Diz Ağrısı Neden Olur?

Diz vücuttaki en karmaşık ve en büyük eklemlerden biridir. Gün içinde pek çok hareketimize bağlı olarak çok fazla kullanıldığı için yaralanma, incinme olasılığı da çoktur. Konu diz olduğunda, karmaşık yapısından dolayı pek çok farklı sorun söz konusu olabilir. Diz ağrısının yeri ve ağrının şiddeti, ağrının neden kaynaklandığına bağlı olarak değişir.

Diz ağrısına eşlik eden bazı diğer belirtiler şişme ve sertlik, kızarıklık, dokunulduğunda sıcaklık, çıtırdama sesi, kilitlenme ya da dizi tamamen düz hale getirememe olabilir. Çoğu önemsiz ağrılar, kendi kendine bakım tedbirlerine iyi cevap verir. Öte yandan sorunun ne olduğuna bağlı olarak dizinizin bir operasyona da ihtiyacı olabilir.

Ağrılar bizi vücudumuzda bir şeylerin yolunda gitmediğine dair uyarır. Çoğu kez bu uyarının kaynağının ne olduğunu biliriz. Örneğin düşme ya da çarpma gibi nedenlerden dolayı diz ağrısı çekiyorsak, ağrının nedeni bizim için bellidir. Sebebi bilinsin bilinmesin, dinmeyen ve günlük hayatı aksatan diz ağrıları için doktora başvurmak en doğru karar olacaktır. Aşağıda diz ağrılarının yaygın nedenlerini ve dizin yapısına bağlı olarak ağrının nasıl meydana geldiğini bulabilirsiniz. Ancak buradaki listenin dışında kalan nedenler olabileceğini de en baştan hatırlatalım.

Yaralanmaların Neden Olduğu Diz Ağrıları

Yaralanmalar dizdeki bağları, tendonları, diz eklemini çevreleyen ve bursa adı verilen sıvı dolu kesecikleri, kemikleri ya da kıkırdağı etkileyebilir. Diz ağrısına yol açan en genel diz yaralanmaları şu şekilde sıralanabilir:

Patellar (Diz Kapağı) Tendinit

Patellar tendinit, bir ya da birden fazla tendonun iltihaplanması durumudur. Tendonlar, kemik ve kasları birbirine bağlayan, kalın ve ipliksi kordonlardır. Koşucular, kayakçılar ve bisikletçilerde, üst bacağın ön kısmındaki kasları kaval kemiğine bağlayan patellor tendonda iltihaplanma daha sık görülür. Bu iltihaplanmanın belirtilerinden biri de diz ağrısıdır.


Menisküs Yırtığı

Menisküs dokusu dayanıklı ve lastik gibi bir kıkırdaktan oluşur ve kaval kemiği ile uyluk kemiği arasında, bir şok emici gibi hareket eder. Dize ağırlık vermişken ani bir dönüş yapılırsa, yırtılabilir. Menisküs yırtığı daha çok futbolcularda ve dize fazla ağırlık verilen diğer spor dallarıyla uğraşanlarda görülür. Öte yandan dizini zorlayan ve dize sert darbe alan herkesin başına gelebilir. Ağrı, şişlik ve hareketin kısıtlanması, dizde kilitlenme belirtileri arasındadır.

Ön Çapraz Bağ (ACL) Yaralanmaları

ACL, kaval kemiği ile uyluk kemiğini birbirine bağlayan dört bağdan biri olan, ön çapraz bağın yırtılmasıdır. Basketbol oynayan veya kayak yapan kişilerde sık görülür çünkü ani yön değiştirme yırtığın en büyük nedenlerden biridir. Doğrudan dize darbe alınması veya bir zıplamanın ardından da ön çapraz bağ yaralanabilir. Ağrı ve şişlik ilk belirtileri arasındadır.

Diz Bursiti

Bazı diz yaralanmaları, dizdeki bursalarda (eklem kemiğini saran kesecikler) iltihaplanmaya yol açar. Bu kesecikler sayesinde tendonlar ve bağlar eklemin üzerinden yumuşakça kayar. Diz bursitinin ağrı, kızarıklık, şişme ve hareket kısıtlanması gibi belirtileri vardır.

Diz Ağrısının Yaralanma Dışındaki Nedenleri

Dizin Kilitlenmesi

Dizin hareketini kısıtlayan kilitlenme, kıkırdak yırtılmasından kaynaklanıyor olabilir. Yırtılan kıkırdağın bir bölümü diz eklemine doğru kaydığında, dizi düz şekilde tutmakta zorluk yaşanır.

Osteoartrit (Eklem Kireçlenmesi)

Osteoartrit ya da bilinen adıyla kireçlenme, yıllar içerisinde, eklemlerde aşınma ve özellikle eklem kıkırdaklarında bozulma nedeniyle meydana gelir. İltihaplı olmayan romatizmal hastalıktır. Kıkırdağın hasar görmesi ağrıya neden olur. Kilo sorunları, yaralanmalar, eklem hastalıkları, ailede kireçlenme veya kas zayıflığı gibi farklı nedenleri olabilir. Daha çok ilerleyen yaşlarda, yaşlanmaya bağlı olarak görülür. Kireçlenme söz konusu olduğunda, dizin uzun zaman hareketsiz kalması veya tam tersi dizin çok hareket ettirilmesi ağrıyı arttırır.

İltihaplı Romatizmal Hastalıklar

İltihabi romatizmal hastalıklar (gut, Behçet sendromu, ailevi Akdeniz ateşi gibi) hemen her yaşta görülebilir ve sadece eklemleri değil, vücudun tümünü etkiler. Bu gruptaki hastalıklar bağışıklık sistemi bozukluğu ile ilgilidir. İltihaplı romatizmal hastalıklarda ağrı, dizler de dahil olmak üzere vücudun tüm eklemlerini etkileyebilir. Ağrı günlerce sürer ve şişlik, hareket kısıtllılığı, halsizlik, iştah kaybı benzeri belirtiler eşlik edebilir.

Osgood-Schlatter Hastalığı

Daha çok büyüme çağında olan ve sporla ilgilenen gençleri etkileyen, ağrılı bir şikayettir. Dinlenme sırasında dizde hafif bir ağrı hissedilir. Diz hareket ettirildiğinde ise ağrı keskinleşir. Zaten durumun kendisi de, dizin aşırı kullanımından kaynaklanır. Diz kapağı altındaki bölgede hassaslık ve şişlik görülür.

Kondromalazi patella (Koşucu Dizi)

Bu rahatsızlıkta ağrı dizin ön kısmında olur ve genellikle dizi öne uzatırken bir gıcırdama hissi yaratır. Dizi bükerek uzun saatler oturmak, merdiven inip çıkmak, diz çökmek, çömelmek ağrıyı daha da arttırır. Koşmak gibi dizin sürekli baskıya maruz kaldığı, dizin aşırı kullanımından dolayı bu durum ortaya çıkabilir. Aynı zamanda ayak ve diz kemiklerindeki kötü dizilim ya da dize darbe alınması da bu rahatsızlığa neden olabilir. Genellikle fizik tedavi önerilir.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

 • Dizinize ağırlık veremiyorsanız.
 • Dizde belirgin şekilde bir şişlik olduğunda.
 • Dizinizi bükmekte ya da düz hale getirmekte zorluk çektiğinizde.
 • Diz veya bacakta gözle görülür bir şekil bozukluğu olduğunda.
 • Dizdeki ağrı, şişlik ve kızarıklığın yanı sıra ateşiniz de yükseldiğinde.
 • Diziniz tutmadığı için düştüğünüzde.
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , ,

Diz Ağrısı Neden Olur? İçin 145 Yorum Yapılmış

 1. Yasin 01/10/2013 #

  Öncelikle merhabalar, ben 3 ay önce futbola başladım ve hiçbir şey yoktu. Son zamanlarda 1 haftadır falan oluşmaya başladı, şikayetim şu: ilk başta ısınma koşusu yapıyoruz. 5-6 tur falan onda bişey yok, sonra ısınma hareketleri hiç birşey yok ama sonrasında depar falan atıyoruz, diz kapağımda bir ağrı meydana geliyor. Sadece hızlı koşuda işin aksi olanı da sonrasında maç yapıyoruz. Maçta koşuyorum ilk hafif oluyor sonra gidiyor ağrı, bunun sebebi nedir ya? Bu ağrı bi tek bu dediğimde oluyor. Bunun dışında oturmada sağa sola dönmede ne bileyim yatmada hiç ağrı olmuyor. Dediğim gibi bir tek o deparda oluyor. Yardımcı olursanız sevinirim, doktora gitmeme gerek var mı?

