Kıl Dönmesi Neden Olur?

Tıp dilinde ‘pilonidal sinus’ veya ‘pilonidal kist‘ olarak da adlandırılan kıl dönmesi, vücuttan kopan kılların ciltte bir yol bularak deri altında toplanması ve bu şekilde bir yuva oluşturmasıyla meydana gelir. Bu kıl yuvası genellikle kuyruk sokumunda oluşur ve kıl dönmesi daha çok erkeklerin başına gelen bir rahatsızlıktır.

Genellikle söz konusu bölgede bakteriler nedeniyle enfeksiyon meydana gelene kadar herhangi bir belirti dikkat çekmediğinden ancak enfeksiyon oluştuktan sonra şişlik, kızarıklık ve ağrılarla birlikte kıl dönmesi fark edilir.

Enfeksiyon sonucu irin dolu bir apse meydana gelebilir ki bu durumda apsede akıntı, pis koku, ateş ve titreme gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilir. Kıl dönmesinden şüphelendiğiniz an doktora başvurmanız önemlidir çünkü zaman ilerledikçe enfeksiyon ve ağrıların kötüleşmesinin yanı sıra rahatsızlık kronikleşebilir.

Vücutta saç veya gövdeden kopan kıllar bazı kişilerde kuyruk sokumunda, derideki mikroskobik diyeceğimiz kadar küçük ter bezi deliklerinden içeri doğru girer ve kıl yumağı oluşturur. Daha çok 15 ila 30 yaş arasında görülür. 40 yaşından sonra derinin de kalınlaşmasına bağlı olarak çok daha nadir rastlanır. Her ne kadar çoğunlukla şikayetler kuyruk sokumu bölgesini işaret etse de göbek deliği, yüz ya da kol altı gibi vücudun diğer bölgelerinde de kıl dönmesine rastlanabilir. Kıl dönmesi tedavisi, rahatsızlığın ne kadar ilerlemiş olduğuna bağlı olarak ameliyatla ya da ilaçla yapılabilir.

Kıl dönmesinin nedenlerine detaylı olarak değineceğiz ama kıl dönmesini engellemek için kişisel temizliğe ve özellikle de kuyruk sokumu bölgesinin temizliğine özen göstermek gerektiğini hemen belirtelim. Her daim temiz iç çamaşırlarıyla dolaşmak, kuyruk sokumunda ter ve nemi önlemek, biriken kılları temizlemek gerekir. Kıl dönmesi bulaşıcı ya da doğuştan gelen bir rahatsızlık değildir.

Kıl Dönmesi Nedenleri

Kıllı vücutlarda kıl dökülmesi oranı daha fazla olacağından, kıllı bir vücuda sahip olmak kıl dönmesinin ortaya çıkma riskini arttırır. Kuyruk sokumu bölgesinde biriken kılların burada birikmesini önlemek için sık sık duş almak iyi bir tedbir olabilir. Duştan sonrada iyice kurulanmayı ihmal etmeyin.


Dökülen kılların kuyruk sokumunda biriktiğinden söz ettik. Bu noktada oturma şekli kılların deri altına yürümesine neden olabileceğinden büyük önem taşıyor. Uzanarak oturmak veya oturduğunuz yerde kaykılmak (arkaya doğru yaslanıp yayılarak oturmak), ileri geri hareket ederek oturmak, uzun saatler oturmak, yine uzun süreler boyu araba kullanmak kıl dönmesi riskini arttırır.

Uzun süreler boyu yürümek veya bisiklete binmek gibi sürekli tekrarlanan hareketler de kılların deriye girmesini kolaylaştırır. Bu saydığımız hareketlerde kuyruk sokumu bölgesinin gerilmesi, baskıya uğraması ya da kaba etlerin birbirine sürtünmesi sonucu kıl dönmesi için zemin oluşur.

Fazla kilolar pek çok sağlık sorununa yol açtığı gibi kıl dönmesi için de bir risk faktörü oluşturur. Aşırı kilolu, obez kişilerde hem hareketsiz bir yaşam sürdürmelerine bağlı olarak hem de kuyruk sokumuna fazla ağırlık nedeniyle baskı olması yüzünden kıl dönmesi riski fazlalaşır. Üstelik kilolu kişilerin daha çok terlemesi de yine riski arttırır. Terleyen deri yumuşar, terle birlikte kılların deri altına ilerlemesi kolaylaşır.

