Baş Dönmesi Neden Olur?

Baş dönmesi hemen herkesin tecrübe ettiği ve gündelik hayatta sık sık dile getirilen şikayetlerden biridir. ‘Biraz başım dönüyor.’ cümlesinin kimseyi büyük şaşkınlığa ittiği söylenemez ve genellikle bunu açlığa, üzüntüye ya da yorgunluğa veririz.  Baş dönmesinin farklı tipleri vardır ve etrafımızdaki her şey dönüyormuş veya yer ayağımızın altından yukarı doğru kayıyormuş gibi hissettiğimiz baş dönmesi tipine, tıpta ‘vertigo’ adı verilir.

Sersemlik, itilme, sarhoşluk benzeri şekilde tarif edilen, dönme hareketinin baş rolde olmadığı durumlar, baş dönmesinin ‘dizziness’ adı verilen farklı bir tipidir.

Hangi tip olursa olsun, baş dönmesi bir hastalık değil, farklı bir sorunun belirtisidir. Baş dönmesi birkaç saniye sürebilir, gün içinde tekrarlayabilir ya da aylar boyu süren bir şikayet haline dönüşebilir. Ana nedeni bulmak için baş dönmesinin ne kadar sürdüğü, ne sıklıkla tekrarlandığı ve baş dönmesine başka hangi şikayetlerin eşlik ettiği bilinmelidir.

İç Kulak Sorunları

Görünürde hemen anlaşılır bir nedeni yoksa, vertigo iç kulakla ilgili bir sorundan dolayı kaynaklanıyor olabilir. İç kulak, vücudun yönünü ve pozisyonunu belirlemesinden sorumludur ve bu sorumluluğu yerine getirmek üzere beyne sinyaller gönderir. Beyne gelen sinyallerde, iç kulaktan kaynaklı bir sorun olduğunda baş dönmesi şikayeti ortaya çıkar.

Travmalar

Vücutta meydana gelen sorunlar, hastalıklar dışında kaza ya da düşme sonucu meydana gelen kafa travmaları da, baş dönmesine yol açacak iç kulak hasarına neden olabilir. Başa sert bir darbe alınması, çarpma, düşme, trafik kazası gibi örnekleri çoğaltabileceğimiz talihsiz durumlar sonucu kafatasında oluşan kırıklar iç kulağa zarar verebilir.


Bening Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV)

BPPV’de, başı öne eğme, yana çevirme gibi belirli baş hareketleriyle birlikte ani ve birkaç saniye süren bir baş dönmesi yaşanır. Baş dönmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Pek çok hasta yatakta diğer tarafa dönerken ya da yukarı bakmak için başlarını kaldırdıklarında BPPV’nin tetiklediğini belirtir. Bu durum iç kulaktaki bir karışıklıktan kaynaklanır. İç kulakta dengemizi sağlamaya yardımcı kristallerin yerlerinden kopmaları, beyne giden sinyallerde bir karışıklığa neden olur ve bu karışıklık kişiye baş dönmesi olarak yansır. Baş dönmesiyle birlikte bulantı ve kusma da görülebilir.

Labirentit

Bazı virüslerin iç kulağın labirent adı verilen kısmında tahriş ve iltihap oluşturması sonucu ortaya labirentit rahatsızlığı çıkabilir ve bu rahatsızlık da yine, baş dönmesi nedenlerinden biridir. Labirentit genellikle kulak ya da üst solunum yolları enfeksiyonundan kaynaklanır. Sigara içmek, alerji, stres, alkol ve bazı ilaçlar da hastalığa yakalanma riskini arttırır. Labirentit belirtileri arasında baş dönmesiyle birlikte şiddetli kulak ağrısı ve yüksek ateş görülebilir.

Meniere

İç kulakta sıvı birikmesi anlamına gelen ve nadir görülen bir rahatsızlık olan Meniere hastalığı, anlık krizler halinde baş dönmesi görülmesine yol açar. Meniere hastalığının diğer başlıca belirtileri işitme kaybı, kulak çınlaması ve kulakta basınç hissidir.

Bu rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkan baş dönmeleri 20 dakika da sürebilir, 24 saat boyunca da etkili olabilir. Hastalık esnasında kulak çınlamasının genellikle gittikçe kötüleştiği görülür. Kulakta zaman zaman duyma ile ilgili sorunlar yaşanır. Ancak Meniere, kalıcı işitme kaybına da yol açabilir.

Vestibüler Bozukluklar

Vestibüler siniri (denge siniri), denge sinyallerinin iç kulaktan beyine iletilmesinden sorumludur. Bu sistemdeki bir bozukluk baş dönmesi hissiyle sonuçlanabilir. Örneğin viral enfeskiyon nedeniyle denge sinirinde oluşacak bir enfeksiyon veya bu sinire basınç oluşturacak bazı tümörler baş dönmesi semptomuna yol açabilir.

Migren

Başın ön tarafında ya da tek bir yanında zonklama şeklinde, güçlü bir ağrı olan migren, kişilerin günlük rutinlerini aksatacak denli zorlu bir baş ağrısıdır. Migren sırasında şiddetli baş ağrısı dışında bulantı, ışığa karşı hassasiyet ve baş dönmesi gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilir. Migrenin, vertigonun yaygın nedenlerinden biri olduğu düşünülür.

Kronik Oitis Media (KOM)

Orta kulak iltihabı eğer üç aydan fazla sürerse rahatsızlık, ‘kronik oitis media’ adını alır. Bu rahatsızlığın bir diğer adı da ‘müzmin orta kulak iltihabıdır’. En genel belirtileri arasında işitme kaybı ve akıntı gelir ancak KOM, baş dönmesine de neden olabilir.

İlaçlar

Vücudunuzdaki başka bir rahatsızlığı gidermek üzere aldığınız ilaçların yan etkileri arasında baş dönmesi olabilir. Düzenli olarak veya belli bir süre kullanmanız gereken ilaçların şiddetli baş dönmesine neden olduğunu fark ederseniz, doktorunuzla görüşerek alternatif bir ilaç önermesini isteyebilirsiniz. Aspirin ve salisilat grubu ilaçlar, aminoglikozit grubu bazı antibiyotikler ve idrar söktürücü ilaçlar baş dönmesine neden olabilecek ilaç gruplarına örnek olarak verilebilir.

Baş Dönmesinin Az Rastlanan Diğer Nedenleri

 • MS (Multipl Skleroz) hastalığı
 • Beyin tümörleri
 • Felç veya nöbet geçirme
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , ,

Baş Dönmesi Neden Olur? İçin 133 Yorum Yapılmış

 1. prensesim 22/08/2013 #

  Merhaba benim 1 aydır çok baş dönmesi oluyor Her yürüdüğüm yer sanki uçurumdan düşüyorum ve çok sıkıntı oluyor içimde. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben Ceylan 22 yaşındayım, bir kızım var 4 yaşında. Bazen onu da baş dönmesinden bulamıyorum. Lütfen bir cevap bekliyorum.

  • admin 22/08/2013 #

   Ceylan Hanım geçmiş olsun. Gündelik hayatınızda size bu kadar sorun çıkaran bu şikayeti ihmal etmeyin ve mutlaka bir doktora görünün. Uzaktan bu şekilde, muayenesiz, birkaç satırla yardım almanız mümkün olamayacağı için en doğrusu bir uzmana başvurmak olacaktır. İyi günler.

  • rabia 25/04/2014 #

   Benim de başım dönüyordu, 20 yaşındayım doktorlara gittim film çektirdim ama bir şey çıkmadı ne olur yardım edin saygılarımla cevap bekliyorum.

   • admin 25/04/2014 #

    Rabia Hanım baş dönmesi sadece yaşınızı söyleyerek cevap bulanabilecek, nedeni anlaşılabilecek bir şikayet değil. Önce bir iç hastalıkları uzmanına muayene olup onun yönlendirmesiyle çözüm aramalısınız. Geçmiş olsun.

