Saçkıran Neden Olur?

Tıp dilinde ‘alopesi areata’ olarak adlandırılan saçkıran, saç köklerini etkileyen ve genellikle bozuk para büyüklüğünde, yuvarlak parçalar halinde, yer yer saç dökülmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Saçkıranın farklı türleri vardır ve nadir olarak da tüm saçın hatta vücuttaki tüm kılların dökülmesine neden olur.

Genel olarak nedenlerine bakıldığında saçkıran bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bağışıklık sistemi vücudu dışarıdan gelen tehditlere karşı korumak için tasarlanmıştır. Ancak bazı kişilerin bağışıklık sistemi dışarıdan gelen tehditlerin, hastalıkların dışında vücudun kendisine karşı da saldırıya geçer. Bağışıklık sisteminin bu kendi kalesine karşı yaptığı saldırılardan kaynaklanan hastalıklara otoimmün hastalıklar denir ve saçkıran da bunlardan biridir.

Saçkıran kadın erkek ayrımı yapmaz. Yaş aralığına bakacak olursak çocuklukta başladığına sık şahit oluruz. Saçkıran şikayetiyle doktora başvuran hastaların çoğu henüz onlu yaşlardaki gençlerdir diyebiliriz. Hastalığı her ne kadar halk arasında saçkıran olarak adlandırsak da, saç dökülmesi dışında sakal, kaş, kirpik dökülmesi de görülebilir. Saçkıran hemen herkesin başına gelebilir ama aile bireylerinde saçkıran vakası bulunanların saçkıran olma ihtimali bir parça daha yüksektir. Saçkıran kalıtsal olabilir ama bulaşıcı bir hastalık değildir.

Saçkıranın Nedenleri

Saçkıranın bağışıklık sistemindeki bir sorundan dolayı ortaya çıktığını söyledik ama bu sorun tam olarak neden kaynaklanıyor, yani bağışıklık sistemi neden saçkırana yol açacak şekilde vücuda karşı harekete geçiyor, tıp dünyası henüz bunu çözmüş değil. Elbette bu konudaki araştırmalar sürüyor ve saçkıranla ilgili belirlenen genel sebeplerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.


Genler: Saçkıranın ortaya çıkmasında kişinin genetik yapısının rolü olduğu düşünülür. Bu kişilerde virüs, çevresel faktörler, stres gibi etkenler hastalığı tetikleyebilir. Ailesinde saçkıran vak’ası olan kişilerde bu hastalığa yakalanma riski biraz daha yüksek olur. Aile geçmişinde saçkıran dışında diyabet, romatoid artrit, tiroid hastalıkları, lupus bezeri başka otoimmün hastalıkların görüldüğü kişilerde de saçkırana yatkınlık olabilir. Ancak saçkıranın ortaya çıkması başka bir bağışıklık sistemi hastalığının da ortaya çıkacağı anlamına gelmez. Saçkıran olan kişilerde daha çok astım, atopik egzama, saman nezlesi, kansızlık veya tiroid hastalıklarına rastlandığı görülmüştür.

Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sistemi vücudu hastalıklardan korumakla görevlidir. Saçkıranın ortaya çıktığı durumlarda ise, bağışıklık sistemi vücudu korumak yerine vücuda karşı bir saldırıya geçmiş demektir. Bu durumda akyuvarlar (beyaz kan hücreleri) saç köklerinde büyüyen hücrelere saldırır. Bu saldırıdan etkilenen saç kökleri küçülür ve saç üretimi de yavaşlar. Neyse ki kök hücreler saç köklerini saldırıdan etkilenmeyen, yeni hücrelerle destekler ve böylece dökülen saçların yerine yenileri çıkabilir.

Stres: Üzüntü, stres, depresyon benzeri duygusal anlamda kişilere sıkıntı veren durumlar bağışıklık sistemini zayıflatır. Saçkıranın çoğu kez duygusal travmaların, stresli dönemlerin ardından ortaya çıkması bundandır. Zayıf düşen bağışıklık sistemi karşısında stres, saçkıran için tetikleyici bir rol oynar. Örneğin sınav döneminde zorlanan çocuklar ya da sorunlu bir boşanma dönemi yaşayan kişilerde saçkıran şikayetine rastlanması bundandır.

Saçkırandan dökülen saçlar yeniden çıkar mı?

Saçkıran nedeniyle dökülen saçların yeniden çıkıp çıkmayacağı haklı olarak en çok merak edilen konulardan biridir. Bu soruya hemen bir cevap vermek kolay değildir çünkü cevap kişiden kişiye değişir.

Dökülen saçlar yeniden çıkabilir ama bu sonuç, saçkıran bir daha tekrarlamayacak anlamına gelmez. Saçlar ne zaman yeniden dökülür, ne zaman yeniden çıkar, dökülme ne kadar sürer: bu en çok sorulan soruların cevabı ne yazık ki belirsizdir.

Bazı kişilerde saçların tamamı dökülmüş olsa bile hepsinin yeniden yerine geldiği görülür. Bazı vakalarda ise dökülen saçlar ne yazık ki yeniden çıkmaz.

Saçkıran nasıl geçer?

Hayatında yalnızca bir kez saçkıran olmuş ve saçları da yeniden çıktıktan sonra bir daha bu sorunu hiç yaşamamış kişiler vardır. Bazı hastalar ise yıllar boyu saçkıranla mücadele etmek zorunda kalır. Saçlar dökülür, çıkar ve bir zaman sonra yeniden dökülme olur. Hastalığın tekrarlayıp tekrarlamayacağı ya da hangi sıklıkta ortaya çıkacağı yine kişiden kişiye değişir.

Saçkıran sonrası bazı kişilerde saçlar ilk olarak beyaz renkte çıkar ve yavaş yavaş kendi rengine döner. Diğer hastalarda ise daha ilk etapta saçların kendi renginde çıktığı görülür. Saçkıran hastalarda farklı şekillerde seyreden ve neler olacağını önceden söylemenin zor olduğu bir hastalıktır.

