Bacak Ağrısı Neden Olur?

Yapısı oldukça karmaşık olduğu için, bacaklarda görülen ve kaynağı tam olarak bilinmeyen ağrıların pek çok farklı nedeni olabilir. Bacakların zorlanması, kırıklar, kemik veya yumuşak doku zedelenmeleri, ayak bileğine veya dize fazla yük bindiren durumlar sık görülen nedenlerdir. Bunlara ek olarak, eklem, kas, tendon, bağ, damarlar ve sinirlerde meydana gelen diğer koşullar da bacak ağrısına neden olabilir.

Hatta bunların dışında uzun süre yanlış pozisyonda otursanız bile akşam eve döndüğünüzde bacaklarınız ağrıyabilir. Ağrı, nedenine bağlı olarak artabilir ya da sabit bir ağrı olarak kalabilir. Bıçak gibi ağrıların, bacak geneline yayılan ağrıların ya da sadece bir bölgede görülen ağrıların farklı nedenleri olabilir.

Bu yazıda “bacak ağrısı neden olur” sorusuna çeşitli yanıtlar bulabilirsiniz ancak bacaklarınızda veya tek bacağınızda düzenli olarak, sebebini bilmediğiniz ağrılar yaşıyorsanız bunun nedenini ancak bir doktor muayenesi sonrasında öğrenebilirsiniz. Ağrının tam noktasını bilmek, ağrı tipini belirlemek ve ağrıyı şiddetlendiren durumları not etmek daha hızlı bir teşhis için yardımcı olabilir.

Travma Nedeniyle Oluşan Bacak Ağrıları

Ciddi bir yaralanma sonucu kemik veya kasların hasar görmesi, eklemlerde oluşan sorunlar “travma” nedeniyle oluşan bacak ağrıları kategorisindedir. Siyatik sinirini etkileyen bel travmalarının yol açtığı ağrı bacaklara vurabilir. Ayrıca bacakların aşırı zorlanması (egzersiz, spor vb.) yaralanmalara neden olabilir.


Kırıklar: Bacak kemiklerinde oluşan kırıkların büyük bir bölümü, şiddetli darbeler sonucunda meydana gelmekle birlikte osteoporoz gibi kemik yoğunluğunu azaltan hastalıklar nedeniyle zayıflayan kemikler çok az bir baskı ile kırılabilir. Kemik kırıldığında, kemiği çevreleyen dokuda (periost) yer alan sinir uçları beyne ağrı mesajları gönderir. Bazı kırıklar kasılmalara neden olabilir ve bu kasılmalar ağrıyı şiddetlendirir. Kemik kırığı gibi kemik çatlakları da travmaya bağlı bacak ağrısı nedenleri arasındadır.

Koşucu Bacağı: Tıbben “medial tibial stres sendromu” olarak bilinen “koşucu bacağı” sendromu kaval kemiği çevresinde ağrıya yol açabilir. Ağrı, ayak veya ayak parmakları aşağı doğru büküldüğünde artabilir. Bu ağrılar koşu tekniği, bacakların fazla zorlanması, kötü ayakkabı kullanımı ve sert zemin nedeniyle, kaval kemiğine (tibia) ve kemiği kasa bağlayan dokuya aşırı yük binmesi sonucu görülebilir. Etkilenen bölgede ağrı dışında hassasiyet ve şişlik oluşabilir.

Zorlama ve Burkulmalar: Tendon, yumuşak doku ve kasları etkileyen zorlamalar akut ağrıya, halsizlik ve kas spazmlarına neden olabilir. Burkulmalar ise genellikle ters bir hareket ve düşme nedeniyle görülür. Her iki durumda da etkilenen bölge morarabilir ve hareket ettirildiğinde ağrı şiddetlenebilir.

Kompartman Sendromu: Bacakların uzun süre hareketsiz kaldığı durumlarda görülen kompartman sendromu kan damalarını, sinirleri ve tendonları etkileyebilir. Belirtileri arasında karıncalanma, uyuşma, bazen şiddetli ağrı ve ayaklarda hareket kaybı bulunmaktadır. Eğer sinir uzun süre basınca maruz kalırsa felç, kontraktür ve ölüme varan sonuçları olabilir.

İç Kanama: Bacakta iç kanamaya yol açan travmalar, biriken kanın dokulara, sinir uçlarına ve kemiğe baskı yapmasından dolayı ağrıya neden olabilir.

Bacak Ağrısının Diğer Nedenleri

Periferik Arter Hastalığı: Beyin ve kalp dışında kalan bölgelerdeki büyük damarların tıkandığı bir hastalık olan “periferik arter” emboli, tromboz ve stenoz’a (damaların daralması) neden olan iltihaplar nedeniyle görülebilir. Bu durumda bacaklardaki arterlerde kan akışı kısıtlanır ve fiziksel aktiviteler sırasında ağrılar oluşabilir. Bacak ağrısına, halsizlik, uyuşukluk ve azalan kan akışı nedeniyle kaslarda meydana gelen kramplar gibi diğer belirtiler eşlik edebilir.

Derin Damar Trombozu: Bacaklarda bulunan derin toplardamarlarda oluşan pıhtılar bacak ağrısı nedenleri arasındadır. Vücudun diğer bölgelerinde de görülebilen derin damar trombozu, pıhtının kan akışıyla birlikte akciğere taşındığı durumlarda (pulmoner emboli) hayati tehlikeye yol açabilir. Travmalar, uzun süreli uçak yolculukları, gebeliğin özellikle ilk 6 haftası, fazla kilolar, kemik kırıkları ve doğum kontrol hapları derin damar trombozu nedenleri arasında sayılmaktadır. Belirtileri arasında; yürürken veya ayakta dururken bacaklarda ağrı, şişlik, etkilenen bölgede ısı artışı bulunmaktadır.

Siyatik: Siyatik siniri, bel fıtığı nedeniyle basınca maruz kaldığında, sırttan dize kadar olan bölgede ağrılar görülebilir. Siyatik ağrısı oldukça şiddetli olabilir ve uyuşma, kas güçsüzlüğü, karıncalanma, bacak hareketlerini kontrol etmede güçlük gibi diğer sorunlara neden olabilir. Soğuk havalarda siyatiğe bağlı ağrılar şiddetlenebilir.

Diyabet: Diyabet hastalarında, kan dolaşımının zayıf olması ve hastalığın diğer komplikasyonları nedeniyle bacak ağrısı riski daha yüksektir.

Alkol: Düzenli alkol tüketimi beyin, periferik sinirler ve kaslar üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Alkolizm belirtileri arasında bacaklarda yanma ve karıncalanma, ağrı, kas güçsüzlüğü ve ısıya hassasiyet bulunmaktadır.

Kanser: Kemik kanserinin en sık görülen belirtilerinden biri vücut geneline yayılan ağrılardır. Ayrıca prostat kanseri pelvik bölge ve üst bacakta ağrıya neden olabilir. Kadınlarda yumurtalık ve rahim ağzı kanserleri bacak ağrısına yol açabilir.

Zona: Zona belirtileri arasında vücudun diğer bölgelerinde ve bacaklarda görülen ağrılar bulunmaktadır.