  • ali Tanrıverdi 13/04/2015 #

   Kullandığın ilaçlara dikkat et yan etkilerini oku, ben birebir yaşadım bunu çok dikkatli olmalısın. Ha bir de düzenli tansiyon ölçtür. Allah sağlık versin.

 2. prensesim 25/08/2013 #

  Çok teşekkür ederim ama gittim doktora baş vurdum ama bir şey bulamadılar, kan falan almadılar, sadece muayene etti o kadar. İlaç verdi geçer diye ama yok maalesef bence buradaki doktorlar bir şeyden anlamıyorlar. Ben bekliyorum Türkiye’ye gelmeye kısmetse 2 ay sonra gelicem orada baş vurucam. Çünkü burada doğru dürüst bakmıyorlar ama yine de çok teşekkür ederim ilginiz için, Allah razı olsun sizden, iyi akşamlar.

  • toprak 25/08/2013 #

   Söylediğin şikayetlerin hepsini belki de daha fazlasını ben yaşadım. Kulak kristallerinin yer değiştirmesini sebep olarak söylediler… Hiçbir ilaç verilmedi. Fakat bazı egzersizler önerildi bir ay boyunca bu egzersizleri yaptım aslında 2 gün sonra her şey normale dönmüştü fakat ben yine de tavsiye üzerine 1 ay düzenli yaptım. Ama nasıl tarif edebilirim bilmiyorum o yüzden doktoruna danışabilirsin. Geçmiş olsun… Allah şifa versin.

  • Biray 22/05/2017 #

   Merhaba bas donmeniz gectimi acaba bendede ayni sorun varda

 3. prensesim 27/08/2013 #

  Teşekkür ederim ama baş vurdum her yerde ama hep stresten olur deyip geçiyorlar. Ne muayene ediyorlar ne bir şey. Aslında tam aksine çok mutluyum eşimle, kızımla hiç bir sıkıntım yok Allah’a şükür. Bende bu baş dönmesi mideme vuruyor. Baş ağrısı yapıyor hem de çok. Şiddetli ağrı ama hiçbir şey doktor yapmadı. Stresten deyip geçti ama tavsiyeyi yazarsanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim. Sizden de Allah razı olsun.

 4. Efsun 01/09/2013 #

  Merhaba,
  Benim hafif yere eğildiğimde, oturduğum yerden ayağa kalktığımda, yorulduğumda ya da nefes verirken başımın içinde bir zonklama hissi oluşuyor ve birkaç saniye de baş dönmem oluyor. Bir şey sormak istiyorum bende demir eksikliği var ve ilaç kullanıyorum (şurup) bu demir eksikliğinden olabilir mi?

  • admin 02/09/2013 #

   Efsun hanım merhaba, demir ve B12 eksikliği baş dönmesi nedenleri arasındadır ama ilaç kullanıyorum demişsiniz. Dolayısıyla doktor muayenesi olmadan, buradan kesin bir cevap verilmesi size faydalı olmak yerine zarar bile verebilir. Lütfen demir eksikliği için muayene olduğunuz doktorunuza bu durumu danışınız. Değerlerinize göre bunun normal olup olmadığı, baş dönmesi farklı bir nedenden mi kaynaklanıyor ancak o zaman tespit edilebilir. Geçmiş olsun.

 5. Efsun 02/09/2013 #

  İlgilendiğiniz için teşekkür ederim 🙂

 6. eda 05/10/2013 #

  Sağ dizimden menüsküs ameliyatı oldum 1 hafta baş dönmesi mide bulantısı geçirdim. Doktorum bir haftalık kısmının narkozdan kaynaklandığını söyledi fakat aradan 22 gün geçti bende hala baş dönmesi sürekli mide bulantısı ve kilo kaybı meydana geldi. Gitmediğim doktor kalmadı şikayetimi dinleyip ilaç yazıp gönderdiler ve ilaçlar daha kötü yapıyor beni ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 06/10/2013 #

   Eda Hanım geçmiş olsun. Bir muayene olmadan, bu şekilde uzaktan herhangi bir yardım almanız sağlığınızı daha da riske atabilir. Lütfen konusunda uzman doktorlarla görüşmeyi deneyin. Geçmiş olsun.

 7. cemil 09/10/2013 #

  Başım her zaman dönmüyor ama arada bir tutuyor sanki bir yerden aniden kalkmışım gibi dönüyor ama tabii ki hemen geçmiyor. Bir de sinüzit olabilir mi diyorum, tam başımın yan tarafları biraz ağrı yapıyor, yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 10/10/2013 #

   Cemil Bey baş dönmesinin yazımızda da olduğu gibi farklı nedenleri olabilir. Uzaktan teşhis ve tedavi sakıncalıdır, bir doktora görünmeniz en iyisi olacaktır. Geçmiş olsun.

 8. eda 23/10/2013 #

  Merhaba. Ben yirmi üç yaşındayım ve bu yaşıma kadar ilk defa baş dönmesi yaşıyorum ve şiddetli bir baş ağrısı ama başım sürekli dönüyor. Gözlerim bulanık görebiliyor arada. Şu beş gündür çekiyorum bunu. Çok dengesiz bir halim başladı, sürekli bir yorgunluk bir halsizlik ve en önemlisi durmadan uyumak istiyorum. Biliyorum doktora gitmemde fayda var ama yine de bir sormak istiyorum size. Yardımcı olabilir misiniz? Bir şeyler söyleseniz en azından bilgi edinmiş olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

  • admin 23/10/2013 #

   Eda Hanım sizin de söylediğiniz gibi en kısa zamanda bir doktora görünmek en iyi çözümdür. Burada ancak genel nedenlerden söz edebiliyoruz ki, bunları da makalemizde bulabilirsiniz. Çok geçmiş olsun.

 9. halil 25/10/2013 #

  Merhaba benim de başım dönüyor, ani hareketlerde aşağı yukarı bakmalarda oluyor. İlk zamanlar sabah yataktan kalkarken yatarken oluyordu, şimdi gündüz ani hareketlerde oluyor. 1-2 saniye sürüyor ben doktora gidicem de hangi doktora gideceğimi bilmiyorum, yardımcı olursanız, sevinirim.

  • admin 27/10/2013 #

   Halil Bey geçmiş olsun, baş dönmesi için hastanelerin nöroloji bölümüne ve nöroloji uzmanlarına başvurabilirsiniz.

  • halil 25/11/2016 #

   merhaba halil bey geçmiş olsun
   aynı şikayetler bende de var. tedavi oldunuz mu. baş dönmesinin sebebi neymiş
   teşekkürler.

 10. Tülay 03/11/2013 #

  Ben 31 yaşındayım, Almanya’da yaşıyorum. Ben de ayda bir sefer baş dönmesi yaşıyorum ama farklı bir şey. Vücudumda dengesizlik oluyor, ensemden ağrı girip şakaklarıma dağılıyor baş dönmesinde ve bu durum bir gün sürüyor. Bu durumdan dolayı hiç doktora da gitmedim, bana bilgi verirseniz sevinirim, teşekkürler.

  • admin 04/11/2013 #

   Tülay Hanım merhaba, baş dönmesi nedenleri neler olabilir burada kısaca değindik, ancak söz ettiğiniz belirtiler pek çok farklı duruma işaret edebilir. Muayene, tahlil olmadan söylenecek her söz sizi yanıltır. Düzenli olarak bu şikayetiniz olduğuna göre, bir doktora görünmeniz en iyisidir. Geçmiş olsun.

 11. büşra 07/11/2013 #

  Ben 16 yaşındayım efemef teşhisi konuldu bana, ilaç kullanıyorum her 2 ayda bir kontrole gidiyorum, bütün tahlillerim mükemmel ama ben periyodik aralıklarla şiddetli baş dönmesi yaşıyorum ve başıma şakaklarımdan bir ağrı saplanıyor. Uzun müddet geçmiyor, ağrı kesici kullanmak durumunda kalıyorum. Doktor bir sebebi yok diyor ama sizce olabilir mi, çünkü normal bir baş ağrısı değil. Şimdiden teşekkürler.

  • admin 08/11/2013 #

   Büşra Hanım merhaba, baş ağrısının pek çok nedeni olabilir. Doktorun söylediklerine rağmen içiniz rahat etmediyse acaba doktorun muayenesini yeterli mi bulmadınız, doktora güvenmek de önemlidir. Dilerseniz farklı bir doktordan ikinci bir görüş alabilirsiniz.

 12. devrim 08/11/2013 #

  İki aydır baş dönmem var, dahiliye ve nöroloji bölümüne gittim. Bana ne filim ne de başka bir şey yapmadan psikolojik ilaç veriyorlar, sizce doğru bir tedavi mi, bana yardımcı olur musunuz?

  • admin 08/11/2013 #

   Sayın Devrim, baş dönmesinin pek çok nedeni olabilir. Siz de doğru olanı yapmış ve doktorlara danışmışsınız. Ancak teşhis sizi ikna etmemiş gibi görünüyor. Acaba doktorlar sizin verdiğiniz cevaplara göre mi bu çıkarımda bulundular. Bazen hastanın sorulara verdiği cevaplar doktorlara büyük ipuçları verir. Ancak bu deneyimi siz yaşadınız, kesinlikle ikna olmadıysanız en iyisi başka bir sağlık merkezine baş vurmanız olacaktır. Elbette hiçbir haklı dayanağı olmadan kimseye ilaç yazılmamalıdır.

  • kubra 09/11/2017 #

   ve ben hamileyim bisey yapamiyorum tansiyonumda normal

 13. gamze 17/11/2013 #

  4 aydır baş ağrısı ile baş dönmesi yaşıyorum, 5 gün oldu kullandığım ilaçlar biraz fayda gösterdi ama bana yine de bilgi verin.

  • admin 19/11/2013 #

   Gamze Hanım kullandığınız ilaçları doktorunuz verdi diye umuyorum ve sizi durumunuzla ilgili en doğru bilgilendirecek kişi de yine kendisi olacaktır. Geçmiş olsun.

 14. onur 10/12/2013 #

  Merhaba ben 16 yaşındayım benim başım döndüğünde her şey bulanıklaşıyor ve bir bakıyorum yere düşmüşüm. Doktora gittim bir şey yok dedi, yardımcı olursanız sevinirim 🙂

 15. ali 15/12/2013 #

  Arkadaşlar herkese geçmiş olsun inşallah. Evet benim de ara sıra sık sık olmasa da başım dönmeye başladı 20 gündür. Şöyle anlatabilirim yatarken ve yatarken sağ yada sol tarafa dönüp bakarken. Ayakta iken yukarı başımı kaldırınca oluyor ve bir de hızlı uzanıp yattığımda aniden beliriyor telaşlanıyorum ama n’apayım. Ama ben bunu şimdilik ıslak başımla üşüttüğüme bağlıyorum. Herkese geçmiş olsun ama gideceğim doktora tedirginim zaten kendimi dinleyip duruyorum. Cevap yazarsanız sevinirim yazmazsanız üzüleceğim cümlemin sonunda gülücük ifadesi yok ama siz öyle farz edin arkadaşlar.

 16. kadriye 26/12/2013 #

  Merhaba ben cctv görevlisiyim. İş boyunca hiçbir sorunum yok, ne zaman ki mesai bitiyor o zaman midemde aşırı bulantı ve başımın içinde sanki su torbası varmış da sallanıyormuş gibi bir his ile dönme oluyor. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

 17. Hakan 30/12/2013 #

  Merhaba arkadaşlar, ara sıra gelen tek taraflı baş ağrılarınız varsa ve gün içinde sürekli tuhaf bir dengesizlik hissedip bazı zamanlardada atak şeklinde iki üç gün süren baş hareketleriyle tetiklenen baş dönmeleriniz varsa, pozisyonel vertigo dışlandıktan sonra vestibüler migreni düşünmek gerekiyor. Çok gariptir ki vestibüler migrenli hastalar genellikle ya hiç baş ağrısı yaşamıyorlar ya da bazı zamanlarda şiddeti az olan ağrılar yaşıyorlar.

  Bu migren ağrıdan ziyade denge sistemini vuruyor ve bunu Türkiye’de çok az doktor teşhis edebiliyor. Konunun uzmanı doktora gitmenizde fayda var. Her kbb ci yada nörolog baş dönmesinden anlamıyor. Vestibüler migrenin tedavisi ise migren ilaçları ve beyne giden kan akımını artırıp düzenleyen ilaçlarla yapılıyor. Migren için bir test yok fakat anlattıklarınız teşhis için çok önemli.

  Ben de sekiz yıldır bu hastalıkla uğraşıyorum gitmediğim doktor kalmadı. En son araştırmalarım sonucu vertigo uzmanı bir doktora gittim yapılan testler sonucu kulakla ilgili olmadığını migrene bağlı olduğunu söyledi, nöroloji doktoruna yolladı. İki ilaç yazdı birini kullanıyorum diğerinin yan etkileri fazla diye cesaret edemedi. Eskisinden daha iyiyim. Bu hastalık tam düzelir mi bilmiyorum ama sanki daha iyi olduğumu hissediyorum. Bütün doktorlarımıza saygım sonsuz fakat her şeyinde bir uzmanı var değil mi? Hadi size geçmiş olsun kalın sağlıcakla.

  • gürkan 30/01/2015 #

   Hakan bey doktor tavsiye edebirmisiniz

 18. Harun 03/01/2014 #

  Selam arkadaşlar benim kız arkadaşımın yaklaşık 1-2 aydır sürekli baş dönmesi oluyor. Bugün doktora gitti kan tahlili aldılar, ondan sonra da emar filmi çekildi. Git, 10 gün sonra gel dediler. Bu sürekli baş dönmesi kötü hastalıklara falan yol açıyor mu? Beyin kanaması falan? Geçen gene gitmişti doktora, kan şekerin düşük demişlerdi. Bir iki gün falan geçti ama gene 2 gündür devam ediyor. Arkadaşlar bu sürekli baş dönmesi kötü bir şey mi?

 19. Esra 09/01/2014 #

  Merhabalar ben doğum yapalı 4 ay oldu, vitamin hapları alıyorum bilmem bu mudur sebep ama yatarken başım dönüyordu, sağa sola döndüğüm zaman, şimdi ise sadece sağ tarafıma yattığım zaman ve yataktan kalktığım zaman başım dönüyor. Sanki eşyalar ve yerler ileri geri gidiyormuş gibi dengemi kaybediyorum. Gün arası hiç olmuyor acaba nedendir? Panik yapıp doktora gitmek istemiyorum hemen, benim gibi böyle şeyler yaşayan var mıdır? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 20. cansu kara 18/01/2014 #

  Ben küçükken başımdan sert bir darbe almıştım. O zamanlar cok başım dönüyordu yani resmen önümdeki her şey çok hızlı bir şekilde dönüyordu. Krizler geçiriyordum. O zamandan beri bir şey yoktu, 22 yaşındayım ve 3 gündür gene başım dönmeye başladı. 7 aylık bir oğlum var, taşımaya korkuyorum elimden düşer diye. Bu ne yani anlamadım, bu hastalık dönüyor mu yani?

  • admin 19/01/2014 #

   Cansu Hanım baş dönmesi pek çok neden bağlı olabilir, hemen aynı hastalığa bağlamak doğru değildir. Bir muayene olmalısınız.

