Karın Şişliği Neden Olur?

Yemekten sonra karında şişlik hissetmek çok da acayip bir durum sayılmaz. Bazen sevdiğimiz yiyeceklere dayanamaz ve doymuş olsak bile, yemeye devam ederiz. Ya da mükellef bir sofrada her yemekten tatmaya çalışırken ipin ucu kaçabilir. Bu nedenle çok yemeye bağlı olarak karın şişliği sık görülür. Ancak eğer her öğün sonrası, ne kadar yediğinize bağlı olmadan karın şişliği şikayetiniz varsa bunun birkaç nedeni olabilir.

Genellikle karın şişliği ne tür bir yiyecek tükettiğinize ya da sindirim sistemindeki, yiyeceklerin gerektiği gibi ve hızlı bir şekilde sindirimini engelleyen problemlere dayanır.

Mide, kaslardan oluşan ve oldukça büyük bir esneme kapasitesine sahip, elastik bir kesedir. Ortalama yetişkin bir kimsenin midesi,  bir litrelik bir hacmi rahatça taşıyabilir. Bu oran aşıldığında, mide esnek yapısı sayesinde genişler ama bu genişleme karın şişliği olarak rahatsız etmeye başlar. Özellikle fazla yemek veya gaz nedeniyle çok kişinin başına gelen, rahatsız edici bir durumdur. Diğer yandan  obezite problemi olan kişilerde olduğu gibi, sürekli fazla yenildiğinde mide kapasitesi artabilir ve normalde rahatsız edici olan yeme miktarı zamanla rahatsız etmemeye başlar.

Yiyecek İntoleransı

Şişlik nedir bilmeyenler kadar, yediklerine sürekli dikkat etme ihtiyacı hissedenler de vardır. Karın şişliğine yol açan nedenlerin başında yiyecek intoleransı gelir. Bunun anlamı şudur: kimilerimiz bazı tür yiyecekleri, diğer insanlar kadar kolay sindiremez. Gluten, maya, fruktoz ve süt, yiyecek intoleransına bağlı olarak karın şişliğine yol açan besinlerin başında gelir.


Laktoz intoleransı: İnce bağırsak tarafından üretilen laktaz enzimi, laktoz olarak adlandırılan süt şekerinin sindiriminde önemli bir rol oynar. Laktoz intoleransı, ince bağırsağın yeterince laktaz enzimi üretmemesi ve bu nedenle kişinin süt ve süt ürünlerini sindirmekte zorluk yaşaması anlamına gelir. Laktoz intoleransı olan kişiler süt ve süt ütünleri tükettiklerinde karın şişliği, mide krampları, ishal, gaz, bulantı benzeri belirtiler yaşar.

Çölyak hastalığı: Çölyak hastalığı olanlar çavdar, arpa ve buğdayda bulunan, gluten adlı proteini sindirmekte zorlanırlar. Çölyak hastalığının başlıca belirtileri arasında aşırı şişkinlik, karın ağrısı ve ishal gelir. Çölyak hastalığının kesin tedavisi yoktur ancak glutensiz gıdalar tüketilerek önlem alınabilir.

Gaz Yapan Yiyecekler

Bazı yiyecekler diğerlerine göre bağırsaklarda daha çok gaz oluşmasına neden olur. Bu da yemeklerden sonra fazla gaz nedeniyle karnın şişmesi anlamına gelir. En çok gaz yaptığı bilinen yiyecekler arasında fasulye, meyveler, marul, karnabahar, brokoli ve brüksel lahanası ilk sıralarda gelir.

Ancak gaz yapan yiyecekler bu kadarla sınırlı değildir. Kızartmalar ve diğer yağlı yiyecekler de mideyi zorlayan, sindirimi güç ve gaza yol açan yiyeceklerdir. Yemek yerken ya da bir şeyler içerken hava yutmak da gaz yapar ve şişkinliğe neden olur. Örneğin hızlı yemek yemek, sakız çiğnemek veya pipetle meşrubat içmek hava yutmaya neden olan alışkanlıklar arasında sayılabilir.

