Göz Kararması Neden Olur?

Besin zehirlenmesi, açlık, stres, sıcak ortam, ishal, bir ilacın yan etkisi gibi tehlikeli olmayan nedenlerle herkes hayatında birkaç defaya mahsus göz kararmasından şikayet etmiş olabilir.

Göz kararması her zaman önemli bir rahatsızlık habercisi olmayabilir ancak sık yaşanmaya başladığında mutlaka bir doktora görünmek gerekir.

Göz kararması tek başına bir rahatsızlığı tespit etmek için yeterli olmadığından uzaktan yardım almaya veya kendi kendinize sebebini keşfetmeye çalışmak sonuç vermeyecektir.

Göz kararması dışında kişide başka hangi belirtiler görülüyor doktor tarafından değerlendirilmelidir. Göz kararmasının altında yatan nedenin belirlenmesi için bu şikayetlerin hepsi birden önemlidir ve birlikte ele alınır. Göz kararmasına mide bulantısı, halsizlik, çarpıntı, baş ağrısı, baş dönmesi eşlik edebilir. Göz kararması çoğu kez bu belirtilerden biri veya birkaçı ile birlikte ve iki gözde birden gerçekleşir.

Göz kararmasının neden olduğuna dair bir fikriniz yoksa,  yukarıda anlattığımız gibi hastanın hikayesi dinlenmeden bir sonuca varmak mümkün olamayacağı için tekrarlayan bir göz kararması şikayetinde ilk önce bir dahiliye (iç hastalıkları) uzmanına danışılması tavsiye edilir. İç hastalıkları uzmanı da gerekli gördüğü takdirde başka bir bölüme örneğin göz hastalıkları, kulak burun boğaz veya nöroloji gibi farklı bir bölüm uzmanına hastayı yönlendirebilir.


Göz kararmasına en çok tansiyondaki oynamalar neden olur. Yaşanan yoğun bir stres ya da uzun saatler aç kalmanız tansiyonunuzu etkilemiş olabilir. Ancak göz kararması sadece tansiyon yüzünden oluşmaz. Bu şikayete yol açan başlıca sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Tansiyonun düşmesi
 • Tansiyonun yükselmesi
 • Şekerin düşmesi
 • Şekerin yükselmesi
 • Kansızlık (yaygın olarak demir eksikliğinden kaynaklanır)
 • Tiroit sorunları
 • Su kaybı (aşırı terleme, ishal, kusma vb nedenlerle)
 • Gözde problemler (ödem, damar problemleri vb)
 • Boyun damarlarında daralmalar (genelde tek gözde kararmaya yol açar)
 • Bazı ilaçlar (idrar söktürücüler, kalp, tansiyon, prostat, psikiyatri ilaçları gibi)

Göz kararmasının çoğu kez tek başına değil de başka şikayetlerle birlikte ortaya çıktığından söz ettik. Genel olarak göz kararmasına eşlik eden diğer belirtileri ve bu belirtilerin nedenlerini aşağıda sıralamaya çalışalım.

Ayağa Kalkınca Göz Kararması (Ortostatik Hipotansiyon)

Oturduğunuz yerden kalktığınızda gözleriniz kararıyor ve buna eşlik eden baş dönmesi gibi ek sorunlar da yaşıyorsanız bu duruma tıpta ortostatik hipotansiyon denir. Ortostatik hipotansiyonda kişi ayağa kalktığında tansiyonu birden düşer. Beyne yeterince kan gitmez ve göz kararmasının yanı sıra baş dönmesi, çarpıntı, bayılacak gibi olma, rengin solması gibi başka belirtiler de görülebilir. Ayağa kalkınca tansiyonun neden aniden düştüğü bilinirse, özellkle yaşlı hastalarda tehlikeli olabilecek bu durumun önüne geçilebilir.

Ortostatik hipotansiyon ilaç kullanımı, vücudun su kaybetmesi ya da kansızlık gibi basit sebeplerle ortaya çıkabileceği gibi bazen de diyabet, kalp ya da beyin hastalıklarının habercisi olabilir.