Saçkıran tedavisinde kullanılan ilaçlar genellikle kaybedilen saçların yeniden çıkmasına yönelik çözümler sunar ancak hastalığı tamamen ortadan kaldırmak yani tekrarlamasını engellemek gibi bir çözüm sunmaz. Bazı hastalar kendiliğinden, sadece bir kez saçkıran olup bunu bir daha yaşam boyu bu sorunu hiç yaşamazken, diğerleri tekrar saçkıran olma riski altında olabilir.

Saçkıran ağrıya ya da başka sağlık sorunlarına neden olmaz. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Fiziksel olarak vücutta saç-kıl dökülmesi dışında bir hasara, aktiviteleri engelleyecek sorunlara yol açmaz. İş, okul, spor hayatı gibi gündelik yaşam temposunu yavaşlatacak bir sağlık sorunu değildir. Ne var ki psikolojik olarak moral bozucu olabilir. Sosyal ve duygusal açılardan kişileri rahatsız eder. Kişiler görünüşlerini kendilerine sorun edebilir ve bu nedenle sıkıntı yaşayabilirler.

Saçkıranla baş etmek

Saçkıran nedeniyle dökülen saçları veya dökülen diğer kılları sorun etmeye başlamanız halinde içe kapanmak ve depresyona girmek yerine mutlaka bu psikolojiyle mücadele etmenin yollarını aramalısınız.

Hastalık süresince peruk, eşarp, şapka, kozmetik ürünleri gibi yardımcılardan faydalanabileceğinizi unutmayın. Görünüşünüzün kişiliğinizin önüne geçmesine izin vermeyin. Bu hastalıktan dolayı sevilmeyeceğinizi, beğenilmeyeceğinizi düşünmeyin. Olumlu yönlerinizi sadece saçkıran yüzünden yabana atmayın. Herkesin başına gelebilecek bir durum yüzünden kendinizi suçlu ya da değersiz hissetmeyin.

 • Hastalık hakkında olabildiğince bilgi toplayın.
 • Diğer hastalarla iletişim kurun.
 • Kendinize değer verin ve saç kaybı yüzünden kendinizi değersiz görmeyin.
 • Değersizlik duygusu ile baş etmek için bir uzmana danışın. Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Gaz Neden Olur?
Karaciğer Yağlanması Neden Olur?
Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?
Uçuk Neden Olur?
Dudak Çatlaması Neden Olur?
Nefes Darlığı Neden Olur?
Gut Hastalığı Nedir?
Göz Yanması Neden Olur?

, ,

Saçkıran Neden Olur? İçin 75 Yorum Yapılmış

 1. merve 10/10/2013 #

  Saçkıran problemlerinde tedavisinin yanı sıra destekleyici şampuanlar ve bakım ürünleri de kullanmak gerekir.

  • kudret 25/10/2013 #

   Merve hanım, bu konuda önerebileceğiniz tedavi yöntemlerini ve şampuanları rica etsem bana yazabilir misiniz? E-mail adresim: [email protected]

   • sinan 08/11/2013 #

    Merhaba Kudret Bey, benim eşim de saçkıran oldu doktora gittik ama ilaçlar losyonlar fayda etmedi, aktarlara gidin lokman hekime onlar bir krem yapıyorlar, fiyatı 20 lira, 15 gün gece sürüp sabah yıkıyorsun. Allah’ın izniyle geçiyor ve geçti de çok şükür.

    • nilufer 06/01/2014 #

     Ne kremi yada ismi nedir bilgi verir misin acaba?

    • özge 09/02/2014 #

     Sinan Bey hangi aktara gittiniz adresini yazabilir misiniz lütfen çok acil.

    • eyüp ensar mataracı 24/02/2014 #

     Ben 15 yaşındayım abicim eminim ki benden büyüksün bende de saç kıran çıktı ama şu aktarlardaki lokman hekimin yeri nerededir? Bir söylesen ben de gitsem de geçse, söyleyeceğini biliyorum şimdiden sağ ol.

    • kardelen 21/08/2015 #

     Sinan bey bütün aktarlar yapar mı yok nelerden ibaret?

    • Emel 25/11/2016 #

     Merhaba acaba esinizn sac krani geçtimi bide sac kran basladiginda tek tarafta kaldimi yoksa baska yerdede ciktimi

   • serkan 18/02/2014 #

    Sinan Bey kremin ismi ne?

   • merve 11/10/2016 #

    siz bence minoxil kullanaın

  • kardelen 21/08/2015 #

   Destekleyici şampuanlar nelerdir yazabilir misiniz?

 2. engin 08/12/2013 #

  Arkadaşlar benim daha önce başıma gelmişti, en iyi tedavisi bir hekimden geldi bana. Önce saçın dökülen bölgesini kazıyın iyice, sonra da sarımsağı iyice ezip içine tuz katın, sonra da o bölgeye sürün en fazla iki dakika durup komple saçınızı yıkayın.

  • Murat Kocaman 14/08/2016 #

   Faydası oldu mu peki

 3. bay dogru 08/12/2013 #

  Ekim 2012 de sakalımda küçük bir açılma oldu. Burada sakal var mıydı yok muydu derken bir arkadaş ‘saçkırana benziyor’ dedi. Koştum doktora. Psikolojik kökenli saçkıran olduğunu söyledi ve bir sıvı karışım yazdı. Eczanede hazırlattım. 10 gün sabah akşam sürdüm. Ben hemen çıkacak diye bekliyordum. Çıkmayınca başka bir doktora koştum. Kalçadan kortizon yaptı. Birkaç hafta sonra saçımda da açılma başladı. 11 ay boyunca defalarca doktora gittim. Her gidişimde ya kafadan ya kalçadan ya da her ikisine birden kortizon enjekte edildi. Bu arada saçımdaki açılma iyice büyüdü. Sarımsağı da denedim. Son gittiğim doktor (Konya da bir özel hastanede) kafamdan kortizon enjekte etti ve kortizon hapı yazdı. Hap doktor gözetimi dışında kullanılmaması gereken tehlikeli bir ilaç. 20 gün kadar kullandım. Sarımsağa da devam ettim. Elhamdülillah, 11 ay sonra çıktı. 12. ayda tamamen kapandı. 5 parmak genişliğinde açılmış olan bölgeyi şu anda berberde makinayla kestirebiliyorum. Yani o derece çıktı.