  • admin 01/10/2013 #

   Merhaba Yasin,

   Spor yapan kişilerde diz ağrılarına sık rastlanır. Dizinize yüklenince ağrı olduğu anlaşılıyor. Bir doktora görünmekte fayda var çünkü bu şikayeti giderecek ve böylece rahatça sporunuzu yapmanızı sağlayacak ve ileride büyük problemler yaşamanızı önleyecek tavsiyelerde bulunacaktır. İleride ‘keşke daha erken doktora görünseydim’ demek yerine ‘doktora gittim önemli değilmiş’ demek daha iyi değil mi? Geçmiş olsun.

   • umit 26/10/2013 #

    Kardeş bende var aynı ağrı gittin mi sen doktora, ne diyor?

    • erdoğan 02/11/2013 #

     Ben diz çökemiyorum veya 10 dakika oturduğum zaman zor kalkıyorum. Dizlerim çok fena halde ağrıyor, ne yapmalıyım? Saygılar.

     • admin 03/11/2013 #

      Erdoğan Bey diz ağrısı nedenlerinden yukarıda kabaca söz ettik ancak kişiye özel durumlar için bir doktor muayenesi olmadan tavsiye vermek sakıncalı olabilir. Geçmiş olsun.

     • ali aktur 20/02/2014 #

      Erdoğan bey geçmiş olsun, bir doktora gitmelisiniz.

  • Görkem 07/05/2014 #

   Kardeşim eğer o noktalara bir hasar aldıysan kesinlikle kalıcı olabilir. Lütfen dikkat et eğer devam ederse lütfen doktora git, bildiğim kadarıyla sana yanıt vermeye çalıştım.

  • Muhammed 08/02/2017 #

   Valla kardeşim bendede oluyo aynısı

 2. Yasin 03/10/2013 #

  Tamam ben en iyisi bi doktora gideyim. Sağ olasın.

 3. Ali 17/10/2013 #

  Merhaba Hocam. Benim şikayetim geceleri genelde sol dizimde sızı şeklinde ağrı oluyor. Bazen dizimin altında bazen de diz kapağı sağı ve solunda oluyor. 3-4 kez doktora gittim. Hiçbir şey yok dediler. Büyüme çağındasın 6-7 aya geçer dediler. Bir tane hocam da hafif romatizma var dedi, diğer hocam diz altında ay şeklinde bir kıkırdak var onda zedelenme var dedi. Gibi durumlarda bahsettiler. Bazen dizlik kullanıyorum diz kapağım terliyor, dizliği çıkarınca terlemeden dolayı sızı hissediyorum. Gibi bir durum söz konusu. Bu konuda uzman olarak nereye başvurabilirim?

  • admin 17/10/2013 #

   Ali Bey merhaba. Hastanelerin ortopedik hastalıklar bölümü veya ortopedi uzmanları size yardımcı olacaklardır. Ancak sakıncalı olabileceği gerekçesiyle sitemizde hastane, doktor ya da ilaç ismi veremiyoruz. Çok geçmiş olsun.

  • mesut 21/11/2013 #

   Sabah uyandım dizim ağrıyor, neden?

   • admin 22/11/2013 #

    Mesut Bey, muayenesiz böyle bir soruya cevap vermek mümkün değil. Diz ağrısı söz konusu olunca pek çok neden olabilir. Geçmiş olsun.

    • Büşra 01/04/2016 #

     Merhabalar. Dizimde çok garip bir ağrı var sürekli değil lakin dizimi tam gerdiğimde ortaya çıkan bir ağrı çok ani ve şiddetli yüklendiğimde ise hafif bir ağrı onun haricinde günlük hareketlerimi çok fazla etkilemiyor ama her an dizim gerilecekmiş korkusuyla geçiriyorum günümü yaklaşık 2 haftadır aynı sorun var bazen kitlenmeler oluyor. İşin ilginç yanı geçen yıl da bu zamanlar bu şekilde sorunlar yaşadım tabi kendiliğinden geçti. Endişe ediyorum doktora gidilecek kadar önemli bi durum gibi mi görünüyor ? ( şişlik vb yok)

 4. metin 29/10/2013 #

  Slm hocam benim rahatsızlığım genelikle gece yatarken dizimin altı sancı yapıyor, ağrısı sankı ciğerlerime işliyor, yatırmıyor soğuk su döküyorum sonra rahatlıyor. Neden olabilir, bana cvp verirsen mutlu olurum.

  • admin 01/11/2013 #

   Metin Bey, diz ağrısı nedenleri neler olabilir yukarıda söz etmeye çalıştık ancak bu şekilde uzaktan teşhis yapma imkanımız yok. En yakın doktora veya sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz. Uykunuzu bölerek bu şekilde günlük rutininizi bozan bir ağrıyı göstermeniz en iyisi olur. Çok geçmiş olsun.

  • Vakkas 19/02/2015 #

   Slm Metin Bey aynı acıyı ben çekiyorum hocam, yatırmıyor adamı ağrı, siz bir çare bulabildiniz mi yoksa hala öyle ağrıyor mu?

 5. timucin 06/11/2013 #

  Hocam benim şikayetim dizimde ağrı var, doktora gittim mr çekildim, hiçbir şey çıkmadı. Fakat berbat bir ağrı, bazen ayağımı kesip kurtulmak istiyorum o derece. Aylardır ağrı kesici içiyorum, doktor bir şey yok egzersiz yap dedi ama gel gelelim ağrı geçmedi sizce nedir? Saygılar.

  • admin 08/11/2013 #

   Timuçin Bey geçmiş olsun. Öncelikle doktorunuz bir şey yok demiş ama siz bu ağrıyı çektiğinize göre belki de doktorunuzla bir daha görüşmeli ve size daha ayrıntılı bilgi vermesini isteyebilirsiniz. MR’da görünmeyen hangi sebepler ağrı yapabilir, öğrenip buna göre çözüm arayabilirsiniz. Ne yazık ki bizim uzaktan muayene ya da teşhis imkanımız yok. Bu arada lütfen unutmayın, ağrı kesiciler tedavi değildir ve uzun süre kullanılmamalıdır. Çok geçmiş olsun.

 6. oya 09/11/2013 #

  Ben 23 yaşındayım ve sağ dizimde hemen hemen her gün şiddetli bir ağrı oluyor ve bütün kemiğimde sızlama hissediyorum. Neden olduğunu bilmiyorum henüz hastaneye de gitmedim. Neden olabilir acaba ne yapmalıyım? Teşekkürler.

  • admin 11/11/2013 #

   Oya Hanım en iyisi bir muayene olmak olacaktır. Bu şekilde tahmin yürütmek sizi de yanıltabilir. Geçmiş olsun.

 7. mustafa 17/11/2013 #

  Merhabalar, benim sol dizimin diz kapakçığının solu ara sıra ağrıyordu son bir yıl içerisinde bu ağrı diz kapağımın içine geçti, ama devamlı ağrımıyor. Bir gün ağrıyor birkaç gün ağrımıyor. Sağ tarafıma yatınca da ağrıyor. Cevap verirseniz teşekkür ederim.

 8. yunus 18/11/2013 #

  İyi günler. İki kere doktora gittim bağ zedelenmesi dedi. İğne, merhem ve kas gevşetici hap verdi doktor. Dizlik kullan dedi yanında. Dizlik aldım fakat merhemi sürüp dizliği kullanır kullanmaz dizimde bir yanma meydana geldi. Dizliği çıkardım ama hala yanıyor sebebi ne olabilir.

  • admin 19/11/2013 #

   Yunus Bey dizde yanmanın çeşitli nedenleri olabilir. Sizdeki yanmaya ise acaba ilaç mı yoksa zedelenme mi neden oluyor buna en iyi sizi muayene eden doktorunuz cevaplayabilir. Geçmiş olsun.

 9. turgut acar 20/11/2013 #

  Selamın aleyküm. Benim dizimde ani bir ağrı oluştu dizimi bükemiyorum, bükeceğim zaman şiddetli ağrı oluşuyor. Ben de romatoid artrit hastasıyım ama ağrılarım romatizma ağrısı değil. İlaçlarımı kullandığım zaman geçiyor. Bu ağrım geçmedi bana yardımcı olur musunuz?

  • admin 22/11/2013 #

   Turgut Bey diz ağrısı pek çok nedenden kaynaklanıyor olabilir, muayenesiz bir yorum sizi yanıltacaktır. En iyisi bir fizik tedavi uzmanına görünmek olur. Geçmiş olsun.

 10. Berke 23/11/2013 #

  Hocam dün okul bahçesinde paramı almak için eğildim. Kilolu biriyim birden dizimde bir çıtırtı oldu ve yere düştüm. Sonra rahatlıkla kalktım 2 ders sonra eve yürüyerek gittim ama akşam bayağı şişti, üstüne basamaz hale geldim. Buz uyguladım biraz şişlik indi hareketlerimde rahatlama oldu ama kırık çıkık olabilir mi, doktora gideyim mi sizce ?