İrritabl Bağırsak Sendromu

Yaygın sindirim sorunlarından biri olan irritabl bağırsak sendromunun kesin olarak neden kaynaklandığı henüz bilinmiyor. Bununla birlikte stres, kötü veya düzensiz beslenme, sigara ya da enfeksiyon gibi tetikleyicilerden söz edildiğini biliyoruz. İrritabl bağırsak sendromunun belirtileri arasında ishal ya da kabızlık, karın şişliği, mide krampları, bulantı ve gaz sayılabilir. Düzenli egzersiz yaparak, lifli yiyecekler tüketip sindirim sorununu tetikleyen yiyeceklerden uzak durarak rahatsızlığın belirtilerini de en aza indirebilirsiniz.

Sindirim Enzimleri Eksikliği

Sindirim sisteminizde yiyeceklerin sindirilmesi için gerekli olan enzimler eksikse bu durum, yemeklerden sonra şişkinlik görülmesine yol açabilir. Aslında meyve ve sebzeler sindirim enzimleri bakımından zengindirler ancak pişirme sırasında bu özelliklerini kaybederler. Çiğ meyve sebzelere beslenmenizde ağırlık vererek ya da enzim takviyesi alarak sindirim enzimlerini dengeleyebilir ve şişkinliği önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Hormonal Dalgalanmalar

Kadınlarda adet dönemi öncesi ya da hamilelik sırasında yaşanan, hormon seviyelerindeki dalgalanmalar sindirim sistemini etkileyebilir. Hormonal değişimler sonucu mide bağırsak hareketlerinin yavaşlaması, yiyeceklerin sindirim sisteminde işlenmesinin yavaşlaması demektir ve bu durum kabızlığa ve karın şişliğine yol açabilir.

Yaşam Biçimi

Stres ve kaygı gaz, karın şişliği ve mide yanması gibi sorunlara yol açabilir. Aynı şekilde hareketsiz bir yaşam tarzı da hem gaz hem karın şişliğine neden olur. Özellikle yemeklerden sonra yürüyüş yapmak bu iki soruna da iyi gelir. Hızlı yemek yiyenlerin aynı zamanda şişkinlik sorunu yaşamaları tesadüf değildir. Stres ya da vakit darlığı bahanesiyle sürekli hızlı şekilde yemek yiyenler dikkatli olmalıdır. Yiyeceklerin yavaşça çiğnenmesi daha iyi sindirilmelerini ve böylece gaz , şişkinlik problemlerinin engellenmesini sağlar.

Sigara içmek vücudun her hücresine olduğu gibi sindirim sistemine ve mideye de çok zararlıdır. Sigara içerken yutulan hava nedeniyle gaz ve şişkinlik sorunları da ortaya çıkabilir.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Karın Şişliği Neden Olur?” üzerine 41 düşünce

  • Benim midem çok şişiyor gören hamile sanıyor Dr. Gittim bağırsak ların aşırı derecede gergin siters yapma diyor ama olmuyor

 1. Benim 2 yıldır sırtımda iki kürek kemiğimin tam ortasında sürekli ağrım oluyor. Sebebi nedir?

  • Öncelikle geçmiş olsun. İlk yapmanız gereken işlerden biri yatağınızı değiştirmek. İkincisi iyi bir masaj terapisti tarafından ilk başlarda haftanın iki günü daha sonrası haftada 1 seansa düşürerek esnek aralıklarla masaj almak. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine sizdeki şikayetin aynısı ile bunları yaptım çok şükür şimdi iyiyim. Artık ayda sadece 1 kez oda kendime kaliteli vakit ayırmak adına masaj terapisi alıyorum. Ve bu arada dik oturmaya belinizin arkasına yastık koymayı ihmal etmeyin.