  Acizane tavsiyelerim: 1- Doktoru bırakmayın ama kimyasal ilaçları bilinçsiz kullanmayın. Sirke ruhu çok çok tehlikeli. Kortizon hapını kafanıza göre kullanmayın. 2- Sarımsağın kesinlikle faydası var. Kendiniz yapabilirsiniz. Sarımsağı ortasından kesip saçkıranlı bölgeye sürün. Biraz tahriş edebilirseniz iyi olur. Ama tahriş edemezseniz öylece sürmenin de faydası oluyor. Berberlerin çoğu da bu işi yapabiliyor. Duygu istismarcılarına av olmayın. Sarımsağı kendiniz fevkalade uygulayabilirsiniz. Ama illa ki başkası yapsın derseniz bu işi yapabilecek bir berberi çevrenizde kolayca bulabilirsiniz. Bilmediğiniz ilaçları-karışımları denemeyin, hele hele para tuzağı olup ne olduğu belli olmayan şeylere aldanmayın derim. 3- Moral yüksekliği çok çok önemli. Ama o da insanın elinde değil. Moral seviyeniz düşükse bir psikiyatriste muayene olabilirsiniz. Ben 7 ay boyunca antidepresan kullandım. Onun da faydası oldu. %95 ihtimalle siz de kurtulacaksınız. Ama Allah size de; “Allah’ım. Ne büyük ve güçlüymüşsün ki verdiğin milyarlarca saçın tek telini dahi insanoğlu veremiyor-yapamıyor” dedirtecek. Geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin dileklerimle.

  • mustafa 27/01/2015 #

   Konya’daki hastanenin adı neydi?

  • tugce 23/11/2016 #

   Ozel hastanenin adi ne

 4. ulaş 11/01/2014 #

  Arkadaşlar bende de saçkıran çıktı. Bayağı da büyüdüler, bazı kişiler beni korkuttu herkesin her dediğine inanmayalım lütfen ama ben geri saçlarımın çıkmasını sirke ruhuna borçluyum bilginiz olsun. Aktarlarda satılıyor. Günde, akşamları, bir defa açılan yerlere bir pamuk yardımıyla sürdüm sadece 5 ila 6 akşam kullandım ve şükürler olsun geri saçlarıma kavuştum. Denemenizi tavsiye ederim. Yüce mevlam herkese acil şifalar versin.

 5. muhammet çelik 15/01/2014 #

  Arkadaşlar saçkıran hastalığı bende de var ve iki yıldır da çıkmadı. Sprey ve losyon pomat, 1 buçuk ampul iğne yedim çıktı ama çıktıktan sonra tedaviyi bıraktım ve yan etki etti geri döküldü bir daha da çıkmadı. Halen ilaç tedavisi görüyorum, saçlar sarı tüy halinde çıkıyor ama maalesef gelişmiyor. Bir bilginiz varsa lütfen yardım edin bana. Allah kimsenin başına vermesin.

 6. Fatma 24/01/2014 #

  Benim yeğenim de de saçkıran oldu, ardıç katranı kullandık bir haftada tüylendi açılan bölgeler, bilginize.

 7. serkan 18/02/2014 #

  Merhaba arkadaşlar benim yeğenimin saçları 1 haftadır dökülüyor ve saçları çok kötü bir hal aldı. Doktora gitik saçkıran dediler. Eğer bilgisi ve o hastalıktan geçiren varsa lütfen bana bir bilgi verin.

 8. murat 24/02/2014 #

  Arkadaşlar bende aynı hastalıktan muzdaribim. 1,5 yıldır geçmiyor,ne kullandıysam fayda etmedi en son eczaneden bir karışım ve yanında sprey olarak minoxil kullanıyorum. Tedaviye devam ediyorum. Şu an sakallarımda var saçıma da atma ihtimali varmış.

 9. harun 28/02/2014 #

  Arkadaşlar sakalımda ufak bir saçkıran oluştu doktora başvurdum bana bi sprey verdi, birkaç ay kullandım işe yaradı yaramadı arası bir şey. Daha sonra Eminönü’nde Mısır Çarşısı’nda bir aktara gittim bana ufak şişede yağ gibi bir şey verdi. Kulak çubuğuyla sürmemi söyledi. 1 ay kadar kullandım ve etkisini gördüm ama şimdi de saçımda çıktı saçkıran. artık o bölgeye kullanıyorum, allah herkese acil şifalar versin.

 10. ferhat 04/03/2014 #

  Bende yeni saç kıran çıktı ne yapmam lazım?

  • burcu 30/04/2014 #

   Doktora gidin kesinlikle ihmal etmeyin.

 11. cici 09/03/2014 #

  Arkadaşlar ben de saçkırandan muzdaribim. Malatya’da yaşıyorum ve gidebileceğim herhangi bir aktar filan da yok. Sebamed diye bir şampuanı kullanmaya başladım. İşe yarayıp yaramayacağını da bilmiyorum. Cildiyeciye gitmeden önce bir diş sarımsağı yarıya bölüp sanki rendelermiş gibi dökülen bölgeye sertçe ve tahriş ederek uyguluyordum. bu uygulama 3 gün sürdü. Doktora gidince bana sarımsağı bırakmamı söyledi ve dermovate adında bir losyon yazdı. 10 gün boyunca kullanacağımı söyledi. Bugün 6. gün. (Saçkıran psikolojik olmakla birlikte kansızlıktan da meydana gelebiliyormuş. Doktor bana extra olarak kan tahlili yaptırdı. Bir madde eksikliği varmış ve bana ferro zinc yazdı. Bu noktaya dikkat!) saç derimde ovalamaktan ve masaj yapmaktan kabuklanma oldu. Önerebileceğiniz bir şampuan filan var mıdır? Acil cevap lütfen.