  • admin 30/11/2013 #

   Sayın Berke, şişlik ve hareketsizlik azalmayıp devam ediyorsa en iyisi bir doktora görünmek. Geçmiş olsun.

 11. ferhunde 26/11/2013 #

  Mrb benim geceleri kimi zaman ağrıyan kimi zaman ağrımayan dizlerim, ikisi birden ağrımıyor, bir gün biri bir gün öbürü hafif sızı şeklinde, sanki his kaybı gibi dizime vurduğum zaman ya da hareket ettirdiğim zaman geçiyor, yaşım 25 acaba ciddi bir şey mi?

 12. a.rahim 27/11/2013 #

  Slm hocam benim 10 yaşında bir çocuğum var maalesef bir kaza sonuçu diz kapağı parçalandı, birkaç ameliyat yaptık diz kapağının yarısı şu an yok ama ameliyat sonrası fizik tedavi vs. iyi oldu. Aradan 1.5 yıl geçti tam iyi oldu demiştik ki kaza anında sol bacağının sağ kısmında 2 damar da kopmuştu dikmişlerdi ve dün aniden dizinde şişkinlik oluştu ben dedim belki damarlarında bir kopma vs. olmuş olabilir acile götürdüm film çektik dizde bir sorun yok dedi acildeki doktor. Acaba siz ne tavsiye edersiniz çocukta biraz geveze tüm uyarılarımıza ramen haketli acaba bu şişkinlik neden oluşmuştu? Ayağını 90 derece bükebiliyordu ama şimdi 45 derece ancak bükebiliyor.

  • admin 30/11/2013 #

   Rahim Bey geçmiş olsun, muayenesiz sorunu tespit etmek mümkün değil ancak sorun devam ediyorsa, acile değil de, uzman bir doktora filminizi de alarak çocuğu muayeneye götürmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 13. Selin 29/11/2013 #

  Ben voleybolcuyum. Yıllardır bir şey yoktu. Fakat 3-4 gün önce antrenmanda aynı dizimin üstüne birkaç defa kötü düştüm ve ağrımaya başladı. Bana yardımcı olur musunuz? Endişeleniyorum.

  • admin 30/11/2013 #

   Selin Hanım, dizinizi muayene etmeden size bu şekilde uzaktan yardımcı olunması mümkün değil. Dizinizi doktora göstermelisiniz. Geçmiş olsun.

 14. Cihan 06/12/2013 #

  Merhaba, futbolcuyum koşarken dizim aniden döndü ve ses geldi. Diz kapağımın yan taraflarında ağrı var, dizimi düz yapamıyor tam bükemiyorum, şişkinlik de oluyor. Buz koyuyorum, meniskus yırtılması veya bağlarda kopukluk olabilir mi ?

  • admin 07/12/2013 #

   Cihan Bey bir ortopediste görünmenizde fayda var. Şişkinlik ve hareket kısıtlanması sorun olabileceğini gösteriyor ancak elle ve görerek muayene yapılmalı.

  • baris 02/11/2015 #

   Merhaba kardeşim, aynı şikayetler bende de var maalesef, maçta sol dizim dışa döndü. Herhangi bir sonuca vardin mi? Nasıl dizin şu an? Tedavi oldun mu yada ne dediler bu sorun için? Ayni sorunun bende de olmasından dolayı vereceğin cevap önemli benim için. Geçmis olsun.

 15. Turgut 06/12/2013 #

  Selm hocam benim sağ dizimde ağrı var, üst bacağımdan ayak bileğıme kadar geniş bir alanda uzanıyor. İki defa doktora gittim, kas liflerin zedelenmiş olabilir dediler. Sabahları bacağımın ve dizimin önü kasılıyor, iki dizimi eşıt kullanamıyorum. Üstelik sağ baldırım da ağrıyor, sebebi nedir?

 16. ahmet 12/12/2013 #

  Merhaba hocam ben 7. ayda trafik kazası yaptım, 2 ameliyat geçirdim. Dizimin alt kısmı ile üst kısımdan ameliyat. Sonra sağ dizimi komple alçıya aldılar, 2 ay bekledi alçı ve alçı alındıktan sonra yaralarım iyi olduktan sonra diz hareketimi yapamıyorum. Dizimi bükemiyorum hem de hiç bükülmüyor. Diz kapağı çevresinde şiddetli ağrı var. Bunun bir çaresi var mı hocam kafayı yiycem arabaya dahi binemiyorum dizimi bükemeyince. Cevap bekliyorum saygılar.

 17. ismail 12/12/2013 #

  Admin bana da yardımcı ol, bacaklarım dizlerimden yamuk içe doğru, ameliyat da olsam memurum ama hep ayakta çalıştırıyolar. Her gün dizlerim ağrıyor, ayakta iş yapamaz raporu alabilir miyim?

  • nihal 15/12/2013 #

   Sayın hocam, psikolojik bir travma sonrasında, örneğin bir trafik kazası, diz ağrısı olabilir mi?

   • admin 16/12/2013 #

    Nihal Hanım psikosomatik ağrılar vardır ancak böyle sadece bir diz ağrısı ile ağrı psikolojik denilemez. Trafik kazası söz konusuysa önce dizde fiziksel bir sorun var mı bakılmalı, sorun yoksa sıra psikolojik değerlendirmeye gelmelidir. Geçmiş olsun.

 18. ahmet 16/12/2013 #

  Hocam cevap bekliyorum?

  • admin 16/12/2013 #

   Ahmet Bey, eğer dikkat ettiyseniz yorumlara aslında hep aynı cevabı vermekteyiz. Sitemizde uzaktan teşhis, tedavi, öneri imkanı maalesef yok. Üstelik siz ameliyatlar geçirmişsiniz, dizin son durumu bilinmeden, hasar neydi, şimdi ne oldu görmeden herhangi bir şey söylenemez. Lütfen diziniz için muayene olduğunuz doktorunuza bu konuyu danışın. Geçmiş olsun.

 19. Furkan M. 17/12/2013 #

  Sayın hocam, okul maçı yaptıktan sonra eve geldim, dinlendim hatta uyudum.uyandığımda ayağımı neredeyse hissedemeyecek kadar ağrıyordu. Kuran kursuna gidiyorum namaz kılamıyorum o yüzden 2 haftadır da gidemiyorum. Ben de doktora başvurdum. Henüz 13 yaşındayım, doktor bana: gelişme döneminde olduğumu, kemikleri ve kaslarımın büyüyüp geliştiğini söyledi ve de 6 ay sporu yasakladı. Ama 2-3 gün geçmedi ki bacağım şişmeye başladı. Sayın hocam buradan bir tedavi uygulayamayacağını bildiğim için bana lütfen bir öneride bulunun.

  • admin 18/12/2013 #

   Sevgili Furkan, doktora görünmüşsün ama şimdi yeni bir belirti, şişme ortaya çıkmış. Başka bir doktordan daha fikir alırsan hem için rahat eder hem de eklemle ilgili yeni bir durum mu var, maçta zedelenme mi oldu, öğrenebilirsin. Geçmiş olsun.

 20. admin 20/12/2013 #

  SİTEMİZE İLGİ GÖSTERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. NE YAZIK Kİ UZAKTAN TEŞHİS, ÖNERİ VEYA MUAYENE İMKANIMIZ BULUNMAMAKTADIR. YORUMLAR BÖLÜMÜMÜZ DİĞER OKUYUCULARLA PAYLAŞIMDA BULUNMANIZ İÇİNDİR.

 21. fahrettin 16/01/2014 #

  Bende de diz ağrısı var, merdiven çıkarken çok ağrı hatta acıma oluşuyor, başka hiçbir şekilde ağrı oluşmuyor. Doktora gittim daha yeni başlangıç oluşuyor dedi ama neyin başlangıcı olduğunu sanırım o da anlayamadı. Basit bir ağrı kesici pomat, bir kaç hareket verdi. Yine de ağrılarım geçmedi. Ben ne yapmalıyım doktorum.

 22. Aylin 21/01/2014 #

  Merhabalar hocam. Benim sol diz kapağımın sol tarafında gündüz ağrı olmuyor ancak gece otururken veya yatarken ağrımaya başlıyor. Bu ağrı kimi zaman ayak bileğime kadar uzanıyor. MR çektirdim ve ortopedi doktoruna gittim. Doktor ‘zorlamışsın’ dedi. Merhem verdi ama geçmedi. Herhangi bir zorlama da yapmıyorum. Saygılar.

 23. Helin 31/01/2014 #

  Dün kayak yaparken düştüm. O an hiç bir şey hissetmedim. Eve gelirken bir ağrı girdi ve o zamandan beri ne üzerine rahat bir şekilde basabiliyorum ne de bacağımı düz tutabiliyorum. Doktora gitmek burada biraz zor. Ne yapmalıyım? Biliyorum burası bunun için değil ama şuan bana yardımcı olan tek yer bu site.