Tedavisi için eğer muayene sonrası tansiyonun bu şekilde oynamasına neden olan bir rahatsızlık tespit edilmişse, bu yönde bir tedaviye başlanır. Hastalar ayrıca ayağa kalkarken yavaş hareket etmeli, ayakta fazla hareketsiz durmamalı, bol su içmeli, kısaca tansiyon düşüklüğüne yol açabilecek durumları bilerek bunlardan kaçınmalıdır.

Göz Kararmasına Baş Dönmesi Eşlik Ediyorsa

Göz kararmasıyla birlikte baş dönmesi şikayeti de görülüyorsa aşağıdaki nedenlerden şüphelenilebilir. Ciddi bir rahatsızlıktan şüphelenmek için kırk yılda bir ortaya çıkan bir göz kararması ve baş dönmesi şikayeti yeterli değildir. Göz kararması ve baş dönmesinin sık olması, hastanın diğer şikayetleri, yaşı, kullandığı ilaçlar gibi pek çok faktörü göz önünde tutmak gerekir. Aşağıda baş dönmesiyle birlikte görülen göz kararmasına neden olabilecek yaygın sebepleri bulabilirsiniz:

 • Tansiyon veya şeker değerlerinde oynamalar
 • Migren
 • Gerilim tipi baş arıları
 • Vertigo (baş dönmesi şikayetidir, iç kulakta denge bozukluğundan kaynaklanabilir)
 • Bazı beyin hastalıkları veya beyin tümörleri
 • Kalp damar hastalıkları (özellikle 50 yaş üstü kişilerde)

Göz Kararmasına Mide Bulantısı Eşlik Ediyorsa

Göz kararmasına mide bulantısı eşlik ettiğinde örneğin ülser benzeri mide rahatsızlıklarından şüphelenilebilir. Öte yandan migren tipi baş ağrısında da göz kararması dışında mide bulantısı görülebilir. Dolayısıyla mide bulantısının eşlik ettiği her göz kararması mide rahatsızlığıdır diye düşünmek doğru olmaz. Mide rahatsızlıklarında göz kararması dışında ağrı, şişkinlik benzeri başka belirtilerin de ortaya çıkacağı düşünülebilir.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , ,

Göz Kararması Neden Olur? İçin 54 Yorum Yapılmış

 1. serap doğan 09/02/2015 #

  Merhaba benim uzun zamandır göz kararmalarım ve denge bozukluklarım vardı tansiyondan olabilir şüphesiyle birçok defa tansiyonumu ölçtürdüm normal çıktı ama rahatsızlığım devam ediyor ek olaraksa bu aralar şiddetli baş ağrılarım ve mide bulantıları, gözümü açamaz hale geliyorum ağrı başladığında ve sağ tarafımda başlıyor kafa tasım uyuşuyor ve sızlıyor, hissedemiyorum ağrıdan komple sarıyor kafamı ağrı.

  • admin 10/02/2015 #

   Serap Hanım anlattıklarınız pek çok rahatsızlıkta görülebilen şikayetler, önce bir dahiliye uzmanı ile görüşmelisiniz.

  • selin 19/06/2016 #

   Migreniniz olabilir.

 2. Melek 15/02/2015 #

  Yaz ayından beri olan bir şey ayağı kalkıyorum gözlerim kararıyor ve başım dönmeye başlıyor bir yerlerden tutunarak ilerliyorum troit bezlerim yok ve sürekli ilaç kullanıyorum bununla ilgisi olabilir mi?

  • almila 19/08/2015 #

   Melek Hanım bana da aynısı oluyor kansızlıktan olmalı üzüm pekmezi işe yarıyor.

 3. kaderr 22/02/2015 #

  Ayaga kalkınca gözlerim kararıyor ve bu sık sık oluyor ve ayrıca bu sırada da başıma sanki bir ağrı giriyor ve sonra geçiyor. Ayrıca halsizlik de oluyor. Başım çok ağrımasa da arada sırada ağrıyor ama migren olabilir diye şüpheleniyorum. Çünkü ağrıdığı zaman başım çatlayacak gibi oluyor. Bunun nedeni ne olabilir?