 12. nuri 11/03/2014 #

  Bende saç kıran var 10 yıldır rahatsız olmadım sonunda başkalarının ısrarıyla bir berbere gittim. Sarımsak tuz ve değişik bi karışım ilaç kullandı ama canımı fena yaktı. Bakalım bekleyip göreceğim söyledigine göre canımın yanması iyiymiş, inşallah değer.

 13. Hasan Karadağ 30/05/2014 #

  Saçkıran hastalığında dökülen saçların tekrar çıkması için ne yapmalıyım? Bu hastalık yüzünden saçlarımı istediğim gibi kestiremiyorum rica ediyorum yardım edin bana zor durumdayım.

  • admin 30/05/2014 #

   Hasan Bey ne yazık ki bu sorunun kolay ve kesin bir cevabı yok. Bir doktora muayene olmalısınız.

 14. İbrahim B. 10/06/2014 #

  Arkadaşlar, birkaç yıl önce benim de başıma geldi. Doktora gittim, isimlerini hatırlamıyorum ama, birtakım ilaçlar yazdı ve bu ilaçlardan bir tanesini eczacı birtakım karışımları kullanarak kendisi hazırlıyordu. Bunların tamamını düzenli bir şekilde kullandım. Ve sonuç: Birkaç ay içinde tamamen kayboldu gitti. O günden beridir de Allah’a şükür bir daha tekrarlamadı. Bu rahatsızlığı yaşayan arkadaşlar rahat olsunlar. Allah’ın izniyle geçiyor.

 15. Kemal 23/06/2014 #

  Arkadaşlar üniversite 3. sınıfta bende de saçımda bir yerde çıktı. Doktora gittim, losyon verdi. Losyonun 1. ayındayken final dönemi geldi ve saçlarım tamamen döküldü. Çenemdeki sakallar da biraz döküldü ve durdu. Bu süreçte antidepresan dahil bir sürü ilaç kullandım. Kafama iğne yaptılar, sarımsak sürdürdüm. Tam 1 yıl dolarken her yer düzeldi. Benim tahminime göre düzelmesindeki en önemli etken antidepresandı. Düzelmesinin üzerinden 1 sene geçti kafamın üstünde ve arkasında olmak üzere iki yerde daha çıktı. Hemen antidepresana başladım ve kafama yayılmadan durup 2 ay içinde düzeldi. 1.5 ay önce de iş yerinde bir sorun yaşadım , moralim bozuldu ve kafamın arkasında 3 yerde birden çıktı. Artık kabullendim bu durumu, hayatımın sonuna kadar stres yaşadığım zamanlarda bu başıma gelecek ancak saçlarımın tamamen gitme riski yaşamımı çok etkiliyor. Ömür boyu antidepresan mı kullanmak zorundayım? İnşallah bu hastalığın çaresi yakın zamanda bulunur.

  • İbrahim Biçer 24/06/2014 #

   Geçer inşallah kardeş. Benim de yukarıda yazdığım gibi başıma geldi ama, bir daha tekrarlamadı Allah’a şükür. Çok kafana takma saçkıran meselesini, psikolojik sebepleri olabilir. Stresli zamanlarım da oldu ama yine de tekrarlamadı. İlk çıktığı zaman bana da antidepresan türü bi ilaç vermişti doktor.

 16. necdet basol 03/07/2014 #

  Arkadaşlar bu konuda uzmanım, başımda 20 ayrı bölgede vardı sakalımda ve kolumda vardı, 3 ay içinde hepsi düzeldi. Öncelikle stresten uzak rahat ve sessiz ortama geçmelisiniz ilk ilaç budur. Bunu sağlarsanız gerisi tıbbi yolla mutlaka ggelecektir, dertlenmeyin ve saçınızı kazıyın gitsin hiç farkına bile varmayacaksınız. Her şey sizin elinizde.

 17. alaattin çelik 13/08/2014 #

  Saçlarımda 2 kez saçkıran oldu birer yıl arayla, berberim abi sarımsak sürersen çıkar dedi, tahriş edene kadar sürmeliymişim. Yaptım, Allah’a şükür birkaç haftada çıktı. Sonraki yılda bacaklarımda kıl dökülmesi yaşandı yine sarımsak sürerek bölge tahriş olana kadar sürdüm iyileşti. Şimdi ise bıyık bölgesinde oldu yine aynı tedaviyi uyguluyorum, bakalım ne olacak. Şu anda işsizim ve psikolojim bozuk nedeni bu olsa gerek. Moralimizi iyi tutmalıyız arkadaşlar, moral yüksekse hızlı iyileşme de var olacaktır.

 18. alaattin çelik 13/08/2014 #

  Saçkıran veya tüy dökülmesinin olduğu yerlere dokunulursa ve bu elimizi de vücudumuzun diğer bölgelerine temas ettirirsek buralarda bulaşma olasılığı var mıdır ya da başkasına bulaşır mı?

  • admin 13/08/2014 #

   Alaattin Bey saçkıran dokunma veya başka herhangi bir şekilde bulaşan bir rahatsızlık değildir.

 19. Selin 22/08/2014 #

  Arkadaşlar bende de var şu an 2 yerde, 2 kaşımda da azalma var ank gazi’de bir prof de tedaviye başladım ozon tedavisine başladım bakalım çıkacak mı doktor 4 hafta sonra kontrole çağırdı bu dertten tıbbi yollarla kurtulmuş birileri var mı, bana yardımcı olabilirler mi ankda saçkıranı geçirmede bildiğiniz bir prof var mı ne olur yardım edin teşekkürler.

 20. Mustafa BACAK 08/09/2014 #

  3 sene önce saçkıran oldum. 1 sene hiç umursamadım. Sonra bulaşıcı sanan biri benden rahatsızlanınca kendim o bölgeyi iğne ile çizip sarımsak ile müdahale ettim 2 sefer. Geçmeyince berbere gittim orada 2-3 defa çizdirip sarımsak ile masaj yaptırdım. Berberimin kesin iddiası da boşa çıktı. Sonra doktora gittim. Kıytırık, yan etkisi olmayan bir antidepresan ve eczanede hazırlanmak üzere bir ilaç verdi. 1 haftada geçti. Şimdi 3 sene sonra yine Peyda etti. 3 aydır umursamadım. Bugün gittim iğne falan dedi. İğneden korktuğumu söyledim. Başka bir ilaç verdi. Hiç korkulacak bir şey değil, bence bu hastalık bile değil. Kimse tedirgin olmasın kesinlikle bulaşıcı da değil.

 21. nbht 09/09/2014 #

  Merhaba arkadaşlar benim kızım 6 yaşında ve saçkıran oldu gördüğümden beri ağlıyorum ve kızım bir hafta okula başladı. şu anda beş kuruş büyüklüğünde ama bunun büyümesinden korkuyorum ne yapmalıyım bilmiyorum daha fazla büyür mü büyürse de okulda sıkıntı çeker, arkadaşları dışlar diye çok korkuyorum ve tedaviye cevap verir mi ne yapmalıyım ne olur bana yardımcı olun 🙁

  • arzu 20/06/2015 #

   Merhaba benim kızımda da küçük yasta başladı hala da devam ediyor maalesef 6 yıldır var geçmedi.

 22. fırat 09/09/2014 #

  merhaba arkadaşlar saç kıran bizzat benim kuzenimde çıktı belirli bir yerde saçlar tamamen döküldü ama ne var ki sarımsak bu işi kökünden halletti bir kaç diş sarımsağı ezerek saç kıranlı bölgeye uygulayın bunu düzenli olarak 1 hafta yapın geçmiş olacaktır isterseniz internetten bakın saç kırana sarımsak tedavisi diye aratın benim kuzenimde işe yaradı.

  • musa 14/09/2014 #

   Yaşım 35 ben 5 yaşındayken saçkıran oldum o zaman sadece pansuman yapıldı. 21 yaşındayken berber 1 kere kanatarak sarımsak sürdü tam sonuç alamadım seyrek çıkmış durumda. Hiç doktorada gitmedim acaba saç tamamen çıkar mı? Bilen varsa söylesin. Teşekkürler.

   • nevzat 19/11/2014 #

    Berberin uygulaması doğru fakat eksiği var naturel zeytin yağı tuz sarımsak karışımı ile halledersin çözülür.

 23. ipek 13/12/2014 #

  Arkadaşlar bundan 6 sene önce abim ve 5 yaşında yeğenim aynı dönemlerde saçkıran oldu. Sarımsak sürdüler ama fayda etmedi. Abime berberinin bir tavsiyesi oldu; hakiki tarçın yağı. İnanılmaz hızlı bir şekilde saç kıranı tedavi etti. Bir daha da bu sorunu yaşamadılar. Allah herkese acil şifalar versin.

 24. Yusuf Ateşdağlı 18/12/2014 #

  Slm arkadaşlar bir haftadır bıyıklarımda çıktı saçkıran diyorlar ne yapmalıyım?

 25. murat halim 04/01/2015 #

  Arkadaşlar bende de var saçkıran ensemin iki tarafında ve kafamın üst tarafında doktora gittim bir ay önce ensemin ve kafamın üs tarafına iğneler yaptı ense bölgesinde bir gelişme yok ama kafamın üst tarafında yavaştan çıkmaya başladı ama ensemde hala dökülmeye devam ediyor 1 aya yakın da sarımsak falan sürmemiştim doktorum sürme demişti şimdi şaçlarımın dökülmemesi için ne yapmalıyım acil yardım çok teşekkür şimdiden.

 26. ozkan 28/02/2015 #

  Merhaba benim oğlumda var bu bir haftadır bir yerde tek vardı doktor stres dedi ilaç verdi şimdi bir kaç yerde var. Bilmiyorum nasıl stresten koruyacağımı çocuk 7 yaşında okula gidiyor saçını kesersem daha kötü olabilir diye ne yapacağımı bilmiyorum.

 27. s.kazat 16/03/2015 #

  Yaklaşık 3 yıl önce benim de sakalımın büyük bölümünde çıktı. Sürekli tıraş olduğumdan dolayı problem etmiyordum pek. Doktor bir sprey kullanmamı önerdi. Nitekim kale almamayla beraber yaklaşık 1 yıl sonra düzeldi. Ancak bir süre sonra saçımda da çıktı ve bundan cidden rahatsız olmaya başladım. İşim nedeniyle bulunduğum K. Irak’ta tesadüfen girdiğim bir Türk berberi bunun için bana yardım edeceğini söyledi ve başladı dökülen bölgeye jilet ucuyla küçük darbeler vurmaya kendi tabiriyle pis kanı akıttı ve ardından Türkiye’de bunun için özel yaptırdığı bir karışım sürdü pamukla ve biraz bekledikten sonra saçlarımı yıkadı ve güle güle dedi. Tuhaf olan şey o kanattığı bölge kabuklandı ve kabuk düştükten sonra gerçekten de sarı sarı saçların çıktığını gördük. Toplamda 1 ay kadar sonra tamamen bitmişti ve o bölge belli bile etmiyordu. Başlıca sebebinin stres olduğunu biliyorum bu yüzden stresten uzak durulmalı. Herkese acil şifalar diliyorum saygılarımla.

 28. ahmet 19/03/2015 #

  Merhaba arkadaşlar öncelikle şunu belirtmek isterim sakın dert etmeyin bu konuyu kafanıza taktıkça daha kötü olabilirsiniz. Tabi ki takmayın deyince elden bir şey gelemez bunu bizzat kendim biliyorum ben de geçen yıl saçkıran oldum denemediğim yol kalmadı, en son sarımsağı ortadan keserek saçkıranlı bölgeyi de kanatarak oraya sürdüm bunu 1-2 hafta boyunca uyguladım ve bitti ama ne yazık ki şu an tekrardan başıma geldi bu kimilerinde tek seferde tedavi edilip biten kimilerinde birden fazla süren bir hastalıktır ama şunu anladım sadece halinize şükür edin ve sarımsak sürmeyi, doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

 29. Eyüp 03/04/2015 #

  Merhaba arkadaşlar Cerrahpaşa tıp fakültesine gidin ben 7 ay tedavi gördüm saçkıranla ilgili ilk 5 ay puva tedavisi diğer 2 ay saç diplerine kortizon tedavisi yapıldı. Lütfen araştırın.En önemlisi sabır unutmayın geçmiş olsun.

 30. fatoş 07/04/2015 #

  23 yaşındayım ve hayatımda ilk defa böyle bir şey gördüm ceviz büyüklüğü kadar saçım döküldü bununla birlikte saçlarım beyazlamaya başladı doktora gitmedim ama resimlerle karşılaştırdım aynısı saçkıran saçımı kestirdim az biraz çıkmaya başladı hiçbir şey kullanmıyorum ama seyrek.

 31. aysedurna 10/04/2015 #

  Benim 5 yaşında oğlum da var 2 Nisan doğum gününde fark ettim 3 yerde. 1 hafta sonra 10-12 yerinde oldu gitmediği doktor kalmadı kortizonlu ilaçlar kullanıyoruz onun yanında yağlar ve ardıç katranı kullanıyorum. Daha 9 gün oldu 2 sefer de sirke ruhu sürdürdüm sabırla bekliyorum oğlum 5 yaşında daha. 1 haftadır ağlıyorum inş. geri gelecek.

 32. hakan 15/04/2015 #

  Yaşım 23 şu an da 9 aydır Hakkâri Şemdinli de askerim. Sivilde başıma gelmişti ama çeşitli ilaçlar kullanıp sarımsak tedavisi uyguladım ve saçlarımı yeniden çıkardım tabi acemi birliği bitip usta birliğine geldiğimde alışma süresi boyunca o bölge deki saçkıran daha da yayıldı ve şimdi neredeyse kafamın sağ tarafı yok gibi. Şimdilerde olayı fark edince ailem ve komutanlarım vasıtasıyla m****sil diye bir sprey ve bir hap kullanıyorum o bölge de saç çıkıyor ama sık ve kalın değil. Sizden rica ediyorum bana bir yol gösterin ne yapacağımı bilmiyorum. Allah herkese acil şifalar versin.

 33. enes 20/04/2015 #

  Acil cvp aktarlar ne oluyor?

  • admin 20/04/2015 #

   Enes Bey baharat satan dükkanlara aktar denir. Marketlerdeki yemeklik kekik, nanenin dışında bazı özel baharatları bu tip dükkanlarda bulursunuz.

   • özcan 27/04/2015 #

    Aktarlardan saç kıran için sarımsak yağı aldım 2 haftaya yakın kullanıyorum bunun etkisini ne zaman görürüm bilginiz varsa acil yardım.

 34. Sinem 05/05/2015 #

  Bende de saçkıran var saçlarımı boyatmak için kuaföre gittiğimde o söyledi ben hiç fark etmemiştim ve bana gösterdiğinde çok kötü oldum baya büyüktü sonra doktora gittim baktı patlamış çıkar çıkmasına yardımcı sprey vericem kullan dedi ben aldım kullanmaya başladım 1 hafta sonra tekrar gittim çünkü çoğalmaya başladı bu sefer kalçadan iğne yaptı ve spreyin yanına losyon verdi 10 gün arayla kullan dedi deriye baktığımda alttan siyahlıklar var çıkıyor gibi ama hala saçlarım çok fazla dökülüyor gördükçe üzülüyorum.

 35. dr muhammet 11/05/2015 #

  yahu arkadaşlar birde dehşet yorumlar okudum,
  saçkıran için kalçadan ve kafadan kortizon iğne veren adam doktor olamaz.??
  sarımsak neyse de sonrasında jilet vurup tahriş ediyor, bu tam saçmalık.??
  hele birde sirke ruhu kullanılmasını isteyen şarlatan tam uçmuş sirke ruhu nedir bilmiyor, BİLDİĞİN ASİT ….!!!!!
  saçkıran için faydalı hap , losyon , krem olmaz bu ilaçlar sadece ilaç firmalarının para kazanmak için ürettiği nesnelerdir..!!
  saçkıran ya DÜZENLİ ve GÜZEL beslenmeyle yada bu yazdığım tedaviyle geçer,
  ÇAPA TIP FAKULTESİ CİLDİYE BÖLÜMÜNE BAŞVURUN,
  S*******-A isimli bir igne var solüsyonla karıştırıp olay yerine milim milim enjekte edilir ve bu durum 20 gün arayla günü şaşmaması kaydıyla
  3 kere tekrarlanır.
  zaten 3.sünü yapana kadar kıllar çıkmış oluyor ama kesinlikle eksik yaptırmayın yoksa tekrarlar…!!!
  çapa,ya gelemeyecek olan kişiler bulundukları yerdeki fakülte hastanelerine gitsin eğer doktor iğne yapmıyorsa bilmiyordur,
  onurunu kırmayın başka doktora gidin geçmiş olsun
  (bu arada iğnenin fiyatı 15 TL yi geçmez özellerde parçalanmayın)

 36. murat 27/05/2015 #

  Doktor Muhammet rumuzlu arkadaşım kafadan yada kalçadan kortizon iğnesi uygulayan kişi doktor olamaz demişsin fakat kendinde s…..- a isimli ilacı öneriyorsun bu ilaç kortizondur zaten neyin peşindesin sen. Benim de yaklaşık bir buçuk aydır saçkıranım var aktar ilacı denedim sarımsak denedim fayda yok henüz şimdi saç kıran bölgesine küçük enjeksiyonlar la kortizon yaptırmaya başladım İnşallah fayda görürüm sonucu yazacağım.

