Burun Kanaması Neden Olur?

Kan görmek pek çok kişiyi rahatsız eder ve telaşlandırır. Burun kanamaları da bir istisna değildir ve hem kanaması olan kişi hem de çevredekiler için bu durum korkutucu olabilir. Aslında çoğu kez ortada telaşlanacak bir durum olmadığını bilmelisiniz.Kendi kendinize tedavi edebileceğiniz ve oldukça yaygın rastlanan burun kanamaları, burnun bir ya da her iki deliğinden birden kan gelmesidir.

Hafif ya da yoğun bir kanama şeklinde görülebilir ve birkaç saniye ile 10 dakika arasında bir süre devam edebilir.

Burun kanamasının tıptaki adı ‘epistaksis’tir. Her yaşta insanın başına gelebilir ve farklı nedenleri vardır. Burunda pek çok küçük damar bulunur ve bunlar en ufak bir darbeyle kanayabilecek kadar hassastır. Kanamalar burnun ön tarafında (anterior) ya da arka tarafından (posterior) kaynaklanır. Anterior burun kanaması alerji, nezle ya da ufak bir yaradan dolayı olabilir ve hafiftir. Genellikle evde tedavi edilebilir. Öte yandan daha çok yetişkinlerde görülen, yüksek tansiyon, tümör ya da ilaç kaynaklı olabilecek posterior burun kanamaları tıbbi müdahale gerektirebilecek, ciddi kanamalardır.

Kuru Hava

Burun kanaması nedenleri üzerine kafa yorarken hemen akla gelmeyebilir ama kuru hava en çok rastlanan burun kanaması nedenleri arasındadır. Kuruyan burun zarları, kanama ve enfeksiyonlara karşı hassaslaşır. Çok soğuk havalarda burun mukozasının kuruyup çatlaması sonucu, kişilerde burun kanaması görülebilir.


Darbeler & Kırıklar & Yaralanmalar

Pek çok burun kanamasında, kanamanın sorumlusu farklı şekillerde oluşan darbe veya yaralardır. Bunlara bir çocuğun burnuna bir cisim sokmaya çalışması ya da bir yetişkinin sürekli burnunu karıştırması örnek verilebilir. Özellikle küçük çocuklar burunlarını kurcalamaya bayılırlar ve burnu koruyan tabakayı tahriş ederler. Bu nedenle çocuklarda burun kanamalarına sık rastlanır.

Kaza ya da kavga sonucu burna alınan şiddetli bir darbe sonucu oluşan kırıklar da burunda şiddetli bir kanamaya ve şekil bozukluğuna neden olabilir. Çok nadir olarak, burun kanaması kafatasında başka bir yere alınan darbeden kaynaklanır. Burun veya diğer yüz ameliyatlarından sonra da burun kanamasına rastlanabilir.

Burun / Kemik Eğriliği

Burun eğriliğinin tıptaki adı ‘septum deviasyonu‘dur. Bu terimi duymadıysanız bile, çoğu kez estetik ameliyatlara mazeret olarak gösterilen ‘deviasyon’ ameliyatını duymuş olabilirsiniz. Burun delikleri arasında yer alan ince duvar, ideal olarak burnun merkezindedir ve her iki burun boşluğunu eşit şekilde ayırır. Ancak birçok kişide bu bölme, bir tarafa doğru eğik olabilir ve burun boşluklarından birini daraltır. Bu şekilde burnun bir tarafındaki hava akışı azalır, nefes almakta zorlanma ve burun kanaması gibi çeşitli semptomlar görülür. İnce burun duvarındaki kuruma, kanamaya karşı burnu hassaslaştırır.

Sümkürme

Tıkalı burnumuzu açıp rahatlamak için var gücümüzle sümkürmeye çalıştığımızda, ne yazık ki rahatlamak yerine bir de çatlayan burun damarlarından kaynaklanan kanamaya yol açabiliriz. Çocuklarda ve yetişkinlerde güçlü bir sümkürme nedeniyle burun kanaması sık görülür. Burun tıkanıklığı ne kadar rahatsız edici olsa da, sümkürürken burnu fazla zorlamamakta fayda var.