Son yıllarda pantolonlardan tişörtlere dar giysiler özellikle de gençler arasında daha çok tercih ediliyor ama bu şıklık aynı zamanda kıl dönmesi riskini de arttırıyor. Terlemenin kötü etkisinden az önce bahsettik buna bir de dar kıyafetlerin sürtünme yoluyla kılların deri altında ilerlemesini kolaylaştırdığını eklersek, risk ortada.

Kıl dönmesi doğuştan gelen bir rahatsızlık olmamasına karşın bazı kişilerin cilt ve kıl tipi, kıl dönmesi oluşumuna genetik olarak daha yatkın olabilir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası

Kıl dönmesi ameliyatı, bu rahatsızlığın bir daha tekrarlamayacağı anlamına gelmez. Ameliyat sonrası tavsiyelere ve uyarılara harfiyen uymakta yarar var. Aşağıda kıl dönmesi ameliyatı ve sonrasına dair bazı genel bilgileri bulabilirsiniz. Ancak her şeyden önce bu maddeleri ve ameliyat sonrası yapılacakları ve kaçınılacak durumları doktorunuza danışmalısınız.

 • Kıl dönmesi ameliyatı 20 dakika ila 1 saat arasında bir uzunlukta sürebilir.
 • Ameliyattan sonra bir gece hastanede kalmak gerekebilir.
 • Ameliyattan sonra iyileşme süresi 2 hafta ile 2 ay arasında değişebilir.
 • Ameliyattan sonraki birkaç gün, ameliyatlı bölgede akıntı ve ağrı olabilir.
 • Ameliyattan sonra doktorun uygun gördüğü andan itibaren kuyruk sokumu bölgesindeki kılların belli bir süre alınmasında fayda var. Ayrıca bu bölge mutlaka temiz tutulmalı, temiz iç çamaşırı giyilmeli, düzenli olarak duş alınmalı, bu bölgenin terli ve nemli kalması engellenmelidir.
 • Kıl dönmesi ameliyatından sonra, rahatsızlığın tekrarlamayacağını düşünerek hareket etmemeli dolayısıyla uzun saatler boyu oturmamaya dikkat etmelisiniz.
 • Eğer kişisel temizliğe dikkat edilmez ve kuyruk sokumunda kıl birikmemesine dikkat edilmezse, rahatsızlık tekrarlayabilir. Kuyruk sokumunu sık sık kurulamak, duşta kuyruk sokumunda biriken kılları temizlemek ve banyo sonrası havlu ile bu bölgeyi iyice kurulamak gerekir.
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , ,

Kıl Dönmesi Neden Olur? İçin 57 Yorum Yapılmış

 1. emre 29/07/2014 #

  İyi aksamlar kalçamda uzun zamandır bir şişlik vardı bende sivilce sanıp patlatmıştım kan falan çıkmıştı aklıma kıl dönmesi olabileceği geldi sisliği sıktığım zaman sanki iğne batıyormuş gibi oluyor fındık kadar çok oturunca iğne batıyor gibi oluyor acaba kil dönmesi mi?

  • admin 30/07/2014 #

   Ne olduğunu bilmediğiniz bir durumda kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmak yerine doktora gitmelisiniz.

 2. ayşe 10/11/2014 #

  Ben 5 senedir kuyruk sokumumda kıl dönmesi ile yaşıyorum. İlk başta 5 sene önce doktor söylememişti ameliyat olmam gerektiğini. Abseyi temizlemek için ufak bir kesik yapıp, bir çubuk koydu irin ve kan aksın diye. E haliyle ben kurtuldum sanıp hayatıma devam ettim. 3 sene sonra tekrar şişti. Ve bugüne kadar hep kesiklerle geçiştirdim. Bu hafta ameliyat olmaya karar verdim, ama çok korkuyorum, merak ettiğim soru ameliyat sonrası çok ağrım olacak mı? Tekrarlama riski ne kadar büyük? Ya şu an bile hafif şiş ve tıkız, biraz da mor. Korkuyorum ya ameliyattan vallahi. 🙁

  • admin 12/11/2014 #

   Ayşe Hanım yukarıdaki makalemizin son bölümünde ‘Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası’ başlığı altındaki paragraf sorularınıza ışık tutacaktır. Evet, bunlar genel bilgiler ancak size özel cevapları da ancak sizi muayene eden doktorunuz verebilir. Geçmiş olsun.