  • admin 23/02/2015 #

   Sayın Kaderr anlattıklarınız uzaktan bir teşhis için yeterli değil, bir iç hastalıkları uzmanı veya beyin cerrahı ile görüşmelisiniz.

  • Sefa 24/09/2016 #

   Tıpkı beni anlattınız. Ben de ayağa aniden kalktığımda gözlerimin önü kararıyor ve başımda şimşekler çakarcasına bir dönme,sarsılma meydana geliyor ve bunları hemen hemen her gün yaşıyorum. Evet bunları yazmamın tabi ki de bir anlamı yok olabilir çünkü neticede doktora gitmek gerekir öyle değil mi! İşin enteresan yanı da eriniyom doktora falan gitmeye 😃

 4. özlem 02/03/2015 #

  Merhaba, bu hafta sonu avm de dolaşırken kısa süreli bir baygınlık geçirdim. Dışarı çıkmadan önce de kendimi iyi hissetmiyordum sonrasında ishal ve mide bulantısı başladı ardından da şiddetli bir baş ağrısı tüm hafta sonu devam etti, mide bulantısı hala devam ediyor. Dahiliye ye mi gitmeliyim? Teşekkürler.

  • admin 03/03/2015 #

   Evet dahiliyeye gidebilirsiniz.

   • Emrah 03/05/2017 #

    Öncelikle meraba benim basimda 7 milim kis var birden göz kararması oldu yazıları net göremiyorum o kararma geçti buseferde başağrısı başladı sanki beynim içine cekiliyor neden olabilir acaba

 5. şeyma 29/03/2015 #

  Merhaba ben cuma günü ilk ders hiç bir şey göremedim. Midem de bulandı, başım da ağrıdı. Hastaneye gittik. Burnumda kemik yanlış duruyormuş. Yaşım küçük olduğu için büyüyünce ameliyat olucam ve biraz sinüzit varmış. Arada böyle şeyler yaşayacak mıyım acaba?

 6. Mehmet 30/05/2015 #

  Arkadaşlar hiç beklenmedik anda bazen 1 salise falan süren bir kararmalar oluyor göz kırpmaktan bahsetmiyorum nedeni ne olabilir gözümün sinirleri şişiyormuş bt istediler temiz çıktı doğuştansa sorun yokmuş ama bazen görme alanına ulaşıyormuş bende de mi böyle oluyor?

 7. yıldız 08/06/2015 #

  Arkadaşlar bende ayağa kalktığımda gözlerim kararıyor. Önce önemsemedim ama şimdi kararma süresi uzadı. Gözlerim kararınca sanki kör oluyorum gibi bir paniğe kapılıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

 8. Ayla 24/06/2015 #

  Ayağa kalktığımda gözüm kararıyor ve onun eşliğinde el ve ayaklarımda boşalma halsizlik ve bayılacak gibi oluyorum + sürekli başımın ağrısı geçmiyor bu olay hemen hemen 2-3 yıldır sürüyor fakat bir doktora görünmedim bunun için hangi doktora gitmem gerekiyor ve sizce neden olabilir bunlar?

 9. Şeyma 28/06/2015 #

  Bende de göz kararması var ama sürekli oluyor aniden kalkınca 5 dakika bile sürdüğü oluyor.

  • enes 11/08/2017 #

   Göz arkasında cukurlasma olabilir

 10. feride 14/07/2015 #

  Ben de ilk nörolojiye gittiğimde depresyon dedi baş ağrısı falan vardı. Aradan 8 9 ay geçti iyiydim sonra birden strese girdim midem bulandı kusacaktım başım döndü ayaklarım uyuştu kulaklarım çınladı. Ayakta duramıyor cevap veremiyor halsiz ve kimseyi duyamayacak kadar kulak çınlaması oldu. Bir gün sonra aynı şeyler baş ağrısı ile tekrar başladı hastaneye acile gittim kan tahlili falan yapıldı ama tansiyonum düşmüş ve oradan da beni nörolojiye yönlendirdiler acaba neden böyle oluyorum? Teşekkür ederim şimdiden.