Artrit: Kas ve iskelet sistemini, özellikle eklemleri etkileyen artrit, tek bir hastalık değildir ve 100’den fazla tıbbi durumu kapsayan bir terimdir. Kıkırdağın esnekliğini kaybettiği osteoartrit, iltihaplı romatoid artrit, eklemlerde enfeksiyona neden olan septik artrit ve diğer artrit türleri ağrılara yol açabilir.

Miyalji: Kasların aşırı kullanıldığı durumlarda veya enfeksiyon nedeniyle görülen miyalji, bazen kronik yorgunluk sendromu belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Kramplar: Aşırı sıcaklık değişimlerine maruz kalındığı, elektrolit dengesizliği yaşandığı ve vücudun susuz kaldığı durumlarda görülen kas krampları şiddetli bacak ağrılarına neden olabilir.

Sonuç olarak; süreklilik gösteren bacak ağrısının nedeni, eğer zorlayıcı bir egzersiz, spor yaralanması, ters bir hareket gibi belirli bir durum yoksa ancak doktorun fiziksel muayenesi, röntgen veya MR gibi görüntüleme yöntemleri yardımıyla belirlenebilir.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , , , , , , , ,

Bacak Ağrısı Neden Olur? İçin 120 Yorum Yapılmış

 1. emre 04/11/2013 #

  İlk başta belim ağrıyordu sonra bu ağrı bacağımda başladı, bunun sebebi bel fıtığı mıdır, ne yapmam lazım?

  • admin 04/11/2013 #

   Emre Bey bel fıtığı bacağa vurabilir ancak kesin teşhis ve eğer varsa fıtığın ne durumda olduğunu görmek için MR çektirmeniz gerekebilir. Bir süre ağırlık kaldırmamaya, beli zorlamamaya dikkat edin. Ağrı geçmiyor ya da giderek artıyorsa bir doktora başvurmalısınız.

  • cemze 26/12/2013 #

   Boyun uzuyordur.

   • Miraç Tüzel 17/07/2017 #

    Babaanne yalanları 😂

  • reyhan 11/08/2015 #

   bel fıtığı olabilir..hemen bir mr çektirmelisin

 2. refik 17/11/2013 #

  Bacaklarım çok fazla ağrımaktadır, diz ve diz altı bazen hissetmemekteyim ama yatınca ağrı biraz hafiflemekte ve kalktıktan sonra ağrı yine belli bir süre sonra başlamaktadır. Bunun nedeni ne olabilir? Cevap yazarsanız sevinirim.

  • admin 17/11/2013 #

   Refik Bey bacak ağrısının çok çeşitli nedenleri olabilir ancak doktor muayenesi olmadan bu nedenlerden hangisi sizin sorununuz bilmek ne yazık ki mümkün değil. Lütfen bir doktora görününüz, çok geçmiş olsun.

 3. kader 29/11/2013 #

  Yaklaşık 10 yıldır bacak ağrılarım var ne kadar doktor gezdim ama bir çare olmadı. Romatizma olmadığı tahlil sonuçlarında belli oldu zaman zaman ağrılarım yine oluyor ama öyle bir ağrı ki saatlerce sürebiliyor, en azından teşis konusa ona göre müdahale edilebilir. Ağrılarım diz kapağında yukarı doğru çıkıyor, eklem yerleri de ağrıyor ve bir süre otursam doğrulmakta güçlük çekiyorum. Nedeni ne olabilir?

  • admin 30/11/2013 #

   Kader Hanım geçmiş olsun, ne yazık ki muayenesiz sorunuzu cevaplamak mümkün görünmüyor. İyi günler.

   • Nurgül 25/09/2016 #

    2.buçuk ay önce İç varis ameliyatı oldum ve 1 mt den fazla damarım alındı. şimdi aynı şikayetlerim tekrar başladı. Ameliyet eden doktoruma tekrar gideceğim fakat aynı ameliyat tekrar olunuyor mu yoksa başka bi tedavisi var mı?

 4. ozlem 03/12/2013 #

  Annem 8 ay önce fıtığı patladı acil bel fıtığı ameliyatı oldu. Ayağı hala topal. Topal ayağını parmak ucunda basarak yürüyor. Asıl sorum, sağlam ayağında dayanılmaz ağrı var. 5 metre yürüyüp dinleniyor. MR’larda sorun yok deniliyor. Ameliyat başarılı ise neden annem hem topal kaldı hem de sağlam ayağı şiddetli ağrıyor?

  • ozlem 09/12/2013 #

   Cvp ne zaman gelir:(

   • admin 12/12/2013 #

    Özlem Hanım, özellikle konu bacak, fıtık gibi kişiye özel durumlarsa bu şekilde uzaktan hiçbir şekilde soruna çözüm bulamazsınız. MR, röntgen, elle muayene olmadan size nasıl bir tavsiyede bulunulabilir? Lütfen annenizin durumunu bilen, takip eden doktorlara danışmaya devam edin. Onlar eğer size gereken yanıtları veremiyorsa, iyi bir uzman doktordan randevu alıp, belgelerinizi de götürüp, yeniden kapsamlı bir muayene istemelisiniz. Çok çok geçmiş olsun.

  • Erenc 10/03/2017 #

   Mantıklı bir cevap ararsanız bedenin yükünü tek bacak çekmekte bu yüzden ağrıyabilir

 5. Seher 17/12/2013 #

  Merhabalar benim annem 1996 senesinden beri behçet hastası ve bir çok miktarda ilaç kullanıyor. Son zamanlarda oldukça fazla bir şekilde bacak bölgesine kramplar girmeye başladı. Başlarda annem tatlı yediğim zaman oluyor dedi ama sonrasında buna bağlı olmadığını anladık. Kontrollerimiz için 6 ayda bir Cerrahpaşa Hastahanesi’ne gidiyoruz bu konuda yaşadıklarımızı anlattık. Şeker testi, kan testi şeker yüklemesi, egm hepsini yaptırdık ama sonuçlar iyi çıktı. ‘E, ne olacak peki, bu kramplar girdiğinde ne yapmamız gerekiyor? Damarlar geriliyor, bir değişik oluyor o anda bacağı annemin’ dediğimde bize nörolojiye gitmeniz gerekiyor dendi. Sizden ricam ben hangi hastahaneye ve hangi bölüme gidebilirim. Bu konuda lütfen yardımcı olun. Tedavisini nerede yaptırabileceğimi? Adını dahi bilmediğimiz bir savaş veriyoruz, çoğu zaman evde acı çekiyor annem ve bunun için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum 🙁

  • admin 18/12/2013 #

   Seher Hanım lütfen moralinizi bozmayın. Ne yazık ki bazı durumlarda hemen sonuç alınamıyor. Annenizi takip eden, testler yapan doktorlardan daha iyisini uzaktan söyleyebilmek çok zor. Doktorların yönlendirdiği gibi nörolojiye başvurarak bu kasılmaların nedenini bulma yolunda ilerlemelisiniz. Nedeni bilmeden çare bulmak zor. Kasılmaya neyin yol açtığı anlaşıldıktan sonra gerekirse özel bir hastaneye, konusunda uzman bir hekime tedavi için gidilebilir. Çok geçmiş olsun.

 6. Hanim 18/12/2013 #

  İyi çalışmalar Admin. Ben 57 yaşında bir bayanım. Dizlerim ve de ayaklarım ağrıyor bazen. Doktora gittiğimizde kireçleme tanısını koydu. Verilen tedavi hiç sonuç etki etmedi. Bacak tarafımın eklem ağrısı var. Salladıkça küt küt diye ses çıkartıyor, yerimden güçlükle kalkıyorum. Yemeğe oturduğumda yardım alarak da olsa zor kalkıyorum. Belimde ağrı var acaba ondan olabilir mi? Ve özellikle ayak altım ateşleniyor. Kilom 80 ama ben gene de çok ağrı çekiyorum açıkçası kanımda pıhtılaşma var damarlarda mı acaba tıkanıklık? Hem ayak parmaklarımda da uyuşma var. Çalışıyorum bu arada, lütfen yardım edin yorumlarınızı bekliyorum iyi günler.

 7. admin 20/12/2013 #

  SİTEMİZE İLGİ GÖSTERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. NE YAZIK Kİ UZAKTAN TEŞHİS, ÖNERİ VEYA MUAYENE İMKANIMIZ BULUNMAMAKTADIR. YORUMLAR BÖLÜMÜMÜZ DİĞER OKUYUCULARLA PAYLAŞIMDA BULUNMANIZ İÇİNDİR.

 8. aslan 26/12/2013 #

  Merhaba 3 hafta önce merdivenden düştüm ambulansla hastaneye gittim. Bir sürü film ve beyin MR çekildi. Beyin sarsılması diyor, kırık yok. Peki halen konuşma bozukluğu, bel ağrısı, yürüyememek, denge bu sorunların sebebi ne olabilir? Aydınlatırsanız sevinirim, teşekkür ederim.

  • admin 26/12/2013 #

   Sayın Aslan sorularınıza en doğru cevabı filmlerinizi çeken, sizi muayene eden, yani durumunuzu gerçekten bilen doktorlar verebilir. Beyin sarsıntılarında iyileşme süreci haftalar hatta aylar alabilir ancak size özel iyileşme süreci tahminini ancak sizin durumunuzu takip eden, kendi doktorunuz söyleyebilir. Geçmiş olsun.

 9. cüneyt 04/01/2014 #

  Sol bacağımın dizden alt kısmının ön tarafında yani kaval kemiğimde yürüken sertleşme ve müthiş bir ağrı var, sebebi ne olur?

 10. Hikmet 18/01/2014 #

  Doktor bey önce selam ben Almanya’dan Hikmet 44 yaşındayım. Sağ dizimin arkasında 6 aydan beri ağrı var mrt çektirdim dizimin arkasında ganglion varmış, doktorların biri zararsız diyor, biri alalım diyor, biri de bu akıntı dizden geliyor diyor, siz bana ne önerirsiniz?

 11. salih 10/02/2014 #

  Sn Hocam 10 yıldır özelikle yaz aylarında diz kapağı ve baldırlarımda orta şiddetli ama sürekli olaraka ağrılar başladı, yapmadığım tetkik gitmediğim bölüm kalmadı, psikolojik dendi. 1 yıl psikyatr tedavisi gördüm fayda etmedi ağrılar zamanla arttı. Ş uan kışın olmasına rağmen yine ağırıyor ağrılar olduğu dönemlerde ortalama 5-10 kilo zayıflıyor, hayatla olan bağım kopuyor, yaşama isteği kalmıyor. Halen ağrılar devam ediyor tıp çaresiz kalıyor. Benim gittiğim hocalar böyle diyor çok uzun aslında da kısa kestim hocam, gerçekten yaşama isteği kalmadı bunu çaresi yok mu? Son zamanlara ağrılar stres, endişe heyecan korku gibi durumlarda bile ağrıyor.

  • admin 11/02/2014 #

   Salih Bey çok geçmiş olsun. Psikolojik kökenli ağrılar ilaçların fayda etmediği ve kolay kolay geçirilemeyen ağrılar olabiliyor. Bu konuda uzmanlaşmış, psikolojik ağrılar ile tecrübesi olan uzman doktorları araştırabilirsiniz. Stres ve kaygı ağrıları kötüleştirebilir, bu nedenle bu konuya daha olumlu şekilde, üstesinden geleceğim duygusuyla yaklaşmaya çalışın. Yalnız değilsiniz, umarım burada sizinle benzer şikayeti olan başkaları da duygularını paylaşır.

  • yakup 05/02/2015 #

   Hocam benim bacaklarım da sürekli ağrıyor. MR temiz çıktı. Doktor psikolojik dedi. Çözüm bulamadım:S

  • Admin 05/11/2016 #

   Merhaba salih bey aynı rahatsızlık bende de vardı çocukluktan beri çekiyordum her gittiğim dr psikolojik dedi ve emar gereği bile duymadilar. En son gittiğim dr emar istedi ve diz kapağında okadar sorun ciktiki .kıkırdak fazllagi iltihaplanma menüsküs ve çapraz bağ zedelenmesi yıllarca psikoljik diye agri çekmeme neden olan diplomalı cahilleri Allah a havale ediyorum size diyeceğim sonuç bulana kadar farklı dr lara gitmeniz geçmiş olsun

 12. mert 15/02/2014 #

  Merhabalar 3 aydır bel ağrısı çekiyorum. İlk MR’da lomber lordoz düzleşmesi çıktı. 2. MR’da lomber lordoz azalması çıktı, fizik tedavi yaptım bel ağrım yüzde 80 geçti ama bu seferde diz altımdaki bacak kaslarım ağrımaya başladı, uyuşmalar başladı, fıtığa doğru gidiyor olabilir miyim teşekkürler!

 13. Bahadır 18/02/2014 #

  Mrb hocam yaklaşık 3 hafta önce sol baldırıma sert bir darbe aldım ve diz kapağı çevresi bayağı bir şişti. Şişlik indi fakat darbe aldığım yerde iç kanama olmuş, yaklaşık 21 gün kadar oldu buz tedavisi yapıyorum ama bir faydasını görmedim, yardımcı olur musunuz?

  • admin 19/02/2014 #

   Bahadır Bey buz tedavisi dışında ilaç kullanmanız, istirahat etmeniz vb ek tedaviler gerekiyor olabilir. Durumu tam olarak anlamak için dizinizi doktora göstermeniz şart. Geçmiş olsun.

 14. ece 23/02/2014 #

  Yürürken birden bire küt diye ses geliyor bacağımdan ve oturduğumda, yürüdüğümde ağrı oluyor ama genelde akşamları ağrım çok oluyor, neden olur sizce?

 15. emre 06/03/2014 #

  Mrb hocam yürürken hatta gece yatarken bile ayaklarım ağrıyor. Örneğin ayağımın altına fena bir ağrı giriyor kramp gibi, fazla yürüdüğümde de ağrıyor. Yürüyemeyecek hale geliyorum damar sertleşmesi olabilir mi? Ve ileri düzeyde olsa bile düzelebilir mi?

  • admin 06/03/2014 #

   Emre Bey ne yazık ki uzaktan teşhis veya tedavi imkanımız bulunmamaktadır, geçmiş olsun.

   • emre 08/03/2014 #

    Hocam damar sertleşmesinin belirtilerine baktım benim ağrılarımla aynı, damar sertleşmesinde istirahat da bile ağrıyorsa ileri düzeydedir. İstirahat da bile ağrıyor ayağım. Benim burada size sormak istediğim ileri düzeyde de olsa iyileşir mi ayağım? Ameliyat şart mı?

    • admin 14/03/2014 #

     Emre Bey İnternetteki bilgiler fikir edinmemiz, bilgi almamız için ama siz teşhis koyuyor hatta hastalığınızın derecesine bile karar veriyorsunuz. Önce bir doktora görünün, şüphenizde haklı çıksanız bile tedavisi ve durumun ayrıntılarını öğrenmek için buna mecbursunuz. Geçmiş olsun.

 16. Gizem 06/03/2014 #

  Merhaba benim l5 s1 de bir fıtığım çıktı. Çok hafif de skolyoz var. Doktorlar bir şeyin yok deyip sürekli başlarından attılar fakat kalça, leğen kemiği ve bacaklarımda şiddetli ağrı var. Fizyoterapist priformis sendromu dedi ve bir iğne yaptı yolladı. Ağrılarım geçmedi. Kime gitsem MR sonuçlarıma bakıp yolluyor. Hastayı bir süre gözlemlemek görevleri değil mi? Bu iş kutsal değil mi? Siyatik ağrıysa bu bacaklar, kalçalar, bazen ayak ve topuktaki ağrılar için ne yapmam gerekiyor, bir öneriniz var mı? Çok teşekkürler.

  • admin 06/03/2014 #

   Gizem Hanım geçmiş olsun. Sitemizde ne yazık ki uzaktan bir muayene ya da tedavi önerisi imkanımız yok. Sizin durumunuzda ise, size bir şeyiniz yok denmiş ama bir yandan da fıtığınız olduğu, skolyoz ve ayrıca priformis sendromu görüldüğü belirtilmiş. Priformis sendromunda önerilen tedaviler iğne, egzersiz, ağrı kesici gibi tedavilerdir. İğne olmuşsunuz fakat elbette bir devamlılık olması gerekir, sizi yollamak yerine sorularınıza bıkmadan cevap verecek, uzman bir doktor araştırmalısınız.

 17. yunus 04/04/2014 #

  Merhaba, yaklaşık 4 aydır iki bacağımdan ağrı eksik olmuyor. Yapmadığım test, çektirmedigim film kalmadı. 3 ayrı bölümde detaylı muayene oldum tüm testlerim de temiz çıktı. Ağrı diz kapağı ve kasık arasında sağ bacağımdaki sol bacağıma oranla daha şiddetli yer değiştiren ve batma hissi veren bir ağrı.

  • erdinç 31/10/2014 #

   Aynı sorun bende de var 2 aydır sürüyor o kadar ilaç falan kullandım hala sürüyor yok mudur çaresi bunun doktor bulamadı ilacını.

 18. özgür 14/04/2014 #

  Merhaba yaklaşık bir haftadır sağ bacağımın iç kısmında ağrı, şişme oluyor. Ve sağ kasıktan başlayıp ayak kemiğime kadar ağrıyor. Bir de büyük bir damar beliriyor ama çok ağrı çekiyorum. Acaba bunun nedeni nedir, ne olabilir?

 19. murat 23/04/2014 #

  2007 senesinde tıbia fibula kırığından ayağıma vidalı titanyum platin takıldı. 2010 senesinde çıkarttırmak için hastaneye gittiğimde ameliyat eden doktorlarımızın uzun uğraşları sonucunda 2 adet vida çıkartıp diğerlerinin platinin ile kemiğe kaynadığını ve çıkartmak için yoğun çaba sarfettiklerini belirtip çok zorlayacakları taktirde kemiğe zarar verme olasılığı olduğunu söylediler. Fakat her zaman diz kapağının oradan bileğime kadar şiddetli ağrılarım oluyor. Birkaç defa bu şikayetimden birkaç ortapedi dr’ların önerisi ile ilaç merhem vs kullanmama rağmen hiçbir fayda göremedim. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. Tşkler.

 20. büşra 04/05/2014 #

  Annemin yaklaşık 20 yıldır bacaklarında hem ağrı hem de kasılmalar oluyor, tek bacakta özellikle akşam ilerleyen saatlerde başlıyor. Gitmediği doktor kalmadı bir çözüm bulunamadı, bel fıtığı var denildi ama çok küçük yapıda ameliyat bile gerekli değilmiş. Sizden ricam bunun nedeni ne olabilir?

  • admin 04/05/2014 #

   Büşra Hanım makalemizde bacak ağrısının genel nedenlerini sıraladık ancak annenizin durumunda siz, muayene eden doktorlardan sonuç alamadık diyorken bu şekilde uzaktan, muayenesiz, tek bir cümleyle nasıl bir teşhis veya çözüm olabilir? Bel fıtığı ameliyat gerektirmese de vücuda etkisi olabilir, doktorunuzdan ameliyatsız bel fıtığı tedavileri ve bunun çözüm olup olmayacağı konusunu danışabilirsiniz, geçmiş olsun.

 21. kenan 04/05/2014 #

  Merhaba hocam nasılsınız benim sol bacağımda diz alt kısmı önce arada bir ağrıyordu şimdi devamlı ağrıyor. Diyabet, şeker hastalığından korkuyorum sebebi nedir acaba çok teşekkür ederim iyi günler.

  • admin 04/05/2014 #

   Kenan Bey sadece bacak ağrısı diyabet demek için yeterli olmadığı gibi, muayene olmadan bu ağrının nedenini söylemek de mümkün değil. Pek çok farklı nedeni olabilir. Geçmiş olsun.

 22. Fatih 07/05/2014 #

  5 yıl önce bacağımdan varis ameliyatı oldum (cerrahi). Sol bacakta tıkalı damarlar alındı. Son 2 senedir sol bacağımda çok ağrı oluyor. Ne olabilir? Varisin tekrar olma ihtimali nedir? Teşekkürler.

  • admin 08/05/2014 #

   Fatih Bey düşük bir ihtimal de olsa varis tekrarlayabilir ya da daha büyük olasılıkla yeni varis oluşmuş olabilir. Tabii muayenesiz bunlar varsayımdır, bacak ağrısının başka nedenleri de var. 2 yıldır ağrı çekiyorum diyorsunuz, bir doktora görünmenizde fayda var.

 23. yasin 15/05/2014 #

  Kolay gelsin hocam benim sol popomun içindeki kemik çok ağrıyor ve bu ağrı yine sol ayak bileklerime kadar indi ayakta duramıyorum resmen ayağım kuruyor hareket edemez vede nefes alamaz duruma geliyorum sandalyeye oturduğumda sol ayağımı sağ ayağımın üzerine kaldırmadan ağrı durmuyor ayak ve popo bölümünde karıncalanma başladı. Hiçbir beyin cerrahisinden sıra alamıyorum beni ileri tarihlere atıyorlar, durumum çok ciddi ne yapmam gerekiyor beni bilgilendirin şimdiden teşekkürler.

  • admin 19/05/2014 #

   Yasin Bey uzaktan herhangi bir tavsiye vermek mümkün değil, mutlaka muayene olmanız gerekir. Ortopedi ve travmatoloji bölümünden de randevu almayı deneyebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 24. sümeyye 19/05/2014 #

  Geçen gün bacak hareketleri yaptım 3 gündür sağ baldırımda ağrı var merdiven inip çıkmak ta çok zorlanıyorum. Sinirlerin zedelenmiş olmasından korkuyorum bacağım eski haline döner mi?

 25. sabri 21/05/2014 #

  Oğlum dokuz yaşında konuşmaya başladığından beri ayak bilekleri ara sıra ağrıyor. Bazen şiddetli ağrıyınca uykusundan uyanıyor bunun üzerine bir çok hastaneye gittik tahlil yaptırdık ama bir şey çıkmadı sizce sebebi nedir? Kötü bir şey çıkacak diye korkuyorum 🙁

  • admin 23/05/2014 #

   Sabri Bey korkmanız normal, bir baba olarak çocuğunuz için endişeleniyorsunuz ancak bu konuda en doğru bilgiyi çocuğunuzu muayene eden, tahlillerini gören doktorlardan alabilirsiniz. Masum büyüme ağrıları olabilir. Uzaktan, görmeden cevap vermek sadece sizin için değil, çoğu şikayette mümkün değil maalesef. Geçmiş olsun.

 26. Fatoş 07/06/2014 #

  Merhabalar benim 1 senedir bacaklarım çok ağrıyor arada bir damarlarım çekiliyor doktora gittim bel fıtığı dedi ilaç verdi. Faydası olmuyor yolda 5 dakika yürüdükten sonra ayaklarım dizimden aşağısı kitleniyor yürüyemiyorum, oturup kalıyorum, biraz zaman sonra tekrar yürüyorum. N’olur lütfen yardım edin bir doktor söyleyin hangi bölüm anlar beni.

  • admin 07/06/2014 #

   Fatoş Hanım Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Merkezlerine (eski adıyla Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon) veya Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlarına başvurabilirsiniz. Bel fıtığı için ilaç dışında çeşitli tedavi yöntemleri var, durumunuza göre doktorunuzla karar verebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 27. Doğu 20/06/2014 #

  Merhaba benim 3 ay önce idrara çıkarken şiddetli bir sancım oldu sağ testiste ve sonra bacağımda ağrılar oluştu ağrının yeri sürekli değişiyor 1 kere de spermde kan geldi ürolojiye, kalp damara gittim çekilen ultrasonlar hep normal çıktı. Acaba ultrasonda çıkmayan bir şeyler mi var diye çok kafaya takıyorum sizce gitmem gerek başka bir bölüm ya da çektirmem yaptırmam gereken başka tahlil var mı?

 28. esra 02/07/2014 #

  Kasık ağrım oluyor direk bacağıma vuruyor, duramıyorum neden acaba öğrenebilir miyim?

  • admin 02/07/2014 #

   Esra Hanım muayenesiz ve elde başka hiçbir bilgi olmadan bu ağrının nedenini öğrenmeniz mümkün görünmüyor. Bir doktora muayene olmalısınız, geçmiş olsun.

 29. sekine 04/07/2014 #

  Bacağım çok ağrıyor, aniden ağrı başlıyor, çok sızlıyor. Sol bacağımda diz kapağımın altında damar yığılması var, sebebi ne olabilir acaba?

 30. emel 07/07/2014 #

  Özellikle az bile olsa yürüdükten sonra bir ağrı başlıyor bacaklarımda ve iki gün sürüyor. Uyuyamıyorum. Yoğun,sert bir masaj yapıldıktan sonra biraz rahatlıyor. Sizce neden olabilir bu?

  • admin 09/07/2014 #

   Emel Hanım çeşitli nedenleri genel olarak yukarıda sıraladık ancak kişiye özel, muayenesiz bir teşhis, tahmin yapma imkanımız bulunmamakta. Geçmiş olsun.

 31. GÖKSEL SAVAŞ 11/07/2014 #

  2 seneden beri ayak bileklerimden başlayan bir ağrı bütün bacaklarıma vuruyor halsizlik yapıyor. Nedenini bir türlü bulamadılar ne yapmam lazım? Saygılar.

 32. Seyda 17/07/2014 #

  Merhaba, bacaklarımda 1-2 haftadır sürekli bir ağrı var ve diz çöktüğümde 2 dk duramıyorum hemen patlayacakmış gibi hissediyorum. Sanki kan dolaşımım duruyor ve bacaklarım şişiyormuş gibi oluyor. Bu neden olabilir ve hastanede hangi bölüme gitmem gerekir?

  • admin 18/07/2014 #

   Şeyda Hanım nöroloji, damar cerrahisi veya ortopedi bölümleri bacak ağrısıyla ilgilenir, dilerseniz önce bir dahiliye (iç hastalıkları) uzmanından sizi yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

 33. hatice 23/07/2014 #

  Selam benimde bacaklarımda ağrı oluyor. Kasımdan başlıyor bütün bacağıma yayılıyor. Gündüz hiç ağrım olmuyor. Sezeryanla doğum yaptım acaba o yüzden mi diye kadın doğuma gittim hiçbir şey olmadığını söyledi ortopediye gittim bir sorun yok dedi napcamı bilemiyorum bir öneriniz var mı acaba bebeğim küçük oldu için ilaçta kullanamıyorum bir şekilde bu acıya dayanmak gerekiyor ama dayanılacak gibi değil yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler şimdiden.

  • admin 28/07/2014 #

   Doktora giderek çözüm bulamadığınız bir konu için buradan yardım etmemiz mümkün değil.

 34. melike 29/07/2014 #

  Merhabalar.26 yaşındayım bacağımda büyük bir ağrı oluştu. Oluşan yerde bir bezeye rastladım daha sonra bacaklarımı kontrol ederken bir tane değil birden çok beze olduğunu gördüm. Bu bezeler bana zarar verir mi? bacaklarımda morarma oluyor arada sırada ve ayakta fazla kaldığımda kramp şeklinde ağrılar yaşıyorum bazen. Beni aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

  • admin 30/07/2014 #

   Doktora gitmelisiniz.

  • petek yılmaz 08/08/2014 #

   İzin verirsen sana bir öneride bulunabilirim bacağında kireçlenme bulunabilir bunun için en kısa zaman da bir hekime baş vurmalısın görüşmek dileğiyle sevgiler.

 35. cihan 06/08/2014 #

  Benim sol üst bacağım çok fena ağrıyor önceki gün bir şey yoktu sabah kalktım ağrıyor sanırım üstüne fazla yattım ama 2 günde zor geçecek gibi daha önce de olmuştu bu kadar şiddetli ağrıması normal mi? Kalçayla birleştiği eklem sanırım bir şekilde zedelenmiş. Sol bacağımı dışa doğru açamıyorum desem yeridir…

 36. petek yılmaz 08/08/2014 #

  Benim bacağım hep çok ağrıyor ve diş etlerim şişiyor acaba romatizma bunun haberdarı mı?

 37. fatih kaymaz 29/08/2014 #

  3 yıllık aradan sonra haftada iki akşam halı sahada maç yapmaya başladım ancak kaval kemiğimin orta noktasına yakın iç kısmına bastırdığımda refleks olarak zıplatacak kadar bir ağrı oluyor ama normal durumda hiç ağrım sızım yok fizik tedaviden sıra alıp muayene oldum. Dr. sporla uğraşanlarda çok sık olan bir durum olduğunu dinlenince geçeceğini söyledi 45 gün top oynamadım dokununca ağrıma olayı kesildi ben de tekrar top oynamaya başladım ancak aynı şekilde ağrılarım tekrar başladı ama bacaklarımda yorgunluk vs. hiçbir ağrım yok sadece bacağıma dokununca ağrıyor koşarken de hiç ağrı hissetmiyorum. Top oynamayı bırakmadan ağrımı geçirmemin bir yolu var mıdır?

  • admin 29/08/2014 #

   Fatih Bey öncelikle sorunun tam adı koyulmalı. Kaval kemiğini çevreleyen bazı ağrılar sporla birlikte tekrarlanır ve tümüyle kurtulması da zordur. Bu bazen profesyonel sporcuların bile sporu bırakmasıyla sonuçlanır. Ancak sizin durumunuzda nasıl, ne kaynaklı bir ağrıdan söz ediyoruz, muayenesiz yorum yapmak yanlış olur.

 38. Caner Sönmez 11/09/2014 #

  15 yaşındayım 3 gün önce halı sahada maç yaparken kaval kemiğime 2,3 kere darbe aldım. Bacağımda şişlik morluk hiçbir şey yok ama yürürken veya darbe aldığım yere baskı uyguladığımda acıyor doktora gitmeli miyim?

  • admin 12/09/2014 #

   Sevgili Caner bacağını birkaç gün zorlamaktan kaçın ve dinlenmeye çalış. Bacakta morluk ya da şişlik yok demişsin. Ancak ağrı yürümeni ve ayağının üzerine basmanı engelliyorsa bir doktora görünmen çok daha iyidir.

 39. soner 25/09/2014 #

  Arkadaşlar benim durumum çok farklı ben spor yapmayınca ya da egzersiz yapmayınca sağ bacak arka ayağımda şiddetli ağrı oluşmakta özellikle ağrı geceleri artmakta ne yapmam gerek doktora gidecem ama hangi bölüme gitmem gerek bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

  • admin 25/09/2014 #

   Önce bir dahiliye uzmanına görünebilirsiniz. O sizi yönlendirecektir.

  • Umut 20/08/2015 #

   Aynı şekilde benim de sağ bacağımın arkasında istirahat halinde baslayan ve ağrı uyuşma sürekli kramp hissi gibi sanki yürürken ve koşarken ağrılar azalırken hatta kaybolurken istirahat sırasında tekrar ağrımakta.

 40. Tuğçe 14/11/2014 #

  Merhaba annem 48 yaşında ve dizlerinden yürüyemiyor bir yere gidecek olsa dinlene dinlene gidiyor kiloları var ama etrafa bakıyorum ondan daha çok kilosu olan kişiler daha iyi yürüyor dizleri şiş komple annemi hastanede hangi bölüme götürebilirim yardım eder misiniz?

  • admin 19/11/2014 #

   Tuğçe Hanım geçmiş olsun, ortopedi ve travmatoloji bölümünden randevu alabilirsiniz.

 41. asya 21/11/2014 #

  Merhaba 1-2 ay kadar önce bir soru sormuş idim ama cevap alamadım ilgilenir iseniz teşekkür ederim:(

  • admin 23/11/2014 #

   Asya Hanım burada yorumlar bölümünde biz sadece doktora gidilmesini önerebiliyoruz. Genel sorular dışında kişiye özel tavsiye veren bir sistemimiz bulunmamakta. Yorumlar bölümümüz kişilerin kendi aralarında hastalıkla ilgili deneyimlerini paylaşmaları için açıktır. geçmiş olsun.

 42. asya 03/12/2014 #

  Ben de hangi bölüm uygun olur tarzı bir soru sormuş idim ama teşekkür ederim cevabınız için.

 43. Merve 11/12/2014 #

  Annem 49 yaşında şeker hastası ve 1.5 yıl kadar önce bypass oldu kalbinde 4 damar değişti. 2 aydır yürürken arka bacak kaslarında ağrı ve sertleşme oluyor. Kramp gibi. İki adım bile yürüdüğünde oluyor ve ağrıdan yürüyemiyor. Yokuş inerken daha da artıyor. Bunun için hangi bölüme ne doktoruna görünmeli?

  • admin 11/12/2014 #

   Merve Hanım anneniz bir damar hastalıkları uzmanına görünebilir.

 44. Ali Fuat 06/01/2015 #

  Admin iyi akşamlar. Sitede birçok kişiye yardımcı olduğunuzu gördüm Allah sizden razı olsun. Ben 34 yaşındayım yaklaşık 8 yıldır sağ diz kapağımın arka kısmında ağrım var bu ağrı özellikle namaz kılarken yere diz çökerek oturduğumda çok şiddetli oluyor. Dayanamıyorum hatta namazda oturuş şeklimi değiştirdiğim zamanlar oluyor. Bacağımı kıramıyorum. Hastaneye gitme kararı verdim ama hangi bölüme gidicem? Ayrıca bu nasıl bir rahatsızlık yardımcı olabilir misiniz?

  • admin 06/01/2015 #

   Sayın Ali Fuat bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına muayene olabilirsiniz.

   • Ali Fuat 07/01/2015 #

    Hocam ortopediye gittim daha önce. Hiçbir şeyim yokmuş. Çözüm bu değil. Travmatoloji nedir bilmiyorum ama deniycem.

    • admin 08/01/2015 #

     Ali Fuat Bey ortopedi ve travmatoloji ikisi birliktedir. Ortopedi sizi başka bir bölüme yönlendirmediyse, bacak ağrıları için ‘fiziksel tıp ve rehabilitasyon’ bölümüne de başvurabilirsiniz ancak size bir şey yok denmesiyle yetinmeyin. Ağrılar için başka hangi bölüme gidebileceğinize dair sizi yönlendirmelerini isteyebilirsiniz.

 45. hakan 15/01/2015 #

  Daha dün akşam idmanda sağ ayak arka kas bölgesine darbe aldım ağrğ var nedeni ne olabilir biraz zorluyor beni.

 46. meral 05/02/2015 #

  İyi akşamlar annemin bacak ağrısı var 3 tane doktora gitti hepsi bel fıtığı dedi ama annemin belinden hiç şikayeti yok bundan 15 sene önce de ağrımış geçmişti, babası da kemik kanserinden öldü, bir ilgisi olabilir mi eğer öyleyse 15 sene önce de ağrımıştı aynı şekilde belli olmaz mıydı şimdiye kadar lütfen yardımcı olun çok çaresiziz doktorlar sadece emarla bel fıtığı diyor.

  • admin 05/02/2015 #

   Meral Hanım bel fıtığında belden çok bacak ağrısı öne çıkabilir. Yine de eğer kemikte tümör vb başka bir şüpheniz varsa ve bunu doktora belirtiniz, annenize gerekli testleri yaparak içinizin rahatlamasını sağlayabilirler. Bunun dışında uzaktan yardım bulmanız mümkün değil ne yazık ki, hastayı görmeden söz söylenebilecek bir konu değil.

 47. yusuf 06/03/2015 #

  merhabalar. belimde oluşan ağrının özellikle kalçama ve bacaklarıma vurması sonucu bir fizik tedavi doktoruna gittim ve çekilen mr sonucunda bel fıtığı olduğum söylendi. İlaç tedavisi kısmi etki yapınca fizik tedaviye başladık. 21 gün devam eden bir fizik tedavi olacak ve ben henüz 4 seansı yaptım. gün içerisinde ciddi ağrım ve rahatsızlığım yok ama özellikle sabah yataktan kalkınca kendini gösteren bir ağrı var. Ayrıca fizik tedavi ile beraber bacağımda hafif bir karıncalanma başladı. karıncalanmanın sebebi fizik tedavi de uygulanan elektrik dalgalı tedavi olabilir mi? bir de fizik tedavi etkisini kaçıncı seanstan sonra göstermeye başlar. Şimdiden Teşekkürler.

 48. bekir 09/04/2015 #

  2 tane bel fıtığım var biri büyük sağ ayağımda uyuşma var ayak parmağımda güç yok, özellikle başparmağımda. Ameliyat olmadan geçer mi iğne tedavisi veya fizik tedaviyle düzelir mi?

 49. Adem 04/05/2015 #

  Sol bacak kasım şişiyor bir haftadır ayakta çalışıyorum sürekli işteyken belirli bir zamandan sonra şişip ağrı yapmaya başlıyor.

 50. serhat 10/05/2015 #

  Benim belim 3-4 gün önce ağrımaya başladı ağrı çok şiddetli değil ama arada sırt bölgeme ve sağ ayağıma çok hafif bir ağrıyla vuruyor yürüdükçe rahatlıyorum. Yatağa sırt üstü yattığım anda ağrı oluyor ama 2-3 dakika sonra geçiyor. Ben 1 hafta boyunca yatakta bol bol film izledim acaba kas spazmı olabilir mi?

 51. zenannn 16/06/2015 #

  24 yaşındayım, sol bacağımda bir kasılma olduğunu farketmiştim fakat doktora görünmedim, son zamanlarda sol bacağımdaki kasılma giderek artıyor ve çok fazla canım yanıyor, yazın gelmesiyle her sene yaptığım giibi koşuya başladım ama artık koşamadığımı farkettim,bunun üzerine uzun zamandır koşmadığım için yürümeye başladım ve kaslarım alıştıktan sonra koşuya başlarım diye düşünüyordum fakat yürüme mesafem gün geçtikçe azalıo, yolumun geri dönüş kısmında oturup bacağıma masaj yapmam gerekiyor öylece geçiyor, son zamanlarda da çok stresli günler geçiriyorm, herşeyi anlattım bana nasıl bir yorum yaparsınız bekliyorum, teşekkürler…

 52. MUSTAFA 22/06/2015 #

  Sol bacağımda 7 gündür ağrı var dr. muayenesi sonucu ilaçlar ve jel krem kullandım hiç bir faydasını görmedim. Şu anda da ortopedi uzmanına gittim. mr istedi sonuca bakılıp inş. sorun çözülecek. Dizin altındaki etli kısımda ağrı acaba nedir bilen var mı?

 53. Necati 28/07/2015 #

  Yaklaşık 2 ay önce sol kalçamın dibinden başlayarak sol ayağımın baldırına kadar bir hafif ağrı hissettim. Özellikle sandalyede otururken hissetmediğim ağrı ayağa kalktıktan sonra hissedilir oldu. Arada iyileşti diyorum 2-3 gün kadar sonra bir daha başlıyor. Yatakta uzanırken ağrımıyor fakat uzanırken ayaklarımı dikmeye çalısınca ağrı oluşuyor.

 54. Nergis 30/07/2015 #

  Merhaba. Arkadaşımın bacağı uzun süreden beri ağrıyor ama bu ağrı geçip belli bir zaman aralığından sonra tekrarlıyor bacağında uyuşukluk ve diz kapağı ve baldırın aralığı morarma meydana geldi ağrıları şiddetlendi acaba bu morarma uyuşukluk ne ile ilgili ve tedavi için hangi bölüme gidilmeli ?

 55. durmuş uzun 30/07/2015 #

  İş yaparken sol bacağım kalça kemiğinin olduğu yer ağrı yaptı olduğum yerde kaldım ve sonra ağrı yirmi gündür devam ediyor dört doktora gittim fizik tedavi ve ortopedi doktorlarına biri bel fıtığı dedi birisi kalça kireçlenmesi birisi kas ezilmesi veya siyatik olabilir dedi tomografi çekindim bel fıtığı yok dedi kalp ameliyatı olduğum için ağrı kesici ilaç kullanamıyorum benim hangi doktora gitmem lazım ve de cevap yazarsanız sevinirim.

 56. fatos 14/08/2015 #

  Merhaba,
  Benim sorunum geceleri yattığımda bacaklarımın dizlerden aşağı şiddetli ağrıması. Ağrıdan duramıyorum. Ağrı kesici almadan mümkün değil geçmiyor. 51 yaşımdayim, bel fıtığı rahatsızlığım var, sebebi olabilir mi? Ayrıca gündüz ve geceleri ayaklarda uyuşmalar var. Damar yapım ince, varis de var. Yardımcı olursanız sevinirim.

 57. izzet 14/09/2015 #

  Basurum var her tuvaletten çıktıktan yaklaşık 5 dakika sonra bacaklarımda dayanılmaz ağrı oluşuyor. Basurdan dolayı bacak yanması olur mu? Teşekkürler.

 58. müzeyyen çetın 20/09/2015 #

  Merhaba benim sorunum bacak ağrılarım diz altı ve diz üstü doktora gittim sağ bacak daha çok ağrıyor tahliller yaptırdım sonuç vitamin ve demir eksiği çıktı. Doktorum ilaç verdi kullandım ama faydasını bulamadım gene ağrıyor ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz tşk ederim.

  • Dr İbrahim Tutak 30/11/2015 #

   Problem dizinizde gibi görünüyor. Ancak yine de bacak ağrısı yapabilen diğer durumların da ayırıcı tanıda incelenmesi gerekir. Fizik tedavi doktoruna görünmelisiniz.

 59. Ali Altun 13/10/2015 #

  Hocam benim 7 aydır sol bacağımda,baldır ve dizimin aşağısına doğru sızlama,karıncalanma yanma hissi vb. var.özellikle istirahat halinde bacağım beni çok rahatsız ediyor. emg yapıldı bir şey çıkmadı,beyin MR da bir şey çıkmadı, bel MR da küçük bir fıtık var dendi ama belim ağrımıyor. Bu hastalık soğuk bir kış günü motora bindikten sonra başladı. Nörolojiye gittim ilaç verildi ama bacak sızlamam devam ediyor. Sizce ne olabilir? Hangi bölüme gitmem gerekiyor? Fizik tedavi,Nöroloji ve beyin cerrahına gittim ama sonuç Sıfır ! Yaşam kalitemi çok olumsuz etkiliyor bu hastalık.

 60. Ayşegül 13/01/2016 #

  Merhaba ben 18 yasındayım ve benim küçüklükten beri özellikle sol bacağım sık sık olmasa da çok ağrıyor ağrıdan dolayı çok agresif ve halsiz oluyorum doktora gittiğimde ise romatizma dan şüphelendi fakat olmadığını söyledi ama benim bacağımı zorlamıyorum da fakat ağrısı çok şiddetli olmakla birlikte kramp giriyor uyumama engel oluyor sizce ne yapmalıyım randevu aldım ortopediden lütfen düşüncenizi paylaşın şimdiden teşekkürler.