Solunum Hastalıkları

Sinüzit iltihabı ve saman nezlesi burun kanamalarına yol açabilir. Soğuk algınlığı veya grip benzeri daha ciddi bir solunum enfeksiyonu da kanamaya neden olabilir. Bu durum daha çok, burun içinde mukozanın kuruması ve kabuk oluşturmasından kaynaklanır. Öksürük, hapşırma, sümkürme gibi nedenlerden dolayı kabuk çatlar ve yara oluşur. Bu da kanamaya yol açar.

İlaçlar ve Kimyasal Nedenler

Burun spreyleri ya da kokain gibi yasa dışı uyuşturucuların sürekli kullanılması burun kanaması nedenleri arasındadır. Özellikle reçeteli kan inceltici ilaçlar ya da reçetesiz satılan aspirinler de bu konuda sorun yaratabilir. Başka ilaç türleri de, nadir de olsa burun kanaması yapabilir. Endüstriyel ortamlarda kullanılan kimyasalların da burun kanamasına yol açtığı görülür. Burun kanamanızın nedensiz olduğunu düşünmeden önce sık kullandığınız ilaçları veya kimyasalların yoğun olarak solunduğu bir ortamda bulunup bulunmadığınızı gözden geçirin.

Pıhtılaşma Hastalıkları

Hemofili gibi kanın pıhtılaşmaması ile ilgili hastalıkları olan kişilerde, durup dururken burnun kanaması sık karşılaşılan bir durumdur. Pıhtılaşma ile ilgili sorunlarda, kanın pıhtılaşmasını sağlayan faktörlerde eksiklik vardır ve vücut kendi kendini onarmak için gerektiği gibi kanamayı durduramaz. Uzun süreli kanamalar, ansızın ortaya çıkan kanamalardan sonra veya nedensiz büyük ve koyu renk morluklar, iç kanamadan kaynaklanan eklem ağrısı ve şişlikleri hemofilinin diğer belirtileri arasındadır.

Yaşlı kişilerde, kanın pıhtılaşması uzun sürebileceğinden, kan kaybına bağlı olarak burun kanaması tehlikeli bir durum haline dönüşebilir.

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon)

Burun kanaması hipertansiyon belirtileri arasında yer alır. Vücuttaki su ve tuz oranları, böbrek, sinir sistemi ve kan damarlarının durumu ve farklı vücut hormonlarının seviyeleri, tansiyonu etkileyebilir. Fazla stres altında olanlar, şeker hastaları, obezler, aşırı tuz tüketenler, sigara veya alkol alışkanlığı bulunanlar ve ailede yüksek tansiyon hastası olan kişiler daha çok risk altındadır. Ancak bazı hastalarda hipertansiyonun ana nedeni anlaşılamayabilir. Hipertansiyon çoğu kez belirti göstermez. Ancak ciddi baş ağrıları, bulantı ve kusma veya burun kanamaları hipertansiyonu işaret ediyor olabilir.

K Vitamini Eksikliği

Vücut sağlığını doğrudan etkileyen beslenme ile burun kanaması arasında bir bağ olabileceğini duymak sizi şaşırtabilir. Ancak K vitamini eksikliğinin basur, diş etleri kanaması gibi başka sorunların dışında, burun kanamasına da neden olduğu bilinmektedir. K vitamini kan pıhtılaşmasını kolaylaştırır. Yumurta sarısı, tereyağı, süt, peynir, marul, bamya, brokoli, kabak, lahana, ıspanak, yeşil biber, kırmızı et, pirinç, muz, kivi, şeftali ve çilekte K vitamini bulunur.

Burun Kanamasının Diğer Nedenleri

 • Karaciğer Hastalıkları
 • Alkol
 • Tümörler (ender olarak görülür)

Burun Kanaması Ne Zaman Tehlikelidir?