 21. ercan 20/01/2014 #

  Merhabalar, yaklaşık iki sene önce başladı baş dönmem ve şu an hayatımı zindan etmiş durumda diyebilirim, çalışamaz hale geldim. KBB, nöroloji, beyin MR, iç hastalıkları, bütün bölümlerdeki test sonuçlarım temiz çıktı. Hekimler bunun psikolojik sorunlar nedeniyle olabileceğini, bir psikoloğa gitmemi söylediler. Tavsiyeleri üzerine bir psikoloğa gittim, tedavi için antidepresan ilaç verdi, onu da kullandım fakat bir faydasını görmedim. Gerçekten günlük hayatımı etkilemiş durumda, attığım adımdan bile korkar hale geldim. Böyle giderse belki çalışamaz hale geleceğim, endişeleniyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  • admin 21/01/2014 #

   Ercan Bey antidepresan ilaçların faydasını görmek için birkaç hafta, bazen birkaç ay kullanmış olmanız gerekebilir. Her türlü muayeneniz yapılmış, bunların üzerine böyle uzaktan başka ne söylenebilir? Unutmayın ki moral bozmak, sürekli kendinizi dinlemek ve karamsar olmak size fayda sağlamayacak. Soğukkanlı olup önerilen tedavileri uygulayın. Çok geçmiş olsun.

 22. Rabia 01/02/2014 #

  Merhabalar 14 yaşındayım, 1 haftadan beri baş dönmesi ve baş ağrısıyla günüm geçiyor. Bir an gözlerim kararıyor, kendimi iyi hissetmiyorum.

 23. Ayse 17/02/2014 #

  Merhaba ben 15 yaşındayım. Başım dönüyor, nasıl söyleyeyim bilmiyorum. Yere eğildiğimde hemen 10 saniyelik başım dönüyor. Uyurken sağıma veya soluma döndüğümde de başımın dönmesinden uyanıyorum. Yerden bir çöp alırken yere yığılıyorum. Ah bir de unutmadan 15 yaşındayım ve 38 kiloyum ve 1.53 m boyundayım. Almanya’dayım. Bilmiyorum ne yapacağımı. Cevap bekliyorum. 🙂

  • admin 18/02/2014 #

   Merhaba Ayşe, yapacağın şey aslında çok basit, bir doktora görüneceksin ve böylece hem baş dönmelerinin kaynağı hem de tedavi seçenekleri ile ilgili bilgi alabileceksin. Muayenesiz bu şekilde bir neden söylemek ne yazık ki mümkün değil.

 24. Mamiş 18/02/2014 #

  Slm ben 1 yıldır baş dönmesi ve baş ağrısı çekiyorum 6 ay önce bayıldım kafam fayansa sağ tarafı geçenlerde yine aynı şekilde gözlerim bulanık hissettim bayılacağımı ve de bayıldım bu kez de sol yanım kafam çarptı, yine çok kötüyüm. Tansiyonun düşüyor dedi dr lar kontrol et sabah akşam ya ben o an daha kötü şeyler yaşasam? Şu an kafam çatlıyor resmen ben 1 hafta tansiyonumu ölçtürecem sonra teşhis konulacakmış yardımcı olur musunuz?

 25. Mamiş 18/02/2014 #

  Top gibi beyin cerrahi kbb ye kbb nörolojiye nöroloji dahiliyeye bu ne iş sağlığımız tehlike altında resmen böyle şey görmedim ben.

  • admin 18/02/2014 #

   Sayın Mamiş, isyanınızda çok haklısınız. Ne yazık ki bazı sağlık sorunlarında bir bakışta çözüm üretilemiyor. Farklı bölümler devreye mecburen giriyor. Doktorların tavrı, söyledikleri, istekleri vs size sıkıntı verebilir fakat unutmayın ki söylenenleri siz onlar için değil, kendiniz için yapacaksınız. Bayılmanın ana nedeni bulunmalı ki tedavi önerilebilsin. İleride daha kötü durumların yaşanmaması ve kaygılardan kurtulmanız adına bu 1 haftayı sabırla geçirmeye çalışın. Çok geçmiş olsun.

 26. pınar 26/02/2014 #

  Merhabalar. Benim başımda basınç hissi oluyor ve yüzüme ateş basıyor. Ellerim ayaklarım buz gibi oluyor. Bayılacak gibi oluyorum korkuyorum. Doktora gittim demir eksikliği çıktı. 14 gündür demir ilacı kullanıyorum. Tekrar aynı şey olacak diye korkarak geçiyor günlerim ve bu da günlük yaşantımı etkiliyor. Panik atak mı oldum diye korkar oldum. Sadece demir eksikliğinde olabilir mi bu şikayetlerim?

  • gozde 06/09/2014 #

   Pınar hanım ben de 14 yaşındayım demir ve b12 3 ay önce yaptırdığım testte eksik çıktı. bende de baş zonklaması 1 haftadır var dün yeniden kan tahlili yaptırdım sonuçları bekliyorum tümörde de zonklama oluyormuş. çok korktum demir ilacı kullanmaya başladığımda yine aynı sorun çıkarsa nörolojiye başvuracağım.

 27. Mine 07/03/2014 #

  Ben 2 yıl önce beyin kaynaması geçirdim. 1 yıla yakın bir süre şiddetli baş dönmesi ve ağrıları yaşadım. Uzun süredir olmayan baş dönmelerim bugün başladı. Sağa sola başımı çevirirken bile dönüyor çok hızlı bir şekilde. Nedeni aynı sorunlar mı acaba?

  • admin 07/03/2014 #

   Mine Hanım geçmiş olsun. Durumunuzu bilen, takip eden doktorlarla görüşmeniz en iyisi olur. Bizim ne yazık ki uzaktan bu tip bir konuya yorum yapabilecek uzmanımız bulunmamaktadır. Yorum bölümümüzü daha çok okuyucuların kendi aralarındaki paylaşımları için açık tutmaktayız.

   • ahmt 16/08/2016 #

    Bende gece yattigimda gozlerimi kapadigimda be actigimda basimda dönme oluyor kafamin sag kulak arkalari bazen agriyor boyunlarimda aciyor kafamda agirlik var sanki

 28. RaiF 18/03/2014 #

  Merhaba, ben kendimi bildim bileli baş ağrım var ve hipertansiyon hastasıyım 3 senedir. 20 yaşındayım şu an, başım şu aralar çok şiddetli dönüyor çalışırken ve kendimi sersem gibi hissediyorum. Bazen adım atmaya korkuyorum özellikle kabalık ortamlarda çok fena başım dönüyor. Tansiyon normal haldeyken bile dönüyor psikolojim çok bozuk, arada başım dönerken de bulanık görüyorum sanki çok panik oluyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Çok tşkler.

  • admin 20/03/2014 #

   Raif Bey, baş ağrısı, baş dönmesi gibi sorunlarda doktor muayenesi şarttır. Uzaktan bu şekilde bir teşhis ya da tedavi önerisi mümkün değil. Sizi günlük hayatta bu kadar etkilemeye başlayan bu sorunu ihmal etmeyin, bir doktor sizi yönlendirirse sıkıntılarınızdan arınmanız mümkün olabilir. Geçmiş olsun.

 29. adem 19/03/2014 #

  Selam birkaç gündür yatınca ve ayağa kalkınca 9-10 saniye başım dönüyor, acaba bu nedendir bir yardımcı olursanız sevinirim veya neyin belirtisi ne yapmalıyım saygılar.

  • admin 20/03/2014 #

   Adem Bey baş dönmesinin makalede de belirttiğimiz gibi çok farklı nedenleri olabilir. En iyisi bir muayene olmanızdır, geçmiş olsun.

 30. şengül 24/03/2014 #

  Merhaba annem uzun zamandır baş dönmesi başında uyuşma ve sol tarafa doğru dönüp uyuyamıyor bir çok doktora gitmesine rağmen çözüm olmadı kulakta kir var dendi yıkadılar ama yine aynı değişmedi sorunu sizce ne yapılması gerekiyor. Bize bilgi verirseniz seviniriz teşekkür ederim şimdiden iyi çalışmalar.

 31. damla 29/03/2014 #

  Merhaba benim 2008 doğumlu bir kızım var. Son 1 aydır arada bir de olsa ‘anne ev dönüyor, başım dönüyor’ diyor. Sebebi ne olabilir acaba?

  • muradiye 16/12/2014 #

   mrb. damla hanım. benim kızım da 2012 doğumlu. kızımın da 9. aydan beri ara ara baş dönmesi oluyor. ‘anne dönüyo dönüyo’ deyip korkuyla boynuma sarılıyor. 1-2 dk. bile sürmeden geçiyor. sonra hiçbir şey olmamış gibi oyununa devam ediyor. çocuk dokt. tavsiyesiyle başkentte çocuk nörolojiye götürdük kan tahlili, eeg, kulak burun boğazda denge testi de yaptılar hepsi temiz çıktı. emar da istemişlerdi ama kızım grip olduğundan çektiremedik. şimdi zonguldak’tayız. burada emarını çektirip doktora fakslıyacağız. o da temizse bir şeyi yok dedi nöroloji yönünden. ama kulak doktoru tekrar olursa getirin denge testlerini sıcağıyla yapalım dediler. inşallah düzelir çocuklarımız. siz bir yere doktora gittiniz mi?

   • Zeynep 10/02/2015 #

    Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Benim de 2013 doğumlu kızım var son 6 ayda yaklaşık 5 kez baş dönmesi oldu. Aynen tarif ettiğiniz gibi oldu. Biz yeni başladık tetkiklere şimdilik kan değerlerimiz biraz düşük. Siz mr çektirdiniz mi sonuç nedir?

 32. zafer 01/05/2014 #

  10 senedir sol kulak ani işitme kaybı çekiyorum. Eğildiğimde ve yukarı bakış sonrası başım dönüyor ve de normale dönüyor. Zaman zaman yorgunluk oluyor, 70 yaşındayım. Baş dönmesini internette okudum, nedenini anlayamadım. Yanıtlarsanız memnun olurum, başarılar.

  • admin 04/05/2014 #

   Zafer Bey baş dönmesinin oldukça fazla nedeni olabilir. Belki de bu nedenle internette okuduklarınız açıklayıcı olmadı. En iyisi doktorunuza danışmanız ve sizin kişisel bilgilerinize göre bir teşhiste bulunulmasıdır.

 33. Emin 14/05/2014 #

  Slm arkadaşlar benim de 13 yaşından beri dönüyor, tomografi temiz, dahiliye temiz, kbb temiz, kalbimde sorun var. Kapakçıkta aort bozukluğu, bu baş dönmesine sebep olur mu?

 34. mehmet 17/05/2014 #

  İyi günler kolay gelsin benim de yaklaşık 2.5 yıldır başım dönüyor doktora gittim film çektirdim. Kan aldılar, vitaminlere eksikliklere baktılar şikayetlerimde hiç azalma olmadı, sürekli başım dönüyor. Bazen çok şiddetli oluyor yerimden kalkamıyorum . Yüksek seslere tepki veriyorum başka önerebileceğiniz bir şey var mıdır?

 35. AYŞE 25/05/2014 #

  Benim de başımı hareket ettirdiğimde başım dönüyor ve ağır bir halsizlik ve uyku, nereye baş vurabilirim acaba?

  • admin 26/05/2014 #

   Ayşe Hanım bir iç hastalıkları ya da nöroloji uzmanına muayene olabilirsiniz.

 36. kübra 31/05/2014 #

  Baş dönmesi rahatsızlık veriyor ve sersem gibi hissediyorum kendimi. Midem bulantım da fazla oluyor. Doktora gittim idrar yolu iltihabı çıktı bu baş dönmesi yapar mı? Yoksa başka bir doktora da gitmeli miyim ?

  • admin 03/06/2014 #

   İdrar yolu iltihabı baş dönmesi ve bulantı yapabilir.

 37. aysel 10/07/2014 #

  Ben 18 yaşındayım. Oturup kalkarken veya çok bir yere odaklanıp sonra hareket ettiğim zaman başım dönüyor. Neden olabilir?

  • admin 10/07/2014 #

   Aysel Hanım umarız yukarıdaki makalemiz olası nedenlerle ilgili olarak size fikir verebilir.

 38. kubra 17/07/2014 #

  Merhabalar ben ayağa kalkınca başım dönüyor 1-2 saniye sürüyor bunun nedeni ne olabilir bana yardımcı olur musunuz?

 39. simge 30/07/2014 #

  Merhabalar benim iki gündür başım donuyor midem bulanıyor. Denize gittik bir şeyim yoktu dönüş yaptık dinlendik ve kalkınca bu hale geldim birden bire lütfen yardımcı olun.

 40. miço 07/08/2014 #

  Benim 2 gündür başım her hareketimde her hafif sallantımda dönüyor. Şu an sırf buna engel olmak için kımıldamaya dikkat ediyorum sizce bu aşırı baş dönmesinin sebebi nedir?

  • admin 07/08/2014 #

   Sayın Miço olası nedenler yukarıda sıralanmıştır ancak hiçbir muayene olmadan buradan kimseye bir teşhis koymak mümkün değil, muayene olmalısınız.

 41. furkan 12/09/2014 #

  Merhaba benim sık sık baş dönmesi oluyor ve deprem oluyormuş ve önümdeki çöp konteynırını soldaysa sağda görüyorum.

  • admin 13/09/2014 #

   Furkan Bey baş dönmesinin pek çok farklı nedeni olabilir, muayenesiz bu şekilde sebebini öğrenmeniz mümkün olmaz. Geçmiş olsun.

 42. abdulbaki 25/09/2014 #

  Bende baş dönmesi bazen anlık oluyor bazen gün boyu sürüyor.

 43. karakartalmd 29/09/2014 #

  Arkadaşlar belki abartılı gelebilir ama inanın abartmıyorum orta sınıf sıfır araba parası harcadım buyuk şehirlerde konusunda uzman proflara gittim her turlu ana ve alternatif tedavi yollarını denedim bir turlu geçmiyor ne teşhis var ne başka bir şey, bu da insani kısır bir döngüye sokuyor teşhis edilse tedavi basit olacak ama olmuyor testler yapılıyor sorun bulanamayınca psikolojik senin hastalığın deyip geçiliyor hayatımda her şey yolunda fakat bu hastalık yüzünden hayattan bezdim en güzel yıllarım böyle lanet bir sorunla geçiyor. sürekli her saniye sersem gibiyim nereye hareket etsem sanki savruluyorum kafamın içinde koca bir taş var sanki hep ağır. boynum desen berbat hep gerginlik hep huzursuzluk hep ağrı ne yazacağımı bulamıyorum kime danışacağımı bilemiyorum kafayı yemek üzereyim inanın neşe dolu normal hayat suren insanlara özeniyorum gıpta ile bakıyorum ben neden onlar gibi keyif yapamıyorum bu da benim bozuk olan psikolojimi param parça ediyor etmediğim dua gitmediğim prof kalmadı olmuyor olmuyor olmuyor…

  • Serdar 29/12/2014 #

   Şu an onu ben de yaşıyorum.

 44. saliha 21/10/2014 #

  Merhabalar 9 yaşındaki kızım derste başım dönüyor kol ve bacaklarım uyuşuyor diyor. Gözlerini kapatıp bekleyince geçiyormuş. Bazen kalbinin de yavaşladığını söylüyor. Sizce hangi branştaki doktora götürmeliyim? Sebepleri ne olabilir? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

  • admin 21/10/2014 #

   Saliha Hanım kızınızı ilk önce bir çocuk hastalıkları uzmanına götürün. Doktor tespitlerine göre sizi ilgili bir bölüme yönlendirebilir veya nedeni kendisi tespit eder ve buna gerek kalmaz. Baş dönmesi çok çeşitli sebeplerden olabilir, muayenesiz tahmin yürütülmesi zor. Geçmiş olsun.

 45. esra 26/10/2014 #

  merhabalar 24 yaşındayım benim yaklaşık bir haftadır baş dönmem var ve mide bulantısı da eşlik etmeye başladı. Ellerimde de ara ara uyuşma hissi oluyor bazen de kalbimin arka tarafında ağrı hissediyorum. Bunun nedeni ne olabilir ve hangi bölüme gitmeliyim? Yaklaşık bir aydır da stresli günler geçirdim ve bu durum hala da devam ediyor bundan da kaynaklanıyor olabilir mi?

  • admin 26/10/2014 #

   Esra Hanım önce bir dahiliye uzmanı ile görüşün. Stres elbette vücutta pek çok olumsuz etkiye neden olur ancak strestir deyip geçmek hatalı olur. Belki basit önerilerle kurtulabileceğiniz bazı belirtilere boşu boşuna katlanmış olursunuz.

 46. Ahmet 26/11/2014 #

  Slm arkadaşlar bende bu hastalığın bir kurbanıyım maalesef baş dönmesi şakaklardan enseye kadar baş ağrısı sanki kafamda su dolu bir balon var sağa sola sallantı oluyor. iç kulak dediler uğultu cabası inanın çocukluğumdan beri çekiyorum yaş geçtikçe daha çok ilerliyor farkındayım tedavisi yok sadece kbb verilen bir ilaç, bununla ayakta zor duruyorum desem yeridir. ateş düştüğü yeri yakıyor, zor bir hastalık Allah bütün hastalarımıza acil şifa versin iyi akşamlar.

 47. Ramazan 12/12/2014 #

  Selam ben de aynı sorunu yaşıyorum, ben de küçüklüğümden çekiyorum hastalığı gün geçtikçe ilerliyor biliyorum farkındayım, ben de yolda yürürken korkuyorum Allah bütün hastalara şifa versin inşallah hastalığımız geçer.

 48. dilek 21/12/2014 #

  Merhaba bende baş dönmesi şikayetleri var doktora gittim tahlil yaptırdım ne yapacağımı bilmiyorum, çok zor durumlar yaşıyorum, hiçbir çare bulamadım beyin cerrahına kulak buruna gittim. Allah yardımcımız olsun.

 49. behna 22/12/2014 #

  Benim de on yıldır böyle.

 50. sebahat 06/01/2015 #

  Yatarken sol tarafa yattığım da baş dönmesi oluyor ve bütün vücudum sallanıyor midem bulanıyor başımın sol tarafında ağırlık var sağına yattığımda bir şey olmuyor, sol gözüm arada bulanıklaşıyor cevap verirseniz çok memnun olurum.

  • admin 08/01/2015 #

   Sebahat Hanım önce bir kulak-burun-boğaz doktoruna muayene olabilirsiniz.

 51. mustafa 22/01/2015 #

  Merhaba sık olmasa da benim de başım ara sıra dönüyor. Genelde bir işe çok odaklandığımda dolap ve benzeri şeyler monte ettiğimde, gemi seyahatlerinde, bazen otobüslerde yazı falan okuduğumda hemen başım döner bazende kusma olur ve hemen yatağa girmem lazım uzanarak yatarak geçiyor.

 52. Okan 22/01/2015 #

  Merhaba, ben panik atakla birlikte gelen bir baş dönmesi ile uğraşıyorum, 2 hafta oldu. Tüm testler yapıldı temiz çıktı. Psikolojik baş dönmesi haftalarca sürer mi? İlaca başlayalı 2 hafta olacak. Etkisini göremedim dahaca. Başka bir sebebi olur mu? Çok kötü bir durum.

 53. sevdes 12/02/2015 #

  Merhabalar, 20 yaşındayım.
  6-7 aydırlı ani baş dönmesi problemi yaşıyorum. Bir anda bütün dünya yerinden oynuyor ve her şey normale dönüyor. Baş dönmelerime eşlik eden bir durum yok, sadece baş dönmesinden sonra belli bir süre kendimi biraz garip hissediyorum. (bacaklarım boşalıyor sanki) Başımda hafif sancılı ağrılar, kulağımda çınlama ve bazen basınç hissedince de yüksek seste müzik dinlemenin kulağıma zarar verdiğini düşündüm. Bu yüzden kbba gittim. Kulaklarıma, burnuma, boğazıma bakıldı, doktor vertigo ihtimali için ufak bir test yaptı fakat bir şey olmadığını söyledi ama uğultu ve çınlama var dediğim için meniere hastalarına verilen kan akışını hızlandıran bir ilaç verdi. Açıkcası günde defalarca yakalayan bir baş dönmesi problemim yok. Ama devam da ediyor. Önemli bir sorunun habercisi olabilme ihtimali de beni oldukça korkutuyor. Sizce konunun üstüne gitmeli miyim? Eğer gitmeliysem tekrardan kbbye mi gitmeliyim? Bir dahiliyeye görünüp onun beni yönlendirmesini mi beklemeliyim? Yoksa direkt nörolojiye mi başvurmalıyım? Cevap verirseniz çok sevinirim. İyi günler.

  • admin 13/02/2015 #

   Sevdes Hanım baş dönmesinin kaynağını bulmak zaman alabilir, birkaç doktora görünüp çeşitli ihtimallerin elenmesinin gerektiği doğrudur. Önce iyi bir dahiliye uzmanına gidin, kbb sonuçlarını, aldığınız ilacı vs belirtin, böylece yol haritasını daha iyi çizebilirsiniz.

 54. büşra 17/02/2015 #

  Ben 6 senedir evliyim 2 buçuk yaşında kızım var benim migrenim var çok ağrım oluyor ama şu 3- 4 aydır başım dönüyor gün boyunca bulaşık yıkarken boşluk hissi oluyor, kötü oluyorum ve midem bulanıyor. Doktora gittim emar çekildim sağ kulak arkamda bir asılı parça gördüler, ne olduğu belli değil dediler en düşük yani ihtimal kan pıhtılaşması olabilir dediler. 9×6 dediler önemsemedim çünkü doktor da öyle önemli olduğunu hissettirmedi, sevk verdi, git daha detaylı baktır, için rahat olsun dedi. Benim bu baş dönmesinin bununla ilgisi var mıdır?

  • admin 19/02/2015 #

   Büşra Hanım muayenesiz yorum yapabilmek zor ancak bu parçaya detaylı baktırırken doktora baş dönmesi dahil her türlü şikayetinizi belirtip, baş dönmesi nedeni olup olmayacağını da öğrenebilirsiniz.Geçmiş olsun.

 55. mine 19/02/2015 #

  Merhaba BPPV hastalığı tedavi edilmezse sorun olur mu ve kalıcı bir hastalık mıdır yani uzun süre devam eder mi?

  • admin 21/02/2015 #

   Mine Hanım BPPV belirtileri zaman zaman tekrarlayabilir, öte yandan kolay tedavi edilebilen ve büyük komplikasyonları olmayan bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmezse baş dönmeleri, örneğin denge kaybı veya düşmeye neden olursa, tehlikeli olabilir. Ancak rahatsızlığın kendisi tehlikeli kabul edilmez.

 56. hilal 21/02/2015 #

  Merhaba benim sıklıkla değil de arada sırada başım dönüyor fakat bundan önce başımda baskı sıkışma hissi oluşuyor sizce bir sorun mu var ve hangi doktora danışmalıyım?

  • admin 23/02/2015 #

   Hilal Hanım sorun olup olmadığı uzaktan söylenemez, bir beyin ve sinir cerrahisi uzmanı ile görüşebilirsiniz.