 61. Şakire 27/04/2016 #

  Merhabalar hocam annem 4 gun once bel fıtıgı amelıyatı oldu belınde agrı yok ama bacagındakı agrı devam edıyor ve kramp gırıyor ozellıkle gecelerı agrıdan uyuyamıyor acaba amelıyat ıse yaramadı mı yanlıs mı oldu yardımcı olurmusunuz bu konuda sımdıden tesekkurler…

  • Can 05/05/2017 #

   Merhaba Şakire ayni durum benim annemde de oldu. 20 gun once ameliyat oldu ama hala agrilari devam ediyor. Sag bacaginda oluyor ve genelde cekme seklinde oluyormus. Son 2-3 gundur agri kesicilerin dozunun arttirilmasiyla iyi, agri cok az oluyor. Odem olustugunu ve sinirlerin iyilesmesinin zaman alicagini soylediler. Ama kafamda hala soru isaretleri yok degil. Siz de durumla ilgili extra bir bilgi alirsaniz haber verir misiniz

 62. Ceylan 15/05/2016 #

  Mrb lar ben kasıklarımda ağrı vardı kadın doğuma gittim mantar olmuşsun dedi ilaçlar fitiller verdi doktor hanım bacaklarım çok ağrıyor dedim yapar dedi mantar sizce bu kadar bacaklarda ağrı yapar mı?

 63. Ceylan 18/05/2016 #

  Merhaba Benim iki bacagimda da özellikle geceleri başlayan bir ağrı oluyor amadiz altından topuga kadar olan kısım ağrıyor sadece gündüzleri o kadar sık agrimiyo ama geceleri her gece agriyo neden ve yapmam gerekiyor

 64. Ümit 29/06/2016 #

  Hocam 7 yaşında doktor romatizma var deyip 10 iğne yazmış ben o yasta iğne vurulmadim su an 26 yaş halen sol sağ üst bacak altı çok ağrıyor hiçbir iş yapmadım halde kilo alamıyorum bu ağrı bana enerji kaybettiriyor

 65. serdar r. 08/07/2016 #

  Merhabalar.
  Hocam 30 yasinda bir erkegim.alkol aldigimin ertesi gunu eklem yerlerimde agrilar oluyo.kasik yada diz bolgelerinde degisebiliyor.siddetli eklem agrisi diyebilirim.bunun icin sizin yorumunuzu merak ediyorum.duzenli bir alkol kullanicisi degilim 2 ayda bir 150 cl bira.lutfen cevaplarsaniz cok sevinirim.mayali icecekler yada alkol etkilermi?

  • Mustafa 16/07/2017 #

   merhba abi ben senden yaşça küçüğüm bunu cevaplamak için doktor olmaya gerek yok alkol dünyanın ikinci en pislik şeyi birinci sigaradır suz bunlardan birini kullandımmı her bela her hastalık sizi bulur alkol alımını durdurun ve sigara içmeyin eğer ağrı devam ederse doktora gidilmeli ama şu lanet pislik şeyi bırakın

 66. yunus ilhan 24/07/2016 #

  Hocam benim ki sol kalçağımda kurşunlandım bu 20 gündür eklem bölgelerinde ve kaslarım ağrılar var Doktorlar tarafında ağrı ve sistem ağrıları ilaçları veriyorlar ama hiç bir bişey olmiyor Rıcam ne tafsiye edersiniz tskürler

 67. Buse 29/10/2016 #

  Benim de serin havalarda bacağım ağrıyor dizimden başlayıp bütün bacağımı sarıyo ısındığım zaman geçiyo bu ağrı nedendir acaba

 68. melros 04/03/2017 #

  Bacak ağrısı deyip geçmemek lazım babamın hiç bişeyi yoktu bigün sol üst bacagı şiddetli ağrımaya başladı pek üstüne düşmedi bikaç gün devam etti hatta yürürken düşmüş bile oderece dvm etti ağrısı orropediye gitti akciğer rontgeni mr vs derken enson pet e soktular ve sonuç 4.evre akciğer kanseri artık vücudunun heeyerine kemiklerine beynine kadar yayılmış dedi doktor yani teşhis konulamayan ağrıları başka doktorlara gidin araştırın bu illet uzak olsun son evreye gelmeden belirti vermiyor malesef son evredede direk kemik bacak ağrılarıyla kendini belli ediyor….

 69. Leyla 05/05/2017 #

  Ayakta dolaştığım zaman dayanılmaz şiddetli bir ağrı oluyor ağri olan yer leğen kemiği ve basen arasında

 70. Sinem 24/06/2017 #

  Merhaba ben 30 yaşında bir bayanım. Uzun zamandır bacak ağrılarım var bir kaç kez doktora gittim bunun için en son geçen yıl ödem ve kireclwnme başlangıcı var dedi doktor ,ilac ve hareket kontrolü vermişti. Son zamanlarda özellikle 1 aydır diz kapağımdan baldır ve ayak parmaklarima kadar aşırı derecede özellikle gece yattıktan sonra ağırlaşan ağrılarım olmaya başladı. Uykudan uyandığım uyutmayan ağrılar birlikte yanma , sisme , acı hissettiren ağrılar oluşmaya başladı. En kısa zamanda doktora gi dicem tabiki ama suan da yapabileceğim ne olur diye yazmak istedim. Soğuk su , buz ve agri kesici kremler kullanarak bir müddet sonra hafifliyor. Ancak ertesi gün yine başlıyor. Ayaklarimin üstüne basamıyorum. Bir de bende el ve ayak terlemesi var aşırı derecede bunun bir etkisi olabilir mi? Cevabı mail olarak gönderirseniz sevinirim.

 71. Mustafa 16/07/2017 #

  merhabalar ben şuanda 13 yaşındayım ve 2 yaşından beri çok sıklıkla bacaģım ağrıyo bazrn yerimde duramıyorum her ağrıdında ağrı kesici içmeliyim yoksa ağrı durmuyor .
  çok fazla doktor gezdik en ünlü profesörlere bile gittik ama sadece büyüme ağrısı dediler ama boyum büyümüyor . hep aynı cevabı aldım büyüme ağrısı 2 yaşından beri büyüme ağrısı çekmem normalmi?

 72. Serpil 20/07/2017 #

  Hocam bacaklarim 6 senedirn ağriyor çok ağır yük taşıdım 2 yıl boyunca çok hep ağır yük taşıdım taşıdığını ağır yuktenmi bacaklarim çok fena ağriyor dizden altı tutmuyordu sanki ayaklarım çatırtıyor bacaklarimin arkası şiş dizden altı ayak bileklerim çok fena ağriyor ayaktaykende yatinca dahada fena ağriyor eğer dizden allt tarafa bacaklarimin arkasına ağir birşer koysam ozaman biraz uyuşuyor diniyor ağrısı hocam yardımcı olun lütfen çok kötü ağriyor kopucak gibi

 73. Fatma 13/11/2017 #

  Bende kalça ve bacak birleşimi sivi kaybı var dediler igne yaptilar ağrıyan yerden çok ayakta kalınca hala ağrıyor. Igneyi 2 seneye bi vurdurmami istedi ortopedi doktoru. Ne yapmaliyjm?

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.