10/2014 #

  merhabalar bende pko var 24 yaşındayım evliyim bir kızım var kendimi bildim bileli adetim düzensiz bazı aylar 2 kez oluyorum ve birer hafta sürüyor bazen de 60 gün hiç olmuyorum. 1.65 boyum 48 kilom. geçen ay 2 kez oldum bu ay yine olmadım ve göğüslerimdeki şişlik rahatsız ediyor, ben de soğan kürüne başladım bugün tam da bu yazıyı yazarken. işe yarar mı bilmiyorum, paylaşmak istedim.

 67. Asuman 03/02/2015 #

  3 aydır adet olamıyorum doktora gittim ilaç verdi kullandım ama hala daha olamıyorum sebebi neler olabilir lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  • admin 04/02/2015 #

   Asuman Hanım genel sebepler yukarıda belirtildi ancak size özel durumu doktorunuza sormalısınız. İlacı hangi soruna yönelik aldığınızı bilmelisiniz.

 68. buse 03/02/2015 #

  18 yaşımdayım 40-45 gün adetimin geciktiği oluyor ve düzensiz adet oluyorum bu ay düzenli geldi yakın zamanda evlenicem 🙁 kilo problemim var artı depresyon hap kullanıyordum bunların sebepleri olur mu doktora gitmekten çok utanıyorum 🙁

  • admin 04/02/2015 #

   Buse Hanım bakın yakında evleneceğinizi söylüyorsunuz. Artık bir yetişkinsiniz, utancınızı yenmek için bir kadın jinekologtan da randevu alabilirsiniz. İleride bebek sahibi olmak isterseniz ne yapacaksınız, doktora gitmeyecek misiniz? Başka türlü hiç kimse uzaktan, muayenesiz şekilde size bir teşhis koyma sorumluluğu alamaz. Muayene gerekir.

 69. Rabia 03/02/2015 #

  2012 den beri yani 15 yaşımda adet görmeye başladım şu an 17 yaşındayım ilk gördüğümde 9 ay hiç olmadım daha sonra bu rakam gittikçe azaldı ama hala düzenli görmüyorum mesela bir ay oluyorsam diğer ay olmuyorum ondan sonraki ay oluyorum artık 2 ayı geçmiyor ama hiç düzenli olmadım ergenlik döneminde olduğum için normal mi bu yoksa 18 yaşımdan sonra düzene girmezse mi telaş yapmalıyım?

  • admin 04/02/2015 #

   Rabia Hanım beklemek yerine şimdiden hormonlarınızı kontrol ettirmenizde fayda var.

  • seda 13/02/2015 #

   Benim de aynı şekilde bende 19 yaşındayım. Senin 2 ay sonra oluyormuş benim 3 ya da 4 ay sonra geliyor. Doktora başvurdun mu?

 70. seda 13/02/2015 #

  Merhaba ben 19 yaşındayım. 14 yasında adet oldum ama 5 senedir adetim düzensiz yılda 5 defa bile olmuyorumdur. Gitmediğimiz doktor kalmadı ama hepsi kontrol hapı veriyor kullandıktan sonra adetim geliyor. Yumurtalıklarım tembel çalıştığı için böyle olduğunu söyledi bir doktor. Sizce ileride çocuk sahibi olamama gibi bir riskim var midir? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • admin 13/02/2015 #

   Seda Hanım adet sorunlu ise hamile kalmak da sorun olacaktır çünkü hamile kalmak yumurtalar ile birebir bağlantılıdır. Ancak henüz çok gençsiniz ve pek çok tedavi yöntemi bulunuyor, doktor tedavisi ve kontrollerini aksatmayın.

 71. merve 13/02/2015 #

  19 yaşındayım ve bekarım. Son 3 aydır durmaksızın adet görüyorum ve son bir haftadır aşırı derecede büyük parçalar düşürüyorum. Hormon değerimin yüksek olduğu söylendi. Doktorum doğum hapı kullanmamı söyledi fakat kıllanma olmasından korkuyorum ne yapmalıyım?

  • admin 13/02/2015 #

   Doktorunuzun önerdiği tedaviyi uygulamanız en doğrusudur.

 72. hulya 13/02/2015 #

  merhabalar benim her ay adetimde gecikmeler oluyor.7 haftalık yada 10 günlük gecikmeler ve sürekli kasıklarımda ağrılar, idrara çok çıkma hatta tutamama gibi acaba kist olabilir mi ayrıca doğum kontrol hapı da kullanmıyorum.