  • admin 01/02/2014 #

   Helin Hanım, bacağınızı doktora gösterene kadar üzerine basmamaya, fazla hareket ettirmemeye ve zorlamamaya çalışın. Mümkün olduğunca dinlenin. Sorun dizdeyse buz koyabilir, bandaj yapabilirsiniz. En kısa zamanda muayene olmalısınız.

 24. zeliha 06/02/2014 #

  Yaklaşık 2 sene önce sol dizimi büktüğümde zorlanma hissettim. Hiç ağrı olmadı. Fazla bükmemeye dikkat ettim. İçinde glukosamin olan ilacın iyi geldiğini duydum 3 ay kulladım iyi geldi. 7-8 ay sonra tekrar başladı fakat daha kötü. Bir haftadır ayakta çok durduğumda dizimde ağrı oluyor. Dokunduğumda kıkırdakta sanırım gırç gırç diye oynama oluyor. Dinlenince ağrı da oynama da geçiyor. Yere çöktüğümde tutunarak zorla kalkıyorum. Dün akşam da sol ayak başparmağımın eklem bölgesi çok ağrıdı, sabah kalktığımda geçmişti, o da onunla ilgili midir? Ve ben glukosaminli ilacı tekrar kullanmaya başladım devam edeyim mi? 4 ay sonra Türkiye’ye döneceğim. Doktora o zaman gitsem olur mu? Teşekkür ediyorum.

  • admin 06/02/2014 #

   Zeliha Hanım lütfen kendi kendinize ilaç kullanmayın ve eğer bir dil sorunu yoksa, bulunduğunuz yerde doktora görünün. Anlattıklarınız bir neden söylemek için yeterli değil, muayene gerekir. Bekleyin demek doğru olmaz.

 25. ayhan 06/02/2014 #

  Merhaba kolay gelsin, ben 3 sene önce iş kazası geçirdim. Üzerime duvar çöktü ve sol dizden ön çapraz bağ ve meniskus ameliyatı oldum ama inşaatta çalıştığım için işim ağır, dizimde aşırı ağrı var. Dayanamıyorum ağrılara, arada dizim boşalıyor yere düşüyorum. Ne edeceğimi bilmiyorum, ne etmem gerekiyor, yardımınız için tşlr.

  • admin 11/02/2014 #

   Ayhan Bey dizinizin şu anki durumunu ameliyatınızı yapan doktorla veya bir fizik tedavi uzmanı ile görüşmelisiniz. Fizik tedaviye ihtiyacınız olabilir.

 26. volkan 10/02/2014 #

  Benim diz kapağımın etrafı sürekli ağrıyor, ben makine operatörüyüm, çok az yürüyorum ve genel olarak oturuyorum.

 27. unsal 14/02/2014 #

  Merhaba benim sağ dizimde cok ağrı var. Merdiven çıkarken çok ağrıyor ve inerken aynı şekilde ağrı oluyor. Sebebi ne olabilir? Teşekkürler.

  • admin 18/02/2014 #

   Sayın Unsal genel sebepleri yazımızda sıralamaya çalıştık ancak kişiye özel, uzaktan teşhis ne yazık ki mümkün değil. Geçmiş olsun.

 28. Şeker 17/02/2014 #

  Merhaba, benim sorunum şu şekilde, sağ dizim çok yürüyünce çok ağrıyor, bağdaş kurarken zorlanıyorum ve üstüne basınca acıyor, elimle masaj yaptığımda da ağrıyor. Daha önce de başıma gelmişti, doktor ufak bir zedelenme demişti ve ilaç yazmıştı. Şimdi tekrarlaması beni korkuttu, başka bir şey olabilir mi?
  Sol bacağımda da uzun yol yürüdüğümde ya da tempomu arttırdığımda şişme meydana geliyor. Sanki birisi bacağımı lastikle sıkıyormuş gibi kasılıyor. İkisinin birbiriyle alakası var mıdır? Bunlar bana neden oluyor biraz bilgilendirirseniz çok sevinirim. Ayrıca doktora gideceğim ama size de danışmak istedim.

 29. buse 17/02/2014 #

  Merhaba ben 12 yaşındayım ayağa kalktığımda ya da merdiven indiğimde vb durumlarda diz kapağım ağrıyor. Nedeni ne olabilir?

  • admin 18/02/2014 #

   Merhaba Buse, senin yaşında ‘büyüme ağrıları’ denilen ve kemiklerin gelişmesinden kaynaklandığı düşünülen bacak ağrıları görülebilir, normaldir. Eğer ağrın uzun süreler hiç geçmiyorsa, dizinde şişlik oluşuyorsa ya da yere basamayacak kadar ağrın oluyorsa bir doktora muayene olarak ağrıyla ilgili daha fazla bilgi almalısın.

 30. Şeker 19/02/2014 #

  Merhaba, benim sorunum şu şekilde, sağ dizim çok yürüyünce çok ağrıyor, bağdaş kurarken zorlanıyorum ve üstüne basınca acıyor, elimle masaj yaptığımda da ağrıyor. Daha önce de başıma gelmişti, doktor ufak bir zedelenme demişti ve ilaç yazmıştı. Şimdi tekrarlaması beni korkuttu, başka bir şey olabilir mi?
  Sol bacağımda da uzun yol yürüdüğümde ya da tempomu arttırdığımda şişme meydana geliyor. Sanki birisi bacağımı lastikle sıkıyormuş gibi kasılıyor. İkisinin birbiriyle alakası var mıdır? Bunlar bana neden oluyor biraz bilgilendirirseniz çok sevinirim. Ayrıca doktora gideceğim ama size de danışmak istedim.

 31. ayşe 24/02/2014 #

  Merhaba. Ben uzun yıllar hentbol oynadım ve maçlarda çok darbe aldım düştüm. Sporu bırakmama rağmen bir yıldır diz kapaklarımda çok ağrı oluyor. Dizlerim üşüdüğü zaman ağrılar daha da şiddetleniyor, nedeni ne olabilir?

 32. tn 09/03/2014 #

  İyi günler ben 7. sınıfa gidiyorum derste oturduktan sonra teneffüse herkes koşa koşa çıkıyor fakat ben koşarken dizlerim ağrıyor ısınınca bu ağrı azalıyor bunun sebebi ve çözümü nedir?

 33. solmaz 11/03/2014 #

  Hocam öncelikle merhaba bende bel fıtığı rahatsızlığı var. Algoloji bölümünde iğne tedavisi görüyorum 25 günde 3 iğne yedim kuyruk sokumumdan, 2 tane kaldı. Yani 11 günde bir oluyorum. Ama hiçbir şeyim yokken her iki dizime ani ağrı girdi. Sizce neden böyle oldu, iğnelerin yan etkisi mi geçer mi kendiliğinden?

 34. gly cetin 12/03/2014 #

  Merhaba. Benim dizim sadece sağ dizim ağrıyor. Sürekli merdiven inip çıkıyorum. Bazen yanma yani çok sıcaklık hissediyorum dizimde. Sizce nedeni ne olabilir?Ne yapmam lazım?

  • admin 14/03/2014 #

   Sayın Gly bu şekilde bir teşhis koyma ya da tedavi önerme imkanımız bulunmamakta. Bir doktora görünmelisiniz, geçmiş olsun.

 35. mehmet 15/03/2014 #

  Yaşım 21 benim sağ dizimde bir kaç gündür bir ağrı var ve sağ dizim vücudumu taşımadığını hissediyorum yürümekte zorluk çekmekteyim. Oturduğumda ayağa kalkarken sağ dizim tutuluyor ve aynı dize kramp giriyor ve büktüğümde dizimi acı hissediyorum. Genelde sağ dizde oluyor, bunun nedeni nedir? Bende demir eksikliği var, bu etken olabilir mi? Neler yapmalıyım saygılarımla.

  • admin 20/03/2014 #

   Mehmet Bey muayenesiz bu şekilde uzaktan diz gibi karmaşık bir bölgedeki sorunun ne olduğunu anlamak mümkün değil. Lütfen bir doktora görünün, geçmiş olsun.

 36. zeynep 24/03/2014 #

  Merhabalar. Uzaktan ya da internetten tedavi söz konusu olamayacağının farkındayım fakat diğer yorumları ilgiyle cevapladığınızı gördüm ve bir şey danışmak istedim şimdiden cevabınız için teşekkür ederim. 22 yaşındayım ve yaklaşık 3 hafta önce ayağım kaydı dizimde şiddetli bir ağrıyla yürüyemez halde doktora gittim kırık çıkık olmadığını kas zedelenmesi olduğunu söyledi bir ağrı kesici krem ve dizlik verdi. Okula gitmek zorunda olduğum için bir haftadan fazla dinlenemedim. Neredeyse bir ay olacak fakat hala sislik var dizimde kremi ve dizliği kullanıyorum ama geçmiyor sizce daha ne kadar surede geçer bu şişlik.