 2. Benim karnım sürekli şişiyor son 2 haftadan beri midemde acayip bulantı olmaya başladı. Hiçbir şey yiyemiyorum. Yediğim zaman hemen istifra ediyorum. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz? Doktora gidersem hangi uzmana gidebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Geçmiş olsun. Şişkinlik için çavdar ekmeği tüketin. Buğday ekmeğini kesinlikle terkedin. Hem şişkinlik hem de bulantı için zencefil, papatya, anason, Kekik’i karıştırın. Baharatçıda bunları makineden geçirip toz haline getirdikten sonra bir su bardağı kadar suyu kaynattıktan sonra 3-4 çay kaşığı suya atarak 3-5 dk demlendikten sonra sabah ve akşam yemeklerden yarım saat önce süzüp için. 10 gün kullandıktan sonra 10 gün ara verip tekrar 10 gün kullanın faydasını göreceksiniz İnşaAllah. Allah Şifa versin.

 3. Hocam İyi çalışmalar öncelikle. Benim midemle ve karnımla ilgili problemim var. Gün içinde genelde 3 öğün tüketirim gece yatarken karnım aşırı şişer ama bu aşırılık bayağı var. Boyum 1,80 kilom 71. Gece şişkin bir karınla uyuduğum halde sabah kalktığımda sanki elimi belime koyduğumda ikisi birleşecek gibi. Sizce problem var mı? Karnımın o kadar şişip sabah çok incelmesi doğal mı?

  • Onur Bey muayenesiz bu soruyu cevaplamak zor. Karın şişkinliğinin pek çok nedeni olabilir ya da ne kadarı normal, şişkinlikten kaynaklanan başka şikayetler de var mı, bunlar için bir iç hastalıkları ve gastroentroloji uzmanına görünebilirsiniz.

   • Hocam şöyle söyleyeyim benim belim çok ince ama öğünleri sırasıyla yediğimde aşırı göbeğim çıkıyor. Çok zayıf olduğum halde göbeğimin çıkması doğal mı ki?
    Bir de şunu belirteyim ben aşırı yemek yiyorum ve hiç kilo alamıyorum yediklerim zaten şişkinlik yerine kilo olsa şu an samimi söylüyorum 120 kg olurdum ama yediklerim kilo yapmıyor, dediğim gibi gece yatarken çok şişiyor, sabah kalktığımda böyle bişey yok belime ellerimi koyduğumda birleşcek gibi oluyor durum bu hocam.

  • Şu an beni anlattınız valla çok az şey yememe rağmen çok çabuk karnım şişiyor ve bütün gün inmiyor gece bu çok şiş karnımla uyuyorum ama sabah kalktığımda karnım öylesine ince oluyor ki…

 4. Mrb ben de uzun zamandır bu sorunu yaşıyorum ne zaman yemek yesem ya da bir şey içsem midem karnım hemen şişiyor, ağrıyor. Doktora gittim defalarca reflü gastrit falan denildi ama karın ve mide şişkinliğine bir çözüm bulunamadı, artık yemek yemek bile istemez hale geldim, ne yapabilirim?

  • Tülay Hanım gastrit, reflü diye geçiştirmişsiniz ama bu saydığınız rahatsızlıklar yaşam ve beslenme biçiminde çeşitli değişiklikler gerektirir. Doktordan yeterli bilgiyi aldınız mı? Bunları uyguladınız mı? Asitli, yağlı ve kafeinli yiyecekleri,içecekleri, çikolatayı tüketmemelisiniz. Sigara ve alkol kullanılmamalıdır. Mide asidi düzenleyici ilaçlar doktor önerisiyle alınabilir.

 5. Benim yaklaşık 3 haftadır aşırı derecede midemde yanma oluyor kasıklarımdan guruldama gibi sesler geliyor ishal ve kabızlık var böbreklerimde ve kasıklarımda çok ağrılarım var göğüs kafesimde de yanma ve ağrı var nefes almamı engelliyor bazen bu arada çok fazla bulantım oluyor geceleri ayrıca ayaklarım hiç ısınmıyor ateşim çıkıyor sizce bunun sebebi nedir? Doktora gittiğimde gaz sıkışması demişti 3 hafta önce ama tam bilemiyorum?

  • Nazey Hanım pek çok mide ve bağırsak şikayetinde görülen belirtileri sıralıyorsunuz, kesin bir yorum yapmak zor. Bir iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanına tekrar muayene olmalısınız.

 6. Hocam merhaba ben iki defa karın fıtığı ameliyatı geçirdim ikinci ameliyatta yama arasına bağırsak sıkışması olmuş, açtık dediler şimdi bir buçuk ay oldu ikinci ameliyatı olalı, gene karnım şişiyor. Bağırsaklar hareketleniyor ağrılarım var, neden olabilir?

 7. Merhaba hocam benim karnimin sağ altında sislik oluyor bununla birlikte ağrı ve kabızlıkta oluyor karnim ağrırken doktora gittim kan tahlili yaptı bağırsakların tembel çalışıyor dedi ilaç yazdı gönderdi ilacı 2 ay kullandım bıraktım daha sonra ara ara tekrarlamaya başladı bir gün ağrım sisliğim yokken uzman bir doktora gittim bir şeyin yok diyetle halledebilirsin dedi ama uzun bir aradan sonra tekrar karnim sisti ne yapmalıyım?

 8. Kolay gelsin iyi günler benim de karın şişkinliğim var su içtiğim zaman bile şişkinlik yapıyor.

 9. Yaklaşık 10 günden beri bir şişkinlik var. Bazen azalıyor ama su bile içsem şişiyor. 6-7 aylık hamile görünümünü alıyorum. İshal olduğumda dahi küçülmüyor.

 10. Merhaba benim şikayetim her yemekten sonra muhakkak şişkinlik oluyor ve gaz ya da geğirmekte güçlük çekiyorum sıkıntısı ne olabilir yemek yerken sanki sıkıntı yapıp bayılacakmış gibi oluyorum.

 11. Mrb öncelikle ben 42 yaşındayım ve 7 aylık evliyim ben 3 ay bitti adet olmadım ve karnım büyüdü test aldım bir hamile çıktı tekrar yaptım hamile çıkmadı, maddi durumum olmadığı için de doktora gidemedim ve karnım çok büyüdü 4 aya girdim adet oldum yaklaşık bir aydır da bel ağrısı çekiyorum bu hamilelik değilse bu karın şişmesi nedir cevabınız için şimdiden tşk.

  • Nebahat Hanım aile hekimi ya da sağlık ocağı gibi kurumlara da başvurabilirsiniz. Sizi bir devlet hastanesinin ilgili bölümüne yönlendirebilirler. Uzaktan bu şekilde size veya herhangi bir kimseye teşhis konması ne yazık ki olanaklı değil.

 12. Yaklaşık 2 yıl önce apandis ameliyat i oldum ameliyat olmadan önce 65 kg dur şu an ise 80 kiloyum ve boyum 1.72 ve sadece göbeğim var su içsem şişiyorum hareket dahi edemiyorum ne yapmam gerekiyor?

 13. Merhaba benim annemin yaklaşık bir yıldır karnı şişiyor doktora gitti gerekli bütün testleri yaptı herhangi bir şeye rastlanmadı doktorumuz daha önceki ameliyatlardan kaynaklı narkoz kalmış olabilir dedi ilaç verildi kullandı fakat bir etki göremedi yardımcı olabilirseniz seviniriz 🙂

 14. Merhaba, Bana yaklaşık 4 yıl önce reflü teşhisi kondu, dikkat ettiğim sürece sıkıntı yaşamıyorum fakat öğleden sonra karnım sanki 7 aylık hamileymişim gibi şişiyor. Bu durum beni çok rahatsız ediyor. Reflü dışında başka bir sıkıntı olabilir mi acaba?