  • admin 13/02/2015 #

   Hülya Hanım muayene olmalısınız polikistik over sendromu olabilir.

 73. Fatma 17/02/2015 #

  Ben 17 yaşındayım 13 yaşımda 1 kere âdet gördüm. Daha sonra da gördüm toplam 3 kere gördüm ama diğerleri ne zaman hatırlamıyorum ama onlarda 13 yaşımda gibi idi. Üniversite sınavına hazırlanıyorum. 15 yaşımda iken doktora gittik hap verdi adet görünce gel dedi adetin 2. günü gittik prolaktin yüksek dedi. Hap verdi annem daha sonra çocuğun olmaz diye hapı kullanmama izin vermedi sonradan beni tekrar doktora götürmeyi kabul etti. Ama sınavın bitsin öyle diyor. Strestendir belki diyor. Tüm yaşıtlarım âdet olurken ben olmuyorum lütfen bana yardım edin bıktım artık! Ben de adet olmak istiyorum 🙁 Bazen benden ped istiyorlar bu durumumu bilmiyorlar. Benden ped istedikleri zaman bile o kadar üzülüyorum ki, korkuyorum. Ya ileride çocuğum olmazsa 🙁

  • admin 17/02/2015 #

   Fatma Hanım annenizi yanlış tutumunu ve ilaçlar hakkındaki batıl inançlarını değiştirmesi için lütfen ikna edin. Stres yüzünden adet gecikti demek için öncesinde adetlerinizin gayet düzenli olması gerekirdi. Sizin hiçbir zaman düzene girmemiş. Üstelik doktor teşhis de koymuş. Yardım edin demişsiniz ama yardım size zaten gelmiş. Doktor tedavisinin uygulanması gerekiyor.

 74. Fatma 22/02/2015 #

  Şu an annemle anlaştık ama sınav telaşı derken bi türlü vakit bulamıyorum. Sınavdan sonra gideceğim. Muhtemelen 1 ay sonra. Bunun kötü sonuçları var mı yani prolaktin yükseliğinin?

  • admin 23/02/2015 #

   Sevgili Fatma konuyu ihmal etmediğin sürece endişe etmene hiç gerek yok. Doktorundan da çekinme, aklındaki soruları ayrıntılı bir şekilde sorabilirsin.

 75. Fatma 10/03/2015 #

  Hipofiz adenomundan şüpheleniyorum. 20 dk da bir idrara çıkma, tek gözümü kapatınca etraftaki belirsizlik ayrıyetten 2 yıl öncesine kadar göz problemim yok iken 2 sene önce astigmat olduğumu söylediler. Adet görmüyorum zaten ve göğüslerimden süt geliyor.

 76. Sezin 08/04/2015 #

  Merhaba. Ben ilk adet olduğumda 14 yaşındaydım. 3 yıl boyunca 28 günde bir adet oluyordum ve gayet düzenli idi. Fakat 3. yılın sonunda 6 ay boyunca hiç adet görmedim doktora gittiğimde bana yumurtalıklarımda sorun olduğunu söyledi ve bunun üzerine ilaç kullandım 1 yıl boyunca o süre içinde tam 12 kilo aldım ve doktora danışmadan ilacı bıraktım. Tekrar eski kiloma dondum. Şimdi 22 yaşındayım yazdan beri 2 ayda bir adet oluyorum neredeyse 43 gün sürüyor adet döngüm. Şişkinlik ve huzursuzluk bazen idrarda yanma dışında bir problemim yok sizce bu durumda tekrar yumurtalıklarımla ilgili bir problem olabilir mi tekrar doktora başvurmam şart mı? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • admin 10/04/2015 #

   Sezin Hanım yumurtalıklarınızdaki sorunun ortadan kalkıp kalkmadığını doktordan duymadığınız ve tedaviyi kendiniz sonlandırdığınız için yeniden muayene olmanız ve son durumun ne olduğunu öğrenmeniz gerekir.

 77. sibel 17/04/2015 #

  Ben 19 yaşındayım evliyim ve bir çocuğum oldu benim şikâyetlerim adet olmuyorum ve karın ağrısı oluyor ve belimi tutamıyorum. Benim yumurtalıklarımda kist var doktora gittim tedavi olmazsan rahmin komple alınabilir dedi bana ve n’apmam gerekir acaba?