  • admin 27/03/2014 #

   Kas zedelenmeleri bazı durumlarda kemik kırığından daha uzun sürede iyileşebilmektedir. Ağrıların hafiflemesi 5-6 haftayı bulabilir. Ancak şişlik için bir daha muayene olmanızı öneririm.

 37. Figen 26/03/2014 #

  Merhabalar; 29 yaşındayım Almanya da yaşıyorum. Mesleğim mağaza yöneticiliği. Uzun zamandır belimde ve sağ bacağımda 7/24 geçmeyen ama bazen hafif bazen de fazla ağrılar çekiyorum. Bir çok farklı doktora gittim defalarca mr çekildi dizimden ve belimden fakat her doktor farklı bir yorum yaptı. Biri halime üzülerek protez diz takılmalı derken diğeri tam aksini söyledi. Bazı doktorlarda belimde olan kas ve sinirlerin yıpranmasından ileri geliyor diyerek beni masaj ve egzersiz hareketler yapılan terapi merkezlerine yönlendirdi. Şu anda ise bir haftadır geçmeyen şiddetli ağrılarla mücadele ediyorum yatak istiratindeyim. Belimden kortizon iğnesi yaptılar onunda yanma hissini yok etmekten başka bir faydası olmadı. Lütfen bana yardımcı olur musunuz..Saygılarımla.

  • admin 27/03/2014 #

   Figen hanım buradan bir şey söylemek mümkün değil bu konuda size ancak sizi muayene eden doktorlar yardımcı olabilirler.

 38. levent isler 28/03/2014 #

  Oğlum futbolcu ve 16 yaşında Fransa’da elite takımda fakat iki aydır tandinit (Fransızcası) Türkçe karşılığı nedir bilmiyorum 5-10 dakika düz koşu yaptıktan sonra ağrı yapıyor ve sağ diz yanı şişiyor ve bu şişkinlik belirgin yaklaşık 6-7 cm bir şişkinlik ne olabilir? Türkçe karşılığı nedir, çözümü var mıdır?

  • admin 05/04/2014 #

   Levent Bey oğlunuzun bir takım doktoru vardır ve eğer yoksa bir doktora muayene olarak durumu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilir. Özellikle sürekli spor yapan kişiler bu tip ağrı ve şişlikleri ciddiye almalı ki kalıcı sorunlar yaşanmasın.

 39. nermin 12/04/2014 #

  Selam benim yaşım 17. Voleybolla uğraşıyorum. Maç sırasında daha antrenman zamanında smaç vururken yüksekten düştüm, dizimde sanki kırılma gibi ses duydum ve ağrı oluştu ve hocam geldi buz koydular. Doktor baktı ama kırılmadığını söyledi. Bana elastik bant verdi ve bağladım. Şimdi 2 haftadır antrenmandan uzak kaldım. Oturup ani durduğum zaman sanki dizim boşluğa gidiyor. Normal yürüyorum ediyorum ama bazen ağrı oluyor. Ameliyattan korkuyorum. Ne yapmam gerekir, ben voleybolu bırakmak da istemiyorum, yardım edin bana lütfen.

  • admin 16/04/2014 #

   Nermin Hanım diz gibi karmaşık yapıdaki bir eklem hakkında bu şekilde uzaktan konuşulamaz. Yapmanız gereken ilk şey bir doktora gitmek ve sorun var mı bunu öğrenmek, geçmiş olsun.

 40. yunus 04/05/2014 #

  Selam ben 15 yaşındayım folklorle uğraşıyorum. Benim sıkıntım sol dizimde. Kıkırdakımsı yapıda bir çıkıntı var. Son birkaç gündür ağrıyor ve bacağım düz bir konuma gelmiyor. Şu an ağrı var ve ben yürüyemiyorum. Doktora gitmeli miyim, önerebileceğiniz şeyler var mı? Teşekkürler.

  • admin 04/05/2014 #

   Sevgili Yunus, senin durumun için şu an en büyük öneri bir doktora görünmen olacaktır. Ağrın gündelik hayatını aksatmaya başlamış, yürümek, dizini düz tutmak zorlaşmış. Bir an önce muayene olursan hem sıkıntılardan kurtulur hem de sorun neyse, ileride kötüleşmesini engellersin. Geçmiş olsun.

 41. Nafiz 12/05/2014 #

  Merhaba hocam
  28 yaşındayım Fransa’da yaşıyorum, sağ dizim 2 senedir ağrıyor, sabah kalktığımda ağrı daha da artıyor. Defalarca doktora gittim, MR çektirdim bir şey yok diyorlar zedelenme var diyorlar. Fakat her zaman ağrımıyor, iki ayda bir başlıyor yaklaşık 3 hafta sürüyor. Bıktım Türkiye’ye geleceğim ama maddi durumum iyi değil. Allah herkese acil şifalar versin.

 42. emine bulut 18/05/2014 #

  Merhaba dizimde yaklaşık 2 haftadır bir sorun olduğunu düşünüyorum. Bu sorun; hareketsiz olduğumda veya hareket halinde herhangi bir ağırım olmuyor, fakat harekete geçtiğim ilk anda bir anlık bir ağrı vuruyor ve hareket ettiğimde kayboluyor. Ne şekilde tutarsam tutayım sağa sola hareket ettiriyorum hiç bir sorun yok. Anlıyamıyorum nasul bir sorun bu doktora gitmeye de korkan biriyim. Tşkler şimdiden. Yaşım 29 ve spor benzeri bir şeyle ilgim yok. Ayakta durmuyorum veya dizimi zorlayacak herhangi bir durumda hiç bulunmadım 🙂

  • admin 19/05/2014 #

   Emine Hanım diz ağrısının pek çok farklı nedeni olduğundan, uzaktan kişiye özel bir sebep söylemek pek mümkün değil. Eğer bir sorun varsa, neden kaynaklandığını ancak muayene olarak öğrenebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 43. ece 16/06/2014 #

  Merhaba. Benim de 1 aydır oturup kalkarken dizim ve bacağım aşırı şekilde ağrıyor, yarım saat oturduktan sonra ağrı oluşuyor, n’apmalıyım?

  • admin 16/06/2014 #

   Ece Hanım bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına muayene olmalısınız.

 44. kadriye kaçar 18/06/2014 #

  Sayın hocam benim yaklaşık on bir aydır dizim ağrıyor doktora gidiyorum ameliyat dediler gün bekliyorum fakat ağrılarım geçmiyor romatolojiye gittim bana dizimden su alıp kortizon verecekler, bir sakıncası var mı teşekkür ederim.

 45. admin 23.06.2014 23/06/2014 #

  Hocam merhaba, benim yazın sıcak aylarda diz kapaklarımda ağrı oluşuyor. Nedeni ne olabilir? Teşekkürler.

 46. furkan 01/07/2014 #

  Oturunca dizim ağrıyor, içinden acıyor.

 47. nermin 05/07/2014 #

  Hocam sizin söylediğinizi yaptım, bağımda zedelenme olmuş. Ama ameliyat olsan da olur olmasan da olur dediler. Ameliyat 12.000 $ dolar dediler.

 48. salih 26/07/2014 #

  Merhaba Yasin bu diz ağrılarının sebebi ısınma hareketi spor gibi gelir ama gel gelelim maçta bacağın zorlandığı için bacak ağrın olabilir, bence fazla zorlama menisküsün yırtılabilir.

 49. mevlüde 01/08/2014 #

  Merhaba ben 40 yaşında bir bayanım belimde ve boynumda düzleşme var. Kaç sefer doktora gittim kas gevşetici verip yolladılar git gide ağrılarım çoğaldı en son gittiğimde ellerimde ve ayaklarımda aşırı uyuşma var bana ilaç verdi kulandım önce sonrada 150ligi kulandım çok kötü oldum ilacı bıraktım bu konuda yardımcı olur musunuz?

 50. Voleybolcu 03/09/2014 #

  Ben yaklaşık 3,5 aydır voleybol oynuyorum. Daha 13 yaşındayım ama nedense dizime çok ağırlık veriyorum herhalde sızı şeklinde ağrıyor. Doktora gittim bir şey yok dedi. Bazen duvara yaslanıp sanki sandalyeye oturur gibi bir hareket yapıyoruz. 15sn. filan sürüyor. O zaman çok ağrıyor. Ani hareket yapınca da oluyor. O hareketleri şimdilik yapmamaya çalışıyorum. Daha fazla yormamak için. Daha önce hiç bir yerde oynamadım. İlk defa 3,5 aydır oynuyorum. Her halde dizlerim daha güçlenmedi, bu yüzden oluyor diye düşünüyorum. Yardımcı olur musunuz? Voleybolu bırakamam çünkü 🙁 Bırakmak hiç istemiyorum.:((( Lütfen cevaplarınızı bekliyorum..