 57. EMEL 23/03/2015 #

  Merhaba 2 ay önce baş dönmesi şikâyetiyle karşı karşıya kaldım. Önce bir boyun emarı çektim boyunda hafif düzleşme var dedi bu kadar etkilememesi lazım dedi. Sonrasında kbbye göründüm iç kulak iltihaplanması dedi. b12 ve bir ilaç daha verdi. İlaçları 3 gün kullandım komple sağ tarafımda bir uyuşma oldu ve korkuyla acile gittim. Hemen beyin mrı istediler. mr sonucunda bir şey çıkmadı. Kullandığım ilaçları bıraktım. Başka bir kbbye gittim o da iltihap falan yok dedi kulakta şikâyetler devam edince bir kutu antibiyotik kullandım ve geçti şikâyetlerim.4-5 gündür tekrar aynı şikâyetlerle karşı karşıyayım. Kulağımda hafif bir sıcaklık ve baş dönmesi var arada bir mide bulantısı da oluyor.

 58. sedef 16/05/2015 #

  Merhabalar ben 35 yaşındayım. 1-2 aydır sık sık bas dönmesi sorunu yaşıyorum 7 yıldır MS hastasıyım. Baş dönmem genellikle eğilip kalktığım zamanlarda oluyor ve 2-3 dk sürüyor. Beraberinde mide bulantısı da yaşıyorum. Hatta bazen çok şiddetli oluyor ve bayılacağımı hissediyorum kendimi zor toparlıyorum. MS ile ilgili olabileceğini su an burada okudum. Bu durum MS rahatsızlığımda ne gibi ilerleyici durumlara sebebiyet verebilir? Şu an yurt dışındayım. 2 haftaya tr döndüğümde mutlaka doktoruma gideceğim. Su an benim dikkat etmem gereken bir şey var mı?

  • admin 16/05/2015 #

   Sedef Hanım geçmiş olsun. Baş dönmesi MS hastalığı belirtileri arasındadır. Ancak sitemiz genel bir bilgilendirme sitesi olduğundan kişilere özel uzman yorumu, teşhis veya tedavi önerisi yayınlama şansımız bulunmamaktadır. Lütfen en kısa zamanda doktorunuzla irtibata geçin ve MS hastalığı ile ilgili olarak çok daha detaylı bilgilendirme isteyin. İyi günler.

 59. leyla 31/05/2015 #

  Merhaba, Ben 33 yaşında bir bayanım. Yaklaşık 3-4 senedir baş dönmem var. Fakat son 1 senedir sıklaştı. Bazen haftada iki gün bazen ay da bir. Bazen üç ay olmuyor. Baş dönmesi olduğu zaman hemen akabinde bulantı ve kusma oluyor. Gün boyu bu şekilde devam ediyor. Hatta B******c ilaç kullanmama rağmen. Bir gün sonra boynumda, başımda, gözümde ağrı, kulağımda doluluk sürekli ışığa duyarlılık oluyor. KKB dr üç kere gittim denge testi yaptı. Kulaklarıma baktı bir şey yok dedi. Beyin cerrahına gittim boyun doppleri, beyin ve boyun mr istedi. Beyinde bir şey yok. Fakat boynumda düzleşme ve fıtık başlangıcı var dedi. Egzersiz verdi. Bunlar bu denli baş dönmesine sebep olmaz dedi. İnanın ne yapacağımı bilmiyorum. Çok sıkılıyorum, korkuyorum. Başka ne sebep olabilir. Hangi dr. gitmeliyim. Lütfen bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

  • admin 06/06/2015 #

   Leyla Hanım bizim uzaktan tahmin yürütebilecek imkanlarımız yok ancak belki sizinle aynı deneyimleri yaşamış bir okuyucumuz yorumda bulunabilir, geçmiş olsun.

  • Nurcan 18/06/2015 #

   Leyla hanım, sizin şikayetler kısmen bende de mevcut. Nöroloji ve KBB bölümleri temiz cıktı. B******c adlı ilacı kullanıyorum, yatıp kalkarken ve baş hareketi ile şiddetli başım dönüyor. Boynumda fıtık, kireçleme ve düzleşme var. Bir dr denge siniri iltihabı olabilir dedi, daha tanı ve teşhis devam ediyor. Göz hizasında bir noktaya gözlerimi odaklayıp başımı 45 ° sağa ve sola çevirme egzersizi yapıyorum. Bazı üniversite hastanelerinde vertigo merkezi varmış egzersizler iyi geliyor diye duydum.

 60. zeynep 25/06/2015 #

  Ben son bir buçuk aydır baş dönmesi sersemlik ve ensede yanma hissediyorum herhangi bir açlık olmadığı halde ayağa kalktığım an gözün kararıyor elimi koyabileceğim bir yer arıyorum 23 yaşındayım herhangi bir hekime görünmedim tansiyon düşüklüğü veya yüksekliği olabilir mi ya da hangi alanda uzman bir doktora başvurmak gerekir teşekkürler şimdiden.

  • admin 28/06/2015 #

   Zeynep Hanım önce bir iç hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz.

   • ecrin 10/08/2015 #

    uzandığımda kalktığımda baş dönmem oluyor bu günün hangi saatinde olursa olsun aynı oluyor bu aralar bu baş dönmesi daha da şiddetlendi baş dönmesinin yanında da burun kanamam var sizce önemli bir şey var mıdır kesinlikle bir doktora baş vurmam lazım mı ??

    • admin 12/08/2015 #

     Sayın Ecrin, hangi rahatsızlık olursa olsun belirtiler şiddetleniyorsa mutlaka doktora görünmek gerekir. Özellikle baş dönmesinde bir an dengenizi kaybedip, düşme, çarpma, yaralanma gibi tehlikeli sonuçlar da olabileceğinden, bence ihmal etmeyin.

 61. orhan 09/08/2015 #

  Bende baş dönmesi vardı nedeni öğrendim boğaz reflüsüymüş baş dönmesi olanlara Allah yardımcısı olsun.

 62. Türkan 18/08/2015 #

  Merhabalar, bende 2 gündür baş dönmesi mevcut, sabah uyanır uyanmaz yataktan kalkarken başladı, kafamı birden sağa sola çevirdiğimde yada oturup kalkarken beynim sallanıyor boşluğa düşüyor gibi oluyor, hatta gözlerim kapalı uykuya dalacakken bile beynim boşluğa düşüyor gibi hissediyorum 2 gündür geçmedi, aynı zamanda panik atak hastasıyım, bu hastalığın vermiş olduğu bir durum mudur, ya da daha ciddi bir durum mudur yardımcı olursanız çok sevinirim.

 63. merve 02/09/2015 #

  Merhaba. Ben 18 yaşındayım. Haftada bir iki kez başım dönüyor. Sanki deprem oluyormuş gibi her yer sağa sola hızlı hızlı kısa kısa sallanıyor gidip geliyor ya da kayıyor gibi oluyor üç beş dakika sürdüğü oluyor neden olduğunu bilmiyorum.

 64. Mantik 05/09/2015 #

  Admin kardeş bende de birkaç belirti var ne kadar sorunu cevapladıysan doktora git demişsin bir sen zekisin demi dünyada doktora gitmeyi kimse akil edememiş.

  • admin 12/09/2015 #

   Sayın Mantık, elbet bir gün bir sohbet ortamında bir doktora rastlarsınız. Lütfen kendisine sorun, rahatsızlığı ile ilgili sadece 3-4 cümle söyleyen bir hastaya, hiç muayene etmeden, hatta görmeden teşhis koyabilir mi, çözüm bulabilir mi? Bu olabilseydi zaten kimse doktor, hastane kapısı aşındırmaz, telefonda ya da email aracılığıyla çaresini bulurdu. Burada kendinize verdiğiniz isme yakışmayan bir yorum olmuş bu.