  • admin 18/04/2015 #

   Sibel Hanım doktor size ne yapmanız gerektiğini söylemiş zaten, tedavi olmalısınız.

 78. elif 24/04/2015 #

  Merhaba ben 13 yaşındayım bu sene ilk defa adet gördüm (ocak ayında) fakat sonrasında hiç olmadım yaklaşık 2,5-3 aydır adet olmuyorum. Ergenlikle ve yaşımla bir alakası mı var. Tüm yaşıtlarım adet görüyor ve ben olamıyorum. Bu canımı çok sıkıyor. Bunu çok araştırdım, gecikme nedenlerini. Stres ve yaş-ergenlik olduğunu düşünüyorum. 13 yaşımda olmama rağmen çok yoğun ve aktif bir öğrenciyim, çoğu zaman stresli oluyorum. Nedeni tam olarak ne olabilir? Teşekkürler.

  • admin 25/04/2015 #

   Sevgili Elif ilk kez adet olduktan sonraki birkaç yıl adetler düzensiz olabilir. Vücut kendi adet düzenini oluştururken bu süreçte bu tip gecikmeler normaldir.

 79. Nida 19/05/2015 #

  Merhaba Arkadaşlar adet şu an adet gördüm sonlarındayım fakat olduğumdan beri duraklaya duraklaya oluyorum sanırım 12 saat e bir ve oldu mu çok az geliyor nedeni nedir bu 3. adet görüşüm ilk aylarda olduğum için normal midir? Birisi soruma cevap verebilir mi lütfen?

 80. Sultan 06/06/2015 #

  Selamın aleyküm ben 21 yaşındayım benim idrar yanmam çok oluyordu bende hep t******l kremi kullandım bir türlü geçmedi. Sonradan belim ağrıdı baya bir ağrıdı randevu aldım gittim enfeksiyon doktoruna gittim ultrason çektirdi kan tahlili 6.5 cm kist im varmış benim haberim yoktu kist olduğundan zaten adet olmuyordum. Yumurtalık da dönmem olmuş korpus luteum kisti. Beni hemen ameliyata aldılar. Ameliyat oldum kist devamlı tekrarladı. Gidiyorum ilaca da cevap vermiyorlar. Adet oluyorum 2 gün anca sürüyor. Ameliyat yerimin ağrıları hiç geçmedi belimde sürekli ağrı var. Adet düzensizliğim çok ne zaman olacağım belli bile olmuyor. Ameliyat olmama rağmen kist çoğalıyor folikul kist nereye gitmem gerek ne yapmam gerek çok da zayıfım yemek yiyemiyorum iştah yok. Günden güne eriyorum yani 🙁

 81. Sevda 27/06/2015 #

  Merhaba ben 18 yaşındayım ve en son geçen sene adet oldum normalde ilk âdetim 16 yaşımdaydı o aylara kadar da hep düzensiz oluyordum doktora gittim ve bana hap verdi 18 yaşından sonra korkarım ama sen 18 sin daha dedi ve beni yolladı hala adet göremiyorum. Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

 82. Rüya 29/06/2015 #

  Adetim de azalma var bundan 2 ya da 3 yil önce gayet normaldi ama şimdi ilk gün çok az oluyor 2. Gün tam oluyor 3. Gün iyice azalıyor azar azar 4 yada 5 gün leke şeklinde geliyor. Ben son 5 yıldır çok üzüntülü ve stresli bir hayat yaşadım bunun etkisi hala duruyor mu bilmiyorum. Üzüntüden o ay adet kanaması etkilenir mi ve bu ciddi bir sorun oluşturur mu hamilelik için ???

 83. sibel 31/07/2015 #

  Merhaba 9 aylık evliyim bekarken de ilk evlendiğim sıralarda da adet düzensizliğim oluyordu bir ayda iki kere adet oluyordum hastaneye gittim doğum kontrol hapı verdi 3 4 ay adetim düzene girdi şimdi yine düzensizleşti bu arada bebek de düşünüyoruz. Geçen hafta adet olmuştum lekeler geliyordu şimdi de yine az az lekeler gelmeye başladı bu gibi düzensizlikler hamile kalmamı engeller mi adetimin düzene girmesi için n’apmam gerekir?