 37. Hasan 25/06/2015 #

  Ben 20 yaşındayım yaklaşık 7 yaşından beri saç kıran hastalığım var iğne tedavisi eczane ilaçları sarımsak bitkisel ilaçlar kremler ve spreyler kullandım onların hepsi saç köklerini beslemek ve çıkan saçı güçlendirmek için saç çıkartmak için değil bunu anladım. Geçen sene 2014 tarihinde tüm saçların kendiliğinden geldi ne hikmetse Allah yardımcı oldu acıya tahrişe son olarak ama 1 sene sürdü sadece bu tüm saçların vardı şimdi ise yine gitti ensem baya acildi yine arkadaşlar. Uzun lafın kısası eşiniz anneniz babanız aileniz arkadaşlarınız biz her şeyi ince ayrıntısına kadar düşünüyoruz. Düşünmediğimizi sanıyoruz ama beynimizi onu bizden önce düşünüyor kendinize 1 gün belirleyin. Paranız olmasa bile aç kalmayı bilerek ya da sevdiğinizi bırakarak bile herkese güçlü olduğunuzu değerli olduğunuzu gösterin üzülmeye son verin Allah yardımcımız olur. Ben o günü belirledim ve uyguluyorum inş yine hepsi gelecek. Tıpta bile çare yok, çare kendinizsiniz unutmayın ama unutmuş gibi yapın kendinizi inandırın.

 38. recko 21/07/2015 #

  Saç kıran var bende sarımsak kazıma ne olsa duyduğumu yaptım ama bir çare bulamadım bulursanız Allah rızası için yazın.

 39. M Kenan 23/07/2015 #

  Merhaba arkadaşlar bu tarihten 5 ay önce büyük bir sıkıntı yaşadım ve saçımın tepesinde aniden dökülme olduğunu 50 krs madeni para ebadında açılmış olduğunu fark ettim. Bunu bayağı bir kafaya taktım doktora gittim. Losyon verdi birkaç kez kullandım o ilaçtan pek umudum olmadığı için bir daha kullanmadım sarımsağı tuzlayarak saçımın açılmış olduğu yere kanatana kadar sürdüm bunu 4 kere yaptım 4 kere de bu bölge yara kabuğu oldu ve kabuk kendi kendine döküldü ama hiç bir sonuç alamadım. Daha sonra başka bir doktora gittim o doktor benim saçımın açılan yerine iğne yaptı 3 hafta ile 1 ay içerisinde çıkar dedi ve 3 hafta sonra saç çıkmaya başladı kökler belirginleşmeye başladı. Doktora tekrar giderek yine aynı iğneyi yaptırdım inşallah en kısa zamanda eski haline gelecek diye ümit ediyorum

 40. selim 31/07/2015 #

  Arkadaşlar selamlar. Ben 30 yaşındayım ve lisede başlamak üzere 3-4 kez kafamda 1 kez de sakalımda saçkıran çıktı ve hepsinde 6-12 ay içerisinde geri geldi. Saçkıranı kafanıza takacak kadar dünyada neler var kafaya takacak. Yorumları okudum ve harbiden şaşırdım. Millet ne kadar çok önemsiyor. Saçında çıkmışsa saçını uzat ve diğer saçlarla kapat o bölgeyi ; sakalında çıkmışsa da her gün tıraş ol. Bu kadar basit. Saygılar.

 41. Gamze 04/08/2015 #

  Arkadaşlar bende küçükken vardı, sağ olsun ananemin komşusu manda sütüyle kına yakmamızı önerdi, Allah’a şükür geçti. Bir daha da tekrarlamadı. Saçkıranın olmasının nedeninin çoğunluğu stres tabi ama çok fazla takmamanız gerekiyor. Yorumların hepsini okudum ve dikkat ettiyseniz herkes de saçkıranın geçme suresi farklı yani önce kendini tanımalısınız yani bir doktora gidin. Kızların kına yakmasını öneririm .Bu arada büyüklerimizin gerçekten bir bildikleri var sonuçta eskiden doktor diye bir şey yokmuş ve gayet sağlıklılarmış. Bana kına yakmamızı söyleyen o kadın öldü. Sevgiyle anıyorum onu da.

 42. Zeynep 20/09/2015 #

  Arkadaşlar bnde saç kıran oldum. Doktorun verdiği ilaçlar saçımı çıkarttı yaklaşık 9 ayda.. :)Saçtan saça fark var benim tavsiyem saçkıran olduğunuzdan şüpheleniyorsanız hemen doktora gidin. Erken teşhis ve tedavi çok önemli. Yoksa saçınızdaki açıklık ilerliyor saçlarınız aşırı hassaşlaşıp dökülüyor. Bu hastalığa yakalanmış arkadaşlara şimdiden sabır diliyorum 😉

 43. İzmir35 03/10/2015 #

  Selam arkadaşlar bir sene önce basımda çok büyük sivilce çıkmıştı patlamadı günler geçti orası 25 kuruş büyüklüğünde dökülmüş sırf deri saçlarım uzun fark etmem uzun sürdü. Ama uzadı geçti geçen hafta yine başka yerinde sivilce çıktı ama ucu olmayan bir sivilce beze gibi bir şey ama şiş dün elimi Oray’a atığımda hiç saç olmadığını fark ettim bir baktım ki bu sefer bayağı büyük saç yok hiç orada. Sizce bu saçkıran mı? Yoksa sivilceye bağlı mı oluyor benimki. Sizin de dökülmeden önce şişlik oluyor muydu yardımcı olun. Eşim saçkıran değil diyor ama benim korkularım var yardımcı olun yorum bekliyorum…

 44. Birsel 06/01/2016 #

  Arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun bende de çıktı 2 yıl önce ilk seferinde bir çok ilaç kullandım kortizonlar spreyler falan tabi ki de doktor kontrolünde ama hiç faydasını görmedim ve benim saçlarım neredeyse tamamı döküldü insanın gerçekten morali psikolojisi tamamen bozuluyor geçsin diye çok uğraştım bir sağlık ocağında aile hekimin kendi hazırladığı ilacı kulladım ve sonrasında tekrar çıktı ama her sene yine aynı dönemde tekrarlıyor tabi o kadar fazla bir şekilde değil 1-2 tane ufak açılmalar oluyor bu ikinci kez tekrarlaması ama hiç bir şey kullanmıyorum ve takmıyorum bir süre sonra kendiliğinden geçiyor ama dökülme karşıtı şampuan kullanıyorum benim tavsiyem fazla ilgilenmeyin takmayın kafanıza tekrar geçmiş olsun hepinize..

  • Ceyda 30/01/2017 #

   Arkadaşlar yaklaşık 4 senedir her sene saçkıran oluyorum geçen sene 3 tane birden saçkıran çıkmıştı igne yapmıştı doktor koldan bağışıklık sistemini kuvvetlendirici 1 haftada çıkmıştı saçlar zaten en fazla iki haftaya kadar çıkacağını söylemişti ama 1 haftada saçlar çıkmıştı bu sene bikacgün önce gene bitane çıktığını farkettim geçen seneki doktorum maalesef işten ayrılmış başka bi doktor kafa derisine kortizon iğnesi yaptı ilk defa yaptırdım bu iğne etkilimidir acaba daha önce yaptıran varmı acil cvp lütfen 😔

 45. ibrahim 13/01/2016 #

  Arkadaşlar benim de saçımda önceden saçkıran çıkmıştı doktora veya herhangi bir yere gitmedim sarımsakla kendi kendime tedavi yaptım ve eczaneden sarımsak özlü şampuan aldım 29 TL şu anki fiyatı kısa sürede iyileşti fakat aradan zaman geçtikten sonra saçımın farklı bölgesinde yine çıktı şuan kendi tedavimi yapmaya başladım bakalım bu kez sonuç ne olacak?

 46. ismail 11/02/2016 #

  Bunu eski berberler yapıyor ben erkek berberine gittim tabi onlar bir losyon yapıyor bununla önüne geçiliyor sizde sorun eski berberlere onlar bilir saçkıranı, ben sarımsak ve barutla yapılıyor diye biliyorum. Geçiyor mu geçiyor ben çiğli de ki Ömer berbere yaptırdım ama sizde eski berberlerden öğrenebilirsiniz.

 47. Mehmet 08/03/2016 #

  Arkadaşlar 1 ay önce sac kiran oldu bozuk para kadar bir şey büyüklüğü ne yapabilirim doktora gittim ilaç falan verdi kesin çözümü bilen var mı arkadaşlar?

 48. Erhan 01/05/2016 #

  Babamda ve 3 abimde olan bir hastalık bu babam 20 li yaşlarında iken dökülmüş ama para büyüklüğünde değil tüm vücudunda yani hiç bir şekilde bir kıl yok yıllarca uğraşmış o aktar senin şu koca karı bu doktor benim gezmiş durmuş derdine deva bulamamış daha sonra 1-2-3-4 oğlu oldu ben 4. oğluyum ilk önce 2. oğlunda saçkıran başladı ve 1 hafta içinde onunda tüm vücudunda ki kıllar döküldü oda yıllarca berber berber gezdi yılan yağıydı sarımsaktı kortizondu spreydi aklınıza gelen herşeyi kullandı daha sonra 1-3 numaralı abilerimde aynı dönem saçkıran oldu ama bu farklıydı tüm vücutta değil para büyüklüğünde dökülmüştü bu olayların olduğu dönem 1 numaralı abim evleniyor ve 3 numaralı abim askere gidiyordu yani stres altındalardı onlarda ilerlemedi hastalık dönem dönem dökülüp çıkıp farklı bir yerde tekrar dökülüyor onlarda hala bu hastalığa çare arıyorlar ama bu hastalığa hala bir çözüm yolu bulunabilmiş değil ve ilginçtir ki kiminle işe yarayan ilaç kiminde işe yaramıyor Allah herkese yardım etsin.

 49. Serap 28/05/2016 #

  Ben 3 senedir saçkıran oluyorum şuan 21 yaşındayım ilk başladığında o kadar kafaya takmıştım ki kendi kendime konuşup ağlıyordum psikolojim bozulmuştu. Sonra devlet hastanesine gittim iki merhem verdiler gece gündüz kremi kullandım etki edecek gibi değildi. Gazi hastanesine gittim araştırma hastanesi olduğu için 8 tüp kan aldılar akciğer filmi çektiler falan bir şey çıkmadı en son karaciğer testi istediler ben bu arada saçımı kazıttım. Dışarı çıkarken peruk takıyordum herkes bana bakıyor gibi geliyordu, çok üzülüyordum ama yapacak bir şey yoktu. Ama tüm saçlarım çıktı o araştırma döneminde sarımsak kullandım doktorlar kullanma dediği halde sonra bir işe girdim zaten kısa saç modaydı o dönemde eskiden saçlarım seyrekti azdı sert ve gür çıktı. Her sene bir iki kez tekrarlıyor ama umurumda değil çünkü hiçbir ilaç geçirmiyor o yüzden moralinizi yüksek tutun. Şu an yeniden tekrarladı ama umursamıyorum sizde umursamayın bol bol gülün ilaç kullanmanızı tavsiye etmem nedeni belli olmayan bir hastalığa verilen ilaçlar sadece varsayımdır ve organlarınıza zarardır sarımsak surun saçınız çıksa bile ayda iki kez zeytinyağı ve sarımsak maskesi yapın duştan önce, kafaya takmayın 🙂 tedavi sizde.

 50. Yaşar 17/09/2016 #

  Sackıranı tetikleyicisi sitres bende 3 seferdir yaşıyorum bu sorunu tedaviyi olan bölgeyi belirgin bir şekilde zedeliyorum sonrada sarmisak sürüyorum 1 hafta tekrarlıyorum o kısımda saç ćıktığini görüyorum yalnız sarmisaği fazla sürmeyin saçı beyazlatiyor çıkan saçlar beyaz kalıyor siyahlaşmıyor

 51. Turgut 01/07/2017 #

  Mrb arkadaşlar 3 yıl oldu bende sackiran var her gittiğim doktorlara kordizon ilaç ve iğne veriyorlar bunların bi faydası olmadı bu konuyla ilgili tavsiye edebileceğiniz neler var göre bilirmiyiz yardımcı olur musunuz

 52. Muharrem Parlakkaya 20/07/2017 #

  Sackıran olayı defalarca her sitreste bizimde başımıza geldi Allahtan çaresini öğrendim 3 günde yenisi daha sık beyaz olarak çıkıyor bir hafta sonra doğal rengine dönüyor

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.