  • gokhan 13/11/2014 #

   Özür dilerim karışmak gibi olmasın korkmanıza gerek yok korkutucu bir şey değildir sadece belden aşağı uyuşturup yapılan bir operasyondur. eğer fazla uzun süre ameliyat olmazsanız sonrası iyi olmaz 5 dikiş yerine 20 dikiş olur. geciktirmeyin geciktirmenin zararını gördüm tavsiye etmem.

  • Sami 25/11/2014 #

   Ağrı olmaz ama biraz daha dikkat faydalıdır.

  • Nisa 03/06/2015 #

   Ben yeni oldum sizin dediğiniz gibi benim de 3 sendir var ve umursamadığım için ameliyatım da fazla çaplı kesip dikiş fazla oldu. çok geciktirmeden olun ağrı sızı olmuyor çok emin olun bugün 4 . günüm ameliyat olalı yürüyorum ve rahatım dikişler alındıktan sonra daha rahat edicem mutlaka olun tekrarlama riski çok yok doktorun tavsiyelerine uyun yeterli ben 20 yaşındayım, oldum.

  • Ömer 15/06/2016 #

   Hiç endişe etme Ben ameliyat oldum Ağrı az oluyor korkmaya gerek yok ameliyat esnasında hiçbir Ağrı acı olmuyor

   • Ayşe 10/02/2017 #

    Ameliyat süresi ne kadar acaba?

 3. gokhan 13/11/2014 #

  Ben 1.5 yıl önce ameliyat oldum ve bugün fark ettim tekrarı geliyor ne kadar temiz bakarsan da yeniliyor kendisini ve bu ikinci kıl dönmesinin ameliyat değil de ilaç tedavisi olabilir mi cevabınızı bekliyorum.

  • admin 13/11/2014 #

   Gökhan Bey ameliyatsız kıl dönmesi tedavileri de elbette bulunmakta ancak muayene olmadan hastaya hangisi uygun hangisi değil, ameliyat şart mı bunu söylemek imkansız. Bu konuda tecrübeniz var, gecikmeden doktora gidin ki daha kolay bir tedavi yöntemi uygulanabilsin.

  • Doğuş 06/01/2015 #

   Gökhan bey, Bende de aynı durum var kendinize 1 tane tecrübeli hastane de çalışan pansumancı bulun. O bölgeyi 3 ayda 1 o kişi ye gösterin, ve orayı kıldan uzak tutmak için tüy dökücü spreyler var. Onlardan kullanın ve mümkünse hergün duş almayı alışkanlık haline getirin. Ben böyle yapıyorum.

 4. zeyno cicek kaya 22/11/2014 #

  Ben tam 5 gündür kuyruk sokumumda bi şişkinlik var ve oturamıyorum kıl dönmesinden şüpheleniyorum ama hangi doktora gideceğimi bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 23/11/2014 #

   Kıl dönmesi teşhis ve tedavisi için bir ‘genel cerrahi’ uzmanına muayene olunmalıdır.

 5. sevcan 01/01/2015 #

  Arkadaşlar ben ameliyat olalı iki ay oluyor ama yaramada yani dikişin iki yanında da şişlik var önemli değildir diye doktora da gitmedim sizce kötü müdür?

  • Doğuş 06/01/2015 #

   Madem şüpheli bir durum, doktora gitmenizin bi zararı olmaz?

 6. sanja26 07/01/2015 #

  Korkmaya gerek yok bence ufak bir operasyonla 45 dkda bitiyor sadece insanı kasan ameliyathane başka sıkıntı yok ameliyat esnasında hemşireyle muhabbet ediyordum.