  • admin 03/08/2015 #

   Sibel Hanım kendi kendinize yapabileceğiniz bir şey değil bu, jinekologunuzla görüşmeli, bebek istediğinizi de söyleyerek, adetlerin düzene girmesi için buna göre tavsiye almalısınız.

 84. inci 08/08/2015 #

  Merhaba ben kordonlarımı 17 yıl önce bağlattım 71 doğumluyum 2 tane oğlum var küçük oğlum 17 yaşında şimdi tekrar çocuk istiyorum ama imkansız diyor doktorlar adet düzensizliği de var oldukça fazla aralıklarla âdet oluyorum hamile kalmak istiyorum hastaneye gidip testlerimi maddi imkansızlık nedeniyle yaptıramadım yani bu kadar zorluk içerisinde sizce benim bir şansım var mıdır okuyup cevaplarsanız beni mutlu edersiniz şimdiden teşekkürler.

  • admin 08/08/2015 #

   İnci Hanım sitemizde ancak genel bilgiler yer almakta ve kişiye özel teşhis gibi bir imkanımız bulunmamaktadır. Eğer okuyucularımız arasında benzer durumda olan kişiler varsa belki onlar paylaşımda bulunabilir.

 85. Gönül 10/08/2015 #

  Merhaba benim adetlerim hep düzensiz oluyor 3 aydır adet olmuyorum doktor hormon testi istedi ama hormon testide adetliyken yapılıyormuş şu an adet sökücü ilaç kullanıyorum ilacım yarın bitecek yarın adet olmam gerekiyor eğer yarın adet olmazsam bana önereceğiniz bir ilaç var mi?

 86. gamze 11/08/2015 #

  Slm bnm adım gamze ben 10 aylık evliyim bebek düşünüyoruz ama olmuyor adetim ilk sıralarda düzenlidir ama şimdi düzensiz oluyorum hatta geçen ay olmadım neden acaba neden yardımcı olur musunuz rica etsem?

  • admin 12/08/2015 #

   Gamze Hanım adet düzensizliğinin farklı nedenleri olabileceğini yukarıdaki makalede sıralamaya çalıştık. Ancak muayene olmadan sizde neden düzensizlik var, sebeplerden hangisi söylenebilmesi mümkün değil. Jinekologunuza danışmalısınız.

 87. ekin 19/08/2015 #

  40 yaşındayım ve 1 aydır her gün aralıksız azar azar kanamam geliyor bunun nedeni nedir?

 88. Asya 19/08/2015 #

  Ben 17 yaşındayım 4 yıl önce adet olmaya başladim 2 yıl normaldi ama iki yıldır düzensiz oluyor neredeyse 3 veya 4 ayda bir oluyor ama bir gün bile sürmeden geçiyor ne yapmalıyım?

 89. selma 20/09/2015 #

  15 yaşındayım iki ayda bir adet oluyorum sadece iki kere 21. Günde adet oldum şimdi 42. Gündeyim hala gelmedi sivilcelerim ar acaba pko muyum allah rızası için yardım edin!!!

 90. ayla 07/12/2015 #

  Ben 31 yaşındayım geçen ay 19.da adet oldum bu ayda 7. de oldum sürekli bu aralıklarla oluyorum neden acaba geçen yıl ameliyat oldum aşırı enfeksiyondan yumurtalıklarım alındı bununla bir ilgisi olabilir mi acaba?

  • admin 09/12/2015 #

   Ayla hanım çoğul konuşmuşsunuz ama herhalde teki alındı yoksa hiç olmazdınız. Tek yumurtalığın alınması adet düzensizliği yapabilir.

 91. S.nur 04/01/2016 #

  Ben 18 yaşında üniversite öğrencisiyim 6 aydır adet olmuyorum doktora gittim doğum kontrol hapı verdi. Sadece bir gün aldım o da kısırlık yapıyormuş dendiği için birkaç gündür sürekli rahim ve yumurtalıklarımda ağrı var ama şimdilik akıntı yok yardımcı olabilir misiniz?

  • admin 01/03/2016 #

   SayınS.nur üniversite öğrencisiyim diyorsunuz ama kulaktan dolma bilgiler yüzünden tedavinizi yarıda kesmişsiniz. Hapın kısırlık yaptığını size kim söyledi? Hamile kalmayı asıl zorlaştıran adet düzensizliğidir ve sorunun çözülmesi gerekir. Lütfen doktor tedavisini uygulayın.