  • admin 17/07/2015 #

   Feride Hanım geçmiş olsun ancak muayene, tahliller vb olmadan sorunuza cevap verilemez. Doktor kontrollerine devam etmelisiniz.

  • mahmut elibaldenli 23/02/2016 #

   Feride Hanım sizdeki belirtiler bende yıllardır var psikolojik bence de sıkıntı stresten uzak durun bende ne zaman sıkıntıya düşsem daha çok baş ağrısı oluyor gözlerimde ağrılar kulaklarımda çınlamalar çok şiddetli hem de umarım bir gün geçer 7 8 senedir dua ediyorum inşallah.

 11. gizem 27/07/2015 #

  Merhaba ben ayağa kalktığımda hemen gözlerim kararıyo ve bazen onunla birlikte kalbimin atışlarını duyuyorum neden olabilir ?

 12. hüseyin 06/08/2015 #

  Merhaba ben bir odadan başka bir odaya geçince gözüm kararıyor 1-2 saniye sonra geçiyor. Acaba ışık değişimi yüzünden mi?

 13. Gamze 11/08/2015 #

  Ben 1 hafta önce diyete başladım. Önceki yememe oranla çok az yiyorum. Bu diyete başladıktan beri uzandığım yerden kalkınca bir 5 saniyelik fln gözümde kararma oluyor. yardımcı olur musunuz?

  • admin 12/08/2015 #

   Gamze Hanım diyetinizde bir sorun olabilir. Kan şekeriniz veya tansiyonunuz düştüğü için kararma oluyor olabilir. Lütfen kendinizi aç bırakmayın ya da yetersiz beslenmemeye özen gösterin. Sadece uzmanlara danışarak diyet yapın.

 14. mehmet 13/08/2015 #

  Merhaba ben yattığım yerden aniden ayağa fırlayınca 1 2 saniyelik bir göz kararması oluyor ve demir eksikliğim var büyük bir derecede bana ilaç verildi ama bir süredir bu ilacı kullanmıyorum ayrıca çok sıcak bir bölgedeyim kararmanın sebebi ilaç aksatmam ve sıcaklık mıdır?

 15. ELİF 16/09/2015 #

  Merhaba. Benim yaklaşık olarak 3 haftadır baş dönmesi, ayağa kalkınca göz kararması, ağız içinde karıncalanma, sol kol ve sol bacağımda ağrı, çarpıntı, kulak çınlaması oluyor. Tansiyondan olabilir dediler ölçtürdüm normal çıkıyor. Hangi bölümden randevu almam uygun olur bilemiyorum. Yardımcı olur musunuz?

  • admin 28/09/2015 #

   Elif Hanım önce bir dahiliye uzmanıyla görüşebilirsiniz.

  • Halil 09/08/2016 #

   Kan değerlerini total bilirubin değerinizi ölçtürmenizi tavsiye ederim.

 16. mert 07/01/2016 #

  Bana haftada 2-3 defa oluyor ve mide bulantısı başlıyor ve yere düşmeme neden oluyor nedeni nedir ?

 17. Efsa 25/03/2016 #

  Sık sık gözüm kararıyor başım dönüyor ve dudaklarım yüzüm uyuşuyor aşırı halsizlik de var ne yapmalıyım?

 18. Edanur 29/04/2016 #

  Benim bi kac yildir goz kararmalarim var. Kan degerlerim normal kulak burun bogazdada bi yanit alamafik dahiliye de norolojiye yonlendirdi goz kararmasiyla birlikye yerede kapaklaniyorum

 19. Asena 26/05/2016 #

  Merhaba benim bu aralar sıklıkla birden giren tek taraflı süren baş ağrılarım var göz kararmalarım var bir de gözlerim yanıyor ve bir süre açamıyorum yardımcı olur musunuz ?

 20. Sevda 20/06/2016 #

  Benim çok nadir olmakla birlikte sol gözüm karariyo yani nokta nokta oluyor simsiyah daha sonra yavaşça aciliyo sağ gozun normal iken sol karariyo bu 3. oluşu ve artik endişe etmeye başladım.