 7. Emrah 01/02/2015 #

  Öncelikle şöyle söylüyeyim 2 sene önce ameliyat oldum çok ihmal ettim sivilce sandım sonuçta her dakika aynanın karşısına geçip bakamıyorsun kuyruk sokumuna her neyse 2 sene veya 3 sene boşladım hep akıntı geliyordu koku yapıyordu beni rahatsız etmeye başladı en sonunda doktora gidip muayne oldum ve ameliyatlık olduğunu söylediler ameliyat oldum ve 1.30 saat sürdü ameliyatım sizi korkutmak gibi söylemiyorum 5 ay yüz üstü yataktan kalkmadım allah kimsenin başına vermesin çok kötü bi hastalık ve benim yaralarım zor iyileşti ama düzenli temiz bakın temiz iç çamaşırı her gün duş ve tüy dökücüsü spreyler var ondan kullanın şimdiden geçmiş olsun

 8. faruk 14/02/2015 #

  Merhaba ben iki haftadır kıl dönmesi ameliyatı oldum ve şuan dikişlerim hala duruyor dikişlerimin birinde şişlik var neden acaba sorun olur mu bu?

 9. hasan 05/03/2015 #

  Ben dün 2. ameliyatımı oldum korkulacak bir durum yok tek korku tekrarlar mı korkusu, siz de erkenden olun. Geçmişler olsun herkese 🙂

 10. bahar 30/04/2015 #

  Ben de bundan 10 gün önce ameliyat oldum başta çok stresliydim ama ameliyat olunca o kadar korkacak bir şey değilmiş. Sadece anestezi etkisi geçince biraz ağrın oluyor. İlk 2 günü atlatınca gerisi kolay geçiyor tek korkum tekrarlaması bunu atlattım ikincisini yaşamak istemiyorum. 5 gün sonra da dikişler alınacak inş Allah herkesin yardımcısı olsun.

 11. Kadir 02/05/2015 #

  Ben bundan 1 sene önce ameliyat oldum ama tekrar çıktı yarın gidip tekrar ameliyat olacağım.

 12. cuma 22/05/2015 #

  Arkadaşlar ben 2 hafta önce ameliyat oldum. Ameliyat olmadan önce millet yok şöyle böyle ağrıyor diyor hâlbuki alakası yok tek hissettiğiniz ağrı serum takılırken yapılan iğne ameliyat olup kurtulun derim.

 13. Sultan 10/06/2015 #

  Ben bir hafta sivilce diye çektim ve dün artık dayanamayıp gittim hemen yatışımı yaptılar oldum ama benim şu anki ameliyat değil küçük bir operasyonmuş ameliyat bir ay donra olacağım olmasam tekrar yeniler mi dün olduğumda kıl çıkarmıştı neler yaşarım acaba ben?

 14. mert 24/07/2015 #

  Kıl yoğunluğu fazla olan biriyim acaba epilasyon (kuyruk sokumu kısmı) ile bu rahatsızlık önceden bertaraf edilebilir mi epilasyon önerilir mi?

  • admin 08/08/2015 #

   Mert Bey bu gibi durumlarda kıl yoğunluğu fazla ve özellikle oturarak, masa başı çalışanları için lazer epilasyon önerilir. Ancak mutlaka uzman kişilere başvurmalı, işin ehli olmayanlardan kaçınmalı dermatolog veya plastik cerrahi uzmanı kişilere epilasyon yaptırmalısınız.

 15. yunus 25/07/2015 #

  Benim 8 -9 yıldır kuyruk sokumunda bir yağ bezesi gibi bir şişlik var fazla terlediğim zaman iyice şişiyor acaba kil dönmesi olabilir mi daha önce bu sorunu yaşamış arkadaşlarım bana yardımcı olabilir mi?

 16. Betul 29/07/2015 #

  Ben de ameliyat olucam ama korkuyorum tek merak ettiğim ameliyat sırasında acı hissediliyor mu? 🙁

  • Tuğçe 02/03/2017 #

   Ben oldum ameliyat esnasında uyutuldum acı hissetmedim sadece operasyon bitince çok ağrıdı oda bir iğneyle yatılştı. Bir saat sonrada yürüyerek hastaneden çıktım korkma derim

 17. serkan 31/07/2015 #

  2 defa kıl dönmesinden ameliyat oldum. 1. ameliyatta kıl dönmesi ve yağ bezesi, 2. ameliyatta kıl dönmesinden ameliyat oldum. Kıl dönmesi 2 ye ayrılıyormuş, erkek ve dişi olarak. Patoloji raporuna göre erkek olduğu söylendi. Ve tekrar aksetti bu normal bir durum mu acaba.

