Adet Düzensizliği Neden Olur?

Kadınların çoğu yıl boyunca 11-13 kez adet döneminden geçer. Bu rakama yakın değerler (1-2 az veya fazla) normal olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, adet düzensizliği konusuna ancak sizin için normal olan değerlere bakılarak bir değerlendirme yapılabilir. Adet dönemi, adet görmeye başladıktan sonraki ilk birkaç yıl boyunca sık sık düzensizlik gösterebilir. Adetin normal zaman döngüsüne girebilmesi için, adet görmeyi sağlayan hormonların dengelenmesi gerekmektedir. Aynı durum, adetin sona ermeye yakınlaştığı “perimenopoz” ve “menopoz” dönemleri öncesinde de geçerlidir. Son adet döneminin üzerinden 12 ay geçtikten sonra menopoz dönemi başlar.

Adet Düzensizliği Nedenleri

Aşağıdaki listede adet düzensizliğine neden olan bazı durumlar ve sağlık koşulları yer alıyor. Ancak bu listede bulunmayan bazı diğer rahatsızlıklar adet düzensizliğine yol açabilir. Bu nedenle, sık sık adet düzensizliği yaşıyorsanız altında yatan nedenin kesin olarak belirlenebilmesi ve uygun tedavinin gerçekleştirilebilmesi için bir doktora görünmelisiniz.

Adet düzensizliğine veya anormalliğine yol açan aşağıdaki durumlar ve hastalıklar dışında, adet görmenin tamamen durduğu “amenore” durumu bulunmaktadır. Hamile olmayan, emzirmeyen ve menopoza girmemiş kadınlarda, 90 günden uzun yaşanan “amenore” (adet görmeme) anormal olarak kabul edilmektedir. Göğüsleri gelişmeye başladıktan sonra 3 yıl içinde veya 15-16 yaşında adet görmeye başlamamış olanlar “adet görmeme” ile karşı karşıya olabilir.

Adet düzensizliğinin bazı nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Stres: Aşırı kilo alma veya zayıflama, yetersiz beslenme ve düşük kalorili diyet programları, egzersiz rutininde yapılan değişiklikler, gerginlik, hastalıklar, seyahat ve günlük hayatı etkileyen değişiklikler adet düzensizliğine yol açabilir.

Doğum Kontrol Hapları: Doğum kontrol haplarının çoğu östrojen ve progestin hormonlarının (bazıları sadece progestin içermektedir) bir kombinasyonunu içerir. Bu haplar yumurtalıkların yumurta bırakmasına engel olarak hamileliği önler. Doğum kontrol hapı kullanmak veya bırakmak adet düzensizliğine neden olabilir. Adet düzeninin sağlanması, hap bırakıldıktan sonra 6 ayı bulabilir. Sadece progestin içeren doğum kontrol hapı kullananlar adet aralarında kanama yaşayabilirler.

Uterin Polipleri veya Miyomları: Rahim polipleri, rahmin iç tabakasında görülen küçük (kanserli olmayan) oluşumlardır. Miyomlar ise rahim duvarına yapışık halde bulunan tümörlerdir. Boyutları 0.5 mm’den 10-15 santime kadar olabilir. Miyomlar genellikle iyi huyludur ancak ağır kanamalara ve ağrıya neden olabilirler. Miyom büyüklüğüne bağlı olarak mesane ve makata baskı yapabilir.

Endometriozis: Rahmi kaplayan ve her ay adet akıntısı ile birlikte atılan endometriyal doku, rahim dışında büyümeye başladığında “endometriozis” görülür. Doku yumurtalık, altı sindirim sistemi, rektum ve rahim arasındaki bölge, bağırsak, fallop tüpleri ve bölgedeki diğer organlar üzerinde büyüyebilir. Endometriozis belirtileri arasında adet düzensizliği dışında; kramplar, cinsel ilişki sırasında ağrı, anormal kanama, adet öncesi ve sonrası ağrılar bulunmaktadır.

İltihaplı Pelvik Hastalığı: Kadın üreme sistemini etkileyen “iltihaplı pelvik” bakteriyel bir enfeksiyondur. Cinsel temas yoluyla vajinaya giren bakteriler, rahim ve üst genital sisteme yayılabilir. Bu bakteriler ayrıca düşük, doğum ve kürtaj operasyonu sırasında üreme organlarına bulaşabilir. Belirtileri arasında adet düzensizlikleri, vajina bölgesinde hoş olmayan koku, leğen kemiğinde ve alt karın bölgesinde ağrı, ateş, bulantı, kusma, ishal ve ağır vajinal akıntı bulunmaktadır.

Polikistik Yumurtalık: Polikistik over sendromunda yumurtalıklar normalden fazla androjen (erkeklik hormonu) üretir. Bunun sonucu olarak sıvı dolu keseler (kistler) oluşabilir. Yüksek miktarda androjen yumurtaların olgunlaşmasını önler ve ovülasyon (yumurtanın atılması) gerçekleşmez. Bu durum genellikle obezite, kısırlık, hirtuism (aşırı kıllanma) ile ilişkilidir.

Prematüre Yumurtalık Yetmezliği: Bu durum genellikle 40 yaş altındaki, yumurtalığın fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmediği kadınlarda görülmektedir. Adet kanamaları düzensiz olabilir veya hiç olmayabilir. Genetik olarak görülebileceği gibi kemoterapi ve radyasyon terapisi nedeniyle oluşabilir.

Adet Düzensizliğinin Diğer Nedenleri

 • Aşırı kilo alma veya kilo kaybı
 • Aşırı egzersiz
 • Endometrial hiperplazi (rahim astarının kalınlaşması)
 • Rahim kanseri
 • Tiroid sorunları
 • Diyabet
 • Karaciğer sirozu
 • Sistemik lupus
 • Gebelik komplikasyonları (düşük veya dış gebelik)
 • Östrojen takviyeleri
 • Kan inceltici ilaçların kullanımı
 • Doğum kontrolü için rahim içi araçlarının kullanımı
 • Steroidler
 • Antidepresan kullanımı
 • Östrojen ve/veya progesteron dengesizliği

Ameliyat ve Narkoz Adet Gecikmesine Yol Açar mı?