 21. Gizem 30/07/2016 #

  Ciddi sekilde kilo kaybi yasadim. Oturup birden kalktıgımda veya durduk yere yururken gozlerime simsiyah bi perde iniyor tutunamadigimda yere cokup kaliyorum ve bu 3 4 saniye sürüyor ailem kansizlikdan oldugunu dusunuyor. Ek olarak gozum karardiginda dilim inanilmaz uyusuyor?

 22. Sinem 30/07/2016 #

  Bunları en az bir senedir yaşıyorum. AYAĞA aniden kalktığımda göz kararması, baş dönmesi ve ardından yopun bir halsizlik,daha sonra başım çatlayacak derecede ağrıması, bunlar ilk başladığında az ken şimdi se oldukça fazla ve çok sık gün içinde neredeyse sürekli oluyor.Kan tahlili yaptırdım kansızlık veya herhangi birşey çıkmadı. ACABA bunun sebebi ne olabilir.

 23. Halil 09/08/2016 #

  Yaklaşık 1 aydan beri midem bulanıyor yediğim dokunuyor halsizlik yorgunluk var üstümde ayağa kalktığım zaman başım dönüyor ve gözlerim kararıyor niye acaba?

 24. Ceyda 18/08/2016 #

  Merhaba benim bazen genellikle ayağa kalktığımda gözüm kararıyor bir kere midem bulandı bir daha olmadı başka bi odaya geçtiğimde de kararıyor ama bazen yarım bazen tam çok uzun sürmüyor arada baş ağrılarım oluyor n’apmalıyım neden olabilir?

 25. ayşegül 25/08/2016 #

  Bende günde 5 defa oluyor çok şiddetli bir şekilde bir 5 saniye olduğum yere tutunuyorum yoksa düşecekmişim gibi hissediyorum, gözüm kararıyor başım çok feci ağrıyor böyle geriliyorum üstüne halsizlik yaşıyorum sürekli böyle yaklaşık 5 ay önce başladı.

 26. Herdem 01/09/2016 #

  Son 1 aydır gözlerim çok kararıyor bir anda oluyor gözlerimi kısıyorum sonra geçiyor neden olabilir acaba?

 27. Özge 28/11/2016 #

  Göz kararması 3-4 defa farklı yerlerde oldu. Hemen geçmesini beklerken yarım saatten fazla sürüyor bulanık görüyorum tek nesneyi çift görüyorum ayni anda başım ağrıyor sebebi ne olabilir?

 28. Cansel 01/01/2017 #

  Benim de bu tür sorunlarım var uzun süredir böle
  Ayağa kalktigim anda gözüm karariyor başım dönüyor Bayılacak gibi oluyorum direncim kesilcegi anda kendime geliyorum 9-10 saniye felan sürüyor mide yanması bulanmasi oluyor sürekli her akşam baş ağrısı oluyor halsizlik yorgunluk sürekli uyuma ihtiyacı hissediyorum dahiliye bölüme gittim
  sadece b12 eksikliği ve demir eksiklikleri olduğunu soluyor sadece
  2 tane iğne hergün vurdurr dedi sadece

 29. Aybüke 16/01/2017 #

  Arkadaşlar piskiyatrik ilaçlar da çok fazla yan etki yapıyor benimki bunlardan kaynaklanıyormuş

 30. esin 14/06/2017 #

  Ya bugün çok garip bir olay yaşadım. Banyodaydım ellerimi yüzümü yıkadıktan sonra aynaya baktım ve gözlerim kararmaya başladı ve birazda baş dönmesi. Etrafımı net olmasa da görebiliyordum ve başım acayip derecede ağrımaya başladı. Gözlerim bu sefer tamamiyle karardı ve hiçbir şey göremez oldum. Gözlerim kapalı bir şekilde istemsizce yer yığıldım ama bilincim kapanmadı. Bir dakika kadar o pozisyonda durduktan sonra gozlerimi araladım ama başım çok kötü bir şekilde ağrıyordu ve kulaklarımda tiz bir uğultu vardı. Uyuduktan sonra başımın uğultusu biraz geçmişti ama hala kendimi çok bitkin hissediyorum.

 31. damla 18/06/2017 #

  Yatakdan veya biyerden kalktigimda göz kararması ve baş dönmesi yasiyorum hatta bigun normal bir sekilde ayaktayken dusmus ve yuzumu yaralamisim fakat hic bir sekilde hatirlamiyorum nasıl oldugunu

 32. Hüseyin 19/06/2017 #

  Merhaba. Cevap yazarsanız cok sevinirim duacınız olurum. Hastaneye gitmeye korkuyorum o yuzden buraya yazıyorum. Benim gözümün önünün kararması cok aşırı artık. Cocuklugumdan belli var. Ama suan her oturup kalkışımda oluyor. Ve sesleri duymaz oluyorum. Başım dönüyor. Her seferinde bayılacak gibi oluyorum. Bi yerlere tutunuyorum yoksada oldugum yere oturmak zorunda kalıyorum. Bu aralar gözümde ışıklar çıkmaya da başladı. Nokta nokta ışıklar. Yardım ederseniz mutlu olucam

 33. Göz Kararması Mağduru 22/06/2017 #

  Göz kararması bende sabah uyandığımda 5 6 saniyeliğine yaşanıyor.Bunun sebebini merak ediyorum.Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.

 34. Yaren 07/07/2017 #

  Merhaba bu bana uzun süredir oluyodu ama bugün ayağa kalktıktan bikaç saniye sonra yere yığıldım acaba nedeni nedir?

 35. Yelda 28/07/2017 #

  13 yaşındayım. 2 3 aydır sık sık sebepsiz göz kararması yaşıyordum ve son zamanlarda gözümün kararmasından kısa bir süre sonra şiddetli süresi yarım saat kadar olan arka burun kanamaları yaşamaya başladım. İlk başlarda burnumdaki eğrilikten dolayı olduğunu düşünsemde iki olayın neredeyse aynı anda olması ile aralarında bağlantı olabileceğini düşünmeye başladım. Sizce KBB ye gitmem yeterli olurmu?

 36. Meryem 04/08/2017 #

  Benim uzun zamandır gözüm kararıyor karardığında her tarafım uyuşuyor elim ayağım tutmuyor yere düşüyorum.sık sık mide bulantısı ve baş ağrısı oluyor.nefesim daralıyor.vücudumun belirli yerlerinde yaralar çıkmış gün geçtikçe artıyor.ara da bi kafam dönüyor sarsılıyor ve ağrı giriyor.

 37. Meryem 05/08/2017 #

  Midem gurulduyor kalbimde çarpıntı var halsizim gözüm kararıyor ilk defa çok terledim insanlık var 14 yaşındayım. Sizce neden oluyor kalbim ağrıyor

 38. Love_kitap 15/08/2017 #

  Beni de aniden kalktığımda gözüm önü kararıyor ve ellerimde karıncalanma oluyor sonra bçkafamda titreşiyogibi oluyor sonra halsiz kalıp uzanıyorum ve çok sık oluyor. Çocıgumvar kimsemdeyok bırakacak neyim ar 🙊 ama korkuyorum 🙁

 39. anz 19/08/2017 #

  göz kararması oluyor ve başımda karıncalanma oluyor aynı anda dilimde uyuşuyor

 40. harikasın 24/08/2017 #

  Arkadaşlar faydalı bilgiler sunan siteye tşk ederim yanlız bu tur bilgileri okumanın yanı sıra dr.doctor başvuru yapınız.

 41. Elif 22/01/2018 #

  Hemen hemen her gün baş dönmesi ve mide bulantısı yaşıyorum ayaklarım yerden kesiliyormus gibi oluyor gün içerisinde beni çok fazla etkiliyor gece yattığımda ise kalbimin çok hızlı attığını hissediyorum kısa bir süre yavaşlar gibi oluyor sanki 2 saniye duruyor sonra aynı hizla atmaya devam ediyor ama o sırada çok değişik bir his yaşıyorum ve bunu anlatamiyorum annemde kalp yetmezliği var ve ailemde birçok kişide kalp hastagiligi var bunun için kardiyolojiye görünmeli miyim ya da hangi bölüme görünmem gerekiyor

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.