  • admin 08/08/2015 #

   Serkan Bey kıl dönmesi tekrar etme olasılığı yüksek bir rahatsızlıktır. Hastaya uygun tedavi de önemlidir ancak henüz tekrarı kesin önleyecek bir tedavi bulunamamıştır.

   • Piraye 31/08/2017 #

    Ben 7 sene önce ameliyat oldum.. Dikiş izlerim bugün gibi taptaze duruyor ve tam olarak dik oturamiyorum. Acaba bir sorun mu var ¿

 18. Ceren 31/07/2015 #

  Ben bir hafta on gün sonra olucam ama çok stresliyim çok da korkuyorum 🙁

 19. fatih 04/08/2015 #

  5 seneyi aşıyor bende de çıkalı ilk teşhis koyuldu apseyi temizlettim fakat ondan sonra hiç bir sıkıntısını yaşamadım apse de olmadı şişkinlik de acaba ameliyat yine de olmam gerekir mi?

 20. Fatih 04/08/2015 #

  Çok fazla kafanıza takmayınız ben ameliyat oldun 9 dikiş var 6 cm genişliğinde bi kesik oluştu benim ameliyatım dikişli ameliyat oldu pansumanlı değil. İnsanı sadece adı ameliyat oldu için korkutuyor yoksa bi sıkıntı yok tabi ister istemez bi kaç gün kesik yerin acısını cekiyorsunuz 😜

 21. gülay 14/08/2015 #

  merhaba benim bundan 3 ay önce kuyruk sokumumda kıl dönmesi çıktı apseyi boşaltmak için iğne yaptılar ama tekrarlar mı diye korkuyorum genelde apseyi boşaltınca hemen tekrarlamıyormuş diye duydum doğru mu?

 22. hira 17/08/2015 #

  8 ay önce gebeliğimin 6. ayında oturamamaktan şikâyet ederken genel cerraha başvurdum bölgede kist olduğunu etrafında apse olduğunu söyledi. Riskli bir gebelik geçirdiğim için bölgesel uyuşturma yapmadan bisturi ile o bölgeyi temizledi ve 3 gün sonra tekrarladı… Tekrar temizledi akabinde 8. ayda doğum yaptım bebeğim kırk günlükken tekrarladı. Tekrar o bölge boşaltıldı ve dr biran önce ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Bebek 6 aylık olsun ameliyat edelim dedi aynen 3 gün sonra yine nüksetti ve dr bu hafta ameliyat edelim durumun kötü dedi bebeğimi anne sütünden mahrum etmemek için olmadım ve 2 ay sonra yani 3 gündür yine aynı durumdayım. Bugün yine o bölgeyi boşalttıracam ve oğlum 6 aylık olunca yani 2 ay sonra ameliyat olacam inşallah. Yani arkadaşlar bende 2 ayda bir art arda 3 gün arayla yaşıyorum. Ameliyat olan arkadaşlar rahatladım vallahi sizin yazılarınızı okuyunca.

  • alihan 13/09/2016 #

   ben oldum dikişleri iyi koru benim 2 defa acılsı aradan 20 gün sonra diyeri 9gün sonra acıldı açılırsa panik olma bende sarı sıvı gibi bişi geldi allahtan iltahp deyilmiş dikiş sıvısı dedi 2 sinide atlattim bugün 23.gün o dikişte kapandı du bakalım dersane başlayınca ne olucak ağrımı dersen sadece ilk gün az oldu kalkarken çok zor olur ameliyattan bikaç saat sonra zaten yürüyorsun zorda olsa temiz tut san yeter

 23. Cihangir 24/08/2015 #

  Ben ilk defa olucam da ameliyata girmeden bana narkoz verirler mi? Bir de ameliyattan sonra kaç günde ayağa kalkarım?

  • Ahmet 21/10/2015 #

   Cihangir kardeşim ben 10 gün önce oldum narkoz iğnesinden sonra emin ol zerre kadar acı hissetmedim nasıl ameliyat oldum anlamadım bile 4 saat sonra da ayağa kalkar gezersin.