  • admin 06/09/2014 #

   Sevgili Voleybolcu, doktora gittim demişsiniz. En doğrusu da bu çünkü muayenesiz, uzaktan bir yardım imkanımız bulunmamakta.

 51. Oğuz 08/09/2014 #

  Merhaba, hocam 25 yaşındayım anksiyete rahatsızlığım var ve sanırım bu yüzden kaslarımı ve eklemlerimi kasma hissi duyuyorum dizlerimi sıkma hissi duyuyorum ve birkaç gündür sağ dizimde yanma sızlama oluşuyor günün bazı saatlerinde canımı çok yakıyor kilom normal psikiyatriste mi gitmeliyim bunun için yoksa ortopediye falan mı? Teşekkürler.

  • admin 09/09/2014 #

   Oğuz Bey önce bir ortopedi uzmanına görünün, muayene sırasında rahatsızlığın psikolojik olup olamayacağını da danışın.

 52. Hüray 24/09/2014 #

  Yaklaşık iki buçuk aydır sağ dizimde ağrı oluyor geçer diye hep erteledim ama özellikte gece yattığımda çekilmez ağrılar oluşmaya başladı sağa sola dönerken bacağımı tutup hareket edebiliyorum her iki bacağımı dizden kaldırığımda sağ bacağım düz olmuyor kilitleniyor sanki yine bacak bacak üzerine attığımda indirirken çok ağrı oluyor yine tutarak çözüyorum, yürürken ve gündüz diz ağrısı dışında bir şikayetim olmuyor ama dediğim gibi özellikle uykuda dönerken ağrısına dayanamıyorum.

 53. RIZA 28/09/2014 #

  Hoca merhaba ben 48 yaşındayım dizlerimle çalışan bir işçiyim 30 senedir inşaatta ayni mesleği yapıyorum iki dizimden rahatsızım. MR vs gibi araştırmalardan sonra menisküs yırtığını tespit ettiler. 28/02/2014 tarihinde sol dizimden dış menisküs ameliyatı oldum 2 ay fizik tedavi gördüm 3 ay sonra filim çekerek bir buyuk iğne yaptılar sonra da bir hafta arayla 3 iğne vurdular hala acı geçmedi. sonra sağ dizimdeki acıya dayanamadım 28/08/2014 sağ dizimden iç menisküs ameliyatı oldum. Hala iki dizimde ağrılar var oturup kalkınca merdiven çıkınca inince ağrılar oluyor bazen dayanılmıyor. Ayakta durunca dizlerimde bayağı bir boşluk var sonra aile hekimi bir ​​uzmana gönderdi (podologue) 01/10/2014 randevu Verdi randevuya gideceğim. Hoca sizce ne Gibi hastalık Olur- Sizce mesleğime dönmek riskli mi beni bilgilendirirseniz memnun olurum. Saygılarımla.

  • admin 01/10/2014 #

   Rıza Bey geçmiş olsun. Sitemizde genel bilgilendirme yapıyoruz ancak teşhis veya tedavi önerisi yapamıyoruz. Durumunuzla benzerlik gösteren hastalar varsa yorumunuza cevap yazabilirler. En doğru bilgiyi ancak sizi bizzat muayene eden ve durumunuzu takip eden doktorlardan alabilirsiniz.

 54. ravzanur 30/09/2014 #

  bundan 1.5 ay önce ayak parmağıma platin takıldı ayağımın altında şişme oluyor şimdi de ağrı dizime vuruyor yürürken acıyor ne yapmalıyım?

  • admin 01/10/2014 #

   Durumunuzu bilen doktorlara tekrar muayene olmalısınız.

 55. rukiye 07/01/2015 #

  Merhaba. Diz kapaklarımda kilitlenme ve aşırı yanma hissi var. Doktora gittim herhangi bir şey yapmadı söylemedi. Hareketler verdi fakat azalma bile olmadı.

 56. Aykut 14/01/2015 #

  Merhaba Admin. Bundan 4 yıl önce büyük motor ile az süratle kaza yaptım o günden bu güne diz kapaklarında ağrı var. Doktora gidiyorum bir şey yok diyor gönderiyor doktor değiştiriyorum o da aynı şeyi söylüyor. Ben de uzun zamandır araştırmadayım. Ağrılarım şu şekilde meydana çıkıyor; çömeliyorum o zaman iki diz kapağımın üstü komple kızarıyor ağrı yanma şeklinde oluyor, bağdaş kuruyorum aynı şekilde bacağım kitleniyor gibi oluyor ve sonra uyuşma meydana geliyor. Bu nedir? Beni aydınlatır isen çok çok iyi olacak. İlginden dolayı teşekkür ediyorum başarılar diliyorum.

  • admin 15/01/2015 #

   Aykut Bey doktora gittiğinizi belirtmediyseniz sorun ancak muayene ile anlaşılır diyebilirdim fakat doktordan sonuç alamadığınızı söylemişsiniz. Uzaktan ne yazık ki tahmin yürütmek mümkün değil, kusura bakmayın. Geçmiş olsun.

 57. GÖZDE 06/02/2015 #

  Merhabalar, benim sol dizimde özellikle kıvırırken ve üzerine yüklendiğimde çok feci ağrı olmakta. Hatta çok hızlı yürüyüşler yaptığım zamanlarda kıyafet giymek için bile kıvıramıyorum o yüzden hızlı yürüyüşler yapamıyorum. Ayrıca dizimi uzun süre düz veya kıvrık tutamıyorum belli aralıklarla değişiklik yapmam gerekiyor çünkü ağrıyor.Daha önce doktora gittiğimde iki bağda yırtık var dedi ve sprey verdi birde evde yapabileceğim fizik hareketleri verdi. Merdiven çıkmamaya dikkat et dedi. Son zamanlarda ağrılarım arttı. Sürekli bir ağrı var artık dizimde. Lütfen bana yol gösterir misiniz?

  • admin 09/02/2015 #

   Tekrar muayene olmalısınız.

 58. Ilayda 09/02/2015 #

  Merhaba sol dizim çok ağrıyor genelikle bağdaş kurduktan sonra çok daha fazla ağrıyor yedi ay oldu geçer diye erteliyorum ama ne kadar doğru bilmiyorum ve bazen de kütlüyor o anda çok acı çekiyorum neden olabilir teşekkürler.

  • admin 09/02/2015 #

   Ağrılar geçmiyorsa daha fazla ertelemeyin ve bir ortopedi uzmanı ile görüşün.

 59. Hanifi 12/02/2015 #

  Slm, benim annemin çok ağrısı var hocam 8 yıldan beri !!! Annem çoğu sefer hastaneye gitti ve yanlış tedavi yaptılar ve her değişik doktora gittiysek yanlış tedavi dediler ve yanlış tedavi de yaptılar ne yazık ki :((( ve şimdi annem doğru düzgün yürüyemiyor ve geçen ay antep’te özel bir hastaneye gittik ve orada bana mantıklı gelecek konuşmalar geçti ve doktor iyi olduğunu tahmin ediyorum, diz kapakları çok kötü olmuş annemin :(( Doktor acil ameliyat diyor ama bu olaylardan sonra tabi ki annem de ve ben de korkuyorum (yanlış tedavi sonrası) ama ne yazık ki nereye şikayet ettiysek ne yaptıysak zor, benim sorum hangi hastanenin veya doktorun iyi olduğunu nasıl anlayabilirim?

  • admin 15/02/2015 #

   Sayın Hanifi geçmiş olsun, bu tip talihsizlikler yaşamanız gerçekten de çok üzücü. Genel olarak aklınızda bulunması gereken, ameliyat önerildiğinde 2. bir fikir daha almanız önemlidir. Bu noktada biraz araştırma yapıp, belki internet / forumlar aracılığıyla veya tanıdıklar vasıtasıyla bölgenizdeki iyi referanslı, bu konuda uzman doktorları araştırabilirsiniz. Görüştüğünüz doktorlara soru sormaktan çekinmeyin, bu en doğal hakkınızdır ve saygısızlık değildir. Bu hastalık nedir, önerdiği tedavi neyi düzeltecek, verilen ilaçların özellikleri – neye yönelik olduğu, tedavi süresi gibi soruları cevabı anlayana dek sorun.

 60. muhammed 15/02/2015 #

  Merhabalar ben basketbolcuyum air alert denilen bir çalışma programı uyguluyorum programda squat var yapmaya başladıktan 3 gün sonra sol dizimin sol tarafında ağrı oluyor neden acaba bilgilendirirseniz sevinirim.

 61. kerem 18/03/2015 #

  Merhaba dizlerimde bir güçsüzlük hissediyorum özelliklede dinlenince veya akşamları evdeyken. 36 yaşındayım tansiyon ilacı kullanıyorum. Bu güçsüzlük ve ağrının sebebi neler olabilir. Kan testleri normal biraz d vitamini eksik. Ortopedi veya nörologa gitmedim ağrılar bazen dirseklerimde de oluyor, ra ve crp normal. Boyun düzleşmesi de var uzun yıllardır. Şimdiden teşekkürler.

 62. füsun 18/03/2015 #

  Benim sağ dizim geriye doğru birkaç kez sert bir şekilde esnedi bayağı acı vermişti aradan bir süre geçti artık iki bacakta aynı düzlükte duramıyor. Sağ dizimi geremiyorum acı veriyor diz kemiğinde sürtünüyor gibi bir his var doktora gittim bişiniz yok dedi mr a gerek yok demişti, ne yapmalıyım?

 63. NİHAT 19/03/2015 #

  Merhaba benim diz kapaklarım acıyor soğuk havalarda genelikle oluyor.

 64. mehmet 19/03/2015 #

  Merhaba hocam benim sol diz kapağımın altında kemik da bozulma oldu yanı nasıl anlatsam namaz kılarken sol diz kapağımı altında fındık varmış gibi oluyor 2.3 kere dr gittim sonuncusu film istedi baktı dedi ki çatlak var buraya pullu vida atacağız dedi. Ben de o an için korktum ve şimdi akşamları nasıl yanma oluyor ki dayanamıyorum gündüz ayakta olduğum için çok ağrımıyor bu konuda bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

 65. taha 28/03/2015 #

  Benim de dizimde ayrılma vardı. Sol dizim alçıya alındı 1-2 ay faydası oldu sonra sağ ve sol Ayağım futbol oynadıktan sonra ağrıyor doktor kılcal damar ara ara kan gitmiyor dedi dizlik verdi. Dizliğin bir faydası yok artık bir önerimiz var mı?

 66. ferhat 01/04/2015 #

  Ayağımda şişkinlik var ve bastırdığımda ağrıyor koşamıyorum kıvırmakta zorlanıyorum topa sol ayak vuramıyor dizimden dolayı.

 67. Ali 15/04/2015 #

  Dün 12 km koştuktan sonra dizimin önünde baldır kemiğimin üst bitiminde ağrı oluştu. Daha önce de 10km koşuyordum sorun yoktu kas ağrıları dışında. Kondromalazi patella olduğunu biliyorum ama nasıl geçer? Spora ara vermeli miyim? Yaşadığım yerde doğru dürüst doktorda yok maalesef.

  • admin 15/04/2015 #

   Ali Bey dinlenme ve buz tedavisi ilk önlemler olabilir. Ancak ilaç veya fizik tedavi gibi önlemlerin de gerektiği bir durum olabilir. Dolayısıyla muayene olmanızı öneririz. Geçmiş olsun.

 68. osmanabi 03/05/2015 #

  Doktor bey madem kimsenin sorusunu adam gibi cevaplamayıp herkesi bir sağlık kuruluşuna yönlendirecektiniz neden böyle bir soru cevap sayfası açtınız???

  • admin 07/05/2015 #

   Sayın Osmanabi yorumlar bölümünün ‘site ziyaretçilerinin kendi aralarında paylaşımda bulunmaları için’ düzenlendiği açıkça belirtilmiştir. Bu bir soru-cevap sayfası kesinlikle değildir. İnternetten teşhis-tedavi olmaz. Tabii ki doktora gideceksiniz.

 69. Dilara 24/07/2015 #

  Merhaba hızlı ve fazla kilo artışı dizlerde nasıl sıkıntılara yol açabilir?

  • admin 08/08/2015 #

   Dilara Hanım alınan her kilo ile dizlere daha çok yük binmeye başlar. Dizlerde aşınma, hassasiyet ve ağrılar meydana gelebilir.

 70. sevinç 01/08/2015 #

  slm ben 1 hafta önce kondisyon bisikleti aldım diyetle birlikte yaklaşık yarım saat kullanmaya başladım ilk günler hiç bir sorunum yoktu ama şu anda sağ diz kapağım 10 dk. kullandıktan sonra felaket bir şekilde sızlama başlıyor. Daha fazla kullanamıyorum gece de dizimin sızlamasıyla uyanıyorum acaba sebebi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler iyi geceler.

 71. saygın 06/10/2015 #

  Herkese doktora gidin cevabı siz doktor değil misiniz neden size soruyoruz o zaman hepimiz doktora gidelim anlayalım buraya neden yazıyoruz?

  • admin 16/10/2015 #

   Sayın Saygın, yorumlar bölümünde muayene ve hatta tedavi olup deneyimlerini burada paylaşanlar da oluyor. Zaten yorumlar bölümünün amacı da bu. Hiçbir doktorun size buraya gelmenize gerek yok, telefonda anlatın teşhis koyayım dediğini düşünebiliyor musunuz? İnternet için de aynısı geçerlidir.

 72. Serhat Dalgıçer 05/12/2015 #

  Merhaba, ben 37 yaşındayım, mesleğim gereği gün içinde çok kez merdiven inip çıkıyorum, yürüyorum, ayakta kalıyorum. Eski bir atletim, hala da hafta sonları koşarım, ayrıca yazın yüzerim, kışın spor salonuna giderim, spordan hiç kopmadım, kopmak ta istemiyorum.

  Son bir yıldır dizlerimde sürekli yanma ve sıcaklık hissi var. Yürürken koşarken pek sorun yok fakat sabit ayakta dururken şiddetli ağrılarım oluyor, fazla merdiven çıktığımda da ağrım oluyor. Gece rahat uyuyorum, sabah uyanıp ayağım yere bastığında ağrım başlıyor.

  MR sonucumda medial pattellar plika ve minimal artiküler sıvı artışı gözüküyor. Doktorlar sorunumun plika dan kaynaklandığını düşünüyor ve PRP öneriyorlar. Fakat ben sürekli olan yanma ve sıcaklık hissinden ötürü kireçlenme olabileceğini de hissediyorum.

  Sizce dizlerime PRP uygulatmamın eğer kireçlenme varsa zararı olur mu?

 73. Abdussamet 15/01/2016 #

  Öncelikle sorunlara cevap verdiğinizi gördüğüm için yazıyorum. Demek ki kaale alıyorsunuz, teşekkürler bunun için. Sağ dizimde böyle yıldırım çarpması şeklinde sızı var. Sanki biri bıçak batırıyor. Bu da acı veriyor. Son zamanda sıklaşmaya başladı. Sizce sorunun kaynağı ne olabilir? Diz kapağında değil, dizimin içinde ve genellikle diz bölgesinin sağ tarafında hissi uyandırıyor. İyi günler.

 74. Hulusi güneş 20/02/2016 #

  Hocam iyi günler.
  Halı sahada maç yaptım eve geldim bir şeyim yoktu. Gece yarısı sağ dizimin iç tarafındaki ağrı ile uyandım. 2-3 gün içinde geçti.
  1 hafta sonra yine maç yaptım, yine eve gelip duş alıp yattım ve yine gece ağrı ile uyandım. Bu sürekli olur mu yoksa biraz ara vereyim mi. Kendi kendimin Dr u olmak istemem ama bağ yırtıcı değil çünkü şişme yok ama dokunurken acıyor. Sizin görüşünüz nedir? Bu arada 36 yaşındayım ve kendimi bildim bileli sürekli top oynarım.

 75. Levent 29/02/2016 #

  Hocam diz kapağımdan önce namaz kılarken çökerken kalkarken ses geliyordu sonra hafif hafif diz kapağının önünde ağrı hissetmeye başladım geçenlerde doktor film Mr emar istedi sonuç: diz kapağı etrafında ki kaslar zayıf dedi güçlendirmek gerek dedi bir kaç hareket verdi ama geçmedi geçmese gel iğne vuracak dedi kas güçlendirmek için ben ne yapmalı m nasıl güçlendirir ve iğne hakkında ne dersiniz?

 76. nihat 05/03/2016 #

  Ben 32 yaşındayım sol dizimden 10 gün önce meniskus ameliyatı oldum,kova sapı yırtığı vardı ve dikildi, %15i alındı, geceleri hareketsiz olduğundan bir ağırlık varmış gibi dizimde ve ağrı oluyor, normalde ilk günlerde ameliyat ağrısıdır düşüncesi vardı kafamda ama bu kadar sürmemesi yani (10 gündür) başka bir problem endişesi veriyor bana, az da olsa hareket ettirsem bacağım rahatlıyor sorun ne olabilir..

 77. mehmet 12/03/2016 #

  Slm hocam merhabalar benim 3 sene önce dizimde ağrı ve şişlik oldu emarda yan çapraz bağı yırtık olduğu ve az bişeyin tuttuğu nu solediler buz uygulaması ve egsersizlerle ağrım ve rahatsızlığım geçti 2 yıldır herhangi bi sıkıntı olmadı rahatsızlığım tekrar başladı aynı dizimden ve aynı şekilde ne yapmalıyım tesekkurler

 78. Özcan Doğan 29/03/2016 #

  Merhabalar benim de sağ dizim ağrımakta muhasebe bürosunda çalışıyorum bildiğiniz demirbaş gibi adamım pek dışarıda işim olmaz. Tahminimce hareketsizlikten kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bir de benim çalıştığım yerin merdivenleri çok dik dönüşler sağa doğru vücudu sağa doğru atarken fazla yükleniyor da olabilirim (inanın 8 katlık merdiven çıktığım halde bu kadar zorlanmıyorum). Bundan da kaynaklı olabilir belki. Bu durum arada bir oluyor bir süre sonra geçiyor. Yani doktorluk bir duruma dönüşür mü merak ediyorum.

 79. Semih 07/05/2016 #

  Merhaba İşim icabı ayakta fazla duruyorum ( güvenlik görevlisiyim ) ve bunun sonucunda diz kapaklarımda yanma oluyor özellikle sol dizim de. Şişme vb olay olmuyor. Yardımlarınızı bekliyorum

 80. Ebru 08/05/2016 #

  Selam benim sorunum sağ diz de ağrım vardı ortepediye gittim mr de sol diz
  kapaginda kemik kangreni dedi doktor protes dedi ama yaşımdan dolayı kemik eklicez dedi terettutteyim bilgilendirirmisiniz beni

 81. Derin sakar 01/07/2016 #

  Hocam merhaba. Benim sürekli her gece sağ dizim ağrıyor. Çok ağrıdığı için sıcak su döküyorum 2-3 dakika boyunca. Sıcak su çok iyi geliyor. Ağrım anında kesiliyor. 10 dakika sonra dizim soğuyunca yine ağrı başlıyor. Acaba bunun nedeni nedir?

 82. Gülden 22/07/2016 #

  Sol diz kapagimin hafif üst tarafına kızım kafasını vurdu ince bi kemik 1 seneyi geçti hala ağrıyor ve şiddetli olmaya başladı bu ne olabilir oturduğum yerden kalkarken çok ağrıyor cvp verirseniz sevinirim

 83. Hatice 26/07/2016 #

  Merhaba hocam benim ayak bileğimde başlayan bir ağrı 10 gün sonra diz kapağımın arkasına sonrada kuyruk sokumumun arkasında olmaya başladı bununla beraber kasık bölgemede vuruyor bunların bir bağlantısı olabilirmi

 84. Murat 07/11/2016 #

  Hocam sol dizimin ağrısından debriyaja basamıyorum, şöförüm, mecburen bu işi yapmak zorundayım. Doktor film sonuçlarında kıkırdak incinmesi dedi, egzersiz hareketleri verdi sürekli uyguladım ama hiç düzelmedi, ne yapmalıyım.

 85. Ridvan 12/11/2016 #

  Merhaba
  Ben 19 yaşındayım dizimde bir ağrı yok ama çok kütleme oluyor aşağı yukarı comelirken kütlüyor sağ dizim sol dizimde böyle bir sorun yok bağdaş kurarken kemik sürtme oluyor kitlenme oluyor fakat doktora gittim şuanda bir şeyin yok dedi agrin olursa mutlaka gel dedi ve bağdaş kurma mı çömelmemi yasakladı ve hâlâ geçmedi 2 kere farklı doktora gittim aynı şeyi diyorlar kendiliğinden geçme ihtimali var mı lütfen cevap verin.

 86. sergen 17/11/2016 #

  selam hocam futbol oynarken ayağımı yere carptim ve dizimde şekil bozukukları şislikler falan olustu .doktora gittim dıs menüsküs yırtığı var dedi ameliyat olmamı söyledi size söyliyeceğim sey

  1 ameliyat olduğumda iğleşme sürecim 2 bu sürecte sakat ayağğımı gerdirdiğimde iç çapraz bağlarda bıcak saplantısı gibi ağrım oluyor. doktor ameliyatta orayada bakarız dedi ama orası neden oldu ve dizimde sızlama arada kıtlama olusuyor sorum bu

 87. Askın 21/11/2016 #

  Bende displazya ve meniskus yırtıgı cıktı. Kac aydan beri agrılar vardı, sol dizimde siddetli agrı girince doktora gittik ozel tahlil yaptırdık ve onu soylediler. 4 gun boyunce dinmeyen bir agrı. Tam olarak ameliyat gerektiriyormu ? O sekilde calısılırmı ?

 88. Zehra 24/11/2016 #

  Merhaba hocam venim dizimde otururken kalkarken merdivenden cıkıp inerken sızılıar oluyo bide oturdugumda ayagımı yukarı asagı kadırdıgımda diz kapagımdan çıtlama sesleri geliyo acaba neden sebebi

 89. Tarık 19/02/2017 #

  Öncelikle merhaba. Hocam ben küçük yaşlarda tekvando ya başladım 5 sene bu sporu yaptım daha sonrasında bıraktım. Şimdi 22 yaşındayım ve dizlerimde katlanınca çok farklı sesler geliyor uzun yürüyüş yaptıktan sonra ve soğuk havalarda ağrı meydana geliyor ne yapmalıyım? 2 yıldır bu şikayetlerim var.

 90. Hasan 05/03/2017 #

  Merhabalar Hocam,Ben dün basketbol oynarken bir arkadaşın ayağına takılıp düştüm ve dünden beri diz kapağımda ağrılar var bacağımı açıp kapatırken dizimden sesler geliyor ama ağrı o kadar fazla değil.Tedavisi ne olabilir ne yapabilirim cevap lütfen 🙏

 91. SADIK 27/04/2017 #

  iyi günler. 2 haftadır kilo artışım nedeniyle spora başladım. her gün yokuş aşağı ve yukarı olmak üzere 5 kilometre yürüyorum. fakat şu son 2 gündür sol diz kapağımın altında ağrı hissetmeye başladım. normalde otururken ya da yatarken ağrım yok. fakat oturduktan veya yattıktan sonra ilk ayağı kalkışımda ve ilk 10 dakika yürümemde sol diz kapağımın altında ağrı hissediyorum. fakat 10 dakika yürüdükten sonra ağrım kesiliyor. ne zaman tekrar uzun süreli oturursam ya da yatarsam ilk kalkışta ağrım oluyor. neden yardımlarınızı rica ederim.

 92. Serkan 23/05/2017 #

  Hocam geçenlerde bağdaş kurmuş oturuyordum bir kalktim dizim küt diye ses geldi bir ağrı bastı dizimi resmen kivrandim su an sokağa çıkıp yürüyorum hareket ediyorum ama bazen ağrı giriyor dizime vucudumun tüm bölgesi sıcak sanki orası soğuk anlam veremedim doktora gitmeden önce bir danisayim dedim 🙂 yürürken zorlanmiyorum yürüyorum falan ama ara sıra o ağrılar oluyor

 93. Ozkan 05/01/2018 #

  Merhaba,
  Bacaklarımda dolaşan bir ödem olduğundan supheleniyorum.
  Onunla ilk 11le 16km arasında attığım departmanı sonra tanıştık.6ay 3km den fazla kosamadimHep sol diz kapağının kenarında cikti.3 doktor gezdim fizyolojik terapi fln fayda yok.4.doktor Turkdu internetten röntgenime baktı buz köy geçer dedi.
  Her akşam buz koymaya basladim ve ise yarıyordu.Cok hız yapamıyordum ama kosabiliyordum güzel tempoda.
  Uzun koşullardan sonra küvetin içine giriyordum bacaklarım tamamıyla buzla kaplı olarak(Usain Boltdan gördüm)Evin altındaki bar buz tedarikçisi olmuştu)Bacaklarimdaki tüm odemleri sıkıntı yapacak dereceye gelmeden öldürdüğünü düşünüyordum.Kosularda hep KT tape bagliyordum.Esim bacaklarima ondan daha fazla ilgi gosterdigim konusunda demleniyordu.
  2 ay içerisinde 2 30luk trail ve 2 marathon kostum gene bir gün buz banyosunda çıktım 2 ay önce İstanbul maratonu dan sonraki hafta sol ayak üstümde tam bilekleri ayak üstü arasında bir kırılganlık yürümekte bile zorlaniyordum 6 hafta da zorla geçirdim her saat buz koyuyordum tam o geçti aynı acı sağ ayakla çıktı aynı yerde bu sefer tecrübeyle 4 haftada onunda yendim ve koşuya çıktım km 6 da sağ diz kapağı dış kısımda aynı sol diz kapağındaki eski acınin kopyası oluştu.Simdi sattı düzeltmeye çalışıyorum 2.5 aydır kosamiyorum, kilo aldim.Bu ödem benimle dalga mı geçiyor resmen soğuk la yer değiştiriyor.Komple kurtulmanın bir yolu yok mu?

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.