 • Alınan tedbirlere rağmen (kanaması olan kişi dik oturtulur, baş hafifçe öne eğik durmalıdır, burnun ön kısmı, her iki yanından yavaşça , tek elin baş ve işaret parmağıyla sıkıştırılır) kanama durmuyor ve 10 dakikadan fazla bir süredir devam ediyorsa,
 • Çok şiddetli bir kanama varsa,
 • Kanama nefes almayı engellemeye başladıysa,
 • Kanama durduktan kısa bir süre sonra tekrar başlıyorsa,
 • Burun kanaması çok sık tekrarlamaya başladıysa,
 • Kan inceltici ilaçlar kullanılıyorsa ya da kan pıhtılaşmasına neden olan bir rahatsızlık varsa,
 • Şiddetli bir darbe sonrası burun kanamaya başladıysa,
 • Burun kanamasına yüksek ateş, kalp çarpıntısı, fenalık geçirme hissi ya da vücutta başka bir kanama gibi diğer anormal belirtiler de eşlik ediyorsa, mutlaka bir doktora veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , ,

Burun Kanaması Neden Olur? İçin 71 Yorum Yapılmış

 1. Memmed 19/10/2013 #

  Selam. Ben Azerbaycandan sizi narahat edirem. Size shoyle bir sorum olacaq: Burun kanamasinin tedavisi var? Eger bu burun kanamasi irsidirse, yani mesela babamda var, bende var ve benim cocugumda var. Rica edirem shunu cevablandirin.

 2. admin 19/10/2013 #

  Memmed Bey, burun kanaması tedavisi için ilk olarak doktora muayene olup kanamanın nedenini öğrenmelisiniz. Doktorunuz kanamanın nedenini tespit ettikten sonra tedavi için de sizi yönlendirecektir. Geçmiş olsun.

 3. Ali 05/11/2013 #

  Tek başına burun kanaması AIDS belirtisi olabilir mi ?

  • admin 08/11/2013 #

   Sadece burun kanaması AIDS teşhisi için yeterli değildir. Burun kanamasının pek çok farklı nedeni olabilir. AIDS şüpheniz varsa lütfen test yaptırmayı ihmal etmeyin.

 4. ekber 09/11/2013 #

  Benim bir tek sol burnum abdest alırken kanıyor ama hemen duruyor. Bu ciddi bir sorun olabilir mi?

  • admin 11/11/2013 #

   Ekber Bey bir süre sol tarafı zorlamamayı deneyin, devam edip etmediğine göre bir doktora görünebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 5. selma 13/11/2013 #

  Ağladığım zaman ya da çok üzüldüğüm zaman burnum kanadı. Sebebi nedir acaba, cevap verirseniz sevinirim, teşekkür ederim.

 6. Elif 17/11/2013 #

  Slm ben Elif, burun kanaması sorunum var. Yaklaşık 15 yıldır burnum kanıyor, başıma ağrı geliyor ve ardından burnum kanıyor çok kısa sürüyor kanama ve baş ağrım hafifliyor, tansiyonuma bakıyorum o esnada normal çıkıyor fakat nabzım 98’lerde oluyor, kardiyolojiye gittim tansiyon mu diye fakat her şey normal çıktı başka ne olabilir? Kbb yede gittim kılcal damarlar çok olduğundan olabilir dedi, yıllardır hep aynı tarafta kanama oluyor, ne yapmalıyım, yardımcı olur musunuz?

 7. buket 26/11/2013 #

  Merhaba. Ben nezle olduğum ve burnum tıkalı olduğu durumlarda; temizlediğim zaman burnum kanıyor. Ayrıca benim epilepsi rahatsızlığım var. Böyle durumlarda burnum kanarsa nöbet geçirmiyorum ama kanamazsa nöbet geçirmiş oluyorum. Bilgi verirseniz sevinirim.

 8. engin 30/11/2013 #

  Oğlumun burnu 2 gün ara ile durduk yere kanamaya başladı, kanaması uzun süre durmadı. Oğlum 5 yaşında çölyak hastası ondan dolayı olabilir mi? Hastaneye acile götürmemiz gerekir mi acaba? Kuru soğuk havalardan veya burnunu karıştırmamasına rağmen burnunu kimseye temizletmiyor, kendisi kazağına siliyor. Ondan da olabilir mi, bilgi verirseniz sevinirim.

  • admin 30/11/2013 #

   Sayın Engin, burun kanaması oğlunuzun çölyak hastalığına bağlı olabilir ancak özellikle uzun süren kanamalar için tahmin yürütmektense, çocuğunuzun sağlık durumunu bilen doktorunuza başvurmak en doğrusu olacaktır. Geçmiş olsun.