 24. FIRAT 03/09/2015 #

  Bende bir tane vardı şimdi bir tane daha çıktı 2 tane oldu ama yeni çıkan çok büyük ceviz büyüklüğü kadar 🙁

 25. Bydeli 07/09/2015 #

  Arkadaşlar ben de 3 ay önce farkettim, kuyruk sokumunda kanla karışık akıntı ve bir delik vardı. Çok araştırdım ama nafile, her şey olacağına varıyor, devlete gittim ameliyat dedi ama hiç ilgilenmedi, alt sınıf özele gittim 1.000 TL istedi açık bırakma yöntemi, orta sınıf 3.000 TL istedi flep kaydırma yöntemi, daha bir sürü yöntem var micro olan ameliyatsız, dikişli açık bırakma vs vs vs. flep yöntemle genel anastezi altında 4 eylülde ameliyat oldum, ayni gün akşamı ufak adımlarla yürümeye başladım, ağrı ameliyat sonrası illaki oluyor biraz, ama ilk gün sadece, bakalım nasıl sonuçlanacak göreceğiz.

 26. mihriban 12/09/2015 #

  Merhaba yaklaşık bir ay önce kuyruk sokumumda bir ağrı basla misti doktor fobisi olan bir insanim ve 18 yaşındayım annem zorlamışsındır vs dedi ama geçmek bilmedi en sonunda randevu aldım. Ağrıdıktan bir hafta sonra doktor yolunu tıpış tıpış tuttum ve hayatımda serum yememiş sadece bir kere hastanede kan aldırmış biriydim. Tüm sitelerdeki yorumları okuyordum bide panikatağım var bir de bayan olunca ve canim aşırı tatlı olunca yorumları bile okurken kalbim sıkışmıştı ama dun ameliyat oldum ağlayıp titreyerek girdiğim ameliyathaneden gülerek ya hiç acımadı ki diyerek çıktım. Zaten eğer hayatınızda bir kere bile normal bir ağrıkesici yaptırdıysanız siz hiç hissetmezsiniz sonra uyuşuyor bel altınız yani bir yerlerinizi kesseler ruhunuz duymaz. Ameliyat sırasında bile gülüyordum ama o kıyafetleri giydirip sedyeyle ameliyathaneye götürdükleri zaman ister istemez psikolojimiz bozuldu. İlk defa öyle bir şey yaşadım ama emin olun surda cani en tatlı olan en korkak olan benimdir bunu aşırı derecede samimiyetle soyluyorum ve bende kaslarımı bulmakta zorlandılar. Dört kez anestezi iğnesi vurdular gene de acımadı. O ağrıyı çekmek tam bir aptallık ve dünden beri aşırı rahatım ameliyat sırasında en ufak acınız olmayacak buna kesinlikle söz verebilirim. Daha sonrası ağrı bende olmadı ama oda arkadaşım çok su içmemişti bas ağrısı yaptı onda narkoz ama tekrardan söylüyorum çok güzel olacak.

 27. sedat 20/09/2015 #

  Arkadaşlar korkmanıza gerek yok ben iki kez oldum 1 . komple uyuttular 16 dikiş vardı büyük bir parça aldılar kestiler ve 1.5 sene sonra ikinci ameliyatımı oldum oda 9 dikiş vardı ikincide lokal anestezi yanı ameliyat olacağım bölgeyi uyuşturdular şimdi üçüncüsünden korkuyorum sanki şişlik var sivilce gibi ama temizlikten falan değil kim ne derse desin ben her gün duş alıyorum ameliyat bölgesindeki kılları temizliyorum ama yine de şuan da üçüncü için tekrar doktora gideceğim var mı acaba yine diye sizce admin bunun çaresi yok mu sürekli tekrarlıyor bu.

 28. tarik 05/10/2015 #

  Ben 1 sene önce kuyruk sokumundan ameliyat oldum ve simdi göbeğimde çıktı doktora gittim ilaç tedavisi dedi sizce ilaçla geçer mi kesinlikle ameliyat şart mı?