 15. Mrb, ben 6 ay önce doğum yaptım sezaryenle ve hala göbeğim şiş nasıl gider bilen var mı acaba 🙁

 16. Merhaba benim bir anda göbeğim şişti kabızlık da yaşıyorum acaba ondan olabilir mi ya da başka bir sebebi var mı?

  • Zülal Hanım kabızlık şişkinlik yapabilir ancak başka bir nedeni var mı muayenesiz, tahmin yoluyla bilinemez.

 17. Benim midemde şişkinlik var bir hafta sonra düğünüm var doktor sıkıntıdan diyor ama stres falan yapıyor dedi sizce nedeni bu olabilir mi?

 18. Merhabalar iki yıldır karin şişkinliği çekiyorum tüm testleri yaptırdım en son sinirsel olduğunu karar verildi ve antidepresan kullanmaya başladım ilk etapta karin şişkinliğim gitti ama sonrası da devam ediyor şu an karnım taş gibi. 9 aylık hamile gibi diyafram a baskı yaptığı için nefes darlığı çekiyor um kabızlık ishal gibi şikâyetim yok nasıl bir yol izleyelim Teşekkürler.

  • Guner hnm aynı sorun bende de var 🙁 çok çaresizim artık verdikleri 50mg antidepresan da işe yaramıyor artık ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum ve bu konuda son noktamdayım şişkinlikle birlikte kasık ağrım da oluyor kalbime de ağrı giriyor zaten nefes darlığı çekiyorum yaşam kalitem sıfır pantolon düğmelerim açık gezmekten karnımı saklamaya çalışmaktan artık o kadar yoruldum bıktım ki anlatamam ne olur ya ne olur biri yol göstersin benim her şekilde şişiyor 7 8 aylık hamile gibi ve ağrım oluyor ne kullandıysam ne yaptılarsa fayda etmedi 🙁 🙁 🙁

   • Karin sisligi halsizlik yorgunluk kandida belirtisi olabilir arastirin. Beyaz ekmegi ve sekeri kesin

 19. Merhaba karnım sürekli şiş bir türlü inmiyor sporda yapsam zayıfım ama karnim vücuduma oranla çok fazla sebebi ne olabilir yemek yediğim anda şişiyor.

 20. merhabalar karın şişkinliğim var yediğimi hazmetmiyorum çavdar ekmeyi kullanıyorum hala şişiyorum fazlada yemiyorum halsizlik var boynum ve ayaklarım çok ağrıyor hele boynum sırtım çok ağrıyor nedeni nedir ayrıca safra kesesinde taş var dediler ondan yaparmı teşekürler

 21. Merhaba ben 1.5 ay önce meme küçültme ameliyatı oldum yaklaşık 3 haftadır karnımda inmeyen şişlik var sanki 5 6 aylık hamileymişim gibi oysa adetim düzenli kabızlığımda yok hamile olmam mümkün değil çünkü kordonlarım bağlı şuan durumum dolayısıyla yürüyüş yapamıyorum şişliğin nedeni ne olabilir

 22. Merhabalar karnım çok şiş bir türlü inmiyor sporda yapsamzayıfım ama karnım vücudumda oranla çok daha fazlasebebi ne olabiliryemek yediğimde anda şişiyor bana yardım edin ne yapmalıyım lütfen ????????????

 23. Benimde iki yil oldu karnim hem büyük hemde taş gibi sert hangi doktora gitsem gaz ve bağırsak problemi deniliyor halsizlik ve nefes darlığı oluştu ne yapmam gerekiyor bilemiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim

 24. merhabalar ben kalp ve şeker hapları kullanı yorum miyde ve karın şişkinli gi oluyor devamlı geyırtim oluyor ne yapmalıyı birde bu haplar da şikinlik yaparmı doktora çıksam hangi bölüme çık mam gerekiyor cevap yazarsanız sevinirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir