Panik Atak Neden Olur?

Genellikle panik atak aşırı derecede yüksek seviyelere ulaşan kaygı nedeniyle meydana gelir. Ortada görünür bir neden olmamasına rağmen gelişen, çok yoğun bir korku hissidir. Panik atak nöbetleri oldukça korkutucu olabilir, öyle ki bu ataklar sırasında kontrolünüzü kaybettiğinizi, kalp krizi veya beyin kanaması geçirdiğinizi ya da öleceğinizi düşünebilirsiniz.

Ancak panik atak nöbeti sırasında bu korku hissinin yanı sıra terleme, çarpıntı gibi fiziksel belirtiler de yaşanabilir. Hemen herkes bir panik atak geçirme riskiyle karşı karşıyadır diyebiliriz. Herhangi bir kaygı bozukluğu şikayeti olmayan kişilerde ise panik atak ancak kaygıya neden olan bir olayın, bir durumun tetiklemesiyle görülecektir.

Panik atak, görünürde açık bir tetikleyici olmadan aniden ve hiçbir uyarı vermeden ortaya çıkabilir. Her ne kadar bir panik atak krizi rastgele ortaya çıkıyormuş gibi görünse de aslında bu atakların tehlikeye karşı insanın evrimsel cevabı olduğu söylenebilir. Bir panik atak nöbetinin insan yaşamındaki en endişe verici, en korkutucu ve en sıkıntılı deneyimlerden biri olduğu söylenir. Tam olarak nedeni açıklanamamakla birlikte kadınlarda panik atak şikayetine erkeklere oranla daha çok rastlanır.

Bir panik atak nöbetinin kendisi ortalama 15 saniye sürse de, bu nöbetin belirtilerinin genellikle 10 ila 30 dakika arasında değişen bir süre boyunca kişiyi etkilediği gözlemlenir. Saatler boyu etkisini gösteren panik ataklar da vardır. Panik atak krizleri çoğunlukla agorafobi (açık alan korkusu) ve tehlikeli bir durumdan kaçamama korkularıyla ilişkilendirilir.

Panik atak geçiren kişilerin çoğu kriz sonrasında kendilerini kapana kısılmış gibi hissettiklerini belirtirler. Pek çok kişi yaşamları boyunca bir ya da iki kez panik atak geçirir ve bu ataklara neden olan problemler örneğin strese yol açan bir durum, olay sonlandığında, bu ataklar da son bulur. Ancak hiçbir nedene bağlayamadığınız, beklenmedik panik atakların görüldüğü ve sürekli yeni bir panik atak ortaya çıkacak duygusunun yaşandığı durumlarda ise söz konusu olan panik bozukluk olabilir.


Panik atak bir zamanlar ‘strestendir’ diye geçiştirilip yeterince önemsenmiyordu belki ama artık bu durum tıbbi bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir. Kişilerin yaşamını önemli ölçüde ve olumsuz şekilde etkileyebilen bir rahatsızlık olmasına karşın panik atak tedavileri sayesinde oldukça iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Panik Atak Nedenleri

Uzmanlar kaygı ve paniğin belli bir dereceye kadar hayatta kalmamız adına gerekli olduğunu söylerler. Ancak bu duygular düşünce sürecimize zarar verecek kadar yoğun olduklarında, doğal olarak korkmamıza neden olurlar. Panik ataklara ya da panik bozukluğuna tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemekle birlikte, bazı faktörlerin panik atakların ortaya çıkmasında rol oynadığı bilinmektedir.

Genetik faktörler: Ailesinde panik bozukluk, panik atak hastaları olan kişilerde panik atak belirtileri görülme riski bulunmaktadır. Kadınlarda panik atak şikayetine erkeklere oranla daha fazla rastlanır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bu durumun biyolojik faktörlerden dolayı kadınların hastalığa daha yatkın olmasından kaynaklanabileceği düşünülmektedir.

Yoğun stres: Yakın ve çok sevilen bir kişinin ölümü, cinsel taciz gibi travmatik olaylar, boşanma, iflas ya da doğum gibi yaşam tarzında büyük değişiklikler, yoğun stres kaynağı olarak kişilerde panik atakların görülmesini tetikleyebilir. Yoğun stres duygusu acil bir tehlike karşısında olma hissi yaratır ve kaygının giderek artmasıyla panik atak tetiklenir.

Taciz ve travma: Fiziksel ve cinsel tacize uğramak kaygı ve panik atakların ortaya çıkmasında rol oynayabilir. Kaza, tecavüz, yangın, soygun gibi travmatik olaylar da aynı şekilde panik atak rahatsızlığının ortaya çıkmasında etkili olabilir. Bu tür taciz ya da travmatik olayların ardından kişilerin yaşadığı stres ve korku duyguları, olayın tekrarlayacağına dair yoğun bir endişeye dönüşebilir. Bu endişenin giderek artması ve kontrol edilememesi panik atak krizlerini tetikleyecektir.

İlaçlar ve Uyarıcı Maddeler: Bazı ilaçların kullanımına ara vermek ya da kafein, kokain, anfetamin gibi uyarıcı maddeler almak, kaygı ve panik atak belirtilerine yol açabilir. Bu maddelerin etkisiyle vücuttaki kimyasal dengesizlik ve panik duygusunun tetiklenmesi nedeniyle terleme, bulantı, baş dönmesi, titreme, korku ve kontrol kaybı belirtileri görülebilir ve tüm bunlar kişide panik atak rahatsızlığı gelişmesine neden olabilir.

Beyin fonksiyonları: Beynimiz yakın bir tehlikeye karşı sinir sisteminden uyarı sinyalleri aldığında, beynimizin Amigdala denilen bölgesi harekete geçer. Amigdala, kaygı tepkimizi kontrol eder. Bazı kişilerde Amigdala bölgesi yakın bir tehlike olmamasına rağmen kaygıyı tetikler. Kaygı bizi harekete geçirdiğinde, vücudumuz böbrek üstü bezleri aracılığıyla adrenalin salgılar. Adrenalinin bilinen bir diğer adı da ‘dövüş ya da kaç’ hormonudur. Adrenalin salgıladığımızda kalp atışlarımız hızlanır, terlemeye başlarız, midemiz hareketlenir ve nefesimiz düzensizleşir. Bütün bunlar bir panik atağı tanımlayan özellikleridir.

Eğer yakın bir tehlike altında olmamanıza rağmen vücudunuz adrenalin salgılamışsa, bu hormonu tehlikeden kaçmak üzere kullanamayacağınız için bu adrenalinin birikmesi bir panik atağa neden olabilir. Panik bozukluğu olan kişiler, geçirdikleri bir panik atağın ardından sürekli bir panik atak geçirme korkusu taşımaya başladıklarından günlük yaşamları bu durumdan etkilenmeye başlar.

Panik Atak Belirtileri Gösteren Hastalıklar

Bazı hastalıklar veya durumlar, kişilerin panik atak geçirdiğini düşünmesine neden olacak belirtilerin benzerlerini ortaya çıkarabilir. Panik atak belirtileriyle astım, kansızlık, menopoz gibi bazı tıbbi durumların belirtileri birbirine benzer.

Hipoglisemi: Hipoglisemi, vücut için temel enerji kaynağı kan şekerinde düşüş anlamına gelir ve bu durumun beyne etkisi sonucu kaygı ve panik atak belirtileri görülebilir. Yoğun endişe, korku, terleme, kontrol kaybı ve kafa karışıklığı bu belirtiler arasındadır.

Hipertiroidi: Hipertiroidinin kaygı ve panik atakları tetikleme ihtimali vardır. Hipertiroidi rahatsızlığı sonucu vücut normalden fazla tiroksin hormonu salgılar. Metabolizmayı hızlandıran bu hormon kaygı ve panik atak belirtilerine neden olabilir.

Panik Atak Belirtileri

Genellikle 10 dakika boyunca süren panik atak belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Nefes almakta zorlanma
 • Kalp çarpıntısı veya göğüs ağrısı
 • Boğulacak gibi hissetmek
 • Baş dönmesi ya da baygınlık hissi
 • Titreme
 • Terleme
 • El ve ayak parmaklarında uyuşma ya da karıncalanma
 • Ürperme ya da sıcak basması
 • Kontrolünü kaybedeceğini, çıldıracağını ya da ölmek üzere olduğunu sanarak yoğun korku duyma
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , ,

Panik Atak Neden Olur? İçin 194 Yorum Yapılmış

 1. songül 17/11/2013 #

  Kalp çarpıntısı boğulacakmış gibi oluyorum, nefes almada zorluk çekiyorum. Ölüm korkusu tek başıma kalamıyorum her an kötü bir şey olacakmış gibi korkuyorum cvp yazarsanız çok sevinirim.

  • admin 19/11/2013 #

   Songül Hanım, günümüzde pek çok kişi bu tür kaygı sorunlarıyla boğuşuyor. Ancak ilk olarak bir psikiyatra danışmalısınız. Bazen düşüncelerimiz bir kısır döngüye girer ve bir türlü istemediğimiz duyguları engellemeyi, uzaklaştırmayı başaramayız. Bu kısır döngüden çıkmanız için bir uzmanla konuşmanız şart. Yalnız olmadığınızı, bu kaygıları pek çok kişinin yaşadığını unutmayın. Çaresi olan, kesinlikle biraz destekle üstesinden geleceğiniz bir durum bu.

  • Yaren turfanda 07/09/2014 #

   Ben de öyle oluyorum aynısı ve daha 12 yaşındayım kör olucam diye korkmuştum sonra böyle olmaya başladı acaba nasıl geçer 🙁

  • cüneyt 01/07/2015 #

   İçini ferah tutmaya çalış. İnsan panik ataklar geldikçe tecrübe kazanıyor ve sonra saçmalıktan ibaret olduğunu anlıyor. Gez toz iş varsa işine odaklan okul varsa aynı şekilde. Hayatını aktif sürdür emin ol hep iyi olacaksın – ve unutma panik ataktan kimse ölmedi bu güne kadar bende de vardı.

   • Linda 08/03/2016 #

    Ya beni ne kadar rahatlattığınızı bilemezsiniz. İyi ki girdim bu siteye ve iyi ki yorumunuzu okudum. Hep iyi ve huzurlu ve mutlu olmanızı dilerim.

  • esra 09/11/2015 #

   Merhaba arkadaşlar yorumların çoğunu okudum az çok ve tek bana oluyor sanıyordum ama yorumlar biraz olsun içimi rahatlattı öncelikle Allah hepimizin yardımcısı olsun ben şu an çok uykusuzum ve interneti açıp panik atak neden oluşur yazdım karsıma bu çıktı girdim baktım ve yorumları okudukça moralim düzeldi bana genelde geceleri oluyor uyuyamıyorum kalbim sanki yerinden çıkacak gibi oluyor kulağıma değişik değişik sesler geliyor aniden fırlıyorum yataktan zaten o ara kalbim baya hızlanıyor başka şeylerle meşgul olmak istiyorum yoksa geçmiyor sanki ölecekmişim gibi ayağımdan giriyor kolumdan çıkıyor titreme sanki deprem oluyor gibi o ara annemleri uyandırıyorum anne deprem mi oluyor diyorum sana öyle geliyor diyorlar gözümü kapattığım an ölücem sanıyorum ve bir gram uyku girmiyor gözüme en yakın zamanda ben de gitcem ins psikoloğa Allah hepimize şifa versin.

  • Seyda 30/12/2015 #

   Slm arkadaşlar ben panik atak yaşadım. Öldürmüyor güldürmüyor da ben değildim. İki yılımı aldı. Sorun bizsek cevap da bizde… İnanın atlatacaksınız gitmiyor ama onunla mutlu olmaya alışıyorsunuz. Panik atak geldiği an kendinize telkin verin hiçbir şey olmadığını düşünün. Kalp atışlarınızı yükseltmeyin sakin sakin sakin bir şey yok. Sakinleştiğinizi anlayacaksınız. Hayatta hiçbir şey bizden önemli değil. Selam ve dua ile.

   • Burçin 04/05/2016 #

    Nasıl geçti sizin panik ataklar?

   • Belgin 28/01/2017 #

    Bu surecte ilac kullandınız mi ben artik cok sıkıldım bu ataklardan.. Bir donem yasadim ilacla atlattim ama yillar sonra tekrar basladi simdi ilaç alisma doneminde kotu hissettirdiği icin ilaci biraktim.. Her seferinde panik atak değildir diye hastaneye kosuyorum lutfen yardim edin

  • hüseyin 26/03/2016 #

   merhaba arkadaşlar öncelilikle allah herkeze şifasını hemen verir inşallah.
   Arkadaşlar bende 4 yıldır yaşıyorum bu durumu ama şu an düşündüğünüz gibi değil ilk başlar panik ataktı şimdi panik bozukluk ve nöbetler düşündüğünüz kadar vahim değil durum. Gerçekten ben 2 kere ambulansla hastaneye gittim kardiyoloji akciğer tüm testleri yaptırdım hiçbir sorun çıkmadı şu an bile uyuşmalarım var yazarken panik atak kısır bir döngü arkadaşlar panik ataktan (bozukluk)tan kaçacağıma dönüp yüzleştim kaçmayın size tavsiyem ne yapıyorsanız nöbet anında ya da kaygı anında devam edin yaptığınız işten spordan her ne yaparken nöbet geçirip kaçarsanız kendinizi teslim eder ve içinden çıkamayacağınız bir hale gelirsiniz o kadar büyütmeyin bende başlarda çok kötüydüm tüm bedenim uyuşuyordu sanki beyin kanaması kalbim çarpıp ortamdan soyutlanıyordum kalp krizi sanki insanlarla diyalog kuramıyordum vücudum aniden aksıyordu bayılacak gibi inan bana çok ağır geçirdim ta ki kabullenene kadar bu durumu korkmayana kadar psikiyatr ilaçları ne varsa kullandım bende bir şey değişmedi ama size doktora gitmeyin demiyorum deneyin 4 yıllık yaşadığım bu rahatsızlıktan size çıkaracağım sonuç gözünüzde çok büyütmeyin bilin ki yaşadığınız ya da o an korktuğunuz şey olmayacak kalp krizi filan geçirmiyorsun.

   • Elçin 22/11/2016 #

    Yazdiklarinizdan teselli buldum tesekkur ederim. Atak halindeyim kolumda uyusma var ama dediginiz gibi yapicam su an ne yapiyorsam ona devam etmek cok mantikli..saygilarimla

   • Kamile 01/12/2016 #

    Ne kadar rahatlattiniz beni benim annem kalp ameliyatı oldu yengem panik atak geçiyo sanıp hastaneye gitti kalp krizi geçiriyorum bunlar etrafında olunca bende kalp krizi geçircem olcem hep Bu düşünce sardı içimi gerçi benim geçmişimde yatan bir panik atagim zaten vardı onu yenmistim 3 yil ilaç kullanmadım ama bazı olumsuz yasananlarla yeniden hortladi ve şimdi 1 yıldır yeniden ilaca başladım hatta bunu yazarken bile çarpıntım var

  • Gulnar 24/05/2016 #

   Bende aynısını yaşıyorum. 😔

  • Ömer 03/08/2016 #

   beyler Namaz kılın ilaç kullananlar varsa bıraksın teleş yapmayın kimse ölmeyecek rahat olun kalp krizi falan onlarda hikaye öyle bişey yok bendede vardı Namaz kılmaya başladıktan sonra hiç bişeyim kalmadı ilaçta kullanmadım . ALLAH (cc) izniyle geçecek.

   • Mehmet 18/06/2017 #

    Keşke camiye gidebilsem bana namaz kılarken atak geliyor sanki bir kapana girmiş çıkamayacağı mi düşünüyorum..nasil baş edeceğiz bilemiyorum

  • Leyla 08/03/2017 #

   Songülcüm mutlaka nöral terapi tavsiye ederim bir araştır netten bende çokk yoğun panik atak yaşıyan biri olarak artık yok denecek kadar hayatimdan çiktığını söyliyebilirim Allah ın izniyle nöral terapi kesinlikle tavsiye ederim

   • Aysun 29/06/2017 #

    Gittiğiniz doktorun adını yazar mısınız

 2. melis 02/01/2014 #

  Panik atak depresyonun bir sonucu mudur?

  • arif 28/07/2015 #

   Bende panik atak bu sene çok şiddetlendi. Ama ilaç kullanmaya başladım sabah 1 gece 2 tane verdi piskatri. Xanax geciciydi ve artik kullanmiyorum. Simdi kullandiklarim antidepresan. İlaçların adı, sabah 1, 20 mg prozac. Gece redepra 15 mg, ve 20 mg prozac. Yani günde toplam 3 hap. Bu ilaçlar uzun vadeli yani 1 yıl kullanmam gerekiyormuş. Ve kendimi daha yeni yeni iyi hissetmeye başladım. Ilaçlari kullanani 2 ay oldu. Yeni yeni kendime geliyorum.

  • admin1 13/05/2016 #

   Evet bazı depresif durumlarda panik atak etkisini gösteriyor, bende de var fakat ilaç kullanmadan atlatmaya çalışıyorum ilaç kullananların yarısı bıraktı mesela bu vücudumuzun yarattığı bir durum değil,sadece insanların kendi beyninde oluşturduğu düşünceler ile ortaya çıkan bir şey yani herkes nöbet geçirebilir fakat hayat bunları düşünmek için çok kısa akışına bırakın arkadaşlar bunun için kendinizi yormamanızı şiddetle tavsiye ederim OKUMADAN GEÇMEYİN..

   • Titi 11/06/2016 #

    İnsan kendi beyninde oluşturmuyor panik atağı sinir sistemi bozuk ve kendi kendine bedene acı verdiriyor ve o anı sinirli atlatmak bize düşüncelerimizle bize kalıyor. Eğer düşüncelerini sinire karşı isyan bir şekilde karşıya yansitmazsan o sinir bosaltimini yapmazsan işte o zaman kötü oluyor.

 3. guluzzz 14/02/2014 #

  Ben bu rahatsızlığı 30 yıldır çekiyorum. Beni yordu, yoruldum. Allah’ım sağlık ver, huzur ver, inşallah benim gibi olanlara şifa ver.

  • fatma ozen 27/01/2015 #

   Amin ben de çok yoruldum artık kardeşim. Allahım dermansız dert vermez ama hakikaten çok zor bu hastalığı yaşamak.

   • OYA 19/03/2016 #

    Ben bu hastalıkla tanışalı 1 sene oldu. Doktorum bana mükemmel bir nefes egzersizi öğretti. Ve bu egzersizi yaparken içimden sürekli bir şey söylememi istedi. Evet, berbat bir hastalık. Katılıyorum yaşamayan kesinlikle bilemez. ama geçmez değil.!!! Şu an bunları yazarken bile kulağım çok ağrıyor. Önceden olsa beyin kanaması geçirme düşüncesine kadar işi götürüp kendimi panikletmiştim.

    Sıra geldi egzersize; atak geldiğini anladığınız an burnumuzdan (sakince) 4 saniye derin nefes alıyoruz. Bu kalp atışlarımızı düzenliyor yavaşlatıyor. Sonra 4 saniye nefesimizi tutuyoruz. (bu adrenalin salınımını yavaşlatıyor) ve bu çok önemli 5 saniyede yavaş yavaş veriyoruz tuttuğumuz nefes(bu stresi düşürüyor vücudumuza her şey yolunda sinyali veriyor, kontrol bende). Evet, 5 saniye dolana kadar verin ilk zamanlar ciğerlerimdeki son havaya kadar veriyormuşum gibi hissederdim. Ve içinizden KİMSE PANİK ATAKTAN ÖLMEZ VÜCUDUM MÜKEMMEL YARATILMIŞ BAŞ EDEBİLİRİM diyoruz. Hadi geçmiş olsun deneyin ve sizde başkalarına öğretin.

  • Abdullah Sahin 02/02/2015 #

   Doktor değilim ama aynı belirtiler panik atakta vardır. Ben bir panik atak hastasıyım. İşe müdahale bizim işimiz değildir ama önce kardiyolojiye sonra psikiyatriste gitmenizde fayda var. Kardiyolojiden bir şey çıkmaması durumunda psikiyatriste görünün derim. Allah şifalar versin 🙂

  • Zeyno 06/05/2017 #

   Ben de neredeyse yirmi yıldır çekiyorum hala da devam ediyor dönem dönem, herşeyi denedim geçmek bilmedi, şu an da devam ediyor çok korkuyorum kalbimde bi hastalık var sanıyorum, eko çektirdim bi şey çıkmadı ama hala geçmiyor kalbim dayanamıyorum artık

 4. Ozge 20/02/2014 #

  Özellikle geceleri karanlıkta nefes alamayacakmışım sanki kalbim duracakmış gibi hissediyorum. Ve kalp atışlarımı arada bir duyuyorum. Nefesimi daraltıyor bu durum ve göğsüm daralıyor. Hemen korkuya kapılıp midem bulanıyor. Çok mutsuzum bu durumdan. Ölecekmişim gibi hissediyorum.

  • Abdullah Sahin 02/02/2015 #

   Kardiyoloji sonra psikiyatrist gidiyoruz lütfen 🙂

   • deniz 19/06/2015 #

    Kardiyoloji göründüm aort damarımda genişleme var dedi tansiyon ilacı verdi ama panik atakla nasıl yürüyecek bilmiyorum.

  • Hilâl 30/05/2015 #

   Bende de panikatak belirtileri vardı. Geceleri korkardım, hep ölüm aklıma gelirdi ama kendimi yarım saat boyunca odaya kilitledim ve derin derin nefes alıp verdim. Kendi kendime hiçbir şeyden korkma, korkunun ecele faydası yok filan dedim ve çok şükür atlattım sayılır.

 5. selçuk 28/02/2014 #

  Merhaba ben 28 yaşındayım, üniversiteyi bitirdikten sonra 2 yıl sınavlarla uğraştım ve kazanamadım, yıkıldım. 2 yıl üst üste, 3 yılda kazandım hemen askere gitmek zorunda kaldım ve küçücük bir yerde 6 ay geçirdim. Aşırı bunaldım çıktığımda, işimin olduğu yerde tek başıma yaşıyorum. Kız arkadaşım başka şehirde ve evlenmeyi planlıyoruz fakat 1 yıldan önce evlenemem. Aileme yük olmak istemediğim için ben ertelemek zorunda kaldım ve kız arkadaşımla sorun yaşadık. Bunlarla uğraşırken son zamanlarda duygu karmaşıklığı birden hüzünlenme, bazen çok huzurlu olma gibi şeyler yaşamaya başladım. Daha sonra tartışmalar esnasında 2 kere kendimi kaybettim, çok hızlı nefes almaya başladım sanki kan beynime çıkmış gibi etraf çok garip görünmeye başladı, sanki mekanın dışındayım gibi daha sonra bütün vücudumda bitkinlik oluştu. Sanki ben değilmişim gibi hissetmeye başladım ve bir anda oluşmaya başladı. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  • emrah 16/10/2014 #

   Slm arkadaşlar benim adım emrah bende panik atak bozukluğu var psikiyatra gittim öyle söyledi ve ilaç yazdı aldım içtim, kendimi iyi hissediyordum acaba atlatabilecek miyim sizce cvp yazın.

   • Abdullah Sahin 02/02/2015 #

    Atlatılmayacak bir şey yok kardeşim bende 5 yıldır var ama elhamdülillah 2 yıldır çok iyi hissediyorum. İlaç bırakmayı sakın doktordan müsaade istemeden yapma iyiye giden durum başa dönmesin. Ve içini ferah tutmaya çalış. İnsan panik ataklar geldikçe tecrübe kazanıyor ve sonra saçmalıktan ibaret olduğunu anlıyor. Gez toz iş varsa işine odaklan okul varsa aynı şekilde. Hayatını aktif sürdür emin ol hep iyi olacaksın 🙂

    • özlem 12/02/2015 #

     Aynen kardeşim çok haklısın bende de panik var önce kardiyolojiye sonrada psikiyatriye gittim ilaç da kullanıyorum ama iyiyim çok şükür Allah herkese şifa versin. Dediklerine katılıyorum gerçekten bir süre sonra tecrübe kazanıyor insan.

     • melike 20/12/2016 #

      mrb kardilojiye neden gittiniz önce ona mi gitmemiz gerekiyo bndede panik atak belirtileri var ama

  • HBV 31/03/2015 #

   Arkadaşım panik atakta depersonalizasyon ve derealizasyon geçirmişin. Panik atakta sık rastlanılan bir durumdur doktorunla görüş ilaçlarına düzenli ve sabırlı devam edersen ortalama 1-2 ayda atlatırsın.

  • Rabia 10/01/2016 #

   Merhaba benim sözlümde asker oda aynı şekilde sizin gibi duygu karmaşıklığı yaşadı bazen dalıp gidiyodu düşünmekten bazende aşırı mutluydu evlilik düşüncesi gelince iş bulma sıkıntısı derken sanırım aşırı duygu yoğunluğundan 2 gün önce panik atak geçirmiş hastaneye kaldırmışlar dün iyiydi bugün yine kötü olmuş doktor ilaç verdi ama sadece uyutuyo vee sersemleştiriyo panik atak geldiğinde ölücem sandım dedi bana ver ben ne diyceğimi bilemedim beni bırakıp gidemezsin dedim ama ben ona yardımcı olmak istiyorum eğer çözümünü bulursanız banada yardımcı olur musunuz ona yardım edememek üzüyo beni 😓😓😓

   • Gökhan 03/07/2016 #

    Ben de basladiginda evden disari çıkamıyordum anlattiklarinizin hepsini kat ve kat yasiyordum doktora gittim terapi ve ilac 1 ay kullandim ve cok şükür yok artik ve ataklar geldiğinde ona hakaret edin basin kufuru arkadaslar beyinden biter bu iş rahat olun ve bitirin bide kahve kola bunlardan uzak kalın

 6. guluzzz 10/03/2014 #

  Slm arkadaşlar her an nefesim kesilecek ölücem, her belirtide ölüm ölücem ölüyorum, bu sefer ölüyorum Allahım yardım et. Her gün her saniye her dakika her saat hiç çıkmıyor aklımdan, nefes alamıyorum, kesiliyor sanki ve o an her şey bitiyor. Her şey ne kadar boş ölumle tartışıyorsun kocaman bir ömür ve bitiyor ve sadece canınla ugraşıyorsun. Bunu yaşayan bilir Allahım bizlere yardım et, şeytana uydurma nefsimize uydurma, sağlık ver huzur ve gerisi boş. Ben 21 yıldır yurt dışındayim benim gibi olan arkadaşlar varsa görüşmek isterim sağlıcakla kalın.

  • hakan 15/03/2014 #

   Ben de yurt dışındayım, yaklaşık 6 yıldır bu hastalığı yaşıyorum ama bu sene çok aşırı çekmeye başladım bir sene öncesine kadar bu kadar aşırı değildi ama bu sene soğuk havaya bile çıkamıyorum. Uykuda titreyerek uyanma, vücudumda titreme ve aşırı yorgunluk, karın ağrıları, merdiven çıkamama, yüzme korkusu, kaybolma korkusu, aç kalma korkusu her şey var. Özellikle de bir kova bile alsam elime 5 metre gitmeden kalbim hızlanıyor bir anda korku da basınca ani atak geçiriyorum. Bu da en kötüsü sanki sadece uyumak geliyor içimden.

  • şahin 01/01/2015 #

   Aynı sıkıntıları fazlasıyla yaşıyorum bugün hastanelik oldum ve şu an halen kalbim çarpıyor bitkinlik var kafamdan aşağı ayaklarıma kadar uyuşuyor her yerim aynı durumda olan kardeşlerime Allah yardım etsin bana da.

  • Gül albayrak 13/03/2015 #

   Bende 6 aydır uğraşıyorum hergün ölüyorum 2 tane çocuğum var ve onlar çok küçükler çocuklarım için iyileşmek istiyorum bana yardım edin.

   • necmi 31/03/2015 #

    Allah şifa versin, öncelikle her şey kendi elinizde, dikkatinizi dağıtmaya çalışın.1 psikoloğa danışın o size çok ama çok yardımcı olacaktır. İlaç yazacaktır. İnanın o ilacı alır almaz iyileşmeye başlarsınız… Ama görmelisiniz çok korkacak bir şey yok aslında. Kendi kendinizi hasta ediyorsunuz. Dimdik ayakta duracaksınız, deli dolu olacaksınız, bol bol yürüyüş yapın, temiz hava alin, özlediğiniz biri varsa görüşün, dertleşin. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirin. Bir de nazar duası okumayı da okutmayı da unutmayın. Çok güçlü olun. Hepsi kendi elinizde. Allah şifa versin. Bu hastalık değildir inanın iyileşeceksiniz. Beterin beteri vardır. Biraz çaba ve Allah’ın izniyle iyileşeceksiniz.

   • cihan 10/04/2015 #

    Kardeşim bende 2005’ten beri panik atak var çok zor bir durum Allah kimseye vermesin.

   • aysun 16/04/2015 #

    Mrb aynı durumdayım benim de iki tane çocuğum var küçükler ama bazen öyle tuhaf oluyorum ki aklım sürekli ölümde. Sizin nasıl bir durum içerisinde olduğunuzu merak ediyorum. Çünkü dertleşmek iyi geliyor insana 🙁

   • esilaa 20/06/2015 #

    Çok zor bi hastalık Allah hepimize yardım etsin

   • Sevgi 01/12/2015 #

    Yardımcı olun bana boğazda yırtılma yutkunma ağızda uyuşma oluyor mu panik atakta, olan var mı?

  • turwn 30/04/2015 #

   Olmaz olur mu ya neler yaşıyorum. Bedenime hapsolmuştum sanki çıkamıyorum. Hiçbir şey yapmak istemiyorum işimdeki kişisel özelliklerimi kaybettim. İş ev özel hayat her şey darmadağın oldu inan bu rahatsızlığa nasıl bulaştım bilmiyorum ama kurtulmayı inan ben de herkes kadar çok istiyorum. Ama ne yapacağımı bilmiyorum zaman zaman kendimi iyi hissetsem de tam faaliyete geçeceğim zaman herhangi bir şeyde isteksizlik ve kaygı başlıyor ve bu durumdan çok sıkıldım. Çünkü bunlar bana ait özellikler olmadığını biliyorum beynim birbirine karışmış iyice dolaşmış bir ip yumağı gibi. Ama araştırmalarımdan şunu çıkardım: ben bu işi en sağlam spor, doğru uyku, doğru gıda beslenmeleriyle ve çevrede ne kadar seni iten insanlar varsa onlarla araya mesafe koymak. Şöyle bir şey de var BENİ ÖLDÜRMEYEN HASTALIK GÜÇLENDİRİR bu psikolojiyi de rehber edinebilirsek daha kuvvetli olacağımıza inanıyorum teşekkürler.

   • Ülkü 04/03/2016 #

    Bende 1 yıldır var sanırım. Acile gittiğimde yoğun panik atak olduğunu söyledi.bazen gece uykudan titreyerek soğuk terler içinde uyanıyorum. Geri uyumakta zorlaniyorum.tam uyuyacakken irkilerek tekrar uyaniyorum.gözlerimi kapattiğim an önünde belirsiz cisimler görüyorum ve uyumaya bile korkuyorum.solunum yetersizliği çekiyorum.yerim uyuşuyor.ve ertesi gün halsiz uyanıyorum. Hep uyumak istiyorum.bu da panik ataklar ilgili bir durummu? Kardiyoloji ye gittim herhangi bir sıkıntı olmadığı ni söyledi

  • zeynep 23/05/2015 #

   Guluzzz ben de aynı dediğin gibi o korkuyla yaşıyorum. Yurt dışındayım.

   • yimaz 22/09/2015 #

    Çok kötü bir hastalık maalesef.

  • Serife 22/08/2015 #

   Aynı duygular içindeyiz bu gün ölüyorum zannettim kelimeyi şahadet getirdim sürekli.

   • Serife 22/08/2015 #

    Üç yıl oldu ilaç kullanmama rağmen sıkıntılar devam ediyor sanki bağrımda bir ateş yanıyor.

  • Su 31/08/2015 #

   Hala devam ediyor mu?

  • Ayhan 23/06/2016 #

   5 yıldır nefes alamama bayılma hissi ayak ve ellerde uyuşma acilservis veya hastahane nin yakın olduğu yerlere yakın olma isteği gibi rahatsızlıklarım vardı yapman gerekenleri yazmak isterim

  • Ayhan 23/06/2016 #

   Kardeşim yapman gerekeni yazıyorum İlk öncekalp damar cerrahı İç hastalıkları En sondan nöroloji doktoruna gideceksin ilk önce kendinde bir rahatsızlığının olmadığını anlayacaksın anlayacaksın ki herhangi bir hastalığının olmadığını ardından konunun uzmanı psikiyatri doktor Na diğer doktorlardan aldığın sonuçları gösterip uygun tedaviye başlıycaksın zamanla göreceksin ki çektiğim bütün sıkıntılar boşmuş

 7. gokhan ankara 13/03/2014 #

  Arkadaslar ben bu hastalığı 2 senedir yaşıyorum. Bütün arkadaşların yorumlarını okudum. Admin arkadaşımızın dediği gibi lütfen kesinlikle sağlık kuruluşundan doktordan yardım alın, yaşadıklarımı anlatamam sizlere. Bu hastalığa yakalandıktan sonra hayatım değişti. Devlet hastanesine gittim özel pisikologa gittim ilaç kullandım. Hastalığı yendim demiyorum ama kendimi kontrol edebiliyorum. Eskisinden daha iyiyim lütfen kendinize inanın ve çıkın, gezin, dolaşın, sohbet edin, ilaçlarınızı düzenli kullanın. Bu hastalığı sadece tek siz yaşamıyorsunuz buna inanın, olumlu düşünün, stresten mümkünse uzak kaçın, karanlık ormanda olsanız dahi güzel şeyler düşünün. :)) Sevgilerle admin tskler siteyi beğendim.

  • Abdullah Sahin 02/02/2015 #

   Aynen dostum ben de iyiyim 5 yıldır var ama atak geçirmiyorum diyebilecek kadar az. Atak da kendi kendine gelirse geliyor beyne rapor göndermezsek atak kolay kolay gelmez zaten. Allah şifalar versin hepimize 🙂

 8. guluzzz 16/03/2014 #

  Gökhan kardeşim geldi mi valla hiçbir şey tanımıyor bu rahatsızlık, çok kötü ya.

 9. Mirza 22/03/2014 #

  Genel olarak uyurken geliyor bana nöbet. Öyle bir duygu yoğunluğunu normal bir insan yaşayamaz, çünkü sadece nöbetlerde hisseder panik bozukluğu olan kişi bile. Hani kabustan uyanırsınız ya nefes nefesesinizdir gerçek mi hayal mi ayırt edemezsiniz birkaç saniye. İşte nöbetle uyandığımda o korku, o telaş birkaç saniye değil dakikalarca sürüyor, Kalbim ağzımda çarpıyor, titriyorum sarsılıyorum, o an en çok sevdiklerimize ihtiyaç duyduğumuz an. Kapana kısılmış gibi. aklımdan şu düşünceler geçiyor: Acaba delirecek miyim, Normal olamayacağım artık, Sevdiğim insanlardan kopacağım, Gerçek olmayan bir yerdeyim, buraya kısıldım, çıkamayacağım, Ha nadir olarak da yoğun stresten uzaklaşmak için alkol veya uyuşturucu madde kullandığımda ters tepebiliyor ki o daha berbat bir hale getiriyor insanı.

 10. bediha 22/03/2014 #

  20 yıldır panik atak hastasıyım allah kimseye yaşatmasın.

 11. başlangıç 24/04/2014 #

  Bugün hayatımda panik atak kelimesini 3-5 kez duymama rağmen ne olduğu konusunda tam bilgiye ulaşmak istedim. ve kalp çarpıntılarımın nöbet şeklinde gelip gitmesinin ardında kalan yorgunluğu az çok yaşayanlar bilir. Aynı çarpıntıyı kalp ilacımı almadan atamıyorum ama aldığım ilaçta ritim bozukluğu için. 1 sene öncesine kadar kalbim çarpıntı yapmazdı. Hafif sendeleme olunca kalp doktoruna gittim ve beloc zok kullanmaya başladım. Ama son 6 aydır kalbimdeki çarpıntı beni farklı bir şekilde yoruyor. sanki saatlerce koşmuşum gücüm tükenmiş bir halde gibi oluyorum. oturduğum yerde kalıyorum. Sanırım bugün panik atak olduğumun düşüncesiyle daha kötü duygular yaşamaya başladım. Gözlerim doldu. Ben daha çok gencim bize bu hastalıklar yakışmıyor 🙁

  • sağlık 25/06/2014 #

   Aynısını ben de yaşadım uykumdan deprem oluyormuş gibi uyanıyordum kalbimin çarpıntısından pek dikkate almadım yorgunluktandır diye bu durum sıklaşmaya başladı beni gece acile kadar düşürdü. Kalbim çıkacak gibi çarpıyor atışını sayamıyorum titreme terleme baygınlık tansiyon düşmesi bir odadan ötekine geçemiyorum, yığılıyorum gözlerim kararıyor etraf bembeyaz olup bir anda kendime geliyorum. Acayip bir şey kulak çınlaması etraftaki sesleri duymuyordum. İki ay 24 saat ben bunu yaşadım. Gitmediğim doktor kalmadı hepsi de panik atak dedi. Çarpıntım için ilaç kullandım çok rahatlattı fakat titreme mide bulantısı geçmedi, bittim. Ben anladım ki hiçbir şey önemli değilmiş sağlıktan, dünya gözüme gelmedi. Yemeklere hasret kaldım en sonunda bir psikiyatra gittim ilaç verdi. Hamdolsun şimdi çok iyiyim eski sağlığıma geri döndüm. Benden tavsiye hastalığın geçmesini beklemeyin hemen bir doktora gidin çok ilerlemeden boşa eziyet etmeyin kendinize boş lafları takmayın kafanıza ve uykusuzluk, yorgunluk çok tetikliyor paniği. O yüzden kendinize bakın dua edin kuran okuyun çok ama çok iyi geliyor kalbe hepsi geçer selamlar.

 12. Tutkum 22/05/2014 #

  Ben 15 yaşındayım ağladığım zaman bir anda başım dönüyor, nefes alamıyorum, çok şiddetli başım ağrıyor, ellerim ve ayaklarım uyuşuyor ve titriyor gözlerim kararıyor ve bayılıyorum nasıl kurtulabilirim bundan?

  • admin 23/05/2014 #

   Sevgili Tutkum, psikolojik şikayetlerde yaygın inanışın aksine kendi kendimize her zaman yardımcı olamayız. Bir uzmana danışmalısın.

 13. Azra 07/06/2014 #

  Allah çok şükürler olsun ki ben de panik atak hastasıydım ama artık bitti.

  • SİMGE 11/08/2015 #

   Nasıl bitti inanın ihtiyacım var.

   • yimaz 22/09/2015 #

    Çok kötü bir hastalık maalesef Simge nasıl yendin?

   • yimaz 22/09/2015 #

    Çok kötü bir hastalık bende panik atak depresyon var maalesef ama hayata tutunuyorum üstelik de çalışıyorum yurt dışında yaşıyorum benim gibi olanlar bana yazsın.

   • Ömer 03/08/2016 #

    Namaz kıl dua et geçer .

  • cetin 19/10/2015 #

   Nasıl atlattınız yaw?

  • Gülzade Erdoğan 12/03/2017 #

   Evet nasıl bitti bende panik atak hastasıyım

 14. sakura61 05/07/2014 #

  Panik atak esnasında sakin olmaya çalışın. Düzenli ve sakin şekilde nefes almaya çalışın, bir poşet yardımıyla bunu daha kolay başarabilirsiniz. Poşetin içine yavaşça burundan nefes alıp ağızdan çıkarın. Sakince ve yavaş nefes alın ve çıkarın poşetin içine. Bu işlemi 10 defa yada kendinizi iyi hissedene kadar yapın iyi gelecektir. Bu sizin düzenli nefes almanızı sağlayıp sakinleşmeye yardımcı olacaktır. Ve unutmayın panik sizi öldürmez bunu akıldan çıkarmayın. Panik değil siz güçlüsünüz her şey geçecek ve ölmediğinizi söyleyin kendinize. Sosyal faaliyetler edinin çıkın gezin kafaya bir şey takmayın kendinizi yormayın boş şeylere değmez.

 15. sevdadgt 08/07/2014 #

  Merhaba. Arkadaşlar Allah yardımcımız olsun yaşamayan anlamaz bunu. Ben 4 aydır yaşıyorum psikoloğa gittim ilaç verdi. Haftada bir kez yaşıyorum atakları kalbimde yanma hissiyle uyanıyorum dışarıya çıktığımda bayılma hissi geliyor, bir de tansiyonu düşük olan biriyim. Panik atak tansiyonumu düşürüyor çok zor gerçekten, yaşamın şartlarını değiştiren bir hastalık. Çözümü varmış yapan bilen varsa yardım etsin, biz de çözelim 🙁

  • SEZEN 08/09/2014 #

   kesinlikle eft sevdacım .

 16. Özo 06/09/2014 #

  Ben 8 aydır panik atak hastasıyım ve bugün bile bunu ağır şekilde yaşadım ve o an sadece yürümek istedim ve az da olsa rahatladım nefes alıp verirken sakin davrandım güzel şeyler düşündüm bu hemen geçirmez ama hafifletiyor yemek yediğim zaman bile anlamsız şekilde midem bulanıyor başım dönüyor bayılacakmış gibi hissediyorum. bu çok korkutuyor ama bununla da yaşamaya alışmak zorunda kalıyoruz doktorum var gidiyorum ilaç kullanıyorum hala, azaldı rahatsızlığım ama geçmedi ne zaman rahatlarız hem bizim elimizde hemde Allah bilir kendinizi sevin ve mutlu olun olmaya çalışın, sıkıntı yaşadığınızda çıkın yürüyüş yapın korkuyla yaşamayın kendi doktoru olun kendinizin çünkü bu hastalık sizin gücünüzle hafifler iyi akşamlar.

 17. SEZEN 08/09/2014 #

  yaklaşık bir yıldır panik atak hastasıyım ve gerçekten çok kötü bir şey. öldürmüyor ama süründürüyor. sevdadgt eft diye bir yöntem var ben yeni başladım bu tedaviye ve her gün gittiğim acil servisten bu sayede kurtuldum. tüm panik atak hastası arkadaşlarım deneyin derim. ilaç yok. sadece tedavi. daha yeni basladım ve biliyorum ki tedavi bitince her şey bitecek.

  • mürüvet 31/12/2016 #

   Nasıl bir tedavi acaba anlatırmısınız

  • Gülzade Erdoğan 12/03/2017 #

   Hangi doktora gitmeliyiz

 18. Nevzat 10/09/2014 #

  2011 panik atağa yakalandım. Ciddi sıkıntılı günler yaşadım. İlaç tedavisi aldım. Beni geçici de olsa çok rahatlattı. Ama çok şükür atlattım sayılır. Çok araştırdım. Çok mücadele ettim. Kesin tedavisi beyinden geçiyor. Doğru nefes alma egzersizleri, beyin jimnastiği, sosyal aktiviteler tedavi için önemli etkenlerden bazıları. İnanmak bu işin temeli olduğunu da unutmamak gerekir.

 19. serap 25/09/2014 #

  5 yıldır panik atak hastasıyım öldürmüyo süründürüyo şerefsiz 😀 alışmaya çalışın ben alıştım. Kendinizle barışık olun. Aslında bütün organlarımızın sağlam olduğunu da hissedin kalp güzel çalışıyo kaslar müthiş nefes alıp vermek ne güzel. Pes etmeyin savaşın. Allah hepimizin yardımcı olsun acil şifalar.

 20. nur 03/10/2014 #

  Ben 5 yıl önce trambolinden zıplarken dışarıya uçtum. Uçarken de kafamın arkasını demir direğe çarptım ve zaten o an birden elektrikler kesildi. Ayıldığımda dışarıdaydım sersemlemiştim. Kafamın arkası acıyordu ve şişmeye başlamıştı. Hastane yolun karşısındaydı. Hemen aciline gittim ama ilgilenen olmadı hanımefendi bişeyiniz yok dendi hemen yollandım. Başım gittik.e şişiyordu hislerim değişmeye midem bulanmaya kalbim çarpmaya bayılma hissi ve çıldırma hisleriyle ne olduğunu anlayamadan yerde miyim gökte miyim bilemedim. Boğuşmaya başladım bu tam 4 gün 4 gece boyunca sürekli devam etti. Gitmediğim acil kalmadı dr ilgilenmediklerinden böyle yıllarca çektim. Verdikleri ilaçlar bi işe yaramadı. Psikolojik bir sorunum yoktu zaten. Şimdi kendı kendime daha iyiyim ama sanıyorum beynimdeki sinirlerde bir hasar mevcut ve bu da hala arada bir panik atak şeklinde beni yokluyor. Bu kazadan kalan kötü sürpriz Allah herkese acil şifalar versin.

 21. nihal 30/11/2014 #

  Merhaba ben de son 1 aydır bu örnekteki şeyle yaşıyorum dışarı çıktığında midem bulanıyor başım uyuştu gibi oluyor kalabalık ortama girmek istemiyorum bayılma hissi kalp çarpıntısı derin nefes alma ihtiyacı. tek başıma dışarı çıkmayı çok korkuyorum evden çıkmadan başlıyor her şey n’apıcam geçer diye bekliyorum dua ediyorum.

  • özlem 12/02/2015 #

   Kesin panik var sende aynıları bende de vardı baş dönmesi bayılacakmış hissi kalabalık ortama girememe hemen vakit kaybetmeden psikoloğa git zamanla düzelirsin hiçbir şeyin kalmaz.

  • Ayhan 23/06/2016 #

   Ben de aynı hastalıkları şöyle yapman gereken önce kalp doktoru sonra iç hastalıkları son olarak da nöroloji doktoruna görün çünkü sağlıklı olduğuna önce sen inanacaksın ki bu hastalığı yenesin doktorlardan aldığın sonuçları alanında uzman pskiyatri doktoruna götür ve sana verdiği ilaçları eksiksiz ve zamanında al göreceksin çektiğin bütün sıkıntılar boşmuş

 22. Güllü 02/12/2014 #

  Arkadaşlar ben 3 yıl önce panik atak hastasıydım ama 7 8 ayda geçirdim. Ama 1 ay önce tekrar oldu. Boğazımda bir şey vardı yutkunuyordum aşağı iniyor tekrar yukarı çıkıyor. 2 hafta bu sıkıntıyı çektim doktora gittim hiçbir şey çıkmadı sonra o boğazımdaki şey gitti ama bu sefer de nefesimi dinliyorum. Aslında dinlediğim şey normal göğsümün ve karnımın inip kalktığını hissediyorum herkeste bu olur ama benim aklım sürekli orada olduğu için unutamıyorum. Hiç abartmıyorum sabahtan akşama kadar ağlıyorum. Ailemin yanına gittiğimde de unutmuyorum. Çok ağlıyorum. Doktora gittim ilaca başladım ama bilmiyorum.

  • mustafa 03/06/2015 #

   Güllücüm korkmana gerek yok bence, bende 3,5 yıldır var bu panikatak hastasıyım dediğin gibi ben de boğazımda yutkunurken sanki gırtlağım normalden fazla yukarı, aşağı çıkıyormuş gibi oluyordu. Sanki nefesim kesilecek gibi, dil kasların da bir kontrolsüzlük, başımda şiddetli basınç sanki başım tepeden patlayacak gibi, aşırı kalp çarpıntı ya da aksine kalbim durmuş gibi hissediyordum. Bir gün var bir gün yok acile gidiyordum, acildeki tüm doktorlar tanıyordu beni her seferinde yine mi sen diyorlardı, çok zor bir durum anlatmakla olmuyor, Allah kimseye yaşatmasın, 3,5 yıldır her gün ölücem diye bekliyordum, acaba sabaha uyanır mıyım diyordum her gün, şunu bil ki panikataktan kimse ölmemiş ben araştırdım, yani vademiz dolmuşsa, öleceksek en kral dr. da olsa en donanımlı hastanede olsa yapacak bi şey yok, kader diyelim gitsin, haaa bazen ben bunu şöyle de düşünüyorum, bizler seçilmiş insanlarız, çünkü her an ölümü düşünüyoruz değil mi, o zaman her şey boş diyoruz ve rabbimize sığınıyoruz. ALLAH sevdiği kişiye dert verirmiş ki yolundan sapmasın, rabbini hatırlasın diye. Acil şifalar diliyorum herkese, rabbim sizleri korusun.

 23. bryan 13/12/2014 #

  Merhabalar, ben 38 yaşındayım ve son 6 yıldır panik atak hastasıyım. Daha önce panik atak nedir bilmezdim, yakalanınca öğrendim ne olduğunu. İlk olduğunda ölüyorum sandım ve acile koşturdular beni. Her şey temiz çıkmasına rağmen ben hiç iyi hissetmiyordum. Geceleri uyuyamaz, dışarı çıkmaya korkar olmuştum. Ne zaman evde yalnızken çarpıntım başlasa, kendi kendime tokat atıyor, vücudumu çimdikleyerek morartıyordum. İçimde kötü bir his, baş dönmesi, kol uyuşması, hava sıcakken bile soğuktan titreme, nefes daralması, uykusuzluk, daha hangisini saysam bilmiyorum. Son iki senedir düzelmiştim. Çok nadir oluyordu ve hiç bir ilaç almadan kendi çabamla üstesinden geldim ama maalesef 2-3 ay önce tekrar başladı. Bu sefer değişik etkiler göstererek çıktı ortaya. Gece aniden uykumdan sanki kalbim yerinden çıkacakmış gibi hızlı bir şekilde atarak uyanıyorum bazen. Bayılacakmışım hissi oluyor. Çok korkutucu, çok moral bozucu, insanın hayatını çok etkileyen lanet bir hastalık bu. Lütfen pes etmeyin, kendinize inanın ve güvenin. Güçlü olmaya çalışın. Hepinizin yorumlarını okudum ve hepinizi çok iyi anlıyor, sizlerin çektiklerini çok iyi biliyorum. Hepinize kucak dolusu öpücükler.

 24. yolcu 06/01/2015 #

  Arkadaşlar ben yaklaşık 2 yıl önce bir gece yatarken çarpıntı ile uyandım. Kalp krizi sandim. Gitmediğim bölüm kalmadı. Bir yıl boyunca belki 40-50 defa kan verdim. Bir şey yok yok yok. En son panik atak dediler. İlac verdiler. Bir hafta kullanmama rağmen çarpıntım terlemem titremem devam etti. Defalarca acile gittim. Alanim geregi az cok psikoloji bilirim. Acildeki doktorlar dalga geçmeye başlayınca ben de panik atak olduğuna inanmaya başladım. Uzatmayayım en sonunda yine bir acil ziyaretimde hipertiroidi olduğu anlaşıldı. 160- 170 lere çıkan nabzım terlemelerim vs. Bu yüzdenmiş. Simdi doktorlara sallamak istemiyorum ama hemşirelerin bile bildiği bu hastalığı hemen paniğe bağlayan çok doktor var. Sizi bosuna baska bir hastaliga inandirmak istemem ama mutlaka FT3 FT4 ve TSH degerlerinizi kontrol ettirin. Belirtileri neredeyse panik atakla aynı. Hepinize geçmiş olsun.

 25. fatos 13/01/2015 #

  Merhabalar ben de panik atak hastasıyım bundan 12 yıl önce yakalandım bu hastalığa fakat 3-4 senede yendim. 9 yıldır iyiydim yok oldu fakat 1 sene önce yine meydana çıktı. Çok kötü bu hastalıkla yaşamak gitmediğim doktor kalmadı bazı geceleri acile koşuyorum ama sonuç hep aynı. İlaç kullandığım halde ataklar yaşıyorum sıkça. Bıktım artık bunun başka bir çaresi yok mu herkese şifalar dilerim.

 26. merve 20/01/2015 #

  mrb arkadaşlar ben 4 ay önce ölüm korkusu sıkıntı titreme terleme gibi panik geçirdim doktora gittim bişi yok dedi bir daha gittim yine yok dedi bu sefer psikoloğa gittim panik ataksın dedi hap verdi falan bir daha oldu hafif birine üzüleyim ya da ağlayayım hemen boğazım tıkanıyor nefes alamıyorum panikleşiyorum her gün kafamda acaba bir daha geçirir miyim korkusu var her şeyden çok etkileniyorum allah rızası için biri bir şey söylesin yüzümde yanaklarımda gerilmeler oluyor çok kötü yanmalar felç olacağım diye panikleşiyorum çok kötü günler geçiriyorum.

  • israfil 03/02/2015 #

   Aynen ya hayattan soğudum artık. Bende de yüzde çok gerilmeler oluyor bakalım 1 ay sonra ne çıkacak?

  • Psklg 23/01/2016 #

   Merve hanım hiç korkmayın size bir şey yapmaz doktorunuzun yazdığı ilaçları kullanın acil şifalar.

 27. Okan 21/01/2015 #

  Merhaba Arkadaşlar, Ben de bir panik atak hastasıyım. En son 3 sene önce olmuştum, unutmuştum biliyor musunuz. 7 ay önce ilacımı bıraktım. 2 hafta önce ilk belirtisini verdi kalbim ağrıyarak, sonra baş dönmesi ve çarpıntı beraberinde geldi, acile gittim direk yine bir şey çıkmadı, ve o günden sonra bende baş dönmesi başladı ve bitmek bilmiyor 2 haftadır çekiyorum. çok kötü bir şey. içimde sürekli kaygı var ve hiç geçmiyor bu. göğsümdeki o acıyı sürekli hissediyorum..bitmiyor geçmek bilmiyor, işe gidiyorum ama zaman zor geçiyor, umutsuzlaştım artık. 1 hafta izin aldım doktora gittim, nöroloji, kbb, emar tomografi kan hepsine bakıldı ama bir şey çıkmadı. buna sevinmek istersiniz ama biran seviniyorsunuz ve tekrar o kaygı vücudunuzu sarıyor. psikiyatriye gittim tekrar ilaca başladım ama etkisini dahaca göstermedi ne yapacağım bilmiyorum. bu baş dönmesi hala devam ediyor. çok kötü günler geçiriyorum. aynı baş dönmesini sürekli yaşayan arkadaşlar var mı. ALLAHIM kimseye bu hastalığı yaşatmasın. ALLAH Herkese şifa versin.

  • First rule is trust yourself 01/02/2015 #

   Ben sana çaresini söyleyeyim önce kontrolü eline al beyninin seni yöneltmesine izin verme bunu unutma sen ne düsünürsen ne hissedersen vücudun onu yapar kendinlen konuş kendine moral ver seni yenecem diye korkmuyorum de bunu başka çaresi yok cesaret işte burada ortaya çıkıyor boks yap ben bu şeklinde yaparak yendim.

 28. First rule is trust yourself 01/02/2015 #

  Herkese geçmiş olsun öncelikle ben de bu rahatsızlığın içindeyim sadece şunu söylemek istiyorum kendinize güvenin arkadaşlar sürekli kendinize moral verin panik atağı bir rakibiniz olarak görün kendinizle konuşun “sen beni yenemezsin senden daha güçlüyüm gibi bu vücut sizin arkadaşlar siz ne düşünür ne yapmak isterseniz onu yapar spor yapın özellikle boks yada vücut geliştirme koşu gibi gitmediğim doktor kalmadı şimdi ise kendime gülüyorum bu muydu yani bunca endişe duydum korkuya kapıldım n’oldu sonunda hala ayaktayım motive edin kendinizi ingilizceniz varsa youtube dan motivasyon videoları izleyin, korkmayın üzerine gidin göreceksiniz kazanan siz olacaksınız “the body achieve what the mind believes”.

 29. abdullah alpaslan 05/02/2015 #

  Arkadaşlar birçok arkadaşlarımızın yazdıklarını okudum ben 20 senedir yaşıyorum bu sıkıntıyı ancak kendi cahilliğimden, bu üstesinden gelinebilecek bir rahatsızlık ben doktorların verdigi ilaçları düzenli kullanmadım o yüzden benim tedavim uzadı. Bundan 2 yıl kadar önce gittiğim doktorun verdiği ilaçları 8 ay kadar düzenli kullandım çok rahatladım ve şunu öğrendim üzerine gidin panik geldiği zaman aynen şunu söyleyin GEL BAKALIM SEN Mİ GÜÇLÜSÜN BEN Mİ bu hastalığın tek tarifi var o da VAR OLMAYAN BİR ŞEYİ VARMIŞ GİBİ DÜŞÜNÜP KENDİMİZİ KORKUTUYORUZ herkese ALLAH yardım etsin aklımızı kullanalım.

 30. özlem 12/02/2015 #

  Arkadaşlar bu geçici bir şey lütfen kendinizi sıkıntıya sokmayın rahat olun korkuyu atın gelirse gelsin panik. Ama ben kesinlikle psikiyatriye gitmenizi öneriyorum daha kolay atarsınız. Ve bu bir hastalık değil bilin hepimize Allah şifa versin sağlıklı günler versin.

 31. sümeyye 19/02/2015 #

  Merhaba. Benim sorunum panik atak mı bilmiyorum ama aşırı derecede el titretme korkum var. Bir kere başıma geldi daha sonraları hep öyle olacakmış gibi geliyor yenmeye çalıştıkça başa dönüyorum çay bardağı tutamaz haldeyim şu anda oldukça hayatımı etkilemiş durumda yaşım daha küçük hap kullanmak istemiyorum, sizce nasıl yenebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 21/02/2015 #

   Sümeyye durumunu bir doktorla görüşmelisin. Doktora gitmek mutlaka hap kullanmak anlamına gelmez ya da ilaç kullanman gerekirse zaten senin yaşın göz önünde tutularak ilaç verilecektir. Sorun psikolojik mi değil mi henüz bilmediğine göre, tedaviden önce titremenin nedenini öğrenmelisin.

 32. leyla 20/02/2015 #

  Bende panìk çok var sanki her an kötü bir haber gelecek bana, ölüm korkusu var bir buçuk yıldır hep korkarak yaşıyorum, doğumdan sonra böyle olmuşum ne yapacağımı bilmiyorum, hayattan soğumuşum bebeğime doğru dürüst bakamıyorum, ben bebeğimi ne heveslerle bekliyordum hayal ettiğim gibi çıkmadı.

  • admin 21/02/2015 #

   Leyla Hanım pek çok yeni annede, doğum sonrası depresyon görülebilir. Bazen birkaç ay bazen de birkaç yıl sürebilir. Geçici olmakla birlikte, bu dönemi daha kolay ve daha çabuk atlatmak için bir psikolog ile görüşebilirsiniz. Ne sizin ne de bebeğinizin sıkıntı çekmesine gerek yok. Bu çözümsüz bir sorun değil ve bilin ki pek çok yeni annenin başına geliyor.

 33. ceylan 27/02/2015 #

  Benim durumum artık panik atağı bile aştı. Ölüm korkusu sardı geceleri yatamaz oldum gözlerimin altı çöktü her an ölecekmişim gibi kalbimin hızlı hızlı atmasını dinliyorum. Otobüse metroya binemiyorum daralıyorum bazen uyanıp nefes alıyorum mu acaba öldüm mü düşüncesiyle ter içinde kalkıyorum yalnız tek kalamıyorum. Yaşım 20 ama sanki 90 yaşında gibi hissediyorum artık kendimi. Aynaya bakmak bile istemiyorum, uyumayı özledimm 🙁

  • Mustfa. 13/03/2015 #

   Selam arkadaşlar bende de var bu panik atak 2 yıldır ve hiç gitmeyecek gibi hissediyorum günlük hayatta beni çok etkiliyor hiçbir işim düzenli gitmiyor her şeyi kafaya takıyorum en ufak şeyi bile nasıl kurtulurum bu illetten?

  • huriye 13/02/2017 #

   Merhabalar sizin yasadiginiz durumun aynisini bende yasiyorum ve cok yoruldum artik siz atlatabildinizmi yada nasil atlattnz bu durumu

 34. selin 14/03/2015 #

  Aynısı bende de oldu yaaa daha yaşım 20 ama geceleri uyanıyorum sürekli her an ölecekmişim gibi her an yaaa 🙁 Allah yardımcımız olsun.

 35. Burcu 16/03/2015 #

  Bende panik var bir ara midemde gaz vardı o gaz çıkmadığı için nefes alamıyor gibi oldum sonra geçmedi hemen evdekiler fark etti kıza bişey olacak dediler. Beni aşırı derecede korkuttular korkunca nefes alamamam daha da bende bi o yana bir bu yana gittim dışarı çıkıp hava almak istedim sonra hastaneye giderken öyle oldu gene korktum bir o yana bi bu yana gittim panik oldum o şeyleri yaşadım yaşadıktan sonra hep böyle aklımda ölecekmişim hissi oluştu. İçimde hep korku endişe vardı bir daha oldu mideden dolayıdır diye panik yapmadım geçti. Sonra bir daha oldu kalbim hızlı atıyordu midem bulanıyordu bacaklarım titriyordu. Ben de bayağı korktum endişelendim ağladım ama bu belirtiler olmadan önce de korkum endişem vardı içimde. Doktora gittik böyle böyle oldu dedim sürekli ölecekmiş korkusu endişe var dedim. O da sende anksiyete var dedi tanıdığımız yaşam koçu vardı oraya gittim ona da anlattım. Anneme panik atak var demiş o da psikolog gibi hastaları iyi sonuç almış iyileşmişler ben de gidiyorum.

 36. zeynep 19/03/2015 #

  bende de aynı sorun var sanki boğuluyorum derin derin nefes alıyorum rahatlamaya çalışıyorum midem bulanıyor korkuyorum ağlamak istiyorum Allah kimseye vermesin bu hastalığı artık hiçbir şeyden zevk alamaz oldum sürekli bir korku kaygı acaba yine olacak mı korkusu ne yapacağımı bilmiyorum 🙁 🙁

 37. damla 20/03/2015 #

  Panik atak mıyım bilmiyorum ama yazın boğazımda sanki bir şey varmış gibi boğuluyormuş gibi hissetmeye başladım ve bu neredeyse bir buçuk ay devam etti gece gündüz sürekli sonrasında bayılacak gibi hissediyordum dışarı çıktığımda titreme baş dönmesi oluyordu el ve ayaklarımda uyuşma oluyordu kendimi çok bitkin yorgun hissediyordum sürekli düşünmekten uyuyamıyordum sonra midemde yanma bulantı ağrı başladı bu da neredeyse 1 aydan fazla sürdü sonrasında baş ağrısı bu da 2 ay kadar aralıklı devam etti. Şimdi ise kalbim hızlı atıyor midemde sorun var nefes alamıyorum ve derin nefes alma ihtiyacı duyuyorum panik atak mıyım bilmiyorum ama tek başıma bile yatamıyorum uyuyamıyorum evde tek kalamıyorum bir ses duyduğumda çok korkuyorum Allah’a dua ediyorum sürekli sağlık versin diye inşallah da verir.

  • Nihat 11/06/2015 #

   Evet aynısı bana da oluyor kalbim sanki yerinden çıkacak gibi oluyor size tavsiyem psikiyatriye gitmeniz düzenli ilaç kullanırsanız rahatlarsınız geçmiş olsun.

 38. Tuba 01/04/2015 #

  Bende de 1 yıldır var geceleri uykumdan uyanıyorum ölecekmiş gibi oluyorum acile gidiyoruz sakinleştirici yapıyorlar hava takıyorlar sonra panik atak olduğunu öğrendim uzmana gitmeden kendim atlattım. Bayağıdır yoktu bu ara tekrarladı aslında bir şey olmadığını kendimin böle bir şey uydurduğunu biliyorum ama gene de korkuyorum. Sol kolum ağrıyor uyuşuyor üşütünce de oluyormuş günde 1 tane kahve içeyim o bile çarpıntı yapıyor doktora gitmek istemiyorum dalga geçiyorlar kalp krizimi geçiriyorsun yani demişti en son doktor n’apsam bilemedim Allah kimseye göstermesin.

 39. merve 02/04/2015 #

  Bende 6 yıldır var gitmedim doktor kalmadı içmedim ilaç kalmadı düzenli içiyorum ne derse doktor uyguluyorum faaliyetler vs geziyorum kafama bir şey takmıyorum zaten etrafımda beni mutsuz edecek bir neden de yok gayet güzel önceden çok şeyler yaşadım da şükür daha iyi hayatım artık fakat n’aparsam yapım geçmiyor yani hiç yaşamıyor gibiyim dünyayla bağlantım koptu ama yine de çabalıyorum kendimi kapatmıyorum işin ilginç yanı o kadar şey yapmama rağmen zerre düzelmiyor olması hiçbir şey hissetmiyorum ölü gibiyim yani zor bir durum hiçbir şey anlamıyorum artık yani neyim kimim anne babamı bile yani n’apacağımı bilmiyorum doktora gidiyorum hala bir arpa boyu yol gitmesek de bırakmıyorum ilaç da alıyorum ama hiç düzelme yok n’apmalıyım sizce?

 40. ridvan 02/04/2015 #

  Bende de yaklaşık 1 aydır başladı bir gece tam yatağa uzandım aniden nefesim kesildi gözlerim karardı kendimi yataktan attım. Kalp atışlarım göğsümü deliyordu kesin kalp krizi geçiriyorum öleceğim diyordum, gece olduğu için korkmasınlar diye kimseye de haber veremiyordum, neyse kalp doktoruna gittim ritim bozukluğu dedi, sonra başka bir doktora gittim ritim bozukluğu değil strestendir dedi, psikiyatriye gittim panik ataktır dedi ilaç verdi. 2 hafta kullandım bir şey yoktu ama 1 saat önce yine oldu, tam tarif edemiyorum sanki böyle ayaklardan mideden yukarı doğru bir soğuk hava sıcak hava karıncalanma gibi bir şey oluyor sonra başıma kadar çıkıyor. Ellerim ayaklarım titriyor ağzım uyuşuyor tuhaf bir tat oluşuyor ağzımda bayıldım bayılacağım diyorum ama 10-15 dk sonra geçiyor ama etkisi hala üstümde yani tam geçmiş sayılmaz, sizde de bu belirtiler var mı? Ağızda uyuşma tuhaf bir tat.

  • Okan 18/04/2015 #

   Merhaba Rıdvan, evet dediğin olayları ben de yaşadım yıllardır. Maalesef panik atak. Psikolojik destek almanı öneririm. İlaç tedavisi düzeltir.

 41. Didem kurt 09/04/2015 #

  Merhaba bende hipertiroidi hastalığı var. Kalbim normalden hızlı atıyor. Çabuk yoruluyorum. Titriyorum. Baygınlık hissi çok sık oluyor. Nefes alamıyorum. Kapalı yerlerde çok kötü oluyorum. Kalp krizi ya da beyin kanaması riskinden korkuyorum daha önce kalp krizi geçirmediğim için ağrıyı tahmin edemiyorum, her küçük ağrıda kalp krizi geçireceğimi düşünüyorum. Bunların çoğu hipertiroid yaşadığım için oluyor ama aynı zamanda panik atak yaşıyor muyum bilmiyorum. Sizce bir psikolog yardımı almalı mıyım?

  • admin 10/04/2015 #

   Didem Hanım hpertiroidi için tedavi oluyor musunuz? Önce tiroid sorunu kontrol altına alınmalı ve ardından devam eden şikayetler varsa psikiyatra da görünmelisiniz.

 42. Süleyman 12/04/2015 #

  Merhabalar. Benim sıkıntım özellikle camilerde namaz kılarken nefes alamama, terleme, baş dönmesi, titreme oluyor her zaman strese giriyorum özellikle imamla kılınan namazlarda kasıyorum kendimi çok. Sanki herkes beni gözlüyor bana bakıyor hissi oluyor lütfen yardım edin nedir bu illet sıkıntı. Bazen kalabalık ortamda yürürken de benzer olaylar oluyor yaşım 28 sağlıksal bir sıkıntı mı acaba?

  • admin 13/04/2015 #

   Süleyman Bey kaygı bozukluğu gibi psikolojik bir sorun olabilir. Bir psikologa başvurmalısınız.

 43. Muhammed ALi 26/04/2015 #

  Merhaba Arkadaşlar sizden öğrenmem gereken bir konu var lütfen yardımcı olur musunuz? Ben 4 aydır panik atak hastasıyım ve devamlı koltuk altında bir ağrı var aralıksız kalp doktoruna gittim sıkıntı yok ama acaba bu ağrı panik atağa bağlı ve genel bir kırgınlık uyku hali var eskiden daha kötüydüm şimdi p**** kullanıyorum lütfen yardım edin bu ağrı neden olur?

 44. nermin 28/04/2015 #

  13 yıldır panik atak hastasıyım. İlaçla iyileşiyor. Tekrarlamasından korkmamak gerekiyor. Tansiyon rahatsızlığı gibi. Yaşadıklarımızı paylaşmak bir yerde rahatlatıyor. Yalnız sizin başınıza gelmediğini görüyorsunuz. Gerçekten çok sıkıntılı bir süreç. Ben ilacın başlangıç etkilerinden çok etkileniyorum. Başka etkilenen var mı merak ediyorum. 1,5 ayı buluyor. İlacı bir dönem düşürüyor doktor. Panik atağım tekrar depreşince ilaç mı yoksa panik atak sıkıntısı mı birbirine giriyor sanki. Hepinize Allah’ımdan sağlık diliyorum.

 45. reco 04/05/2015 #

  Arkadaş ben böyle bir hastalık görmedim bütün günüm panik halinde hayat tam bir zehir oluyor. 4 senedir çekiyorum ilaç da aldım ama yine kurtulamadım. Bütün iş beyinde bitiyor ama bu hastalığı bitireceğim beni çok etkiliyor. Biraz duygusal olduğum için herhalde biraz daha fazla etkiliyor ya arkadaş bir karınca dahi ölse beni etkiliyor. Allah herkese şifa versin.

 46. nina 15/05/2015 #

  Merhaba ben de panik atak hastasıyım ve bir türlü çözüm bulamadım panik ataklı kişileri dinlemek beni inanılmaz rahatlatıyor.

 47. ZEYNEL 17/05/2015 #

  mrb arkadaşlar bende bu hastalığı bir yıldır yaşıyorum ilk başlangıcı nefes alamamakla başladı daha sonra kalp çarpıntısı bi süre sonrada baş dönmeler im başladı ve bunların yanında hissizleşme vücudumu hissedememe etrafımda olanlar gerçek dışıymış gibi gelmeye başladı ve bugün ilk defa acile gittim öyle bişey olduki inanın tarifi çok zor içim çekildi sanki ölüyormuşum gibi oldu bayılıyorum sandım 5.6 saniye sürdü ve acilden eve geldim ama gerçekten bir rahatsızlığım var gibi geliyor dengem bozuk yürürken yer ayağımın altndan kayıyor sanki düşecekmişim gibi oluyor yazmakla bitmez ki bu hastalık off..

  • Yuksel tunc 19/05/2015 #

   Zeynel senin yaşadıklarının aynısını ben yaşıyorum seni anlayabiliyorum. Bana her gün oluyor ne olduğunu çözemedim panik atak deyip duruyorlar ama her gün de olmaz ki ya! Her gün kafayı yiyorum ta ki ilacı içene kadar.

 48. pınar 22/05/2015 #

  Merhaba 1,5senedir bu hastalıkla uğraşıyorum. Hastanelerde gitmediğim bölüm kalmadı. Hepsinin tek ortak yönü anksiyete bozukluğu aşırı kaygılısın psikolojiksin demeleri kadar çok sıkıldım ki evden dışarı çıkamıyorum otobüse binemiyorum tek başıma bir yere gidemiyorum işime gidemiyorum. Yaşadığım çok üzücü bir durum da olmadı. Neden böyle oldu bilemiyorum. 1 gün iyiysem bir gün kötüyüm. Aniden başlayan mide bulantısı. El ayak titremesi. Kalp çarpıntısı. Bayılma hissi. Aşırı halsizlik. birçok ilaç ve antidepresan da kullandım. Bıraktım. Yine aynısı oldum hatta daha kötü. Nasıl atlatıcam bilmiyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Öyle bir hastalık ki buram ağrıyor şuram ağrıyor diyemiyorsunuz. Adı yok sürekli tekrarlayan acayip bir durum.

  • hulki akyol 29/05/2015 #

   Arkadaşlar öncelikle bilin ki bu illetten kimse dünya da ölmemiş. ama her şey kendi elinizde. Kendinizin bu hastalık ile baş edeceğinizi ve sizlerin hastalıktan daha güçlü olduğunuzu bilin. Aklınıza geldiğinde hemen başka bir şeyle meşgul olun ve ben güçlüyüm bana bir şey olmaz deyin.
   Zaman geçtikçe göreceksiniz ki bu illeti yenmişsiniz. ve devamlı üzerine gidin bir yere gitmek içinizden gelmiyor mu inadına gidin göreceksiniz ki hiç bir şey olmayacak ve daha da mutlu olacaksınız. ilaç kullanıyorsanız doktor kontrolünde olsun kesinlikle bu hastalığın ilaçları antidepresanlar kullanmaya başladığınız ortalama 15 gün daha da hastalığı tetikleyebilir hiç korkmayın daha sonra göreceksiniz ki çok rahatlamış ve yaşam seviyeniz yükselmiş olacak.
   Tekrar söylüyorum sizler bu hastalıktan çok çok daha güçlüsünüz ve onu mağlup edeceksiniz sağlıcakla ve mutlulukla ve sevgiyle kalın.

  • mustafa 03/06/2015 #

   Merhaba pınar, aynen bende bütün tetkikleri çifter çifter yaptırdım, beyin emarı, omurilik, nöroloji, kardiyoloji, kan testlerinin, kalp grafisinin haddi hesabı yok zaten ama her şey tertemiz çıkıyor (çok şükür) bir anda bir başlıyor, bayılacak gibi sanki vücutta voltaj düşüyor tam gittim derken geri geliyorsun. Çarpıntı hat safhada zaten, böyle bir ağrının tarifi yok, belirli bir bölge yok, nerenin ağrıdığını bile bilemiyorsun, sanki sürekli değişik yerlerine yani bacaklarına, ayak bileklerine, göğsüne çakmak tutuyorlarmış gibi, sürekli bir denge kaybı, ayak tabanlarımda sinirsel akım (ürkütücü) bızzzz diye, bende normalde geğirme yok ama atak gelince hemen geğirme hissi başlıyor ve o zaman anlıyorum panikatak olduğunu. 3.5 yıldır çekiyorum ama kontrol altında şimdi, kaç kez şahadet getirdim ölüyorum diye ama ölmedim, yani bazı şeylerin üstüne gitmek lazım, genelde hassas, utangaç, mükemmelliyetçi, duygusal insanlarda olurmuş bu, bende çok duygusal ve içe kapanık biriyimdir, doktor bana boş bir alana çık mesela dağ, bayır ,kır gibi bağır ,çağır içini boşalt, sürekli aynı yolları kullanma, işe veya okula giderken, gelirken başka yollar kullan, benden bu kadar herkese acil şifalar.

   • Gülzade Erdoğan 12/03/2017 #

    Bende panik atak hastasıyım Rabbim hepimize acil şifalar versin

  • Feride 05/06/2015 #

   Allah hepimize şifa versin zor çok zor yaşamdan koparıyor çocuklarım küçük daha ama onlarda anlıyor sanki Allah yardımcımız olsun inşallah.

 49. mert 05/06/2015 #

  Ben bu illetle 4 ay önce tanıştım, kalbim deli gibi atıyordu acaba kalp krizi mi geçiriyorum deyip daha da korku sarıyor insanın içini, eli ayağı dolaşıyor, halsizlik ve nefes darlığı başlıyor. Nefes darlığı hemen geçmek bilmiyor konuşmalarını insan tamamlayamıyor sırf bunun yüzünden. Böyle olunca insanın her an bir kötü bir şey olacak korkusu yaşama sevincini azaltıyor. İlk yaşadığımda evde yalnız kalamıyordum, otobüslere binemez olmuştum yakınımda bana güven verecek bir tanışım olmadan. Sonra her şeyin beyinde bittiğini fark ettim ve bana ”kaygı bozukluğu” tanısıyla verilen S******a ilacına hiç başlamadan kendim yendim bunu derken 2-3 gün önce beni yine aniden yalnızken yakaladı ama artık deneyim kazandığım için endişe anında hemen kendimi sakinleştiriyorum. Ancak nefes darlığı geçmek bilmiyor orası sorun ve bu durum yüzünden kalbim en ufak şeye bile aniden yerinden fırlayacakmış gibi atıyor. Bunu yaşayan herkese tavsiyem her şeyin beyninizde nasıl düşündüğünüzle ilgisi olduğunu unutmaması, iyi düşünürseniz sorun yok merak etmeyin ölmeyeceksiniz bu düşünceyi kafanızdan atın, gerçekten yaşayanlar bunu çok iyi biliyor. Hepimize geçmiş olsun, bu günleri atlatamayanlar umarım kısa sürede atlatır, atlatan savaşçılar da tekrar yaşamak zorunda kalmaz.

 50. Rüstem 08/06/2015 #

  Arkadaşlar bende sanki oturduğun zaman böyle tutulup kalıyorum 5 saniye yürürken yolda vücudum sallanıyor ve hafif başım dönüyor çok korkuyorum mr çekildim sonuç doktor bir şey yok psikolojik dedi ve ilaç verdi hala çok korkuyorum çaresi var mı acaba?

 51. deniz 19/06/2015 #

  Ben de yaklaşık 2 ay önce tanıştım bu hastalıkla ilaç kullanmak hiç aklımda yoktu takı 1 haftaya kadar ilaç kullanmaya başladım ama panik atakları her dakika yeniden yaşıyorum belki günde 2 – 3 kereyi buluyor psikoterapi yede başladım artık inş iyi gelecek. Kardiyolojiye görünmenizi tavsiye ederim yine de ben göründüm ve aort damarımda genişleme olduğunu söyledi belki psikolojik olarak bu da etkiliyor ama elbette her şey düzelecek Allah yardımcınız olsun.

 52. Pinar 21/06/2015 #

  Ben bu hastalığı 4 sene önce atlattım ama 2 sene ilaç tedavisi gördüm hemen hemen tüm yorumları okudum. Panik atağa sebep olan şey yasadığımız çok kötü unutamadığımız kötü olaylardan kaynaklanıyor ve tam bitti hiç sorun kalmadı dediğin anda başlıyor. Su anda iyiyim kurtuldum derken arkadaşım aynı durumda onunla oturamıyorum yeniden yaşıyorum her şeyi fakat eskisi gibi değilim uzaklaşıyorum geziyorum gülecek bir şeyler yaratıyorum ve geçiyor. İlaca yönelmek istemiyorum 2 senemi yedi bu rahatsızlık hastalık değil ama daha kötüsü bence Allah yardımcınız olsun.

 53. Lazkizi61 01/07/2015 #

  Merhabalar çok berbat bir hastalık bende ilk Dedemi kaybettiğimde başladı 1 hafta önce de daha gencecik kuzenim denizde boğuldu vefat etti yani acılar daha çok tetikliyor bu hastalığı sabah tan uyandım birden tir tir titreme başladım başım dönüyor kalbim çarpıntı var terleme bir yandan sanki ölüyorum sandım. Atağın ne zaman geleceği belli olmuyor acılı zamanlarda daha çok ortaya çıkıyor ne kimseyle konuşuyorum ne bir şey sosyal hayat sıfır kalıyor kalabalıkta atak başlıyor berbat bir hastalık iyisin ama kötü hissediyorsun. Rabbim şifalar versin cümlemize…

 54. Naz 02/07/2015 #

  Arkadaşlar ben bu illet 5 sene önce yakalandım ilaç tedavisi gördüm bitmişti şimdi 1 aydır çok şiddetli şekilde geri geldi her gece acildeyim doktora gittim ilaca başladık 15 gün oldu hala yaşıyorum atakları günde iki üç deliricem diye çok korkuyorum nasıl ne zaman bitecek bu arada dışarıya çıkmadığımdan işimi kaybettim mutsuzum sizlerle konuşmak iyi gelir diye düşünüyorum çünkü benim yaşadıklarımı kimse anlamıyor.

  • Erdem 10/07/2017 #

   Nasılsın? Panik atak ne durumda?

 55. sergey_yasenin 20/07/2015 #

  Tüm pa li dostlar merhaba. Ben 28 yaşındayım 2 yıldır anksiyete panik bozukluk la mücadele ediyorum. İki yıldır iyi olduğum bir günü hatırlamıyorum her an kaygı iç sıkıntısı ve bunların getirmiş olduğu fiziksel semptomlar la boğuşuyorum. Gün geliyor başım dönüyor gün geliyor kalbim pir pir kimi zaman kimi zaman mide bulantısı yorgunluk halsizlik vs. Ara sırada acilleri ziyaret ediyorum kimi zamanda farklı branşlara uğruyorum çoğunda görünür bir fizyolojik sebep yok. Yaşamım o kadar daraldı ki ben eski ben değilim. Derin ve sürekli bir Melankolik hal bilmem bu hal nereye kadar devam eder bunu düşündükçe işin içinden hiç çıkamaz oluyorum hele hayatım boyunca böyle mi olur düşüncesi aklıma yerleştiğinde çok daha beter oluyorum. Biliyorum biraz can sıkıcı yazdıklarım ama tamamiyle içinde bulunduğum halet-i ruhiye ile yazıyorum. Yaklaşık 1 aydır psikolojik yardım almaya başladım doktor bütün bunlara depresyonda eklenmiş dedi. Umarım bütün pa li dostlarım aradığımız şifayı buluruz. Birçoğumuz genç yaşta bu illetle mücadele veriyoruz en verimli çağımızda enerjimizi bu rahatsızlığa harcıyoruz verilen mücadele boşa değil hepimiz bunun üstesinden geleceğiz kendim ve hepimiz adına buna inanıyorum bu şiirinde siz pa li dostlarıma ithaf ediyorum….. Uyanık o düşler içinde gideni… dalgalandırma o gerçekleşmeyeni… çok erken bir bitkinliği ve tükenişi beklermiş yaşamak bizi… Muhabbetle kalın….

 56. yasar 23/07/2015 #

  5 yıldır p.a var bende 5.6 psikolog değiştirdim sonunda bir yol buldum kısa kısa bahsedeceğim yoksa bu konu hakkında 100 sayfa yazsam yazarım p.a anksiyete.. yabancılaşma hissi.. ölüm korkusu..vs vs ne ararsanız var bende rahatsızlıkların neler olduğunu nasıl hissettirdiğini neler yaşattığını tüm p.a lılar yaşayanlar bilir hep aynı aşağı yukarı yazmaya gerek yok öncelikle rahatsızlığımız neden oluyor bunu bulmak lazım neden herkeste yok sadece bizde var demek ki bizlerde bir değişik durum var işte başlıyorum iyi okuyun..aşağıdaki rakamlar örnektir…. her insanoğlunda dini duyguları inançları farklı boyuttadır dinini yüzde 100 yaşayan biri bilerek hata yapamaz günah işleyemez harama bulaşmaz yüzde 70 yaşayanlar (bunlar bizleriz) hem çok inanırlar hem hata yapmaktan kaçınmazlar bile bile haram günah vs bulaşırlar hem yaparlar hem pişman olurlar yüzde 50 ve altı inançları olanlar ise her hatayı çekinmeden yaparlar pişman da olmazlar işte sorun 70 inançlılarda hem dini yaşa hem de bile bile hataları yap pişman ol işte sorun bu p.a nın anası bu. Bundan kaynaklıdır bütün p.a lar ve yanındaki anksiyete vs böyle bir dünya yok sen hem inançlı biri hem de günahkar biri olamazsın bunu yapan bizler gün geliyor her hangi bir olaydan ölümü hatırlıyoruz bizimde öleceğimizi hatırlıyoruz yaptıklarımızla inancımız uyuşmuyor işte sorunun ana kaynağı budur bunu fark ettiğiniz an p.a ve diğerleri başlıyor öleceğimizi ve cezalandırılacağımızı düşünmeye başlıyoruz ve rahatsızlığımız hızla artıyor bunu düşündükçe korkuyoruz korktukça batıyoruz bilmem anlatabildim mi gelelim tedaviye inşallah … öncelikle aşağıda yazdıklarımın hepsini birden yapmanızı öneririm … ne olursan ol bir dünya kadar günah işlesen de tövbe et gel diyen yüce allah a sığınıyoruz kuran’da yaklaşık 100 kere diyor allah tövbeleri çok kabul eden ve kullarına karşı çok bağışlayandır öncelikle bir psikiyatriste gidelim şikayetinizin şiddetine dozunda ilaçlarımızı alalım ancak ilaç konusunda kimsenin günahını alamam isteyen kullanır istemeyen kullanmaz ben ona karışamam ve gerçekten inanarak tövbemizi bir daha aynı hataları yapmamak üzere yapalım kuran’ı türkçe mealinden iyi bir çevirmenden okumaya başlayalım namaza başlayalım salih amellerde bulunalım iyi niyetli olalım zaten başka çıkış kapısı yok dönüşümüz ancak yaradanadır bundan sonrada böyle yaşayalım inanın en iyisi bu hızla yeni hayatımıza alışalım ve rahatlayalım.

  • admin 12/08/2015 #

   Yaşar Bey düşüncelerinize saygı duyarak yorumu yayınlamış olmakla birlikte bir not eklemek isterim. Panik atak rahatsızlığı pek çok farklı şekilde tetiklenir ve tek bir basit açıklaması olan bir rahatsızlık değildir. Beyindeki salgılardan, kişilerin yaşam deneyimlerine pek çok faktör devreye girer. Panik atak rahatsızlığı olan kişilerin imanını, günahkarlığını sorgulamaya kalkmak ne kadar doğru? Çıkardığınız bu yüzde 50’ler, 70’ler nasıl bir deney sonucu, kaç hastayla görüşmeniz sonucu, hangi testler sonucu elde edildi? Kaç hasta tövbe ile iyileşti? Dini açıdan kişilerin başkalarının imanını bu şekilde sorgulayıp kendinde yargılama hakkı bulması da ayrı bir tartışma konusu.

 57. ismail 30/07/2015 #

  mrb arkadaşlar 9 yıldır panik atakla uğraşıyorum ilaç da kullanmıyorum doktora gittiğimde ilk 6 aylık bir ilaç verdi ve bunun sonunda 1 ay kullanabildim benim tek korkum kalp krizi korkusu tanıyayım tanımamayayım yada tv de göreyim rol icabı bile olsa bazen dizilerde göğsümden bir uyuşma giriyor sol elime ayağıma kadar iniyor ve sonunda kendi nabzımı dinliyorum nabzımı insanlarla eşleştiriyorum çok kotu bir durumdayım ama ilaç tedavisine karşıyım tek korkum bu o an sanki bende kalp krizi geçirecek gibi oluyorum bir yerden ismini duymam yetiyor şu an bile ellerim uyuşuyor o kadar korkutucu aslında her şey insanın kafasında batıyor ama onu da biz yapamıyoruz ALLAH’ım herkse şifa versin zor bir hastalık, önerisi olan varsa şimdiden teşekkür ederim geçmiş olsun.

 58. mehtap 07/08/2015 #

  Maalesef ben de panik atak yaşıyorum 4 sene oldu nerdeyse. 21 yaşındayım benim korkum arabaya binip bir yere gitmekti araba beni tutuyordu. O günlerden sonra ne zaman birisi bir yere gidecez yarın dese akşamdan ben gidemeyecek hale geliyorum. Midem bulanıyor kalbim hızlı hızlı atıyor ve cesaretim tamamen gidiyor korkuyorum. Sonra en çok da ben evlenince ya benim bu durumumu karşımdaki kişi anormal karşılarsa diye korkuyorum. Beni anlamazsa diye. Hep dua ediyorum rabbim beni senden başka kimseye muhtaç etme senden başka kimsenin gözünde küçük gösterme diye. umarım rabbim ferahlığını cesaretini koyar herkesin yüreğine…

  • admin 08/08/2015 #

   Mehtap Hanım evleneceğiniz kişiden önce siz kendinizi düşünün, yardım alabilir, bu korkuyu herkesten önce kendiniz için yenmeye çalışabilirsiniz. Daha şimdiden evleneceğiniz kişiye karşı kendinizi suçlu hissedip, kusurlu görmeyin. Anlayışsız kişileri de hayatınıza sokmayın. Kimse mükemmel değil.

   • Mehtap 10/08/2015 #

    Haklısınız evet.. O anda insan düşündüğü şeylerin saçma ya da gereksiz olduğunu bilmiyor. Hep bir panik içinde oluyorum. Sonra kendime geldiğinde sizin gibi düşünüyorum.. Yardım alıyorum umarım rabbim bana o yardımı vesile kılar… Öyle işte. Teşekkür ederim yorumlarınız için…

  • Ahmet 18/09/2015 #

   Mehtap hanım sizi çok iyi anlıyorum aynı dert bende 20 yıldır var… Araba sürerken aynı korku panik… Otobüs-dolmuş gibi toplu taşıma araçlarında yolculuk yaparken korku ve panik berbat bir durum…. Diğer arkadaşların yorumlarını okurken kendimi biraz şanslı hissettim çünkü benim korkum panik ataklarım sadece arabadan kaynaklanan bir durum… Allah şifa versin herkese

 59. beninedavaacankiz 09/08/2015 #

  Merhaba ben 18 yaşındayım şimdi size panik atakla geçen çetin mücadelemi anlatacağım…
  Öhü öhüü öncelikle Allah herkese şifa ve sabır versin gerçekten ifade edilemeyecek derecede rahatsız edici bir hastalıktır kendisi.
  Ben bu hastalığa 8 ay önce tutuldum hem de ne tutulmak benden çok şey aldı şu saçma sapan korkular yüzünden hiç bir sosyal aktivitede bulunamadım okulumda ki bütün geziler bende iptal oldu üniversite sınavına hazırlanıyordum bu illet yüzünden deneme sınavlarına bile gidilmez oldum tek yaptıgim şey sürekli kalp ritmimi kontrol etmek ve ataklarımla mücadele etmekti
  şimdi ilk atagımı anlatmak istiyorum ilk atağım sınıfta tarih dersi esnasında oldu yani o an yaşadıklarımı hiç bir şekilde ifade edemem kalp ritmim 190larda göğsümde inanılmaz bir acı nefes alamama bayılma hissi ölüm korkusu daha neler neler bakınız kendisi o kadar çirkef ki öyle yavaş yavaş degil bi anda tüm şiddetiyle geliveriyor üzerinize yani eyvallahı yok allag in kuluna özellikle daha önce hiç bir hastalık geçirmeyen bizim gibi şahsı muhterem şahısları buluyor bu canını sevdiğim hastalik o anlarda evden kahvaltı etmeden çıktım kesin o yüzdendim şekerim düşmüştur gibi sacma sapan dusunceler aldi goturdu beni ve zil calsin diye icimden etmedigim dua kalmadi ve sonunda zil çaldi ben kendimi biliyorum daha önce hiç boyle olmamıştım gibi düşünceleri o saniyelerde kendimden uzaklaştırmaya çalışıyorum her neyse kantine gittim zar zor bir çikolata yedim tekrardan sinafa girdim sirama oturdum ve beklemeye basladim herhangi bir değişiklik olmadı hoca sınıfa gelmeden hemen cantami toplayip siniftan ciktim tabi ondan once babami bilmem kac kere arayıp şikâyetlerimi dile getirdim ve siniftaki kizlardan helallik isteyip yola koyuldum babam hemen okula gelip beni aldi arabayla gelmemişti yanında annem de vardi yani ben bi ara o kadar kendimden geçtim ki gözlerim kararmaya basladi anneme hakkini helal et filan demişim tabi o anda ben kendimde olmadığım icin ne dedigimi bilmiyorum hatta olmek istemiyorum diye bağırmışım inanin bunlarin hic birinden haberim yok neyse hatirladigim bir iki bisey var babamin yola atlayarak bir araba durdurup kizim kalp krizi geciriyo deyip bir araba durdurmasi ve annemin hickirikla aglamasi bunlar o kadar kotu seyler ki sanirim hic unumiyacagim anilarim olarak beynimde bir yerde durucaklar herneyse benim bindirdikleri etrafim cikolata goflet dolu naktiyat arabasiyla bagira cagira acile getirildim ekg gekildi bir suru tahlil yapildi hic birsey cikmadi 2 şişe serum verimdi ve evin yolunu tuttuk annemin aglamalari durmustu ben ise yasayan olu hic bi değişiklik olmamıştı ben de yine yani sikayetler devam ediyordu hemde level atlamis cekilde bes gunluk vapor verdiler ben bu bes gunu gurekli dusunerek gecirdim ve iyice kotu oldu yani durumum anlatamam tabiri caizse bitkisel hayatta gibiydim ne yiyordum ne iciyordum resmen o gunden sonra yasayan olu olarak yaşıyordum bes gunun sonunda okula gittim artik ben eski ben degildi bide daha sirama oturur oturmaz aldigim o aci haber sinifimizda kanser hastasi bi arkadasimiz vardi o vefat etmis tabi ben bes gun okula gitmedigim icin olaydan bi haber duydugumda sok gecirdim cunku erken teşhis edilmisti hastalığı ve daha tedavisin 3.ayindaydi ancak gecirdigi zature zaten zayif olan vucuduna cok agir geldi ve onu bizden aldi o kadar hayata bagli bi cocuktu ki inanamadim oturup hickira hickira ağlamaya basladim ve tekrardan panik atak krizim basladi bu dahada siddetliydi panik atak yuzunden ne cenazesine katila bilmistim ne hayrina verilen mevlute hatta mezarine bile gidemedim bu olaydan sonra òlüm korkularim daha da artti 1 ayda 6 kere acillik oldum gitmedigim doktor kalmadi dahiliye,kardiyoloji,göz doktoru,noroliji, kbb hatta beyin cerehini bile ziyaret ettim yok yok hiçbir şeyim yok sapasağlamım (Allaha şükür) bu benim daha da psikolojimi bozdu bu seferde hocalara gitmeyi basladim civardaki butun unlu hocalara gittim yok yok ben hala ayni sonra annem bile bikti benden seninle bidaha hastahaneye gitmem itihaflarinda bulunmaya basladi o kadar kotu olmustumki bu sikayetlerim daha da artti bu olaylardan dolayi sonra dine yoneldim namaz kilmaya basladim (çok şùkür) 1 aydir daha iyiyim hatta eskisinden bin kat iyiyim bazen yine ayni hisler beni buluyo ama cikip parklarda kirda bahcede dolasiyorum o hislerden kortuluyorum her sey bizim elimizde biz onu ne kadar davet edersek o kadar bizimledir bosverin panik atagi manik atagi eglenin sevdiginiz seyleri yapin her ne kadar zor olsada kotu dusuncelerden uzak durun beyninize dava acin bakin kazanan siz olucaksiniz
  Hikayem bu kadar okuyan herkese tesekkurler kendimi acayip rahatlamis hissediyorum^
  Bu arada kardesime bir fatiha okursaniz çok makbule geçer.
  Herkese panik ataksiz mutlu gunler^

 60. Nazlı 11/08/2015 #

  Herkes ilaçlardan filan bahsetmiş de ben bir yararını göremedim. Ben 20 yaşındayım gencim daha üniversitedeyim. 2 yıldır bu rahatsızlık var görmediğim doktor psikolog psikiyatr kalmadı. İlaç verdiler hepsi türlü türlü. Kullandım da ilaçları bayağı uzunca bir süre. Yaşadığım yılı unuttum. Sohbetlere katılamaz düşünemez oldum. Düşünmeyince tabi işler daha kolay oluyor da insanız bizim düşünmemiz lazım. Okulda zorlanmaya başladım. Sınav zamanı oturup ders çalışıyorum çalıştıklarımı unutuyorum. Uzun lafın kısası olay sizde bitiyor. Hayat tarzınızı değiştirmeniz gerek ben bunu yaşadım bunu öğrendim. Sizi rahatsız eden kişilerden uzaklaştırın kendinizi varsın yalnız kalın ama panik atak geçirmeyeceksiniz inanın bana. Ben ailemden yana sıkıntı çekiyordum arkadaşımla eve çıktım ne panik atak kaldı ne kalp ritminin bozukluğu. İlaçları bıraktım kendime geldim. Okuluma gidiyorum dersimi çalışıyorum. Tabi ki ilk başlarda zorlanıyor insan çünkü ilaçlar hormonları belli düzeyde salgılıyor. Ama birkaç ay içinde normale döndüm. İnsan kendinin doktorudur. Siz de kendinize neyin iyi geldiğini keşfetmelisiniz. Kendinize hobi edinin. Ot gibi yaşamayın su hayatı. Her gün aynı şeyleri yaparsanız bir aktiviteniz olmazsa tabi vücudunuz tepki gösterir. Gidin sosyalleşin. Ahşap boyayın. Gitar çalın. Kendinize vakit ayırın uzun lafın kısacası. Bu hastalığın temelinde bu yatıyor. Siz kendinizi dinlemediğiniz için vücudunuz tepki veriyor ve sonucu panik atak nefes darlığı falan filan. Günümüz hayatında da böyle olması çok normal. Doğayla ilgilenin biraz. Neyse kendinize ne iyi geliyorsa keşfedip bulup onu uygulayın. Bu rahatsızlığın tek çıkış yolu bu.

  • admin 12/08/2015 #

   Nazlı Hanım iyi olmanız çok güzel ancak kişinin kendi doktoru olması ya da hayatı aktif yaşaması panik atak rahatsızlığında her hasta için çözüm değildir. Çok aktif, son derece verimli bir şekilde zamanını değerlendiren kişiler de bu rahatsızlığı sıkça yaşamaktadır. İlaçlardan fayda gören çok sayıda kişi vardır. Bir üniversite öğrencisi olarak takdir edersiniz ki bir yargıya veya sonuca varırken elde bazı istatistikler ve bilgi birikimi olması gerekir. Her hastalık her hastada aynı şekilde seyretmeyebilir. Sizin için geçerli olanı tüm panik atak dünyası için geçerli kabul edemeyebiliriz. Saygılar.

  • Erdem 10/07/2017 #

   Hastalık devam ediyor mu?

 61. sevilay 14/08/2015 #

  selam, ben yaklaşık 3 ay önce 1 ay içerisinde 4 kez korkular yaşadım. ondan sonra kalp çarpıntısı boğulacak gibi olma, terleme,kötü haber alacak korkusuyla gece uykudan uyanıyorum derin nefes alıyor biraz sakinleşiyor tekrar uyuyorum ve yine tekrar aynı şikayetlerle uyanıyorum. kalp doktoruna dahiliyeye gittim bir şey çıkmadı psikiyatra gittim bana panik atak kaygı bozukluğu dedi ilaç verdi. ben ilaç kullanmadan nasıl atlatabilirim. gündüzleri de oluyor fakat ayakta olduğum için derin nefesler alarak rahat atlatıyorum geceleri olması beni çıldırtıyor. terapi yöntemiyle hangi doktora gitmeliyim. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

 62. Mert 18/08/2015 #

  Hocam öncelikle merhaba bundan 1 ya da 1 buçuk hafta önce öğle vakti uzanıyordum bir anda ellerim ve ayaklarımdan bir şey girdi ve bir anda boşalmaya başladı. Nefes almakta çok zorlandım baş dönmesi oldu. Elimde ayağımda titreme oldu kalp atışı aşırı derecede çoktu. Korku zaten gerekenden fazlaydı o an tuvalete koştum öleceğimi zannettim yani ölümle yasam arasında sanki gittim geldim. Eşim tansiyonum düştü diye tuzlu ayran verdi içtim içer içmez mide bulantısı oldu kusmaya başladım. 3 kere filan tekrarlandı bu olay ama hala bas dönmesi nefes almada zorlanma vardı hastaneye acile gittik kan aldılar doktor inceleme yaptı hiçbir şey çıkmadı. Eve geldim bas dönmesi hala vardı 2 hafta oldu sadece bir kere o kadar. Ağır bir şey geçirdim ama az da olsa kaç hafta geçti her gün çok az da olsa baş dönmesi oluyor sesler kulağıma bir garip geliyor ağzımda ya da damağımda az da olsa uyuşukluk oluyor. Çok az da olsa nefesimde daralma oluyor yani benim sormak istediğim bu panik atak mı yoksa başka bir sorunum mu var korku kapladı içimi ölüm korkusu başka hastalık çıkacak korkusu. İnanın bu çok kötü bir şey yurt dışında oturuyorum hiçbir doktora anlatamıyorum kendimi. . Lütfen bana yardımcı olun. Bundan nasıl kurtulabilirim. .

  • admin 18/08/2015 #

   Mert Bey sadece acilde mi muayene oldunuz? Sorun psikolojik olabilir ancak ilk olarak bir dahiliye uzmanı tarafından örneğin, kapsamlı bir muayene yapılmalıdır. Zaten fiziksel olarak bu belirtilere yol açabilecek bir rahatsızlığa rastlanmazsa doktor da sizi psikiyatra yönlendirecektir.

 63. Mert 18/08/2015 #

  Evet yurt dışında olduğum için sadece acile gittim gene de bir muayene olmada fayda var inanın çok kötü bir şey bu insanın hayatını alt üst ediyor.

 64. eda 31/08/2015 #

  merhaba ben de yaklaşık bir yıldır panik atak hastasıyım, lise 3. sınıf öğrencisiyim dersler konusunda çok stresliyim bu yüzden okulda 4 kere bayıldım 3. bayılmamdan sonra okula gitmemek istedim bunun tekrar olmasından korktum ama kimseye de söyleyememiştim sabah okul için kalktığımda karnım ağrıyordu hiçbir şey yiyemiyordum gün boyunca bir poğaçayla durduğum oldu haliyle kiloda verdim bu hastalıktan dolayı tam 10 kilo verdim dediğim gibi hiçbir şey yiyemiyordum sanki şaçlarımı biri çekiyor gibi oluyordu sonra psikiyatriste gittim ilaç kullandım hala kullanıyorum 2 ayda epey rahatladım doktorum sayesinde ama sonra okulda bir şey oldu tekrar bayıldım doktoruma düzenli olarak gidiyorum ama şimdi okullar uzun bir aradan sonra açılacağı için yine korkmaya başladım elimden geleni yapmaya çalışıyorum bu hastalıktan kurtulmak için.Tekrar doktoruma gidicem beni rahatlatacağına eminim yorumlarda bunu yenmiş insanlar gibi olmam için sanırım biraz daha zamana ihtiyacım var ama ailem benim çok iyi olduğumu düşünüyor çünkü onlara pek bir şey yansıtmıyorum üzülmelerini istemiyorum doktorumun yanında her şeyi anlatabiliyorum artık doktorum benim ailem gibi oldu anneme anlatamadığım panik atak sorunlarımı ona anlatır oldum herkesin bu hastalığı sabırla yenmesi gerekiyor en önemlisi sakin olmak.

 65. Mehmet 17/10/2015 #

  Arkadaşlar benim eşim de antidepresan kullanıyor ve arada bir panik atak problemi yaşıyor geceleri bacaklarını sanki matkapla deliyorlarmış gibi oluyor ve sabahlara kadar yatamıyor. Ayrıca çok aşırı terleme oluyor bir arkadaşım bu gibi rahatsızlıkların vücuttaki hormonların düzenle çalışmaması nede olabilir dedi bir endokrinoloji uzmanına muayene ol dedi bu konuda bilgisi olan var mı?

 66. Gulcan 20/11/2015 #

  Mrb arkadaşlar kaç yıl önce Van depreminden bizim bölge de sallanmıştı ben o zaman dershanedeydim bizim sınıftan bir kız çok bağırınca bir an öleceğimi hissettim nabzım çok hızlı atmaya başladı. İki kolum yavaş yavaş uyuştu sonra hissetmedim, orada ilk defa böyle bir uyuşma yaşadım ondan sonra ne zaman üzülsem heyecanlansam korksam kolum uyuşuyor. Hep aynı şeyi yaşıyorum bu panik atak mı sizce?

 67. fatma 21/11/2015 #

  Merhaba. Ben de bazı geceler kalkıyorum sanki çok büyük bir suç işlemişim gibi sanki haşa kuranı kerimi yakmışım gibi haşaa tabi böyle şeyler yapmışım da cezam ölüm değil eziyet gibi hissediyorum. Öldürmeyecekler de süründürecekler gibi hissediyorum çok daralıyorum yardım edin lütfen.

 68. ramazan 22/11/2015 #

  Herkese merhaba ben uzun yıllardır panik atakla savaşıyorum kalbim ağrısa kalp krizi, başım ağrısa tümör, bacağım ağrısa kesecekler mi diye hep aklıma getiriyorum bunları yaşarken de tabi ölüyorum zannediyorum bu çok kötü bir olay ALLAH herkese şifa versin bana da bu olayı nasıl atlatacağım bilmiyorum en ufak bir şeyde tamam bu sefer gittim diyorum öbür dünya aklıma geliyor ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.bu hastalığa yakalanıp da iyi olanlar lütfen cevap yazsın bu hastalıktan kurtulmanın bir yolu var mı.

  • çare 22/11/2015 #

   Ramazan kardeşim öncelikle çok geçmiş olsun görülen o ki her şeyin kurucu su sensin tamamen kuru kuruntu yapıyorsun hiç olmayan bir şeyi büyüttükçe büyütmüşsün eee sonunda ne oldu ölmedin dimi bundan sonrada aklında hep bu olsun bu hastalıktan dolayı demek ki ölmüyormuşsun gelip geçici olduğunu gördün sen hekim değilsin kalp krizini sen bilemezsin böyle şeyleri unut aklına getirme hep etkin ve aktif olmaya çalış düşünme çünkü unutma ki düşünce bir düşmandır. Hemen şimdi psikiyatri uzmanına git ve bir an önce tedavine başla 1 sene sonra bu olanlara gülüp geçeceksin. HADİ GEÇMİŞ OLSUN.

 69. Fatma 25/11/2015 #

  Ben 6 yıldır panik atak hastasıyım 1,5 yıl önce doğum yaptım panik atak tekrarladı çok yoğun sıkıntılar yaşadım ağlama krizleri geçirdim bebek 2 aylıkken doktora gittim ilaç verdi düzenli şekilde alıyorum ama bazen yine oluyor benim gibi olan var mı çok zor bir hastalık Allah şifamızı versin.

  • Zeynep 23/05/2016 #

   Fatma hanim. mrb aynı durumdayız ve ben aklımı yitirecek gibi oluyorum bebeğime tek bakamıyorum evde yalnız kalamıyorum ilaç da kullanıyorum ancak emzirdiğim için Dr doz yükseltmesi maalesef yapamıyor.

 70. LOKMAN 27/11/2015 #

  Sayın admin yazdıklarınızı okudum orada şöyle bir şey yazarak nokta atışı yapmışsınız (Eğer yakın bir tehlike altında olmamanıza rağmen vücudunuz adrenalin salgılamışsa, bu hormonu tehlikeden kaçmak üzere kullanamayacağınız için bu adrenalinin birikmesine neden olabilir) Bendeki sorun da sorun şu ki adrenalin birikmesi nasıl geçer bu biriken şey nasıl azalır?

 71. burak 04/12/2015 #

  Nasıl yenebiliriz ben bir gece rüyadan uyandım ondan sonra korkuyla kalp ritmim değişti ne olduysa o günden sonra başladı 2-3 aydır elim hep kalbimde duracak kalp krizi geçiricem diye panik oluyorum kaygı geçmiyor çok kotu bir Hastalık ALLAH herkese şifa versin acaba bunu ilaçla yenebilen oldu mu?

 72. Kerim 06/12/2015 #

  Merhaba arkadaşlar hepinize çok geçmiş olsun bende panik bozukluğu var dediler ama bilemiyorum çok ağır bedensel sorunlar yaşıyorum meselâ baş dönmesi baş ağrısı sol yanak uyuşuyor sol kol ve bacak uyuşuyor ve ağrıyor titreme üşüme bazen sıcak basma tıkanma hissi ve gün boyunca devam ediyor aklım hep başka yerde bir şeye konsantre olamıyorum konuşma bozuklu var sanki aklımı kaybedecekmiş gibi bunları yaşayan var mı lütfen yardımcı olun.

 73. Tugba 20/02/2016 #

  Benim ilk panik atağım 14 yaşımda annemi kaybettikten sonra başladı.o zamanlar bu hastalık bilinmiyordu.daha bu kadar yaygın değildi hatta psikiyatr a gittiğimde herhangi bir teşhis koymamıştı.sonra aradan yıllar geçtikten sonra öğrendim bu hastalığın Adını.ben şu an 42 yaşındayım ve 14 yaşından beri bu hastalığı çekiyorum.bir sürü psikiyatra gittim bir sürü ilaç kullandım ama ne yaparsam yapayım geçmedi. Şimdi tek başıma araba kullanırken çok Zorlanıyorum. Evimden fazla uzağa gidemiyorum. Başka bir şehre seyahat edemiyorum.tren uçak araba bunların hepsi kabus oldu bana.yalnız başıma bir avm ye çarşıya pazara yada tek başıma uzun bir yola gidemiyorum.geniş alanlar en büyük kabusum kısaca hayat bana zehir oldu. Hayatım boyunca hep stres ve dert biriktirmişim.kendim için yaşamamışım bunu şimdi anlıyorum.sonuç hiç takdir edilmediğim gibi birde böyle bir hastalık sahibi oldum.kısaca panik atak geçmiyor. Geçer gibi olduğu zamanlar oluyor ama yaşanan depresif bir durum bir kayıp yada tetikleyen herhangi bir durumda geri geliyor. Kullandığım ilaçlarda cabası.artık bıktım ama elimden bir şey de gelmiyor.çaresini bilen bulan biri varsa yardım etsin.hayatım cehenneme döndü 🙁

 74. ruya 21/02/2016 #

  Arkadaşlar ben 55 yaşındayım ve Almanya’da yaşıyorum 11 yaşımdan beri….24 yaşımda depresyon geçirdim, tam dört yıl sürdü. Tabi o zamanlarda kimse şimdiki gibi bilgiye sahip değildi…doktor ağır depresyon geçiriyorsun dediğinde ne olduğunu tam olarak anlamadım, utanıp kimseyle konuşamıyordum bu durumu…ne yapacağımı bilemeden şaşkın bakışların arasında bu illet hastalığı tam tanıyıp anlayana kadar dört yılım çöpe gitti…sonunda anladım ki insan bu hastalığı kendi isterse yenebiliyormuş…doktorun sorduğu bir şey geri yıllarına git ve düşün çocukluğunda seni çok etkileyen bir olay oldu mu…ve gerçekten düşün düşün ben çocukluğumda çok korktuğum bir olayı hatırladım ve anladık ki bu olay beyin altında beni etkilemiş ,ne zaman bu olay açığa çıkıp konuşuldu ,ben bu hastalığı işte o zaman yendim….Allah’ıma şükürler olsun bir daha öyle bir şey yaşamadım ama bende etkisi kalmadı değil…mesela panik atak…ama onu da çok kısa sürede yendim yani arkadaşlar panik atak geçirdiğinizde gayet sakin olun bundan ben ölmedim sizde ölmeyeceksiniz çarpıntı mı geldi terlediniz mi titriyor musunuz sakin olup bekleyin saniyeler sonra geçecek düşünün eninde sonunda yeneceksiniz ama bilin ki bu geçirdiğiniz kriz bir gün sizi ince düşünen birisi yapacak duyarlı kişiliğe sahip olacaksınız ve şunu da bilin ki hemen hemen herkes böyle şeyler yaşıyor ama saklıyor garipsenecek düşüncesiyle ….ama siz siz olun içinize atmayın bir gün yeneceğinize inanın benim gibi yıllarınızı çöpe atmayın ,unutmayın…..yaşadığınız her saniye Allah’ın size verdiği bir hediye …

 75. ömer 01/03/2016 #

  panik atak la tanışmam 10.8.2014 baş dönmesi hafif göz kararma ellerim ayaklarımda karıncalanması ölüm korkusu kalp çarpıntısı soğuk ter ile geldi o an sadece şu geldi aklıma evet şu an canımı veriyorum çok kötü bir duyguydu Rabbim kimseye vermesin verene de şifa versin bu durumdan kurtulmanın en güzel derdinizden anlayacak doktoru bulma doktor ne dediyse harfiyen yerine getirme sakın iyi oldum diye ilaçları da bırakmayın daha kötü olursunuz benim tedavim 1 sene sürdü sonra iyice kendimi iyi hissettim sonra bıraktım ilacı bu aralar yine o haller almaya başladı yine doktoruma gittim yine tedaviye başladım korkmayın diyeceğim ama böyle çok değişik bir hastalık Rabbim herkesin şifasını versin.

 76. kağan 14/03/2016 #

  Merhaba ben 32 yaşındayım benim her zaman sol göğsümde ağrı var yalnız bütün testleri yaptım doktorun demesine göre adale ağrısıdır yalnız bu ağrı hiç gecmez mi yoksa bir şey mi var?

 77. deniz 21/03/2016 #

  ben yaklasik 2 yıl yaşadım panik atakla. Ve zannediyorum ki bir bunye daha da fazlasini kaldiramaz.yani hislerim bu yonde. Bir kuyuya sıkışıp kalmışım ben o sure boyunca hatta 8 yil boyunca. evliligimle ilgili sikintilarimdan dolayi zaten psikolojim kendime guvenim sifirdi. bir yandan gecmisteki baskilar, dertler ben farkinda olmadan beni cok yormuş( ama ben yillarca eskiyi aştıgımı kabullendigimi zannederken sadece üzerini kapattigimi farkettim) , bir yandan sosyal bir insanken cocukla beraber dort duvar arasinda kalmak, bir yandan deprem korkusu, yalnizlik, yasamak istedigin hayalini kurdugun hayati yasayamamak ve bunun degismesi icin hicbirsey yapamamak ( en basta o cesareti bulamamak ve arkanda duran birinin olmaması) ve de ben atak gecirdigimde en yakinlarimin ”kafana taktigin icin boyle”, ”kendini cok dinliyorsun” vs gibi beni yalnizligimdan daha da buyuk yanlizliga iten anlayissizlikla karsilasmam. Bende surekli yalniz olmadigimi hissetmek icin nette panik atakla ilgili yazilari, yorumlari hep okudum. cok iyi geldi bana gercekten. sonra bir gun kendimi cok zorladim cunku ilerliyordu bu durum. ve dedim ki kendime senin bir oglun var kendine gelmen lazim çırpın çırpın nereye kadar dedim kendi kendime icimdeki bu dusmana meydan okumaliydim. korkmuyorum senden dedim atak gecirirken icimdeki dusmana.resmen ona savas actim. tabi bu gucu de hayatimda beni en cok uzen kimse onu yok sayarak elde ettim. ben hep dogru bi insan olmaya calismistim hayatim boyunca ama hep affet hep dogru ol hep şans ver ama bi o kadar da yalniz ol. yok dedim, olmayacagim artk dogru insan. sadece ve sadece beni ne mutlu edecekse dogru olmasa da yapicam dedim. cunku benim bir cocugum vardi eger onun icin yanlis yapmam gerekiyorsa bunu kabul etmistim kurtulmak icin bu caresizlikten. yoksa akli yerinde bi annesi olmayacakti boyle hissediyordum. yani sonuc olarak sizi ne mutlu ediyorsa onu yapin ve meydan okuyun !! ben boyle iyilestim.. herkese en basta ruh sagligi ve fiziksel saglik diliyorum..

 78. zeynep suzan 29/03/2016 #

  Ben tranvayda iki kere bayıldım ilk önce gögus bölgede aşırı ağrı terleme zor nefes alma göz kararması dengesiz durma ve aniden bayılma aşırı stresli bir dönem geciriyorum doktora gittim ama hiçbirşey çıkmadı acaba bu psikolojik mi cevaplarsaniz sevinirim

 79. SERA 06/04/2016 #

  Benimde bu hasalıkla anışmam bir gce yattığımda ayaklarımdan kalbime doğru bir kan çekilmesiyle başladı titreme ve mide bulantısı ölecek korkusuyla duş bile alamıordum boğulup ölcem diye şimdi ara ara yine tekrarlıyo ama eskisi gibi değil çok şükür herşey kafada bitiyo hastalık sizden daha üstü değil bunu unutmayı kafanızı dağıtmaya bakın üzerinde durdukça daha köü oluyor.Allah herkese yardımcı olsun.

 80. eren 10/04/2016 #

  Bende de panik atak teşhisi var 4 yıl önce yakalandım tedavi oldum bıraktım ama tekrar eskisi gibiyim şu ana kadar çok iyiydim ama birden yine oldu 1 aydır var vücudum yanıyor eskisi gibi mutlu olur muyum acaba kötü şeyler düşünüyorum olmayan şeyleri aklıma getiriyorum beynim sürekli düşünüyor yaa bana yardımcı olur musunuz…

 81. yyildiz 22/04/2016 #

  Selam

  Panik atak bende gecirdim. Neden olur yogun stress,hayat sartlari agir,en onemlisi nedir bilirmisiniz mutlu degiliz mutlu olmayanicada basliyor her olay.Benim tavsiyem mutlu olmadiginiz herseyden uzak durun.Yoksa hayatiniz zehir olur.Sikildiginiz yerden derhal uzaklasin.Baska caresi yok.Hap falan hikaye uyusturmak.Ya sonra yine ayni.

  Hepnizize saglikli huzur bir gun diliyorum.Ve hep kendinizi sevin hayat orda guzeldir.

  saglicakla kalin

 82. sinan 04/05/2016 #

  44 yasindayim 2 mayis 2016 sabahi saat 11 de uyandim hicbir sey yoktu kahvaltıyaltiya oturdum saat 11.30 civariydi aniden titreme sol tarafim tamamen uyustu ve yanmaya basladi ve ardindan sol taraf ani sogumaya basladi allah dusmanima vermesin hanima ben ölüyorum dedim aşırı korku hissi acil hastaneye gittik ama vallaha oluyom sandim hastanede panik atak dediler halen etkisindeyim birdaha olurum diye korkuyorum.

 83. Jale 27/05/2016 #

  Arkadaşlar merhaba, pazartesi günü birden nefesim daraldı geçti sonrasında sol kolumda dirsekle bilek arasında ağrı oldu. Ertesi gün öğlen civarlarında tansiyon ölçtürdüm 12 7 çıktı. Birkaç saat sonra baygınlık hissi oldu iştahım filan kesildi yürürken bayılır gibi oldum. Sol elimin son iki parmağında uyuşukluk oldu. Acile gittim tansiyon 16.8 – 9 çıktı iğne yaptılar kanıma baktılar kalple ilgili kan değerlerim normal çıktı. Kalple ilgili olmadığını söyledi dr ama sol elimin uyuşukluğu ara ara devam ediyor. Omuzlarımda ağrı oluyor filan. Dr panik atak olabilir dedi bende ona yordum. Ama bas dönmelerim oluyor gözlerimde bir hassasiyet oluyor etrafa bakarken sanki her an başım dönecekmiş gibi. Özellikle merak ettiğim panik atakta elde kolda uyuşma oluyor mu bunu merak ediyorum. Tansiyonu yükselen oluyor mu? Allah yardımcımız olsun..

  • Ayhan 23/06/2016 #

   Evet hiç merak etme nefes alamama el ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşukluk baş kısmında tedirginlik ve bayılma hissi ben 5 yıldır çekiyorum tedavi sonrası%80 iyileştim çok şükür doktora git geciktirme geçmiş olsun.

 84. Ceren 17/06/2016 #

  Herkese selam arkadaşlar. Herkes inşallah sağlığına tez zamanda kavuşur ve burada sadece nasıl atlattığımızı konuşup güleriz. Bu yazılanları o kadar iyi anlıyorum ki 7 sene oldu çekiyorum. Ara sıra öyle bi geliyor ki bı sefer kesin bişi olacak vücudum dayanamayacak diye daha çok çarpıntı yaşıyorum. Benim size sorum şu olacak ben bundan 5 sene önce 5-6 kardiyoloğa göründüm hatta en son gittiğim prof tu ve muayeneden sonra bana dediki sen 55-60 yaşına kadar artık kalp doktoruna görünme.Fakat ben 5 senedir yaşadığım ataklar acaba kalbime vücuduma bi zarar vermişmidir diye tekrar gitmek istiyorum.Eşim çok anlayışlı allaha şükür ama doktora gitmemi istemiyor çünkü bunun sonu yok diyor hep şüphe ooluşuyor hep mi gidecen diye. Zaten bende gitmeye korkuyorum hadi o an çarpıntım tutarsa doktor ooo kötü bişeyin var derse diye düşününce bile kötü oluyorum. Sizde de bu durum oluyor mu ne yapmalıyım sizce

 85. Ayhan 23/06/2016 #

  5 yıldan beri bu hastalığı çekiyorum aldığım tedavi sonucu%80 oranın da rahatladım deneyimlerimi paylaşmak isterim saygılarımla

 86. Sevgi 18/07/2016 #

  Merhaba arkadaslar 2 ay önce ablam hastalandı cok korktum depresyona girdim ama o olay aklimdan hic cikmiyor aklima geldikce korkuyorum acayip sıkılıyorum terliyorum ellerim uyusuyor birden panikliyorum yerimde duramiyorum aklima yapismis cikmiyor aklimdan cok korkuyorum hayatimin sonuna kadar böyle mi yasiyicam diye ve üzülüyorum ağliyorum arkadaslarimdan uzaklastim. Aklimda hep kötü senaryolar var hic iyilesmicem gibi cok çaresiz umutsuzum şöyle olucam böyle olucam.en son deliricem gibi düsünceler ve bu düsünceler acayip.sıkıyor beni.. sizce bu nedir

 87. Sevgi 18/07/2016 #

  Psikologa gitmek istiyorum yine olumsuz düsünceler oluyor ya psikolog da iyilestirmese gibi cok her seye olumsuz bakiyorum karamsar bende panik biraz farkli kalp carpintim olmuyor sadece yerimde duramiyorum kötü bisi olucak gibi hissediyorum. ellerim titreyip terliyor delircem saniyorum.

 88. Leyla 23/07/2016 #

  Merhaba arkadaslar öncelikle herkese allahtan sifa diliyorum..
  Ben 29 yasindayim ve panik atagi ilk kez 2011 de yasadim 7 aylik kizim vardi onu uyutmak icin odasina gittim ve yarim saat icersinde bebegim uyudu .
  Ben o an odadan tam cikacakken ayaklarim uyustu ve ben o an birden sicradim ve hizla esimin yaninda kostum ölüyoruuuuuuum beni birakma diye bagirmaya basladim ama nasil bagiriyorum avazim ciktiginca bagiriyorum esim bana sarildi yuzume su atmaya basladi ,ben dustum yere dizlerimden asagisi tutmuyor kollarim kalkmiyor ve o an sadece ölücegimi düsüyorum cok buyuk panik icersinde aaaay noluyor bana deliriyorum olamaz ben kimim neden yasiyorum yardim ediiiiin diye bagiriyorum vucudumu hissetimiyorum o an esim beni kendime gelmem icin elinden geleni yapiyor ama nafile 15 dakika surdu ve ben tam 2 ay eve giremedim aynisini yasarim diye korktum araba kullanirken yollda yururken dugunde alisveris merkesinde televizyon izlerken cok sakin bir sekilde oluyordu yani her halinizde olabilen bir sey ben buyuk nobeti 3 kez yasadim kucuk nobetlerde 2 haftada bir oluyor napicahimi bilmiyorum buyuk nobet gecirirken naptigimo bilmiyorum 2 ci nobette merdivenlerden asagi atmak istedim esim tuttu.. allah yar ve yardimciniz olsun selam ve dua ile

 89. Nesli 26/07/2016 #

  Bende ayni seyleri yasiorum .bitmeyen tukenmeyen kalp carpintisi

 90. Hatice 11/11/2016 #

  Merhaba bende 4 aydir yasiyorum ve bendede bas dönmesi ve kalp carpintisi oluyor ve ben hic bisey kullanmadim daha. Pisliyatreye denemek isterim. Benim korkum da cocuklarim. Bana bisey olacak ve cocuklarim yanliz kalacak diye ve evde cocuklarimla evde kalamiyorum esim isdeyken. Hep annemgile gidiyorum allahim anne ve babaleri basimizdan eksik etmesin insallah. Ama ben kendim düsünmeye calisiyorum ama yine ataklarim geliyor bilmiyorum neden insallah bu hastaligi yeneriz hep birlikte.

 91. Delpiyero 28/11/2016 #

  İnsan çeşitli korkulardan sonra panik atak olur kormalarımızın hepsi adım gibi biliyorum anlamsız fakat korkunca kan şekeri düser ve beraberinde kontrol kaybı oluyor buda biraz daha fazla korkmanıza neden oluyor bu yüzden şunu söyleyim biraz diyet yapmanız gerekiyor kendimden biliyorum süerkli bal tut pekmezi yoğurt çikolata yoğurtlu çorba yoğurtlu makarna yoğurtlu çorba haşlanmış patates yarım yağlı süt domates salata muz elma kayısı reçeli köz üstü balık haşlanmoş tavuk bunlatın faydası oldu bana ve korku için çok hikmetli olan şu duayı söyleyin (hasbun allahu venimel vekil) anlamı: ALLAH herşeye vekildir. Bunları yaparak ben biraz düzeldim ve iyiye gidiyorum bide bu panik olayı bana her gelişinde bu bir yalan deyip kendimi avıtuyorum bunun da faydası çok ama kan şekeriniz asla düşük olmasın.

 92. ümit 29/11/2016 #

  çok uzun yıllardır süren kronik boyun fıtığı,kireçlenme sebebiyle nerdseyse 24 saat hiç durmadan çektiğim ağrılar,çok uzun ve yıpratıcı bir şekilde alzhaimer hastalığının pençesine düşen annemin bakımı ile uğraşıp sonunda kaybetmek bu yıllar süren süreçte farkına bile varmadan depresyonun ve panik atağın pençesine düşmek..!! benim başıma gelmez demeyin. farkına bile varmıyorsunuz. 2 yıl önce aniden gece başlayan panik nöbeti ve 2 gün arayla ambulansla acile kalp krizi geçirip ölüyorum diye götürdüler. tetkiklerde hiçbir şey yok. bu arada bunun stresinden,kalp atışının 120-130 lara çıkması,uyuşma,sürekli mide bulantısı, sonra bir de baktım ki,evden dışarı çıkmak istediğimde ataklar gelmeye başladı. agorafobi denen olay da başladı yani. evde tek başıma kaldığım an inanılmaz bir huzursuzluk,bulantı ve kaygı hissi oluyordu. bu stresler boyun ağrılarımı tetikliyor,boyun ağrıları da panik atakları. geceleri yataktan çarpıntılarla ve ter içinde ölecekmiş gibi hissedip fırlıyor ve içime temiz hava çekmek için balkona çıkıyordum.baktım olacak gibi değil kendimi psikiyatriste atıverdim. gerginlik, anksiyete için için ilaç kullanmaya başladım. bu iş ilaçsız çok zr. ya da belki bendeki çok ilerlemiş, depresyonla komplike halde olduğundandır bilemem. ya da insandan insana değişiyordur. ama şu an çok iyiyyim. boyun fıtıklarımı da tedavi ettirdim. o kadar zor günler geçirdim ki,şu an düşündüğümde tamamen beyin kimyası ile (seratonin eksikliği) ilgili bir hastalık olduğunu anlayıp hayret ediyorum. ama kesinlikle psikiyatriste gitmekten çekinmeyin. bu hastalık dünya üzerinde 1,5 milyar insanda var. çok etkili, kesinlikle tedavi eden ilaçları da var. ama ilacı mutlaka doktorun dediği doz ve süre kullanacaksınız. inanın mutlaka iyileşip eski halinize döneceksiniz. hepimize geçmiş olsun. kalın sağlıcakla.

 93. Belma 14/02/2017 #

  Geceleri derin.nefes almakta zorlaniyorum o yuzdende uyuyamiyorum başim oyle olunca boslukta oluyo bulanti olusuyo bu durumu yasayip iyi gelen.bisey varmi yardimci olurmusunuzz…

 94. Pansiyon 06/04/2017 #

  Merhabalar,
  Zaman garip olaylara gebe, her an her şey olabilir, bunu asla unutmamalı insan. Ailemde geçmişten gelen bazı hastalıklar neticesinde genç yaşlarda dedemi, amcamı, halamı ve babamı kaybettim. Sonunda bana da hipertansiyon teşhisi kondu. Bu teşhis sonucunda depresyona girdim. Tansiyon ilaçları kullanırken geçirdiğim depresif hal panik atağa dönüştü. Sonuçta 7 yıl belkide daha uzun süredir panik atak hastasıyım. O dönem hem ilaç tedavisi hemde bana destek olmaya çalışan arkadaşlarım sayesinde atlattım. Şuan 15 yıl sonra 2. oğlum dünyaya geldi. 2 aylıkken hastalandı ve 10 gün gibi hastanede kaldık. Nabzı 200 leri gördü, Allahıma şükürler olsun ki şuan sağlığı iyi. O dönemde başladı yeniden, ara ara sıkıntılar, üstesinden gelmeye çalışıyordum, bazen becerebiliyordum da ama son günlerde yaşadığım bazı olaylar yeniden tetikledi, şimdi ne yapacağımı bilemiyorum. Eşimde bıktı artık, kendi sıkıntı ve stresi kendine yetiyor bir anne olarak. Bir kaç gün sonra işe başlayacak, o na söyleyebiliyorum, ama nasıl destek olsun ki? Şuan ne yapacağımı bilmiyorum. Tansiyon takibi içim ölçüm yaptığımızda biraz yüksek çıksın başlıyor sıkıntılar, mide krampları, bulantı nöbetleri, yükselen tansiyonum, terleme, sıcak basması, yüzde uyuşukluk veya kasılmalar, sanki bacaklarım tutmuyor, dünya ayaklarımın altından kayıyor. Doktora gitmek istiyorum ama ilaçlar ne kadar etkili olur bilemiyorum. İlaç kullandığım zamanda da artan ataklarımın olduğunu biliyorum. Şuan çalışıyorum, iyi bir kariyere sahibim, 2 oğlum var. Görünüşte sıkıntı yok gibi, lakin tetikleyen bir şeyler var, bunları bulup üzerine gitmek istiyorum, gideceğimde…

 95. Hasan 04/05/2017 #

  Bide hiç bir doktorun verdiği ilacıda içmedim pakolog kaygı kaybı demisti anksiyete bozuklugu diue????

 96. Meltem 16/05/2017 #

  Selam ben 10 senedir yasiyorum panik bozuklugunu cok berbat sarsiyo ataklar beni basim agriyo ve yaniyo ellerim titriyo vucudum uyusuyo ne yapacagimi bilemiyorum herkese rabbim yardim etsin ins

 97. izzet 23/05/2017 #

  Merhaba Bende panik atak va r bulundugum şehirden başka bir yere gidemiyorum kay bolacakmış gibi oluyorum ateş basıyor ormanlık daglık yerlerde daha çok oluyor kapalı kalabalık yerlerde bunalıyorum ve bunları yaşarken ölecemiş gibi olurorum 35 yaşındayım yaklaşık 9 yıldır var bir türlü kurtulamadım ben ne yapmalıyım bana yardımcı olurmusunuz Teşekkürler

 98. Abdulbaki Arat 22/06/2017 #

  Esselamu aleykum Dostlar ..
  Yazımı iyi okuyun ..
  FAYDA VAR 😋
  Arkadaşlar panik bozukluk denen ANKSİYETE hastalığını ( palyaçosunu ) yenmenin bor yolu var…
  Hepinizin yaşadığı olay panik atak ve panik atak ANKSİYETE den dolayı olur ..
  Peki nedir bu ANKSİYETE ???
  ANKSİYETE kaygı bozukluğudur arkadaşlar ..
  Abilerim ablalarım kardeşlerim bacılarım İYİ KULAK VERİN !!! ..
  Telefonunuzun bozuk olduğunu ve siz saat kurmadan ALARMIN ÇALDIĞINI düşünün ..
  Siz saat kurmadiniz ama telefon bozuk ve sebepsizce gece ALARM çalıyo ve siz uyanıyosunuz ..
  Bi bakıyosunuz ki yalnış alarm ..
  İste ANKSİYETE BUDUR ..
  Vucudun sebepsizce veya sebeblice YANLIŞ KAYGI ALARMI VERMESİYLE ORTAYA CIKAN PANİK HALİ ( PANİK ATAK ) .
  ŞİMDİ SİZİNLE Bİ HAYAL KURUCAZ …
  İYİ DİNLEYİN VE İYİ ANLAYIN …
  ….
  Bir yavru köpek düşünün ama çok çirkin ve korkunç görünüşlü pis pasaklı baya igrendirici bi yavru köpek düşünün ….
  Ve bu köpegin bi kurali var ISIRMIYOR !!!
  BURASI ONEMLİ (( ISIRMIYOR )) ..
  Bu kopek günün belli vakitlerinde yaniniza gelip o pis görüntüsüyle size hırlıyor , dişlerini gösteriyor ve sizi rahatsız ediyor ..
  Sizde bu köpekten başınız şiştigi icin bi an once gitsin basimdan diye bi kap yemek veriyorsunuz ..
  Köpek yemegini yiyor ve karni doydugu icin gidiyor .
  Aradan belli bi vakit geciyor kopek tekrar geliyor ve hirlamaya basliyor . Sizde of yine geldi diyerek gitmesi icin bi kap yemek daha veriyorsunuz kopek onuda yiyor ve gidiyor ..
  Günler günleri .. aylar yillari kovaliyor zaman gelip geciyor ve bu köpek DEVASA BİR CANAVWR HALİNE GELİYOR ..ve yaniniza gelip hırlıyor ..
  Ve siz yine yemek veriyorsunuz ama bu sefer basimdan gitsin diye degil KORKTUGUNUZ İCİN .. ve bu boylece devam ediyor şimdi arkadaslar ..
  Köpek = PANİK ATAK
  Bi kap yemek = panik atağın size yaptirmaya zorladigi sey (( örnegin evden disari cikmak veya gozlerini kapatmak veya gece vs ))
  VE KÖPEGİN ISIRAMAMASIDA şu : ölüyo gibi hissedenlerden kim öldü ?? Kimse .. yani atak bize zarar veremiyor aslinda biz zararli hissediyoruz ve zarar goruyoruz ..Yani köpek isiramiyor bu cok onemli !!
  Arkadaşlar bu köpeği yenmenin TEK YOLU ŞU :
  Akıllı davranın bu köpek ne yapamıyodu ??
  ISIRAMIYORDU HOCAM ISIRAMIYORDU !!!!
  EEEEE ??
  O ZAMAN VERMİCEZ YEMEGİ !!
  BESLENEMİCEK VE BUYUYEMİCEK !!
  ZAMANLA ZAYIFLIKTAN ÖLECEK ..!!
  ZATEN ISIRAMIYOR ARKADAŞLAR !!
  YEMEK VERMEYİN ..
  DIŞARI ÇIK DİYORSA CIKMAYIN !!
  BANYOYA GİRMEKTEN Mİ KORKUYORSUNUZ ?
  GÜNDE 2 DEFA GİRİN DUŞA !!!
  O KÖPEĞE YEME VERMEYİN ..
  EGER BUNU YAPARSANIZ
  GEBERİP GİDECEKTİR !!!
  3 BUCUK SENE BEN KAFAYİ YEDİM BU HASTALİKLA ..
  DİLE KOLAY 3 BUCUK SENEE !!
  MEĞERSEM ŞİFA KENDİMDEYMİŞ ..!!
  İLAÇLARI KULLANMAYIN ..
  İNSANI APTAL EDİYOR !!
  O KÖPEĞİ ÖLDÜRÜN ..
  VEEEEE RAHATLAYIN FERAHA KAVUŞUN HAYAT SİZİN 😋😋😋😋😋

  SİZLERİ SEVİYORUM ..
  BENDE ÇOK BERBAT ANLAR YAŞADIM EMİN OLUN GEÇİYOR .. EMİN OLUN ..
  BU DEDİKLERİMİ 2 KERE FALAN UYGULAYIN BAKIN GÜLECEKSİNİZ ESKİ HALİNİZE ..
  VE Bi sonraki atak halini 4 gözle bekleyin .. GELECEK OLAN ATAK HALİNİ FIRSAT BİLİP DEDİKLERİMİ UYGULAYIN !
  ve sabredin ..
  ALLAHSABREDENLER İLE BERABERDİR !!
  SİZLERİ SEVİYORUUUUMMM 😍😍😍😍😍
  ..
  NOT : FAYDA GOREN OLURSA YAZDİKLARİMDAN CEVAP YAZSIN ALTINA 🙂 🙂

 99. ömer 28/07/2017 #

  Allah Dermansız Dert Vermez
  Yaşım 13 ve Panik atagım var
  aklıma bişey getirince panik oluyorum önce nefesim daralıyor nefes daralınca panik oluyorum kalbim hızlı atıyor 🙁 kalp krizi riski varmı

 100. pekin 18/01/2018 #

  Arkadaşlar yapılan yorumları okuduktan sonra zaman zaman panik atak yaşadığımı anladım.Kaygı ve korku panik atağı tetikleyen en önemli etkendir.Bazenleri beynin mantık mekanizması çalışmaz,düşündüğünüz şey mantığa uğramadan geçer buda gerçek olmayan şeyelrn gerçekmiş gibi olmasını düşünmenizden dolayıdır.Gerçek dışı olmayan şeyleri aklımıza geldği zaman gerçek değilm saçma sapan aslı astarı olmayan bir düşünce diye düşünüp korkmamak gerekir,kaygılanmamak endişe duymamak gerekir.Panik atak hastalığına yakalanan tüm hastalara Allahdan acil şiflar diliyorum tez zamanda inşallah kurtulurlar budurumdan.

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.