 9. erhan boranhan 09/12/2013 #

  İyi günler dilerim. Konu şöyle, sabahleyin kalktığımda sümkürdüm ve sağ burun tarafından şiddetli kanama oldu. Ertesi gün yine şiddetli şekilde kanama oldu ve bir sonraki gün kanama olmadı. Bu sabah da öksürdüğüm zaman kanama olduğunu hissettim kanama şiddetli idi ve kanamayı durdurdum. Doktora bakındım ve burun pomadı önerdi, sizin öneriniz ne tekrar doktora başvurmak mı lazım teşekkürler ederim.

  • admin 12/12/2013 #

   Erhan Bey bir doktora göründüyseniz, uzaktan bir tavsiyeye göre onun söyledikleri çok daha doğru olacaktır. Şikayetiniz devam ediyor ve sık tekrarlıyorsa elbette tekrar görünmeniz ve duruma daha kalıcı çözümlerle ilgili bilgi almanız yerinde olur. Geçmiş olsun.

 10. ayse kasap 16/12/2013 #

  Merhaba. Kaç sefer benim eşimin burnundan simsiyah kan akmaya başladı sabah uyandığında bazen dışarıdayken, baş ağrıları da sık sık oluyor, bunun sebebi ne olabilir? Lütfen cevaplarsanız sevinirim.

  • admin 16/12/2013 #

   Ayşe Hanım yorumlar bölümünde de belirttiğimiz gibi, bu şekilde uzaktan ve muayenesiz bir yönlendirme yapamıyoruz. Zaten mümkün de değil. Eşinizin kendisi bir doktora muayene olmalıdır. Geçmiş olsun.

 11. Cem kemal aktaş 17/12/2013 #

  Arkadaşlar burun kanaması dikkat edilmesi gereken bir konu. Hastaneye gitmelisiniz. Eğer sürekli olan bir kanama varsa önemsemeli ve bir hastanede muayene olmalı, nedenini öğrenmelisiniz. Herkese sağlıklı günler diliyorum. Ayrıca konu hakkında bilgilendirici bu site için teşekkür ediyorum.

 12. ŞABAN 21/12/2013 #

  Hocam benim babam öksürmeyle beraber kusma ve beraberinde burun kanaması başlıyor günde neredeyse bu 3 yada 4 kez oluyor. Boğazından kan geldiğini söylüyor, bunun için ne yapabiliriz? Şimdiden teşekkür ederiz.

  • admin 22/12/2013 #

   Sayın Şaban, babanızı bir iç hastalıkları uzmanına muayene ettirmelisiniz. Geçmiş olsun.

 13. eda 07/01/2014 #

  İyi günler benim sürekli sol burnum kanıyor ama çok değil, damla damla kan dışarıya da çıkmıyor. Peçeteyle baktığımda kan görüyorum, peçetede arkalarda kanıyor. Yani bir fikriniz var mı acaba sizce önemli bir durum var mıdır? Boşuna hastaneye gitmek istemiyorum.

 14. ebru 13/01/2014 #

  Oğlum grip ve çok kötü öksürüğü var, gece de ateşi çıktı. Ben önce ateş düşürücü verdim sonra sirkeli bez koydum. Öksürük uyutmuyordu ve bir iki saat uyudu oğlum, dedim iyi öksürüğü de biraz olsun kesildi rahat uyur. Sonra yanıma geldi yatağımda ıslaklık var diye. Baktım ki kıpkırmızı yastığı, burnu kanamış bayağı da kanamış, yani bu acaba neden kaynaklanmıştır? Ateşten olur mu acaba yoksa öksürükle ilgisi var mıdır?

 15. ceyda 19/01/2014 #

  Merhaba, benim yaklaşık 5 aydır burnumun içi yara gibi. Ondan önce ufak bir kaza geçirdim evde bayağı bir darbe yiyerek düştüm. Masanın kenarına düştüm ve ağızla buruna giden o ağız içindeki bağlantı, dişlerin orada damak bölgesi dikildi ve ondan sonra her şey yolundaydı aslında ama sonra 5 ay aradan sonra burnumun içi kurumaya başladı ve 5 aydır neredeyse hep kuru ve kara içi, bir kere dokunursam hemen şiddetli kanıyor. Sprey kullandım bir dönem o da bir şeye yaramadı. Ne yapmamı önerirsiniz, günde 10 defa kanıyor burnum.

 16. hüsniye 03/02/2014 #

  Merhaba benim 8 yaşında bir kızım var, çok sık olmamak üzere burun kanaması var ama nasıl bir kanama anlatamam, aniden kanamaya başlıyor. 3 ya da 4 dk belki de daha fazla çok yoğun bir şekilde kanıyor, çeşmeden su sızıntısı gibi hiç kesilmeden. Ne yapabilirim ya da nereye başvurmalıyım? Şimdiden tşklr.

 17. admin 06/02/2014 #

  Hüsniye Hanım çocuğunuzu devamlı muayene eden bir çocuk doktorunuz varsa önce ona, yoksa bir kulak burun boğaz uzmanına görünebilirsiniz.

 18. yusuf 10/02/2014 #

  Babamın burnundan 1-2 gün arayla kan akıyor. Doktora gittik bir şeyi olmadığını söyledi, az önce yüz üstü uzandı, 2 dk sonra kan akmaya başladı. Bunun nedeni ne olabilir yardımcı olur musunuz?

  • admin 11/02/2014 #

   Yusuf Bey yukarıda yazılı nedenlere göz atabilirsiniz. Soğuk havalar ya da burundaki hassas damarlardaki çatlamalar sebep oluyor olabilir. Kanamalar çok şiddetlenirse veya ilerleyen günlerde aralıksız bu şekilde devam ederse, yeniden doktorunuzu arayıp görüşmeniz gerekebilir.

 19. erkan 20/02/2014 #

  Ben 2.5 ay önce kbb doktoruna gittim, akut farenjit dedi, burun tıkanıklığım devam ediyor. Burnumu temizlerken kanlı bir kaç parça çıkıyor. Acaba farenjitim tam iyileşmedi mi yoksa 3 ay önce sigarayı bırakmaktan kaynaklı iyileşme belirtisi mi?

 20. melike 28/02/2014 #

  Su çiçeği geçirirken burun kanaması ne anlama geliyor?

 21. Neşe 04/03/2014 #

  Günaydınlar bu sabah aniden uyandım ve yastığımda ufak lekeler halinde bölge bölge kan vardı panik oldum kaktım gibi aynaya baktım sağ burun deliğimde dudak üstümde yeni kurumaya başlamış kan gördüm. Hemen bir peçete yardımıyla temizliyordum ki peçeteyi burnumun içine tampon oluşturacak şekilde ilerlettim temizlemek amaçlı geri çektimde ufak bir et parçası geldi kanlı , ama çok ileride değildi sonra çok az bir şekilde kan geldi hem ellerimi ve yüzümü temizledim. Herhangi bir acı ve halsizlik hissetmiyorum sadece minik bir baş ağrım var . Acaba normal bir durum mu bir doktora başvurmam gerekli mi? İlk defa yaşadığım bir durum internetden birkaç bilgi okudum benim burun yapım kemerli bazı burun yapılarından dolayı bu durumlar oluşabiliyormuş biraz bu konuda bilgi verir misiniz?

  • admin 04/03/2014 #

   Neşe hanım bu konu hakkında internet üzerinden teşhis yapmak ve bilgi vermek mümkün değil ve sizin durumunuzun ne olduğu konusunda internetten bir görüş belirtilmesi yanlış olur. Bu durum sizi rahatsız ediyorsa bir doktor muayenesine gidebilirsiniz.

 22. nuray 06/03/2014 #

  Merhaba benim eşimin burnu yaklaşık 10 gündür neredeyse her gün kanıyor ve bu arka arkaya tekrarlıyor, durdurmak biraz zor oluyor. Eskiden sürekli oluyormuş ama 8 yıldır olmuyordu yeniden başladı. Doktora gitmek istemiyor, hafif bir şey olduğunu söylüyor, bir de toza alerjisi var. Ondan kaynaklanıyor olabilir mi? Teşekkürler.

  • admin 06/03/2014 #

   Nuray Hanım eşiniz doktora görünmeli, sebep ne olursa olsun bu şekilde uzaktan tahminlerle anlaşılması olanaklı değil.

 23. elif 09/03/2014 #

  Merhaba ben Elif bnm burnum ayda bir kanıyor o da durduk yere ama kanadımı da çok kanıyor. Kanadıktan sonra diğer günlerde uyuyorum sonra bakıyorum burnum kanamış burnum kanadı mı halsizleşiyorum. Sizce bunun sebebi nedir hiçbir şekilde darbe almadan durduk yere kanıyor hem de sağ burnum diğeri kanamıyor cvp bekliyorum.

  • admin 14/03/2014 #

   Elif Hanım olasılıkları yukarıda sıralamaya çalıştık ancak kendi durumunuz için en isabetli cevabı ancak bir muayene sonrası alabilirsiniz.

  • ayşegül 28/06/2014 #

   Benim de hep sağ burnum kanıyor Elif hanım hiç sol kanamıyor, neredeyse ayda yılda bir kere falan.

 24. hayriye 26/04/2014 #

  Mrb 4 gün önce eğilirken hem ağzımdan hem burnumdan kan geldi acile gittim araştırma hast sevk etti orada KBB uzmanı gördü kulağımda iltihap olduğundan 7 tüp kan alındı 4’ü koldan 3 de bilekten alındı, temiz çıktı sonuçlar, sadece kulağında iltihap var denildi. 4 gündür hala ağzımdan ve burnumdan kan geliyor tomografi çekildi başımdan sinüslerde kan var denildi. 4 gün sonra kesildi kan akması ilaç kullanmadan, acaba bu başka bir şeyden olabilir mi? 1 ayı geçkindir adet görmüyorum ama hamile değilim o kesin. Bundan kaynaklı olabilir mi?

  • admin 29/04/2014 #

   Hayriye Hanım adet öncesi burun kanaması yaşayan kadınlar vardır, bu durum burun zarı ile ilgilidir ancak muayenesiz daha fazlasını söylemek zor. Yapılan kontroller ve doktorların söyledikleri şu an için doğru görünüyor.

 25. elif 30/04/2014 #

  Benim burnum çeşmeden su akarcasına kanıyor ve 10 dk filan sürüyor doktora gittim doktor kılcal damar genişlemesi dedi. Tampon yaptı fakat burnum hala kanıyor ve aşırı bir baş ağrım var lütfen hemen cevap yazar mısınız?

  • admin 30/04/2014 #

   Elif Hanım doktorunuzun söyledikleri esastır, uzaktan bir muayene ya da teşhis imkanımız maalesef bulunmamakta.

 26. songul 02/05/2014 #

  Selam benim 16 aylık bir oğlum var ve akşam yatmadan önce pufun üstünden düştü ve gece sütünü içirirken burnunun kanadığını gördüm düştüğü için acaba kafatasından gelebilir mi diye endişeleniyorum.

  • admin 04/05/2014 #

   Songül Hanım kafa travması söz konusu ise burun kanaması dışında diğer başka belirtiler var mı, ciddiyeti nedir oğlunuzu bir doktora götürerek durumu netleştirmelisiniz. Bu şekilde uzaktan yardımcı olmak mümkün değil, geçmiş olsun.

 27. feyza 25/05/2014 #

  Benim 2 günde bir burnum kanıyor. Hiç süt ve süt ürünleri tüketmiyorum bunu söyledim çünkü sitedeki yazıya göre K vitaminim eksik. Hastanede hangi bölüme gitmeliyim? Ve de bunun nedeni nedir? Teşekkürler.

  • admin 25/05/2014 #

   Sayın Feyza ilk olarak bir kulak burun boğaz doktoruna muayene olmanız gerekir. Herhangi bir tahlil olmadan burun kanamasını K vitamini eksikliğine bağlamak doğru olmaz. Başka birçok nedeni olabilir.

   • feyza 26/05/2014 #

    Çok sağ olun teşekkürler.

 28. demet 26/05/2014 #

  Merhaba benim 3,5 yaşında bir oğlum var. Neredeyse her gün burnu kanıyor. Uyuyor olursa uyanıyor, ağlamaya başlıyor ve burnu kanıyor. Çocuk doktoruna ve k.b.b doktoruna da götürdüm. Bir şey yapamayız diyorlar, bunun bir testi falan yok mu neden kanadığını anlamak için ya da damar çatlağı var desinler, anlamıyorum nasıl teşhis koyamıyorlar.