Ameliyat sırasında kullanılan kanama durdurucu vb ilaçlar birkaç günlük adet gecikmesine neden olabilir. Ancak ne narkozun ne de bu tip ilaçların daha uzun bir gecikmeye ya da düzensizliğe neden olması beklenmez. Bununla birlikte bir diğer faktör, ameliyat stresi, hormonları etkileyerek ameliyat sonrası beklenen adetin  1-2 ay gecikmesine yol açabilir. Sonuç olarak ameliyat sonrası adet düzensizliği 2 ayı geçmişse, adet düzensizliği için başka bir neden olup olmadığının araştırılması gerekir.

Adet Düzensizliği Ne Demektir?

Adet dönemi çoğu kadında 4-7 gün arası sürer ve genellikle her 28 günde bir yaşanır. Ancak, 21 günden 35 güne kadar (bazı kaynaklarda 24-34 olarak belirtilmiş) olan adet döngüsü normal olarak kabul edilmektedir.

 • Anormal veya düzensiz adet dönemi olarak kabul edilen bazı durumlar ise şu şekildedir:
 • 21 günden kısa veya 35 günden uzun aralıklarla yaşanan adet
 • Arka arkaya 3 veya daha fazla adet görememe
 • Adet kanamasının normalden çok hafif ya da fazla olması
 • 7 günden uzun süren adet dönemi, ağrı, kramp, kusmayla birlikte görülen adet
 • Adet aralarında fazla kanama olması
 • İlişki sonrası kanama olması ve menopoz sonrası meydana gelen kanamalar.

Rektum’da meydana gelen kanamalar (ishal, kolit, hemoroid ve diğer nedenlerle olabilir) adet kanamasıyla karıştırılabilir. Kanamanın nereden geldiğinden emin olmak için bir kaç gün tampon kullanabilirsiniz.

Adet düzensizliğini belirlemek için;

 • Adet döngüsünü, ne zaman başladığını ve bittiğini not alın
 • Kullandığınız ped veya tampon sayısını not ederek adet sırasında ne kadar akıntı olduğunu belirleyebilirsiniz
 • Adet dönemleri arasında veya cinsel ilişki sonrası kanama olup olmadığına dikkat edin
 • Adetle ilgili normal dışı durumları not edin

Tampon, enfeksiyona neden olmaması için günde en az iki kez değiştirilmelidir. Aspirin gibi bazı ilaçlar kanamayı arttırabileceğinden adet dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmez. Adet dönemleriniz çok ağrılı geçiyorsa uygun ağrı kesiciler için doktorunuza danışabilirsiniz.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , , , , , , ,


Adet Düzensizliği Neden Olur? İçin 119 Yorum Yapılmış

 1. ebru 15/07/2013 #

  Bende 2 yıl önce dış gebelik oldu. Adet dönemim düzensiz, ondan beri hiç düzelmedi. Gebe de kalmıyorum, şimdi tedaviye başladım. Umarım iyi olurum.

 2. asas 18/09/2013 #

  Belirtilerim oldu ama kanamam olmadı, neden acaba?

 3. duygu 28/10/2013 #

  Ben her ayın 26. adet olurum ama 3 gün sürüyor, ilk günler çok geliyor, 3 gün kesiliyor, niye acaba?

 4. merve 21/11/2013 #

  Adetlerim bitmesine rağmen beyaz akıntı sürekli kahverengi geliyor, doktora gittim doğum kontrol hapı verdi, kullanmama rağmen geçmedi ne yapmalıyım ?

  • admin 22/11/2013 #

   Merve Hanım acaba bir enfeksiyon mu söz konusu? Doktorunuza ilacın çözüm olmadığını bildirdiniz mi? Doktorunuzu bilgilendirirseniz size gerekli açıklamayı yapacaktır. Geçmiş olsun.

 5. seyma 26/11/2013 #

  Ben hiç adet görmüyorum doktorum bebek yeri yetmezliği dedi, tedavisi var mı, neden kaynaklanıyor?

  • admin 30/11/2013 #

   Şeyma Hanım, doktorunuz üreme organlarındaki bir bozukluktan mı söz ediyor acaba, lütfen detaylı bilgiyi kendisine danışınız.

 6. nuran 07/12/2013 #

  Ben on beş yaşındayım adetim düzenli değil [her ay bir kez oluyorum].

  • admin 08/12/2013 #

   Sayın Nuran, eğer yazım hatası yapmadıysanız ve yazdığınız gibi her ay adet oluyorsanız, düzenli demektir.

 7. nuran 08/12/2013 #

  Ama arkadaşlarım belirli aralıklarla oluyor ama benim ki bazen 32 günü geçiyor. Arkadaşlarımın yorumları beni korkutuyor. Aynı zaman aralıklarında adet olamıyorum, sorun var mıdır?

 8. fatma 08/12/2013 #

  Ben yaşadığım bir yakınımın kaybı ile bir ay boyunca bir hafta arayla adet gördüm sonra 2 ay boyunca olamadım ve aşırı terleme ve vücutta morluklar oluşmaya başladı, ne yapmalıyım? Yardım eder misiniz?

  • admin 12/12/2013 #

   Fatma Hanım, uzaktan muayenesiz herhangi bir teşhis ya da tedavi imkanımız maalesef bulunmamakta, lütfen bir kadın doğum uzmanına danışınız. Geçmiş olsun.

 9. nuran 09/12/2013 #

  Ya lütfen şu kafamda oluşan sorunlara bir çözüm.

  • admin 12/12/2013 #

   Nuran Hanım bir kadın doğum uzmanına giderek, adet döngüsü ile ilgili detaylı bilgiler alabilir ve bu şekilde kafanızdaki sorunlardan kurtulabilirsiniz. Arkadaşlarınız yerine bir uzmanla konuşmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 10. ebru 09/12/2013 #

  Ben adet olacakmış gibi bel ağrısı çekiyorum, 2 aydır adet olmuyorum ve üzülüyorum, düzensiz adet.