 65. handsome 16/09/2015 #

  Ben kendimi bildim bileli başım dönüyor. Saniyeler sürüyor ama gün içerisinde sürekli tekrarlıyor. Ne yüksekten bakabiliyorum ne araç kullanabiliyorum sanki başımda deprem oluyor çok kötü bir şey. Bendeki bu olan kimsede var mı hiç bilmiyorum.

 66. ayse 27/09/2015 #

  Merhaba ben 19 yaşındayım 15 gün sonra düğünüm var ve ben bu baş dönmesiyle ne yapacağımı bilmiyorum yardımınız gerekli bana yardımcı olmanızı istiyorum.

  • admin 28/09/2015 #

   Ayşe Hanım uzaktan nasıl bir yardım istiyorsunuz bilemiyorum. Baş dönmesi o kadar geniş bir konu ki, önce neden başınız dönüyor muayene olarak bunun araştırılması gerekir.

 67. Yasemin 05/12/2015 #

  Merhaba günlük hayatımda sürekli olarak baş dönmesi yaşıyorum. Başlarda açlık yorgunluk filan diye çok fazla üstelemedim ama son zamanlarda sürekli yaşadığım bir hal aldı. Beynimin bulandığını hissediyorum ne yapacağımı bilmiyorum.

 68. hatice 19/12/2015 #

  Merhabalar. Benim sorum ben bir süredir diyetteyim ve tuz kullanımını azalttım baş dönmem ve göz kararması oluyor tansiyonum normal ama sadece tuzu azalttığımda oluyor bunun nedeni nedir?

 69. ogrtmnbey 02/03/2016 #

  37 yaşındayım,yirmi yıldır sigara kullanıyorum, şimdiye kadar nerdeyse hiç başdönmesi şikâyetim olmamıştı. Bir haftadır önce kafamın üst sol bölgesinde rahatsız edici ağrısız zonklamalar başladı, birkaç gün sonrasındaysa özellikle yatağa yatarken meydana gelen takribi 5 saniyelik baş dönmeleri başladı. Günlük iş hayatımda baş dönmesi yok, bir de kafamın üst sol tarafı sanki bir darbe almışım gibi yada yara varmış gibi sızlıyor. Nöroloji bölümünden randevu aldım birkaç gün sonra gideceğim bu belirtiler neyi gösteriyor acaba yardımcı olursanız sevinirim.

 70. Baktygul 17/03/2016 #

  Merhaba. Ben 31 yaşındayım, evliyim 6 yaşında kızım var. Benim sürekli başım arıyordu, aşırı sinir ve baş dönmesi vardı. Doktora gittim, Nöroloji bolüme MRT çektiler, önemli bir şey yok, migren dediler ve ilaç yazdı, 56 gün içtim günde 1 kez. Biraz kilo aldım (54 kilo idim 59 oldum) ilacı 2 haftadır artık kullanmıyorum. Son 3 gündür başım donuyor, sanki yer kayıyor gibi, sol kulağım rahatsız , sanki su kaçmış gibi his var, ve sol gözüm bazen bulanık görüyor, poşet ile kapatmış gibi (normalde gözlük kullanıyorum (-2/2,75 )miyop ve astigmat var). Kalbim da son günleri dönem dönem hızlı sokuyor ve geçiyor.
  Doktora gitmek istiyorum ama hangi bolüme gitmem lazım?
  Gecen sene de baş dönme sıkıntı yaşadım, tansiyondur diye düşündüm ve doktora gitmedim, kendi kendine geçmişti.

 71. Meissa 13/04/2016 #

  Merhaba 23 yaşında evliyim yaklaşık 5 gündür başım dönüyor bazen önümü bile göremiyorum hiçbir ilaç kullanmıyorum, araca bindiğimde tamamen dengemi yitiriyorum yardım ederseniz sevinirim.

 72. Ahmet 16/04/2016 #

  Merhabalar ben 27 yaşındayım 2 seneye yakın baş dönmesi oluyor doktora gittim emar çektirdim ms şüpheleniyor Mardin’de olduğu gibi tam teşhis koyamıyorlar ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 73. aliihsan 11/05/2016 #

  Zaman zaman elimi başıma koyduğumda sanki beynim kaynadığını hissediyorum başımın veya vücudumun bir başka yerinde olmuyor 58 yaşındayım çalışmak ve yaşamak için zorlanıyorum. Saygılar.

 74. turgay 24/07/2016 #

  merhaba benım 3 gundur baş donmesı ıle birlikte kalp rıtım artışı halsizlik oluşuyor bacaklarımda ben daha once panık atak tedavisi de gordum bu baş dönmelerı benı oldukca rahatsız ediyor sizce ne yapmalıyım yardım edersenız teşekkur ederim

 75. Mechuul_ 22/08/2016 #

  Ben 16 yaşındayım hafizlik yapiyorum baş dönmesi hafif baş ağrısı var kan aldirdim temiz çıktı vitamin kullanıyorum..ama hala dev ediyor stresten olabilme ihtimali var yine de bisey öneririm misiniz

 76. SEDA NUR YILDIZ 25/08/2016 #

  ayaga kalkınca basım cok donuyor biraz korkuyorum 13 yasındayım lütfen cevap verin cevap istiyorum…

 77. Esssraaa 15/10/2016 #

  Merhaba ben 21 yaşındayım ve bir ay öncesi sürekli başım dönüyordu ve sürekli bir yere tutunuyordum yoksa duserim diye ve şimdide nerdeyse hergün sol taraf baş ağrım oluyor ve ağrı gözüme vuruyor ve uzun süreli oluyor sizce ne yapmaliyim

 78. Onur 23/11/2016 #

  Iyi gunler. Sabah kalkdigimdan beri araliksiz basim.donuyor. hastaneye gittim serum bagladilar fatda etmedi. Kulak burun bogazciya gidin dedile4 banada daha gitmedim. Gitmeden gecmezmu bu hastalik artik adi neyse. Yuruyemiyirum yanimdda biris olmasi lazim ve yururken boslukda gibi hissediyorum

 79. serkan 30/12/2016 #

  Çok güzel anlatmışsınız hocam.Benim sorunum
  Dönmeden ziyade birden gelen sağ veya sol yana başımla beraber bir yalpalanma oluyor.Acaba korkulacak bir durum olabilir mi?

 80. Damla 08/06/2017 #

  Merhaba ben 16 yaşındayım. Sabah uyandığımda 5sn sonra herşey dönmeye başladı. Hafif bir baş ağrısıda var. Yatınca 5sn sonra herşey dönmeye başlıyor.sebebi nedir? Lütfen yardım eder misiniz?

 81. Dursun 14/11/2017 #

  Cuma gunu aniden basim dondu kustum son eve geldim uyudum biraz rahatladim sonra gene basladi doktor kulaktan dedi 36 saatir devam ediyo hic kesilmiyo damla verdi gecer dedi hepsi bu yardim edin lutfen

 82. Emrah 04/12/2017 #

  Merhaba ben 23 yaşındayım 3 ay önce bi panik atak oldu bende kalbim birden hızlı hızlı attı ve ben oluyorum sandım bi hafta arayla tekrar geldi ondan sonra her gece acildeydim bütün tahliller temiz çıkıyor du ama çarpıntı oluyordu bende en son panik atak dediler ve panik atak la birlikte baş dönmesi çıktı ortaya ilk önce fazla olmuyordu şimdi sadece uzandigimda olmuyor sürekli bir bulaniklik var kafamda sanki gözlerim sanki bunalık görüyor bazen düşecek gibi oluyorum bazen ağrı da eşlik ediyor ne yapacağımı bilmiyorum nurolojiye gittim emar çekti birşey çıkmadı boynumda iki fıtık oluşuyormus ondan olabilir dedi ama 7 24 oyleyim dengem bozulmuş okula gidemiyorum kafama hicbirsey girmiyor bazen nefes darlığı çekiyorum ne yapacağımı bilmiyorum sürekli ölüm geliyor aklıma hayatım alt üst olmuş lütfen yardım edin

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.