 29. Ahmet 21/10/2015 #

  Ben 10 gün önce ameliyat oldum sanıldığı kadar zor değil öyle korkunç bir ağrı falan asla yok üstelik kıl dönmesinin ameliyattan başka bir çözümü yok galiba bu hastalıkla asla yaşamayın arkadaşlar ben 3 sene ihmal ettim tedavinizi olun kurtulun.

 30. İsimsiz 05/11/2015 #

  17 yaşındayım boyun hariç vücudumda aşırı kıllanma var bende de olabilir mi?

 31. serpil 06/11/2015 #

  Ameliyattan sonra ağrı oluyor mu ya:(

 32. Ismail 07/11/2015 #

  Arkadaşlar merhaba. Ben 3 hafta önce oldum bu ameliyatı. Devlet hastanesinde oldum ve kuyruk sokumumda 23 tane dikiş var. Ameliyat acımıyor tamam ama 5 gün kurbağa gibi yüzüstü yatıyorsun. Dokunsan dert sırtüstü yatsan dert her gün verilen serum bir dert ben hiç memnun değilim. Baypas olan babam 2 haftada iyileşti. Ben kıl dönmesi oldum 3 hafta oldu evden dışarı çıkamıyorum. Her tuvalete gidişimde sıkıntı oluyor. Eğilemiyorum namaz kılamıyorum sert yere oturamıyorum. Allah kimseye yaşatmasın.

 33. faruk 14/12/2015 #

  Selam ben 2 sene içinde 2 kere kil dönmesi ameliyatı oldum. Ve yine nüksetti. Artık sıkıldım valla. Sizce ameliyat olmazsam sıkıntı olur mu nasıl olsa seneye bir daha nüksedecek?

 34. Mevlüt 23/02/2016 #

  Ben kendim bu sene 4 üncüyü oldum. Almanya’da yaşıyorum inanın bana 7-10-15-20 defa olan var. Temizlikmiş yok kıl birikintisiymiş hepsi hikâye. Maalesef bu iğrenç hastalığa yakalanan zor kurtuluyor. Tek bildiğim şey su ki, ameliyat tan sonra kesinlikle diktirmeyin… İyileşip tam kapanması 2 ay sürüyor. Ben artık şans diyorum. Hepinize geçmiş olsun.

 35. Soner 04/03/2016 #

  Ben 17 yıl önce oldum ve benimkisi tekrarladı 2 gün sonra tekrar olacam temizlikle de alakalı ama doktorun iyi temizlemesine bağlı diye düşünüyorum saygılar.

 36. arda 10/04/2016 #

  Kıl dönmesi ameliyatını Devlet Hastanesinde mi yoksa özelde mi olmak gerek bir de kalp ameliyatı oldum daha önce nereyi önerirsiniz?

 37. Güler 19/06/2016 #

  Ben cuma gunu ameliyat oldum . O gun aksam yurumeye basladim . Ama ginede kendinize dikkat edin benden alinan parcanin buyuk olmasina ragmen iyiyim doktoor agri kesici verdi . Buraz agrilarim var daha 3 gun oldu cunku .

 38. izzet 29/06/2016 #

  Slm benim yuzumde gelenlikle kil donmesi oluyor ama bu sefer yuzumde kil donen yer siş ve etravi sert ne olabilir

 39. Tayfun 09/08/2016 #

  Kolay Gelsin 3 gün önce kalçamda birşey farkettim sivilce gibiydi dokununca daha sonra bu sivilce sandıgım şey kendi kendine patladı bende mendille falan silince beyazımsı bir sıvı oluyor ve kötü kokuyor bazen de silince kan oluyor.Rahatsızlığım kıl dönmesi mi acaba ? Daha bir kaç gün önce farkettim ilaç yoluyla geçirebilirmiyim ? Bu tarz bölgelerde doktora gitmem ben utançlığım yüzünden ne yapılabilir yardımcı olursanız sevinirim.

 40. niyazi 04/06/2017 #

  Kıl dönmesinden ameliyat olacağım ama bi sorun var çalışıyorum ve 12 gün içinde geçmesi lazım onun için ameliyat nasıl olacak bilmiyorum yaklaşık 8 senedir çekiyorum bu acıyı narkoz verip uyutarak yapıyorlar amaliyatı değilmi

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.