 11. kezban 12/12/2013 #

  Benim adetim çok düzensiz, bazen iki ayda bir oluyorum ve son günlerde sadece lekeler var. Doktora gidiyorum bir şey yok diyor, ne yapmalıyım?

 12. yasemin 15/12/2013 #

  Selam ben 19 yaşındayım, bu zamana kadar adet günlerim düzensizdi, son 3 ay düzenli oldum, tekrar düzensiz olmaya başladım, kafam çok karıştı.

 13. karmakarisik 18/12/2013 #

  Merhaba acil cvp lutfen. En son ekimin 20’sinde adet gördüm. Kasımın 29’unda kan testi yaptım sonuç negatif çıktı. Ancak kasıklarımda ve göğsümde sancı var. Neden olabilir acaba?

  • admin 18/12/2013 #

   Hormonal düzensizlik ile ilgili olabilir. Muayene olarak en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

 14. yagmur 19/12/2013 #

  16 yaşındayım fakat 6 aydır adet olmuyorum, nedeni nedir acaba?

 15. admin 20/12/2013 #

  SİTEMİZE İLGİ GÖSTERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. NE YAZIK Kİ UZAKTAN TEŞHİS, ÖNERİ VEYA MUAYENE İMKANIMIZ BULUNMAMAKTADIR. YORUMLAR BÖLÜMÜMÜZ DİĞER OKUYUCULARLA PAYLAŞIMDA BULUNMANIZ İÇİNDİR.

 16. yasemin 24/12/2013 #

  Ya benim duyduğuma göre genç kızken adetin düzensizse evlendiğin zaman da çoçuğun geç olurmuş. Bu bilgi hakkında sizden yorum istiyorum.

  • admin 26/12/2013 #

   Yasemin Hanım, ergenlikte düzensiz adet kanamaları sık görülür. Düzensizlik ne kadar sürüyor, neden kaynaklanıyor bunlar bilinmeden herkes için bir genelleme yapmak doğru değildir. Ayrıca adet düzensizliğinin yine nedenine göre önerilecek tedavileri de vardır. Önemli olan gecikmeleri ihmal etmeden bir kadın doğum uzmanına başvurmak.

 17. yasemin 26/12/2013 #

  Ergenlik zamanlarımda 2 ayda bir oluyordum. 18 yaşıma girdiğimde düzene girdi fakat yine o düzensiz günlerim başladı, çok sıkıntılardayım.

 18. ahu 30/12/2013 #

  Ben 32 yaşındayım 2 yıldır spiral ile korunuyorum. Adetim de düzenli gidiyordu ama bu Aralık ayında hem 6’sında adetim oldu hem de 27’sinde oldu. Bu konuda yardımcı olmanızı bekliyorum.

 19. seda 04/01/2014 #

  Ben 15 yaşındayım ve ilk zamanlar düzenli hasta oluyordum, daha sonra düzensiz olmaya başladım. 7 ay olmadım sonra oldum. 2-3 ay düzenli oldum şu anda 4 aydır olmuyorum. Ben 70 kiloyum, fazla kiloluyum ve çikolata, bisküvit, abur cubur çok yiyorum. Sizce bu normal mi? Adet göreli 2 sene oldu.

  • admin 07/01/2014 #

   Merhaba Seda, ilk iki yıl adetler düzensiz olabilir, normal karşılanır. Kilo ve beslenme düzeni de gecikmeleri etkiler. Ancak bir süre daha bekleyip bu düzensizlik uzadığı takdirde bir doktorla konuşmak en iyisi olur.

 20. gamze 05/01/2014 #

  İlk ilişkiye girdiğim günden beri adetim düzensiz geliyor, 2 ay geçiyor neredeyse.

 21. elif 06/01/2014 #

  Adet düzensizliği var, 35 gündür adet olmuyorum ve 17 yaşındayım, ne yapmalıyım?

 22. emine 13/01/2014 #

  Merhaba ben 4 aylık evliyim. Evlenmeden önce adetim her 30 gün sonrasında 5 gün sürüyordu. Evlendikten sonraki ay da öyleydi fakat sonra düzensiz olmaya başladı. Önce 5 gün erken oldum sonra 5 gün geç oldum şimdi tekrar 5 gün erken oldum sizce neden yani bir sorun falan var mıdır, doktora gitmeli miyim?

 23. seda 13/01/2014 #

  teşekkür ederimmm :)

 24. ceylin 13/01/2014 #

  Selm benim adetim sadece iki gün sürüyor doktor doğum kontrol hapı verdi, gene de faydası yok. İleride hamile olmama engel olur mu çok korkuyorum.

 25. derya 17/01/2014 #

  Merhaba kendimi bildim bileli düzenli adet olmuyorum 13 yaşımda ilk kanamam oldu fakat sonrasından bu güne hiç düzenli olmadı. (Şu anki yaşım 22) doktora gittim ilaç verdi ve adetin 3. günü hormon testi yaptırmamı söyledi. Fakat ne yazık ki maddi imkansızlıklardan dolayı yaptıramadım. Devlet hastanelerinde de sıra bulamadığım için adetimin 3. gününe denk getirebileceğim herhangi bir doktor söz konusu olamadı. İleride çocuk sahibi olamamaktan endişeleniyorum. Doktorum ultrasonla (alttan) muayene etti herhangi kistik bir durum olsaydı bunu görebilir miydi? Daha sonra da hormon tahlili istedi ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

  • admin 19/01/2014 #

   Derya Hanım sizin kendi kendinize yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Test yaptırmalı ve sonuçlara göre önerilecek tedaviyi uygulamalısınız. Kistler genellikle ultrasonda görülür ama istisna türler de vardır.

 26. sevda 20/01/2014 #

  Merhaba 24 yaşında evli olan biri ve 3 sene adet görmeyen kadın hamile kalabilir mi? Çok rica ediyorum cevaplandırın şimdiden teşekkürler.

  • admin 21/01/2014 #

   Sevda Hanım, adet görmemek yumurtlamada sorun olduğu anlamına gelir ve yumurtlama olmazsa hamilelik de gerçekleşemez. Ancak adet görememe sorunu çoğu hastada ilaçla tedavi edilebilir. İlk önce bir muayene olmalı, neden adet göremediğiniz tespit edilmeli ve buna göre bir tedavi yöntemi belirlenmelidir.

 27. naciye 29/01/2014 #

  Selam ben yirmi bir yaşındayım üç aydır sivilce ve akne tedavisi görüyorum. Antibiyotik ilaçlar kullanıyorum, her gün sabah akşam birer hap alıyorum ve adetim iki aydir gelmiyor. Acaba kullandığım ilaçlardan dolayı mı böyle oluyor?

  • admin 29/01/2014 #

   İstisnalar dışında antibiyotik ilaçların adet döngüsü üzerinde etkisi yoktur ve antibiyotiklerin adeti geciktirmemesi gerekir.

 28. nazli 30/01/2014 #

  Mrb ben 25 yaşındayım normalde adetim 3 gün sürüyordu bu ay 1 gün sürdü sizce neden olabilir? Doktora gitmem gerekli mi ?

  • admin 01/02/2014 #

   Nazlı Hanım yılda bir defa bu tür bir düzensizlik olabilir ancak tekrarlarsa doktor görünmelisiniz, hormonal bir sorun olabilir, adet en az 2 gün sürmelidir.

 29. ebru 30/01/2014 #

  Slm ben yirmi yaşındayım, benim adetim normalde düzenlidir fakat her yıl iki üç ay hep gecikir, bazen iki bazen üç ayda gelir kan. Diğer zamanlarda her ay olurum ama bazen öyle oluyor, gecikiyor ve şu anda da öyle, iki ayı geçti ve hala adet olamıyorum. Çok normal bir akıntım da var ama kanama yok acaba bu normal midir yani yılda bir kez falan iki üç ay kadar gecikme olabilir mi, normal mi?

  • admin 01/02/2014 #

   Ebru Hanım adet gecikmelerine ancak birkaç günü geçtiğinde normal denir fakat 2-3 ay gibi süreler, normal denilemeyecek uzun gecikme süreleridir ve muayene olmanız daha iyi olur.

 30. Derin 30/01/2014 #

  Ben 24 yaşında bi genç kızım adet düzensizliğim var ve göğüs ağrıları çok fazla 2 aydır adet olamıyorum, doktora gittim ilaç verdi ama hala bişi yok ortada karnımda şişkinlik oldu iyice sancılar var sadece. İnsanın aklına bin bir türlü şey geliyor ve aşırı stresliyim yardımcı olun bana, kafayı yiyeceğim bu gidişle.

 31. Kübra 06/02/2014 #

  13 yaşındayım 2 seneden beri adet görüyorum. Kanamalarım hep sıklıkla oluyor. bazen 2 bazen 3 haftada bir. Üstelik ped yetiştiremediğim için pedimin üstüne peçete koymak zorunda kalıyorum. ve hala da pedimden dışarı çıktığını görüyorum. 2 yıldır görmeme rağmen hala düzene girmedi. üstelik adet gördüğüm bütün günler karın ağrısı çekiyorum. Her şeye strese giren bir kızım. Bunun alakası var biliyorum ama bir de demir eksikliğim de var. Korkuyorum artık. Doktora gittim ilaç verildi. Ancak bir şey olmuyor. Bunu nasıl önleyebilirim?

  • admin 06/02/2014 #

   Sevgili Kübra, bu durum için kendi kendine yapabileceğin bir şey yok, doktorun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmelisin. Şikayetlerin geçmiyorsa, sonuç alamadığını düşünüyorsan bunları da doktorunla paylaşabilirsin.

 32. sema 07/02/2014 #

  Mrb. 19 yaşındayım ve adet gördüğümden beri düzensiz. Bazen 4 ayda bazen 6 ayda bir oluyorum. Hastaneye gittim ultrasondan baktılar, bütün testler yapıldı fakat hiç bir şey çıkmadı. Her şey normal ve temiz çıktı ama hep doğum kontrol hapı verip gönderdiler. Eczaneye almaya gittiğimde kullanma diyorlar. Ne yapacağımı bilmiyorum artık. Bir yol gösterin sonunda bir şey olmayacağını bilsem bırakıcam bu işin peşini.

  • admin 11/02/2014 #

   Sevgili Sema, yani sen doktora gittin, testlerini yaptırdın, sana ilaç verildi ama eczacı bu fikri beğenmedi diye sen tedaviyi uygulamadın. Peki, senin sorunun nasıl çözülecek o zaman, eczaneden keşke bunu da söyleseler. Lütfen güvendiğin bir doktorla birlikte hareket et ve her kafadan çıkan sesi dinleme. Tedavi seni rahatsız eder ya da sonuç vermezse yine doktorunla konuşur, başka bir tedaviyi tartışırsın; ama bu şekilde olmaz.

   • bşr 12/02/2014 #

    Sema’nın dediği gibi bende de aynı durum var. Ben hap da kullandım fakat hapı bıraktıktan sonra yine aynısı oluyor, ne yapmalıyım?

 33. Ece 07/02/2014 #

  Çok yakın zamanda 12 kilo civarında bir kilo kaybım oldu. O zamandan beri adet düzensizliği var. 3 aydır görmüyorum sizce bunun kilo kaybıyla bir alakası var mıdır?

  • admin 11/02/2014 #

   Kilo kaybı adet düzenini etkiler ama 3 ay uzun bir süre, kontrole gitmelisiniz.

 34. habibe 13/02/2014 #

  Niçin adetim 1 ay oldu kesilmedi?

 35. tuba 13/02/2014 #

  Ben 2.5 aydır evliyim. İlk 2 ay düzenli olarak adet gördüm yeni adetlerden çıktım 12 gün sonra tekrar adet gördüm. Nedeni ne olabilir, lütfen bana yardımcı olabilir misiniz?

  • admin 18/02/2014 #

   Tuba Hanım nedenleri yukarıda genel düzensizlik nedenlerini sıralamaya çalıştık ancak kendi durumunuzla ilgili ancak bir jinekolog muayenesinden sonra bilgi alabilirsiniz.

 36. esil 13/02/2014 #

  Mrb ben 21 yaşındayim adet düzensizliğim var. En son 9 Haziran’da oldum doktora gittim, ‘bir şey yok normal gözüküyor’ dedi. 8 aydır adet görmüyorum, daha önce de 1 yıl olmamıştım, sizce nedeni ne olabilir? :/

  • admin 18/02/2014 #

   Sayın Esil nedenleri makalemizde sıralamaya çalıştık. Bu arada siz de, 8 ay ya da 1 yıl gibi adet görmeme sürelerini normal karşılayan doktorunuz yerine, başka bir jinekoloğa muayene olmalısınız.

 37. dilan duman 23/02/2014 #

  Merhaba benim de adet duzensizliğim var, doktorlara gidiyorum sürekli ilaç veriyorlar. Bir faydasini görmedim, en son 23 Aralık’ta adet oldum.

 38. seray 03/03/2014 #

  Merhaba her ay düzenli adet olduğum halde sadece bu ay 1 hafta önceden regl oldum tam biteli 11 gun oldu biraz karin ağrısıyla birlikte akıntı ve hafif pembelikte kan geliyor aslında genellikle akıntım olur ama hiç daha önce pembe kan gelmedi acaba neden üşütmüş olabilir miyim bilgilendirirseniz sevinirim.

  • admin 04/03/2014 #

   Seray hanım üşütüp üşütmediğinizi muayene yapılmadan, internet üzerinden bilmemiz mümkün değil. Eğer bu durum devam ediyorsa en doğru bilgiyi ancak bir doktordan alabilirsiniz.

 39. ayse 16/03/2014 #

  Ben de 6 aydır 7 aydır adet görmüyorum, inanılmaz da kilo aldım.

 40. gizem 17/03/2014 #

  Merhaba 20 yaşındayım. 6-7 ayda bir adet oluyorum. Doktora gittim yumurtalıkların kalın çatlama yapamıyor dedi doğum kontrol hapı verdi kullandım 2 ay arayla oldum, ilaç bitti ve yine olmuyorum. Vücudumda tüylenme yapıyor o ilaç. İnsanlar çocuğun olmaz gibi şeyler söylüyor ne yapmam gerek?

  • admin 20/03/2014 #

   Gizem Hanım ilaçla ilgili şikayetlerinizi doktorunuzla paylaşın, belki başka bir ilaç tavsiye edebilir. Hamilelik ve düzenli yumurtlama elbette birbiriyle ilişkili ancak uzaktan bir muayene ya da tedavi önerimizin olması ne yazık ki mümkün değil. Doktorunuzla işbirliği yapmaya devam etmelisiniz.

 41. sedaraz 19/03/2014 #

  Merhaba, ben Eylül 2012’den beri evliyim ve bir bebeğim olmadı. 30-32 günde bir adet görüyordum fakat bu ay görmedim ve hamile değilim. Ve doktorum da çok sağlıklı olduğumu söylüyor. Çok üzgünüm ve acayip stresliyim.

 42. özlem 18/04/2014 #

  Ben 2 ay önce adet oldum bebeğimi emzirdiğim için düzensiz adet görüyordum fakat bu kadar uzun sürmüyordu. 2 hafta önce bebeğim 2 yaşına girdiği için sütten kestim, acaba bu da adetimin gecikmesine sebep mi?

 43. melisa 26/04/2014 #

  Mrb iyi günler, ben 19 yaşındayım 3 aydır adet olamıyorum. Çok stres oldum adet düzensizliğinden dolayı suratımda sivilceler çıkmaya başladı. İyice stres oluyorum. Maydanoz suyu, soğan suyu her şeyi denedim. Doğum kontrol hapı da kullanmayın çok zararlı diyorlar. Kullanan var mı aranızda?

 44. peruze 16/05/2014 #

  Mrb ben adet olmadan iki hafta önce şişkinliğim başlıyor, hem göğsüm hem karnım aşırı şişkinlik oluyor ve adetlerim de çok düzensiz doktor bana guatr hormonumun düşük olduğunu söylemişti, o sebep olabilir mi yoksa erken menopoz mudur?

 45. semiha 21/05/2014 #

  Merhaba. 21 yaşındayım ve geçen hafta hastaneye gittiğimde polikistik over teşhisi konuldu.Yalnız pko’nun hiçbir belirtisi yok ne kıllanma ne düzensiz adet görme vs. Size sormak istediğim Ağustos’ta düğünüm olacak, sizce polikistik over hamileliğe etki eder mi?

  • admin 23/05/2014 #

   Semiha Hanım polikistik over sendromunda adet düzensizliği varsa bu durum hamileliği geciktirebilir. Her zaman böyle olur diye bir kural yoktur, çok çabuk hamile kalan pko hastaları da vardır; ama eğer pko nedeniyle hamile kalmakta güçlük çekilirse bunun için de uygulanan tedaviler olduğunu bilin. Doktorunuzdan size özel daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 46. duygu 22/05/2014 #

  Merhabalar benim sorunum 17 aylık kızım var, doğum yaptıktan 3 ay sonra spiral taktırdım bir sorunum yoktu rahattım, adet olmuyorum bazen ara ara oluyorum, doktora gittim hiçbir sorun yok dedi, neden düzensiz olurum bilgi verirseniz çok sevinirim iyi günler.

  • admin 23/05/2014 #

   Duygu Hanım, adet düzensizliğinin genel nedenlerini yukarıda sıralamaya çalıştık ancak kişiye özel nedenleri ancak o kişiyi muayene eden doktor söyleyebilir. Doktorunuz sorun yok demiş ama kendisinden daha ayrıntılı bilgi isteyebilirsiniz.

 47. damla 24/05/2014 #

  Adet günüm neden 15 gün sürüyor? Normal mi, 19 yıllık evliyim 4 doğum yaptım ve kordonlarımı bağlattım, sebebini öğrenirsem memnun olurum teşekkürler.

  • admin 25/05/2014 #

   Damla Hanım hormonal düzensizlikler ya da rahimle ilgili nedenlerden dolayı adetiniz uzun sürüyor olabilir, muayene olmanız gerekir.

 48. Merve 03/06/2014 #

  Ben 1 buçuk yıldır adet görüyorum ama şu 3 aydır görmüyorum adet bir kaç defa hastalandım hastaneye gittim verilen ilaçların etkisi olabilir mi? Ve olmadığım süreç için bayağı kilo aldım nedeni ne olabilir acaba?

  • admin 04/06/2014 #

   Merve Hanım jinekologunuza başvurmalısınız. Uzaktan bir teşhis ya da tedavi önerisi için imkanımız bulunmamakta.

 49. aleyna 04/06/2014 #

  Merhaba ben 16 yaşındayım 5 sene önce adet görmeye başladım. İlk zamanlar düzensizdi ve çok kanamam oluyordu, 5 yıl geçmesine rağmen hala 2-3 ayda bir oluyorum ve kötü kokulu, iz bırakan akıntım var kalp hastasıyım, sizce neden oluyordur? Doktora gitmeli miyim?

  • admin 04/06/2014 #

   Sayın Aleyna şikayetinizle ilgili olarak doktora gitmeniz en doğrusudur. Şimdi ihmal etmeyin ki ileride sizi daha çok uğraştıracak şikayetler olmasın.

 50. burcu 07/06/2014 #

  Ben bundan 1 buçuk sene önce doğum kontrol hapı kullanıyordum ve bıraktım hamile kalmak için ve ondan sonra hiç adet olmadım. Birçok doktora gittim adet sökücü verdiler ama hiçbir işe yaramadı ve hala olmuyorum. Çok aşırı kilo aldım tam 17 kilo ve çok kötüyüm, nefes bile alamıyorum. Ne yapcağımı da bilmiyorum lütfen yardım edin. 26 yaşındayım.

  • admin 07/06/2014 #

   Burcu Hanım diğer yorumlarda da dikkat ettiyseniz ne yazık ki test ya da muayene imkanımız olmadığı için, sorulara da kesin cevaplar veremiyoruz. Adet görememe hormonal nedenlerden, yumurtalık sorunlardan, kistlerden vb pek çok nedenden olabilir .Önce bunun tespiti gerekir. Tekrar muayene olmalısınız.

 51. çakır yıldız 08/06/2014 #

  Ben 20 yaşındayım 2 aydır adet olmuyorum çok stres yaptım bekar olduğum için canım hala sıkılıyor lütfen cevap bekliyorum.

  • admin 08/06/2014 #

   Sayın Çakır, böyle genel bir şikayet için muayenesiz cevap beklemeniz sadece vakit kaybı olur. Jinekologunuzla görüşmelisiniz.

 52. merve 29/06/2014 #

  Merhaba ben 14 yaşındayım bir ara adetim 3 ayda bir geliyordu git gide azaldı gün sayısı. Ben ayda bir olmayı beklerken şimdi hiç olmuyorum bu arada akıntım da var sanki olacakmışım gibi gözüküyor ama olmuyorum, bana öneride bulunur musunuz?

  • admin 29/06/2014 #

   Sevgili Merve, adetlerin neden düzensiz olduğunu bilmenin tek yolu bir jinekologla konuşmak olacaktır.

 53. zeynep 05/07/2014 #

  Merhaba ben üç ay önce hastaneye gittim yumurtalıklarım yavaş çalışıyormuş ve sol ovelde kist varmış. Doğum kontrol hapı verdiler, üç aydır kullanıyorum ama hala ağrılarım ve kanamam devam ediyor, ne yapmalıyım sizce?

  • admin 06/07/2014 #

   Zeynep Hanım tedavinin etkili olması için süreci, şikayetleri ya da düşüncelerinizi sizi muayene eden ve ilaç veren doktorla paylaşmalısınız.

 54. Burcu 08/07/2014 #

  Merhaba, ben demir eksikliği nedeniyle ferro sanol duedonal kan ilacı kullanıyorum. Regl dönemim geçen ay 2 sinde olmama rağmen bu ay gecikti bu ilaçla alakalı olabilir mi acaba merak ediyorum çünkü daha önce kullanmış olduğum kan ilaçları da gecikme yapmıştı ancak bu ilacı ilk kez kullanıyorum, regl geciktiği için yaklaşık 8 gün önce bıraktım ama hala regl olamadım.

 55. nisa 13/07/2014 #

  Merhaba, ben 15 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıl önce adet görmeye başladım. 1-2 ay düzenli oldum daha sonra 3 ay olmadım. Sonra ayda bir çok az kanamam oluyordu 1 gün bile sürmüyordu. En son geçen hafta 1 hafta boyunca kanamam oldu. Adetim düzensiz, vücudumda aşırı tüylenme var, sivilcelerim çoğalmaya başladı. Çok endişeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 18/07/2014 #

   Sevgili Nisa ergenliğin ilk yıllarında düzensizlik görülebilir ancak tüylenme ve sivilce gibi sorunlar da eşil ediyorsa içinin rahat etmesi için bir hekimle görüşmen çok daha iyi olur.

 56. Sanem 15/07/2014 #

  Merhaba, 15 yaşındayım 16 yaşıma girmek üzereyim ve senede 1 kez adet görüyorum. Bu bir düzensizlik midir tedavisi var mıdır, yoksa kendiliğinden düzelir mi? Bilgi verirseniz, sevinirim. İyi Günler.

  • admin 18/07/2014 #

   Sanem Hanım genel bilgiler yukarıda yazıldığı gibidir ancak kişiye özel bir teşhis veya tedavi önerisi için bir jinekologla görüşmelisiniz.

 57. nazlican 16/07/2014 #

  Slm ben 1 senelik evliyim adetim bir düzenli bi düzensiz oluyor dr gittim her şey normal dedi fakat hamile kalamıyorum tsk ederim.

 58. Ayşe 21/07/2014 #

  Merhaba ben bir yıl doğum kontrol hapı kullandım dört ay önce bıraktım adet düzensizliği yaşıyorum bir ay erken oldu bir ay uzun sürdü bu normal mi?

 59. rabia 21/07/2014 #

  Ben hep bir aydan bir aya adet görüyordum bu ay 17 gün sonra oldum sizce neden? Anormal bir durum mu bu? Biri bunu bana acilen açıklasın.

 60. Beyza 01/08/2014 #

  Ya ben her adet oluyorum ama şöyle bir şey oldu haziran ayında adet olmadım temmuza girdikten sonra adet oldum ama şimdi yine adet oldum temmuzun sonlarında yani bir ayda 2 kez adet oldum neyden kaynaklanıyor? Normal bir şey mi acaba yaşım 14.

 61. saadet 02/08/2014 #

  Merhabalar normalde her ay düzenli adet görürdüm 2 kez normal doğum yaptım araları az 17 ay birincide de sorun olmadı ama ikinci kızımdan sonra düzensizlik başladı 4 ay olmadım sonra oldum gecikti erken geldi en son 20 haziranda başladı 3 temmuz da bitti aralıklı geldi simdi bekliyorum halen yok Esim bilgi artık test almaktan bebeğim 11 aylık ve emiyor ayni durumu yaşayanlar var mı acaba çok merak ediyorum ve endişeliyim yârdim edin lütfen şimdiden çok teşekkürler.

 62. nursema 11/08/2014 #

  Selam acil bir yardımınız gerekli 38 gündür adet olamıyorum ve yumurtalıklarımda kist olduğunu söyledi doktor, adet düzensizliğim kistlerden kaynaklanıyor olabilir mi ya da kistlerimi gidermem için her hangi bir tedavi müdahale var mı şimdiden cvp için teşekkür ederim.

  • admin 13/08/2014 #

   Sayın Nursema yukarıdaki makalede de okuyacağınız gibi kistler adet düzensizliği nedenidir. Doktorunuzun tedavi ile ilgili de bilgi vermesi gerekirdi, lütfen aksatmadan tedavinizi de danışın. Geçmiş olsun.

 63. eylül 15/08/2014 #

  Merhabalar, benim kardeşim 16 yaşında ve ilk adet olduğu günden bu yana düzensiz adet oluyor. Bir ay adet oluyor bir ay olmuyor. İlk adet zamanı 11-12 yaş aralığında polikistik over hastalığı olabilir mi yoksa zamanla bu düzensizlik geçer mi? Aynı durumu yaşayanlar varsa paylaşabilir mi?

 64. gonca 24/09/2014 #

  Safra kesesi ameliyatımdan sonra adet düzensizliği başladı. Defalarca doktora gittim hormon testi normal kist yok ama gelmeyen kanama doktor tedavisinden sonra kesilmez oldu küretaj yaptılar parça aldılar o da temiz çıktı. Troidlerine baktır dediler üç ayrı doktora gittim bir şey yok dediler. Narkoz böyle bir düzensizliğe sebep olur mu?

  • admin 25/09/2014 #

   Gonca Hanım anestezi ve ameliyat sürecinde kullanılan ilaçlar ancak birkaç günlük bir gecikmeye neden olabilir. Ameliyat stresi aynı ay bir düzensizliğe neden olabilir. Ancak 2 aydan uzun gecikmeler veya düzensizlikler için başka nedenler aranmalıdır.

 65. Beyza 25/10/2014 #

  Merhaba. 18 yaşındayım. İlk adet gördüğümden beri (14 yaşımda) adet düzensizliğim var. İlk seneler düzensiz olabilir dedikleri için aldırış etmemiştim. Fakat şu sıralar doğru düzgün hiç adet görmedim. Hep 1-1 bucuk ay gecikmeyle oldum. Son iki seferimde akıntıyla birlikte koyu kahverengi ve çok az geldi. Ağrım hiç olmadı ama karnımda şişlik hissediyorum. Başka benim gözlemleyebildiğim bir rahatsızlığım yok fakat ilaç kullanmak istemiyorum. İnternette soğanın işe yaradığını okudum. Sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler.

  • admin 26/10/2014 #

   Beyza Hanım her şeyden önce bir jinekolog muayenesi gerekir. Başka bir rahatsızlık belirtiniz olmasa da adetin düzensiz olması veya olmaması bir sorundur. Muayene sonrası doktorunuzla ilaç vermişse ilaç kullanmak istemediğinizi ne yapabileceğinizi konuşabilirsiniz.

 66. pınar 28/10/2014 #

  merhabalar bende pko var 24 yaşındayım evliyim bir kızım var kendimi bildim bileli adetim düzensiz bazı aylar 2 kez oluyorum ve birer hafta sürüyor bazen de 60 gün hiç olmuyorum. 1.65 boyum 48 kilom. geçen ay 2 kez oldum bu ay yine olmadım ve göğüslerimdeki şişlik rahatsız ediyor, ben de soğan kürüne başladım bugün tam da bu yazıyı yazarken. işe yarar mı bilmiyorum, paylaşmak istedim.

 67. Asuman 03/02/2015 #

  3 aydır adet olamıyorum doktora gittim ilaç verdi kullandım ama hala daha olamıyorum sebebi neler olabilir lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  • admin 04/02/2015 #

   Asuman Hanım genel sebepler yukarıda belirtildi ancak size özel durumu doktorunuza sormalısınız. İlacı hangi soruna yönelik aldığınızı bilmelisiniz.

 68. buse 03/02/2015 #

  18 yaşımdayım 40-45 gün adetimin geciktiği oluyor ve düzensiz adet oluyorum bu ay düzenli geldi yakın zamanda evlenicem :( kilo problemim var artı depresyon hap kullanıyordum bunların sebepleri olur mu doktora gitmekten çok utanıyorum :(

  • admin 04/02/2015 #

   Buse Hanım bakın yakında evleneceğinizi söylüyorsunuz. Artık bir yetişkinsiniz, utancınızı yenmek için bir kadın jinekologtan da randevu alabilirsiniz. İleride bebek sahibi olmak isterseniz ne yapacaksınız, doktora gitmeyecek misiniz? Başka türlü hiç kimse uzaktan, muayenesiz şekilde size bir teşhis koyma sorumluluğu alamaz. Muayene gerekir.

 69. Rabia 03/02/2015 #

  2012 den beri yani 15 yaşımda adet görmeye başladım şu an 17 yaşındayım ilk gördüğümde 9 ay hiç olmadım daha sonra bu rakam gittikçe azaldı ama hala düzenli görmüyorum mesela bir ay oluyorsam diğer ay olmuyorum ondan sonraki ay oluyorum artık 2 ayı geçmiyor ama hiç düzenli olmadım ergenlik döneminde olduğum için normal mi bu yoksa 18 yaşımdan sonra düzene girmezse mi telaş yapmalıyım?

  • admin 04/02/2015 #

   Rabia Hanım beklemek yerine şimdiden hormonlarınızı kontrol ettirmenizde fayda var.

  • seda 13/02/2015 #

   Benim de aynı şekilde bende 19 yaşındayım. Senin 2 ay sonra oluyormuş benim 3 ya da 4 ay sonra geliyor. Doktora başvurdun mu?

 70. seda 13/02/2015 #

  Merhaba ben 19 yaşındayım. 14 yasında adet oldum ama 5 senedir adetim düzensiz yılda 5 defa bile olmuyorumdur. Gitmediğimiz doktor kalmadı ama hepsi kontrol hapı veriyor kullandıktan sonra adetim geliyor. Yumurtalıklarım tembel çalıştığı için böyle olduğunu söyledi bir doktor. Sizce ileride çocuk sahibi olamama gibi bir riskim var midir? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • admin 13/02/2015 #

   Seda Hanım adet sorunlu ise hamile kalmak da sorun olacaktır çünkü hamile kalmak yumurtalar ile birebir bağlantılıdır. Ancak henüz çok gençsiniz ve pek çok tedavi yöntemi bulunuyor, doktor tedavisi ve kontrollerini aksatmayın.

 71. merve 13/02/2015 #

  19 yaşındayım ve bekarım. Son 3 aydır durmaksızın adet görüyorum ve son bir haftadır aşırı derecede büyük parçalar düşürüyorum. Hormon değerimin yüksek olduğu söylendi. Doktorum doğum hapı kullanmamı söyledi fakat kıllanma olmasından korkuyorum ne yapmalıyım?

  • admin 13/02/2015 #

   Doktorunuzun önerdiği tedaviyi uygulamanız en doğrusudur.

 72. hulya 13/02/2015 #

  merhabalar benim her ay adetimde gecikmeler oluyor.7 haftalık yada 10 günlük gecikmeler ve sürekli kasıklarımda ağrılar, idrara çok çıkma hatta tutamama gibi acaba kist olabilir mi ayrıca doğum kontrol hapı da kullanmıyorum.

  • admin 13/02/2015 #

   Hülya Hanım muayene olmalısınız polikistik over sendromu olabilir.

 73. Fatma 17/02/2015 #

  Ben 17 yaşındayım 13 yaşımda 1 kere âdet gördüm. Daha sonra da gördüm toplam 3 kere gördüm ama diğerleri ne zaman hatırlamıyorum ama onlarda 13 yaşımda gibi idi. Üniversite sınavına hazırlanıyorum. 15 yaşımda iken doktora gittik hap verdi adet görünce gel dedi adetin 2. günü gittik prolaktin yüksek dedi. Hap verdi annem daha sonra çocuğun olmaz diye hapı kullanmama izin vermedi sonradan beni tekrar doktora götürmeyi kabul etti. Ama sınavın bitsin öyle diyor. Strestendir belki diyor. Tüm yaşıtlarım âdet olurken ben olmuyorum lütfen bana yardım edin bıktım artık! Ben de adet olmak istiyorum :( Bazen benden ped istiyorlar bu durumumu bilmiyorlar. Benden ped istedikleri zaman bile o kadar üzülüyorum ki, korkuyorum. Ya ileride çocuğum olmazsa :(

  • admin 17/02/2015 #

   Fatma Hanım annenizi yanlış tutumunu ve ilaçlar hakkındaki batıl inançlarını değiştirmesi için lütfen ikna edin. Stres yüzünden adet gecikti demek için öncesinde adetlerinizin gayet düzenli olması gerekirdi. Sizin hiçbir zaman düzene girmemiş. Üstelik doktor teşhis de koymuş. Yardım edin demişsiniz ama yardım size zaten gelmiş. Doktor tedavisinin uygulanması gerekiyor.

 74. Fatma 22/02/2015 #

  Şu an annemle anlaştık ama sınav telaşı derken bi türlü vakit bulamıyorum. Sınavdan sonra gideceğim. Muhtemelen 1 ay sonra. Bunun kötü sonuçları var mı yani prolaktin yükseliğinin?

  • admin 23/02/2015 #

   Sevgili Fatma konuyu ihmal etmediğin sürece endişe etmene hiç gerek yok. Doktorundan da çekinme, aklındaki soruları ayrıntılı bir şekilde sorabilirsin.

 75. Fatma 10/03/2015 #

  Hipofiz adenomundan şüpheleniyorum. 20 dk da bir idrara çıkma, tek gözümü kapatınca etraftaki belirsizlik ayrıyetten 2 yıl öncesine kadar göz problemim yok iken 2 sene önce astigmat olduğumu söylediler. Adet görmüyorum zaten ve göğüslerimden süt geliyor.

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.