 92. Esra 23/02/2016 #

  Merhaba bende yaklaşık iki senedir 17 18 gün temiz kalıp 6 gün adet oluyorum hemen hemen ayda iki kez adet olmuş oluyorum ve çok ağrılı bulantılı hatta çoğu kez kusmayla karşı karşıya kalıyorum ne yapmalıyım evlilik döneminde geçeceğini söylüyor çevremdekiler doktora gittiğim takdirde de hormon ilacı verirler onlar da zararlı diyorlar ne yapmalıyım sizce?

  • admin 01/03/2016 #

   Esra Hanım çevrenizdekiler doktor olmadığı sürece lütfen artık dinlemeyin ve bir doktora gidin. Yarın daha büyük sıkıntıyı o çevreniz değil siz çekersiniz.

 93. Nurgül 03/04/2016 #

  Abla ya ben 14 yaşındayım kaç gündür olmuyorum korkuyorum hastaneye gitmeye en az 3 4 oldum sonra olmadım abla 🙁 niye ya ben çocuk sahibi olamayacak mıyım büyüyünce?

  • admin 03/04/2016 #

   Sevgili Nurgül, ergenlik döneminde bu tür düzensizlikler olabilir, bu makale yetişkinler için, senin şu an endişelenmene gerek yok 🙂

 94. rabia 24/04/2016 #

  Adetim bitmesine rağmen üstünden 1 hafta geçtikten sonra kahve rengi lekem geliyor bu sıkça oluyor doktora gittim ve bir şey çıkmadı. Bu sorunu sürekli yaşıyorum. Sebepleri nelerdir bilen birisi lütfen söylesin.

 95. emel 02/05/2016 #

  Benim acil cvp ihtiyacım var… Benimde evlenmeden önce de vardı adet düzensizliğim. Evlendikten sonra düzene girdi. Ama tekrar düzensizlik yaşadım… Doktora gittim ultrason kan tahlil, idrar tahlil hepsi yapıldı.. Hormonlar falan hepsi bakıldı ve bana ilaç verdi gönderdi ve yine düzensiz benim gibi sık sık düzensizlik yasayan var mı?

 96. Seda 04/05/2016 #

  Ben 19 yaşındayım ve neredeyse şimdiye kadar toplasanız 10 kere anca adet olmuşumdur oda ilaçlarla doktora gidiyorum her şey normal diyor ben dört yıldır düzenli olarak muayene oluyorum bütün doktorlar normal bekle adet olursun diyor sizce yaşıma göre normal mi resmen yılda bir adet oluyorum.

 97. Kadriye 06/05/2016 #

  22 yaşındayım. Ve doğum kontrol hapı kullanmadan adet göremiyorum. İlk adetimi 14 yaşımda gördüm.adetim çok az geliyor ve bacaklarımda uyuşmaya neden oluyor. Değerlerim menopoza girmiş gibi görünüyor. Acaba benim ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Doktor sadece bu haplarla adet görebileceğimi söylüyor. Evlenince hamilelik konusunda sıkıntım olur mu?

 98. Gülhan kokten 12/05/2016 #

  Maraba ben 40 yaşındayım 33 yaşından beri adet düzensizliği var yılda bir iki kez oluyorum göğüslerim bu arada çok ağrıyor bunun sebebi ne olabilir?

 99. Hanım Çakır 26/05/2016 #

  Ben Eylül ayında erken doğum yaptım ve bebeğimi kaybettim ondan sonraki ocakta 30 Şubat 29 mart 27 Nisan 26 Mayıs 25 hep geriye atıyorum sebebi neden tekrar bebek istiyoruz ama olmuyor.

 100. Beste 27/05/2016 #

  Merhabalar.. Ben 20 yaşındayım. Evli değilim. Regl dönemim 14 yaşında başladı o zamandan beri 1 ay, 2 ay gecikmeli adet olmaya başladım. Derken en son 7 ay önce adet oldum yani çok düzensiz.. Henüz hiç doktora gitmedim sizce neden olabilir ve ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

 101. songul 28/05/2016 #

  Ben 21 yaşındayım 2 aylık evliyim 11 yaşımda ilk adetimi gördüm ama kendimi bildim bileli senede bir ya da 2 kere regl oluyorum evlendikten sonra düzelir dediler halen bir düzelme yok regli olduğumda ise 1 3 gün az oluyor ve ağrıdan ölüyorum genellikle hastanelik oluyorum nedenine kimse bir şey demiyor çocuğum olmaz mi acaba kızken gittiğimde doğum kontrol hapı veriyorlar onunda zararlı olduğunu bildiğim için kullanmadım n’apmam gerekiyor?

  • admin 29/05/2016 #

   Lütfen kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin. Doğum kontrol haplarının zararlı olduğunu size kim söyledi. Doktor tedavisini uygulamak dışında kendi kendinize yapabileceğiniz bir şey yok. Çocuk sahibi olmak için adetlerinizin düzene girmesi gerekir.

 102. selin 06/06/2016 #

  Merhaba ben 20 yaşındayım bekarım, 2 aydır adet olmuyorum, sizce neden olabilir? Yorumlarsanız sevinirim teşekkürler.

  • admin 02/07/2016 #

   Selin Hanım olası nedenleri zaten yukarıda sıralamaya çalıştık ama size özel durumun ne olduğunu ancak muayene ile doktorunuz söyleyebilir.

 103. Demet 07/06/2016 #

  Ben 19 yaşında evliyim. Evleneli 8 ay oldu 1.5 aylık hamileyken düşük tehlikem oldu ve kürtaj oldum eşimle korunmuyoruz 3 aydır bebek bekliyoruz ama hamile kalmadım ve de adetim de düzensiz neden olabilir.

  • admin 02/07/2016 #

   Demet Hanım kürtaj sonrası adet düzensizliği olabilir. Adet düzensizliği varken de hamile kalmak zorlaşır.

 104. Leyla 15/06/2016 #

  Merhaba. Ben 17 yaşındayım hem adet düzensizliği var hem de olduğumda çok fazla ağrı oluyor. İlk gün ağrı kesici içiyorum ama arkadaşlarım regl iken içilen ağrı kesicinin ileride çocuk sahibi olmaya engel olacağını söylüyorlar. Doğru mu acaba?

  • admin 02/07/2016 #

   Leyla Hanım bu söylenenler doğru değil. Elbette ağrı kesici kullanımında aşırıya kaçılmaması, hatta doktor tavsiyesi istenmesi daha iyidir ama regl döneminde ağrı kesici içilmeyeceği doğru bir inanış değil.

 105. Tuğçe 19/06/2016 #

  Ben yaklaşık 1 ay filan adet olmadım. Daha sonra oldum ve çok kanamalı ve çok sancılı. Hem de duyulmayacak şekilde çok sancılı. Zaten benim sürekli düzensiz. Ne yapmalıyım?

  • admin 02/07/2016 #

   Sizin yapabileceğiniz sadece doktora gitmek olabilir.

 106. Tuğba Tevhide 01/07/2016 #

  Benim prolaktin hormonlarim değer olarak yüksek çıkıyor aynı zamanda polikistik overim ve insulin direncim var kilo alıyorum doğum kontrol hapı şeker hapı prolaktin dusurucu hap kullanıyorum ama en erken 6 ayda bir regl görüyorum bu durum normale dönebilir mi acaba?

 107. selvanur 15/07/2016 #

  Merhaba ben 22 yasindayim 16 yasindan beri adet duzensizligim var 2 3 ay dada degil 7 8 ay olmuorum bunun icin cok tedavi gordum ama yine ayni hep olabilmem icin dogum kontrol hapi kullandim arastrma sonucu genetik teste soktular bobrek ustu bezlerinin orda bi hormonumun bozuk oldugunu ve ters islem gordunu soylediler tuylenme sorunumda coktu ve simdi evliyim yine ayni sekilde dogum kontrol hapi kullanirsam hamile kalmama engel olur mu?

  • admin 27/07/2016 #

   Selvanur Hanım adı üstünde doğum kontrol hapı.

 108. Şevin 20/07/2016 #

  Ben 16 yaşındayım 6 ayda bir adet görüyorum herkes zayıf olduğum için oyle olduğumu söylüyor bu doğrumu?

 109. Şüheda 21/07/2016 #

  Ben 19 yaşındayım. Her yıl düzenli adet oluyordum ancak bu son 2 aydır adetim düzensiz farklı tarihlerde oluyorum 35 günü geçti hala adet olamadım. Bu 2 ay içinde çok üzüldüm stres yaptım bu yüzden düzensiz olmuş olabilir mi ne yapmalıyım?

 110. Sudem 02/08/2016 #

  Ben 2 aydir adet olamiyorum karnimda bazen agri oluyo beyaz akıntı sürekli oluyor. Nedem olabilir

 111. oya 02/09/2016 #

  Doktora gittim ve yumurta sayımın fazla olduğunu söyledi adet düzensizliği yaşıyorum ne gibi sıkıntıları olabilir?

 112. Ayşe 21/10/2016 #

  merhaba , benim tiroid hormonlarım yavaş çalıştığından dolayı kadın doğum doktoruna gittim(dahiliyeye de ayrıca gittim.) gerekli ilaçları verdi kullanıyorum. adet düzeni olmasını beklerken yine düzensizlik devam etmektedir. başka bir sıkıntı olabilir mi sizce ? bebek sahibi olmamı engeller mi bu durum ? teşk.

 113. neslihan 28/04/2017 #

  merhaba ben 15 yasindayim 13 yasindayken baya bi kilo aldim öyle ki cevremdekilerden baya bi tepki aldim ve bu beni cok üzdü bir gün zayıflamaya karar verdim sagliksiz diyet ve cok fazla spor yaptim (aşırı derecede) ve cok kısa bi süre içinde cok fazla kilo vererek 49 kiloya düstüm ama tam zayifladigima sevineceken birden bire adetim kesildi ve suanda 6 ay gecti ve hala olmadim ve cok akresiv ve sinirliyim adet olamadigimdan kaynaklanio sanırım

 114. Alanur 18/06/2017 #

  2 yıl önce ilk adetimi oldum. Bu iki yıllık süre içersinde 8 kere regli oldum. Bazen üst üste bazen ise 4 veya 8 ay arayla da oldum. Onun haricinde ağrı veya başka sorunlarım olmadı. İlerde sıkıntı yaratır mı ?

 115. Fatma 04/07/2017 #

  Benim yaşım 15 ve normalde 15 gün ila 20 içerisinde adet olurdum.Bu zamana kadar füzenki oluyordum.geçen sefer görmedim sadece bildiğiniz kan gibi geliyor ama az az ve 4 veya 5 saat aralıklarla filan geliyor .simdi zamanım geldi şimdiye kadar yani 15 gün içinde kan az önce bahsettiğim gibi biraz Geliyordu ama daha az geliyordu.şimdi ise daha da azaldı .sizce bunun sebebi ne olabilir .Doktora gitmek İstemiyorum.lütfen cevap verin

  • Fatma 04/07/2017 #

   Yayınlemektan vaz geçtim utanıyorum

 116. Esma 07/07/2017 #

  17 yaşındayım 7.8 aya bir adet oluyorum neden düzenli adet görmüyorum?

 117. menis 22/07/2017 #

  Merhaba ben 18 yasindayim 14 yasinda ergenlige girdim ama hic duzenli bir sekilde regl olmadim en fazla yilda 4-5 defa bazen daha az oldum bir kaç tane doktora gittim normal dediler. Bekledim ama düzene girmedi en son geçen sene tekrar gittim doktorum hormanal bir sıkıntı görmedi ultrasyon da da bir şey çıkmadı düzene sokmak için ilaç verdi kullandım bitmeden regl oldum dilaç kullanma düzenim bozuldu 3 ay kullan demişti ama erken olduğum icin bozuldu bende kullanmadım şimdi tekrar gidicem. Bir de şöyleki ben regl dönemlerimi hissediyorum ama olmuyorum hafif ağrılarım oluyor o dönem bir de kaşıntı başladı daha önceden mantar tedavisi görmüştüm bitmişti ama kaşıntım yoktu o da yeni başladı ama içten değil üsten bir kaşıntı. İnşallah düzelir ya korkuyorum

  • menis 22/07/2017 #

   Bir de birden 15 kilo aldim çok zayıftım normalde

 118. Merve 23/07/2017 #

  Iyi akşamlar benim çarşamba günü adet olmam gerekiyodu ama salı gecesi çok az kan geldi ve bi daha gelmedi neden olabilir sizce çok korkuyorum

 119. Aleyna 05/11/2017 #

  Çok uzgunum gerçekten. Moralim bozuk. Bu kadar stresten oldu büyük ihtimalle. Kadın doğum doktorunami gitmem daha iyi olur sizce? Bilgilendirdiginiz için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.