  • admin 30/05/2014 #

   Demet Hanım çocuklarda burun kanaması enfeksiyon, burun karıştırma vb nedenlerle sık burun kanaması görülür. Sık tekrarlayan kanamalar için genellikle KBB muayenesi tavsiye edilir. Test ile ilgili olarak, öncelikle doktorun bir neden ortaya koyması ve bunun doğruluğuna yönelik test istemesi beklenir. Sorularınıza daha açık cevap alabileceğiniz başka bir KBB doktoruna çocuğunuzu muayene ettirebilirsiniz.

 29. Merve 08/06/2014 #

  Merhaba, erkek arkadaşım 7 ay önce başını duvara çarptı ve burun, alın kanaması oldu. Travmadan dolayı çok dikkat çekmedi sanırım. Bu süreden sonra her gün burun kanaması olmaya başladı. Dr gittik merhem verdi ama yine işe yaramıyor. Son günlerde burnu günde 3 defa kanıyor ve kanamaları uzun sürüyor. Ne yapmalıyız?

  • admin 08/06/2014 #

   Bir kulak burun boğaz doktoruna gitmeli, sorunu, uygulanan tedaviyi anlatmalı ve şikayetin devam ettiğini belirtmelisiniz.

 30. ayşegül 28/06/2014 #

  Selam burnum önceden çok kanıyordu fakat şimdi arada sırada kanıyor bugün ne oldu bilmiyorum 2 kere burnum kanadı. Öğleye kadar burnumun içi kuruyor ve yara gibi bir şey oluyor kaç kere doktora gittim. Hala arada kanıyor ve kandan da çok korkuyorum doktorlar krem ilaç hap sprey ne varsa veriyor ama illa da kanıyor ne yapmam gerek ne olur yardım edin. Saygılarımla.

  • admin 29/06/2014 #

   Ayşegül Hanım bu şekilde uzaktan bir yardım sistemimiz yok ne yazık ki. Yorumlar bölümümüz okuyucuların kendi aralarındaki iletişimi ya da site ile ilgili düşüncelerinizi belirtmeniz için açıktır. En iyisi bir doktor muayenesi ile çözüm aramanız olacaktır. Geçmiş olsun.

 31. hatice bulut 10/07/2014 #

  Sabahları burnumda hep az da olsa kan kurumuş oluyor nedenini ne olabilir doktora gitmeli miyim?

 32. onur 11/07/2014 #

  Merhabalar benim istifra ile aynı anda burnum kanamaya başladı neden olabilir acaba?

 33. serhat metin 13/07/2014 #

  Merhaba benim oğlum 5 yaşında bundan 2 ay önce burnu çok hafif damla şeklinde kanadı dün yine 5 saat arayla yine damla şeklinde kanadı acaba ciddi bir durum olabilir mi?

 34. mustafa 12/08/2014 #

  Merhabalar yaklaşık 6 gün önce burnumun sağ tarafına bir yumruk yedim kemik ezikliği oluşmuş tampon yapıldı tampon 3 gün sonra çıkartıldı ve tampon çıktığından beri günde 6-7 kez yoğun olarak sağ taraftan kan geliyor ve zor duruyor acile gittim yapılacak pek bir şey olmadığını söylediler damar çatlaklığı diye düşünüyorum iyileşme süreci ne kadar sürer?

 35. Ceylan 03/09/2014 #

  Merhaba benim bir oğlum var 10 yaşında iki gün önce burnu kanadı uzun bir süre sürdü kafa ağrısı falan yoktu on dakika falan sürdü gece yatarken yine kanadı, benim oğlum bronşit hastası ondan olabilir mi? Tsk ederim.

  • admin 03/09/2014 #

   Ceylan Hanım, alerjik bronşit burun içi mukozayı etkiliyor ve kanama yapıyor olabilir. Yine de çocuğunuzu bir doktora muayene ettirmeyi ihmal etmeyiniz.

 36. Hafize 24/09/2014 #

  Merhabalar;
  Bende burun kanaması ve aynı zamanda baş ağrısı oluyor. Doktora gidicem ancak hangi bölüme gitmeliyim?

  • admin 25/09/2014 #

   Önce bir kulak burun boğaz doktoruna başvurabilirsiniz.

 37. munteha 10/10/2014 #

  Her sabah uyandığımda burnumdan kan geliyor. Çok fazla olmamasına rağmen tedirgin oluyorum.

 38. elif 12/02/2015 #

  Merhaba 13+2 günlük hamileyim 2 gündür burnum kanıyor sürekli içini peçeteyle kontrol ediyor her kontrol ettiğimde kan var kbb uzmanına gittim ilaç verdi fakat hamile olduğum için kullanmak istemiyorum ne yapmalıyım?

  • admin 13/02/2015 #

   Doktoru arayıp durumunuzu belirtin, sizi yönlendirecektir.

 39. sevilay 14/04/2015 #

  Merhaba. 3 gündür şiddetli baş ağrısı mide bulantısı ve başımın arka tarafında şiddetli bir ağrı hissediyorum. Mide bulantım ancak istifra edince geçiyor. Özellikle öğlen vakti bu şikayetlerim çoğalıyor ve yemek yiyemiyorum. Annemde hipertansiyon var aynı durumu yaşıyor benim de böyle bir rahatsızlığım olabilir mi?

  • admin 18/04/2015 #

   Sevilay Hanım hipertansiyon olabilir ama bir doktora görünmekte fayda var. Bu belirtiler çok genel belirtiler.

 40. Merve 30/07/2015 #

  Başımda şiddetli ağrı oluyor ağrılarına bir zaman sonra da burnunda kan gelmeye başladı neden böyle?

 41. derfin 01/08/2015 #

  Merhaba benim burnum üç gündür sabahları özellikle uyandığımda sol tarafım kanıyor neden olabilir?

 42. Zeyneb 26/09/2015 #

  Ben Azerbaycan’danım. Ayda bir defa en azı burnum kanıyor doktora gittim burun damarlarının yakılmasını söylediler bense korktuğum için bunu yaptırmadım arkadaşlar lütfen bilen varsa bunun karşısını nasıl ala bilirim aslında babam tarafta burun kanamaları var ama babamda yok. Lütfen bilen söylesin

 43. Gözde 24/10/2015 #

  Bir ay önce yatarken sol burnum kanadı ve kısa bir sürede geçti ama yaklaşık 5 dakika sonra kan ağzıma doldu ve ayağa kalkmamla sol burnumdan aşırı kan geldi ve ilk defa böyle bir şey yaşıyorum ne yapmalıyım?

 44. Ali 26/05/2016 #

  Burnum kanıyor ve başım dönüyor baş dönmesi birkaç saat kanama 7-8 dk falan sürüyor n’apmalıyım nedir bunun sebebi cevaplar mısınız?

 45. edaa 29/08/2016 #

  Sağ burnum bir kaçgundur kanıyor 2haftadır gribim bu arada sadece sağ,burnum burnumu silince kan geliyor ve sağ kulağmda şiddetli bir baskı olunuyo kapanıyo ve ağır bir ağrı var baş ağrısıda oluyo bundan endişelenmelimiyim acaba bu arada kalbimede ağrı giriyor baskı yüzünden yaşım 17 lütfen yardımcı olun ve evden hiç dışarı çıkmıyorum güneşte durmuyorm yada burnumla hiç oynamıyorm bunuda dile geetireyim yardımcı olursanız sevinirim

 46. İlayda 03/09/2016 #

  Ders çalışırken burnum kanıyor nedeni stres olabilir mi? bu ay içinde pek çok şey de yaşadım.

 47. Nuri 30/09/2016 #

  Hocam iyi günler bir sorum var burnumu yıkarken kan geliyor baya 10dakka surüyor ne yapmalıyım tek taraflı kanıyor. Bazen harka

 48. kubra 25/10/2016 #

  merhaba ben dustum basımın arkasını cok sıddetlı vurdum ve o an burnumdan kan geldı aradan on saat gectı hala gelıyor bılgılendırdıgınız ıcın sımdıden tesekur ederım

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.