Kurdeşen Neden Olur?

Halk arasında kurdeşen diye bilinen cilt hastalığının tıp dilindeki adı ürtikerdir. Kurdeşen, ciltte ortaya çıkan -genellikle de kaşıntılı- kızarık kabarıklıklardır. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu kabarıklıklar cildin herhangi bir yerinde oluşabilir. Kurdeşen döküntüleri bir kalem ucu kadar küçük ya da bir yemek tabağı kadar büyük olabilir.

Hatta döküntüler birleşerek vücutta daha da geniş kabarıklıklar oluşturabilir.

Kurdeşen kabarıklıkları genellikle 24 saat içerisinde kaybolur. Ancak eski döküntüler kayboldukça yerine yenileri gelebilir ve böylelikle kurdeşen birkaç gün veya daha uzun süreler sürebilir. Bu şekilde ilerleyen kurdeşen nöbetleri çoğunlukla 6 haftadan kısa sürer ancak hastalığın süresi 6 haftayı geçmişse, bu durumda kronik kurdeşen söz konusu demektir.

Kurdeşende, deride hafifçe kabarık şekilde pembe ya da kırmızı kabarıklıklar oluşur. Bu döküntüler tek başına ya da grup şeklinde ortaya çıkabilir. Hatta geniş bir alanda döküntüler birleşebilir. Bir noktadaki kabarıklık bir gün içerisinde kaybolabilir ama başka bir noktada yeni bir tanesi ortaya çıkabilir. Şiddetli kaşıntı, yanma hissi veya ağrı diğer belirtiler arasındadır. Belirtiler genellikle geceleri daha da kötüleşir.

Kısa süreli yani akut kurdeşen çoğunlukla alerjik bir nedenden kaynaklanır ama kurdeşeni tetikleyen başka etmenler de vardır. Bazı kişilerde kurdeşen belli bir tetikleyiciye bağlı olarak (örneğin güneşte çok kalmak) hep aynı noktada görülür.


Kurdeşen Kimlerde Görülür?

Kurdeşen sık görülen bir cilt hastalığıdır ve çocuk, yetişkin demeden hemen herkeste görülebilir. Ancak daha çok orta yaştaki kadınları etkilediği bilinmektedir. Bebek ve çocuklarda kurdeşen hem belirtiler hem de nedenler açısından benzerdir.

Kurdeşen Nedenleri

Alerjik bir tepki kurdeşeni tetikleyebilir. Yaygın olarak alerjik tepkiye yol açtığı düşünülen etmenler şöyledir:

 • Alerji aşıları
 • Böcek ısırıkları ve sokmaları
 • Hayvanlar
 • İlaçlar: Her türlü ilaç olabilir
 • Kozmetik ürünleri
 • Lateks benzeri alerji yapan bir şeye dokunmak
 • Polenler
 • Yiyecekler: Meyveler (asitli meyveler başta olmak üzere), kuru yemiş, kabuklu deniz ürünleri, süt ve yumurta

Alerjik tepki dışında kurdeşene yol açan diğer nedenlerden bazıları ise şöyle sıralanabilir:

 • Aile geçmişinde kurdeşene rastlanması
 • Bağırsak parazitleri
 • Bazı bitkiler
 • Cildi sertçe kaşımak
 • Cildin baskıya maruz kaldığı durumlar: örneğin uzun süre oturmak, yürümek (ayak tabanları etkilenir) sırtta ağır bir çanta taşımak veya çok dar giysiler giymek nedeniyle olabilir
 • Çok sıcağa ya da çok soğuğa maruz kalmak
 • Doğum sonrası
 • Enfeksiyonlar: viral hepatit, soğuk algınlığı, bakteri, parazit ya da mantar nedeniyle oluşan enfeksiyonlar da dahildir
 • Egzersiz
 • Güneşe maruz kalmak
 • Kimyasallarla temas etmek
 • Lupus ya da tiroid hastalıkları gibi bazı hastalıklar
 • Stres
 • Suyla temas: deniz, duş, havuz, ter vb. aracılığıyla suyun cilde temas etmesi kurdeşene yol açabilir ve suyun sıcaklığının bir önemi yoktur

Yukarıda sıralanan veya diğer herhangi bir neden kurdeşeni tetiklediğinde, birkaç dakika ile birkaç saat arasında değişen sürelerde döküntüler ortaya çıkabilir.

Kurdeşen Nasıl Teşhis Edilir?

Kurdeşenin teşhisi için genellikle bir cilt uzmanının (dermatolojist) döküntüleri görmesi yeterli olur. Ancak kurdeşene neyin neden olduğunu bulmak daha zorlu bir süreçtir. Hastanın anlattıkları, alerji testleri, kan testleri veya cilt biyopsisi ile neden araştırılabilir. özellikle uzun süreli, kronik ürtiker türünde nedeni ortaya çıkarmak daha zorlaşabilir.

6 haftadan uzun süren kronik ürtikere daha az rastlanır. Kronik ürtiker bazı hastalarda aylar hatta yıllar boyunca tekrar tekrar ortaya çıkabilir. Altta yatan bir hastalık yoksa kronik ürtiker sağlığı tehdit etmez ancak şiddetli kaşıntı, yanma hissi veya estetik nedenlerle rahatsızlık verici olabilir.

Kurdeşen Tedavisi

Hafif veya orta dereceli kurdeşen hastalarının tedavisi genellikle antihistaminik denilen alerji ilaçlarıyla yapılır. Bunun dışında kortizonlu ilaçlar, antibakteriyel ilaçlar ya da iltihapla savaşan diğer tür ilaçlar da doktor tarafından hastanın durumuna göre reçete edilebilir.

Kurdeşen ve Anjioödem

Genellikle kurdeşenle birlikte anılan ve kurdeşene benzeyen bir başka rahatsızlık da anjioödemdir. Kurdeşenle birlikte veya nadiren de olsa tek başına ortaya çıkabilir. Kurdeşen cildin yüzeyine etkilerken anjioödem derinin alt katmanını etkiler. Şişlikler daha derinde oluşur ve çoğunlukla yüzde, göz kapaklarında, dudaklarda veya el ve ayaklarda şişlikler meydana gelir. Anjioödem nedenleri de kurdeşen nedenleriyle benzerlik gösterir. Anjioödemin bir de genetik hastalık sınıfına giren bir türü vardır ve bu tip anjioödeme, herediter / kalıtsal anjioödem denir.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Kurdeşen Neden Olur?” üzerine 9 düşünce

  • 15 yıldır çekiyorum bu lanet hastalığı gitmediğim doktor uygulamadığım tedavi kalmadı üzgünüm. Geçmiş olsun.

   • Kesin tedavisi var. Trabzon ve Ankara da aşısı var. Kesinlikle geçiyor. Emin olun iyi olarak döneceksiniz

   • Bir ignesi var o geçiriyor kesinlikle bende oldum cilt doktorunun verdigi ilaclar gecirmedi ama baska bir ic hastalıkları uzmaninin verdigi igneden kurtuldum 9 yildir olmuyodu suan yine tutuldum yarin o doktoru arayip bulcam inşallah bulursam sizede soylerim ignenin ismini reçeteyi kaybettim cunki

    • Elif hn dr ve ilaç reçetesini bulursanız lütfen bizimle paylaşırsanız çok sevinirim bende 1996 senesinden çok hst ve drlara gittim kortizon ilaçları ile kemik erimesine yakalandım ve sakat kaldım şu an yine bu hst pençesine yakalandım ve şimdi bu hst ve dr adı verirseniz şimdiden çok tşk ederim çok geçmiş olsun rabbim cümlemize acil şifalar verir inşallah.

 1. Kızım 29 aylık vücudunda yanık gibi şişlik arti kızarıklıklar oluşmaya başladı günün herhangi zamanlarında çıkıp ve kaybolan kendini gosterio.suan 1 haftadır dewam edip allerset die bi alerji şurubu verdi Dr.suan için korkmamamizi söyledi. 6 haftadan fazla sürmez umarım. Bu durumda olan çocuklarımıza asıl şifalar diliyorum????

 2. Not: Yazacağım şeyleri denemek isteyen kişiler lütfen bütün alerji testlerinden geçip, aşağıda yazacağım şeylere alerji olmadığından emin olsun ve lütfen mutlaka doktorunuza danışınız. Geçen sene yazın başında başlayıp, 3 ay şiddetli şekilde geçirdiğim kurdeşen hastalığını, yazın sonuna doğru ilaç kullanmadan tamamen atlattım. Bu sene yine aynı aylarda nüksetti ama aşağıda yazacağım kullandığım ilaç ve bitkisel tedavi sayesinde, 2 hafta içinde nerdeyse geçmek üzere. Bitkisel olarak; Çörek otu, keçi boynuzu, zencefil ve süpürge tohumu hepsi çekilerek toz şekilde kavanozda gün içine yayarak, 4 mama kaşığı alıyorum. Yemeğe koyarak veya benim gibi üşengeçseniz ağıza alıp ardından pratik bir şekilde su yardımıyla tüketebilirsiniz. Günde 1 adet “Sup****n All Day 30 Table” yutuyorum bağışıklık sistemi için. Gün içinde aç karnına 3 kez 10 ml passiflora şurup ve son olarak, gün içinde 2 veya 3 adet “A**l 22.7 Mg Tablet” kullanıyorum. Geçmiş olsun.

 3. Crebros kullandiğım vakit kaşıntının k si olmuyor.ama ilaç kullanmadigim vakit kaşntıdan ölüyorum.kronik kurdeşen olduğumu doktor 7 ay sonra anlayabildi.bana da anlatti ama nedeni ni halen tespit edemedik.havuz keyiflerimden biri olabilir.aşırı derece de bir hafta boyunca antalyada havuz da yüzdüm.keşke yüzmeseydim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir